Pro jednu jedinou ženu - diskuse

Odpovědět   Stránka 1 z 13  [ 634 příspěvků ]
Klikněte pro přechod na stránku… 1 2 3 4 513 »
Autor Zpráva
PenelopaW
Předmět příspěvku: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
Napsal: 12 zář 2018, 17:09
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3225
4poziom.slask.pl
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ ČTENÁŘŮM:

Po zralé úvaze jsem přepsala některé pasáže v již zveřejněné I. části. Nejedná se o nic zásadního, došlo jen k menší úpravě role jedné z vedlejších postav. Některé delší kapitoly byly rozděleny do dvou a přejmenovány, takže se změnilo i číslování kapitol. (Pokud jsou v rámci jednoho příspěvku zveřejněny dvě kapitoly, jednalo se původně o jeden celek.) Komentáře, které reagovaly na původně publikovanou verzi, ponechávám v jejich originálním znění, takže je možné, že zjeví-li se tu nějaký nový čtenář, který fikci nečetl v době, kdy byly tyto části přidávány, možná mu diskuse místy nebude dávat smysl. Jakékoli nejasnosti samozřejmě ráda zodpovím a předem se omlouvám, nastanou-li zmatky. Stejně tak, pokud by někdo měl zájem o původní verzi, mohu ji poskytnout, protože ji mám zálohovanou. (15.2.2023)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Protože má dnes Mimi ten svátek, nakonec jsem se rozhodla porušit své předsevzetí, že dokud to nebude dopsané, nebudu to publikovat, a dávám na fórum malou ochutnávku, chcete-li teaser... První kapitoly mám více méně napsané v ucelené podobě, takže se budu snažit po částech v pravidelných intervalech přidávat, ať se fórum trochu oživí ;) . Pokráčka budou ;) .


Jelikož je častým zvykem každou novou fikci někomu dedikovat, věnuji ji všem těm, které ho zbožňují alespoň tak, jako já...

...takže jen sobě :slzici: .


Ale ne, to byl jen takový žertík... 8) (Nebyl.) Můj hlavní dík, a tedy asi i věnování, patří všem, které čtou pracovní verze a povzbuzují mě k dalšímu psaní, těm, jejichž připomínky mne posouvají dál a rýpavé poznámky mne nutí číst a číst mraky odborných knížek v cizích jazycích, díky kterým mi rázem ubylo volného času, kvůli čemuž to asi nikdy nedopíšu :lol: . A kromě své mužské literární a historické múzy ( :desgrez: ) děkuji především jedné blondýně, která nejen mne, ale kupu z nás velmi inspirovala, jejíž láskou je Joffrey, a jejíž oči mají barvu... :eyes: modrou!! a která žije ve Vídni :P .


Nahoru
Profil Citovat
Tereza
Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
Napsal: 12 zář 2018, 17:47
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 1383
Registrován: 29 črc 2014, 21:17
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Předně přeji vše nejlepší Mimi k svátku.

Krásný úvod!
1659 a pravděpodoně jedna mladá a ne příliš zkušená dáma - ALE KDO TO JEN MŮŽE BÝT :?: :?: :?: :?:
A kdo vejde do dveří :?: :?: :?:
Doufám, že brzy dočkám odpovědí.


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
Napsal: 12 zář 2018, 18:33
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Penelopo a Terezo, moc děkuji za přání k svátku.

Penelopo, to vypadá na historickou detektivku. :applaus:
Jsem zvědavá a těším se na další vyprávění. :ok:

P.S. Díky tomuto fóru, jsem přemohla lenost a začala sepisovat své fantazie. Také shlédla filmy, přečetla knihy a znovu se vrátila ke svému zájmu o 17. století.
A přečetla spoustu pěkných a zajímavých fikcí.


Nahoru
Profil Citovat
dasha
Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
Napsal: 12 zář 2018, 19:19
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1316
Registrován: 17 zář 2007, 10:38
Bydliště: Českolipsko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Tak nějak tuším, že za touto fikcí bude víc rešerší než v samotném kánonu a že člověk musí - Penelopin termín - obsesivně zbožňovat jednu postavu, aby se stále držel původní dějové linie, přičemž by jistě bylo jednodušší nasekat názvy kapitol typu "Pečivo v 17. století", "Vliv toalet na vývoj spodního prádla", "Bydlení na mostech", atd, atd. :? :writer: :?
Skvěle napsaný úvod se mi už teď vryl pod kůži, krásné propojení fikce, kánonu a historických reálií... kdyby tak Lauzun tušil, kolik dam přivedl svým sváděním do nesnází! Podlehneš mu, je to špatně (viz Marie Anežka); tvá hrdinka vypadá odmítavěji ale bude to ta správná cesta?! :find:


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
Napsal: 13 zář 2018, 13:06
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3225
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
mimi píše:
Penelopo, to vypadá na historickou detektivku. :applaus:
Nu nevím... detektivní žánr není mou krevní skupinou a obávám se, že by to dopadlo tak, že vrahem by nakonec byl zahradník :mrgreen: .
mimi píše:
P.S. Díky tomuto fóru, jsem přemohla lenost a začala sepisovat své fantazie. Také shlédla filmy, přečetla knihy a znovu se vrátila ke svému zájmu o 17. století.
A přečetla spoustu pěkných a zajímavých fikcí.
Řekla bych, že ostatní se mnou budou souhlasit - co takhle sepsat svůj příběh do Čtenářských příběhů? ;)
dasha píše:
Tak nějak tuším, že za touto fikcí bude víc rešerší než v samotném kánonu a že člověk musí - Penelopin termín - obsesivně zbožňovat jednu postavu, aby se stále držel původní dějové linie, přičemž by jistě bylo jednodušší nasekat názvy kapitol typu "Pečivo v 17. století", "Vliv toalet na vývoj spodního prádla", "Bydlení na mostech", atd, atd. :? :writer: :?
Haha, ovšem je otázkou, jestli by pro čtenáře byly takové názvy kapitol zajímavé, burcovaly jeho fantazii a motivovaly ho k tomu takové texty vůbec číst ;) .
Nejsmutnější na tom je, že kupa těch rešerší (třeba to pečivo, Moirra odpustí) se týká naprostých marginálií, které pro samotný příběh jako takový nemají skoro žádný význam :mrgreen: .
dasha píše:
kdyby tak Lauzun tušil, kolik dam přivedl svým sváděním do nesnází! Podlehneš mu, je to špatně (viz Marie Anežka); tvá hrdinka vypadá odmítavěji ale bude to ta správná cesta?! :find:
Lauzun je v tom chudák skoro nevinně... Na jeho místo jsem původně autorsky chtěla dosadit jiného kavalíra, ale proč nevyužít naší oblíbenou postavu, když se sama nabízí? A věřím, že Péguilin by si podobné dobrodružství nechal ujít jen velmi nerad :) .
Jojo, galantní kavalíři a mladé dámy... to je kombinace, která může vést k různým koncům... 8)
Tereza píše:
ALE KDO TO JEN MŮŽE BÝT :?: :?: :?: :?:
A kdo vejde do dveří :?: :?: :?:
Jelikož kladeš ty správné otázky, mohu Ti za odměnu prozradit, že odpovědí se opravdu brzy dočkáš ;) .
Tereza píše:
Doufám, že brzy dočkám odpovědí.
Nu a to je otázka do pranice, KDY? Chcete pokračování 2x nebo 1x týdně??


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
Napsal: 16 zář 2018, 09:57
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3225
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
A je tu pokráčko… Rozhodla jsem se pro formu editace původního příspěvku tak, aby 1 příspěvek vždy nakonec tvořil 1 ucelenou kapitolu. Snad to nebude působit zmatky.

Ten, kdo kladl správné otázky, se nyní dozví část odpovědí - a možná mu nedělní čtení přijde vhod při rekonvalescenci po sobotním slavení ;) .

P.S. pro Moirru: Vznešenou slečnu jsem nakonec situovala do Tuillerií, tak snad jsem to trefila... Protože otázka, zda touto dobou pobývala v T. nebo Louvru zůstala nedořešena ;) .


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
Napsal: 16 zář 2018, 18:45
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
PenelopaW píše:
A je tu pokráčko… Rozhodla jsem se pro formu editace původního příspěvku tak, aby 1 příspěvek vždy nakonec tvořil 1 ucelenou kapitolu. Snad to nebude působit zmatky.
tiež si myslím že je to dobré pridávať tak, aby příspěvek vždy nakonec tvořil 1 ucelenou kapitolu :D
Takže najvyšší čas pridať ďalší diel, aby čitateľky nevypadli z deja. ;)

a ešte k tomu ako často: ja som za to aby si pridávala 2 krát týždenne, (hoci ja som keysi dávala raz do týždňa, ale ty už máš "predpísané") ....alebo aspoň v rytme 5 dní

-----------------------------
PenelopaW píše:
Vznešenou slečnu jsem nakonec situovala do Tuillerií, tak snad jsem to trefila... Protože otázka, zda touto dobou pobývala v T. nebo Louvru zůstala nedořešena ;)
no neviem či si ma správne pochopila - vznešená slečnana 99,99999 % v roku 1659 v Tuilleriach bývala - až v období ktoré spomínala v knihe pani AG (rok 1660), keď sa vznešená slečna sťažovala Angelike že sa ju Monsieur snaží odtiaľ vyhnať, možno nejaký čas pendlovala medzi Tuillierami a Lucemburkým palácom, ktorého veľkú časť zdedila po nebohom otcovi Gastonovi Orleánskom ;)

Kráľ sa určitú dobu sťahoval hore dole medzi Palais Royale a Louvrom - a nakoniec prenechal Palais Royal (bývalý palác kardinála) svojmu bratovi - a to po svadbe s Henrietou Anglickou - a tento teda už nemal ambície bývať v Tuillierach :P

podľa môjho skromného názoru vznešená slečna v priamo v Louvri nikdy nebývala - zato tam bývala kráľovna Matka a svoje Apartmány tam mal aj Mazarin


Nahoru
Profil Citovat
Tereza
Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
Napsal: 16 zář 2018, 20:40
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 1383
Registrován: 29 črc 2014, 21:17
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Vzhledem k rekonvalescenci je tato hodina(kdy jinak nejvíc hýřím aktivitou) pro mě už tak pokročilá, že si tuto druhou část musím přečíst znovu. Ale až zítra. Míst a osob bylo na mě totiž dnes příliš a já mám ve zvyku dívat se i mapu a googlit obrázky z těch uváděných míst - abych líp nasála atmosféru.
Křestní jméno nevlastního bratra té slečny za závěsem je velmi krásné - takové nádherně francouzské.
Opravdu jsem četla tak mizerně, nebo stále nepadlo jméno té dívky se zajímavým věnem?


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
Napsal: 16 zář 2018, 20:56
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3225
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Tereza píše:
Křestní jméno nevlastního bratra té slečny za závěsem je velmi krásné - takové nádherně francouzské.
Opravdu jsem četla tak mizerně, nebo stále nepadlo jméno té dívky se zajímavým věnem?
Étienne je můj oblíbený světec od doby, co jsem v Auxerre navštívila jeho katedrálu. To jméno miluju, byť jeho český ekvivalent mne neuchvacuje :) .
Četla jsi dobře, jméno zmíněno nebylo ;) . S ohledem na to, že vím, co bude, musím znovu konstatovat, že máš dar trefovat svými dotazy hřebíček na hlavičku :applaus: .

V případě hlubšího zájmu disponuji rodokmenem rodiny d'Aligre a dalšími podklady ;) .


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
Napsal: 17 zář 2018, 20:08
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Penelopo, je dobře, že jsi dopsala jednu kapitolu. Vyprávění se mi líbí. Je to propracované a také napínavé. Těším se na další kapitolu o osudech mladé šlechtičny. :ok: :applaus: :writer:


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
Napsal: 17 zář 2018, 20:11
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
PenelopaW píše:
Tereza píše:
Křestní jméno nevlastního bratra té slečny za závěsem je velmi krásné - takové nádherně francouzské.
Opravdu jsem četla tak mizerně, nebo stále nepadlo jméno té dívky se zajímavým věnem?
Étienne je můj oblíbený světec od doby, co jsem v Auxerre navštívila jeho katedrálu. To jméno miluju, byť jeho český ekvivalent mne neuchvacuje :) .
Četla jsi dobře, jméno zmíněno nebylo ;) . S ohledem na to, že vím, co bude, musím znovu konstatovat, že máš dar trefovat svými dotazy hřebíček na hlavičku :applaus: .

V případě hlubšího zájmu disponuji rodokmenem rodiny d'Aligre a dalšími podklady ;) .
Penelopo, o rodokmen a další informace bych zájem měla. Upřednostnila bych češtinu. moje znalosti francouzštiny jsou bohužel omezené stejně jako časové možnosti.


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
Napsal: 18 zář 2018, 13:42
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3225
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
mimi píše:
Penelopo, je dobře, že jsi dopsala jednu kapitolu.
Pozor, pozor, nenech se zmást! Toto zdaleka není konec kapitoly :D . Jsme cca na straně 4 mého dokumentu ve wordu z celkem 17, které první kapitola čítá :) . Ještě přece nevíme, co se stalo mezi hrdinkou a Lauzunem, a kdo vešel do pokoje 8) .


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
Napsal: 19 zář 2018, 09:14
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3225
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Jelikož edit stávajícího příspěvku se nezobrazuje při kliknutí na funkci "Zobrazit nové příspěvky", přidávám info, že další kus fikce byl připojen... A abych pokaždé nezaplňovala fórum posty, že tam je další část (protože samozřejmě marnivě bažím po tom, abyste si ho hned běžely číst a psaly mi své zpětné vazby ;) ), budu sem dávat pokračování (až do odvolání) vždy v neděli a ve středu ;) .


Nahoru
Profil Citovat
dasha
Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
Napsal: 19 zář 2018, 18:44
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1316
Registrován: 17 zář 2007, 10:38
Bydliště: Českolipsko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Krásné pokračování, Penelopo! Vždy miluju, když naše postavy znovu ožijí ve fikcích, a tvá Vznešená slečna je dokonalá :ach: - kdo ji měl taky napsat lépe, že! :tongue: Celá atmosféra dvora je popsaná trefně, živě a uvěřitelně. Oceňuji i pěknou dějovou odbočku, díky níž jsme se dozvěděli o původu naší hrdinky - ani Angeliky, ani Katariny... uvidíme, zda si časem také zaslouží vlastního smajlíka! :?:


Nahoru
Profil Citovat
Tereza
Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
Napsal: 19 zář 2018, 23:18
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 1383
Registrován: 29 črc 2014, 21:17
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Opět jsem si příjemně početla.
A už vím :find: , kdo je ta malá tajemná "potvůrka",jak ji trefně nazvala Vznešená slečna.
A podívala jsem se i do vzorníku barev na ultramarínový odstín.
Jen se mi nepodařilo dohledat nějakou souvislost s jasnou narážkou na tuto poznámku :...když jsem viděla, s jakou lhostejností Ludvík snášel to, jak si v Cosne všechny dámy stěžovaly, že jim mrznou uši ..

Jak je známo, byl Ludvík XIV tvrďák a nesnášel ve své blízkosti fňukání, ale souvislosti ve výše uvedeném úryvku mi unikají. Mohla bych požádat o drobný bližší komentář k té události?


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
Napsal: 20 zář 2018, 09:11
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3225
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Tereza píše:
A už vím :find: , kdo je ta malá tajemná "potvůrka",jak ji trefně nazvala Vznešená slečna.
Ty jsi jí už přišla na kobylku? Jsi rychlá! :ok:
Tereza píše:
A podívala jsem se i do vzorníku barev na ultramarínový odstín.
Když jsme u těch barev: Mme de Montespan údajně měla oči akvamarínové. Píšu "údajně", protože jsem to četla u Benzoni, a k té jsem skeptická, stejně jako k Žákovi.
Tereza píše:
Jen se mi nepodařilo dohledat nějakou souvislost s jasnou narážkou na tuto poznámku :...když jsem viděla, s jakou lhostejností Ludvík snášel to, jak si v Cosne všechny dámy stěžovaly, že jim mrznou uši ..
Jak je známo, byl Ludvík XIV tvrďák a nesnášel ve své blízkosti fňukání, ale souvislosti ve výše uvedeném úryvku mi unikají. Mohla bych požádat o drobný bližší komentář k té události?
Tak tahle drobná lahůdka je výstupem z mé vídeňské návštěvy. Bohužel jsme měly čas na vědu jen hodně pozdě večer, neboť miminko, které cestovalo se mnou, na sebe přes den strhávalo veškerou pozornost, a coby zanedbávaný a doma pohozený druhorozenec s hyperaktivním bratrem, se odmítalo nově získaných pozic vzdát a usínalo mnohem později, než je u malých dětí běžné. Většinu času, kdy se mne Moirra snažila intelektuálně zburcovat a dávala mi do rukou anglicky a francouzsky psanou literaturu o Vznešené slečně, se mi zamžil zrak a v hlavě se mi naprosto jasně objevil jediný obraz: opice mlátící do činelů. Ale nějak záhadně se Moiře podařilo mně zburcovat, takže při hledání odpovědi na otázku, zda v červnu byla Grande Mademoiselle již v Paříži, jsem zachytila i pár historických "špeků". Protože ovšem opice znovu začíná cinkat činely, spoléhám, že má vídeňská hostitelka mé případné nepřesnosti kvalifikovaně opraví ;) .

Na konci roku 1658 dvůr odjel do Lyonu, přičemž vévodkyně de Montpensier byla tou dobou ještě v nemilosti (časy frondy, střílení z Bastilly, její otec). Ke dvoru se sice připojila, ale cestovala za ostatními a často se od nich oddělovala. V Cosne se odpojila a na týden pobývala na zámku Saint-Fargeau (kde trávila i svoje vyhnanství), přičemž v jejích denících je zmínka o tom, že byl velký mráz, dámám mrzly uši, a všichni už se těšili do Paříže, až tam stráví zbytek zimy. Král se tou dobou začal zamilovávat do Marie Manciniové, měl obavy ze sňatku s Markétou Savojskou (v té době ještě španělská infantka nebyla ve hře), takže se vsadím, že nějaké zmrzlé uši mu byly v tu chvíli úplně šumák :) .

A jen pro úplnost: dvůr se do Paříže vrátil 13. 1. 1659 a Vznešená slečna opravdu dostala od Mazarina pejska :) .

Informace jsme s Moirrou po nocích hledaly nikoli v denících Anny Marie Louisy d'Orléans (jsou dostupné nejen na Gallice jako naskenované, ale v anglickém překladu i na webu), ale v literatuře o ní. Zmínka o mrznoucích uších je konkrétně z knihy Victorie Sackville-Westové: Daughter of France: The Life of Anne Marie Louise D'Orléans, Duchesse de Montpensier, 1627-1693, la Grande Mademoiselle, konkrétně by to měla být strana 211 ;) . (Dívala jsem se a kniha je na Google Books, fyzicky ji nemám).


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
Napsal: 20 zář 2018, 19:18
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Penelopo, přidávám se a sděluji, že i já si hezky početla. :ok:
Setkání hrdinky s Velkou slečnou bylo vtipné a popsané plasticky. Tím myslím, že jsem prostě obě viděla před sebou jako bych byla setkání přítomna.
Těším se, co bude dál. :writer: :applaus:


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
Napsal: 21 zář 2018, 21:58
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Pre tie dámy čo neisu v obraze, a možno sa čudujú že tu nepíšem nejaké rozsiahle rešerše iba toľko, že to vyplýva z
toho že som pri pomáhaní s reáliami fikci už čítala - a tiež priebežne obšírne komentovala ;) :P

Dodatočne však zo srdca ďakujem za venovanie :ach: Už sa teším keď sa to o chvíľku vo fikci poriadne rozbehne a som aj veľmi zvedavá ako to budú vnímať ostatné dámy - a kedy úhádnu kto tá dáma je

som zvedavá koho tipovala Tereza - a Penelope tleskám a smekám dolu pomyslený klobúk nad tým že v takom obrovskom kuse doteraz nepadlo meno hlavnej hrdinky :ok: :applaus:

k tomuto:
Tereza píše:
Jen se mi nepodařilo dohledat nějakou souvislost s jasnou narážkou na tuto poznámku :...když jsem viděla, s jakou lhostejností Ludvík snášel to, jak si v Cosne všechny dámy stěžovaly, že jim mrznou uši ..
Jak je známo, byl Ludvík XIV tvrďák a nesnášel ve své blízkosti fňukání, ale souvislosti ve výše uvedeném úryvku mi unikají. Mohla bych požádat o drobný bližší komentář k té události?
som odpovedala tuto:

http://angelique.cz/cz_phpBB3/viewtopic ... 052#p24052

Bol jednoducho známe že kráľovi, ktorému nikdy nebola zima, bolo ľahostajné či okolo neho niekto mrzne a či nie ....

vedela o tom samozrejme aj pani AG a využila to na skvelú romantickú scénu ktorú som tam pridala ;)


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
Napsal: 22 zář 2018, 08:57
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Penelopo, konečně jsem se mohla soustředit a zapřemýšlet, takže si myslím, že jsem odhalila identitu neznámé hrdinky. Teď budu čekat, až tak učiníš ty v dalších vyprávěních. :writer:

To co jsem četla o Ludvíkovi XIV, tak on byl jak ze železa. Zima a průvan komplikovaly dámám u dvora život. Musely se ale přemáhat, aby nedaly svou slabost najevo. Tím by si jenom poškodily. Ta ukázka, kterou vybrala Moirra to výborně popisuje. Paní A.G. to měla výborně zrešeršované. :agree:


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
Napsal: 22 zář 2018, 10:44
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3225
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
mimi píše:
Penelopo, konečně jsem se mohla soustředit a zapřemýšlet, takže si myslím, že jsem odhalila identitu neznámé hrdinky.
Jsem zvědavá, nakolik se čtenářské tipy protnou s realitou ;) .
moirra píše:
k tomuto:
Tereza píše:
Jen se mi nepodařilo dohledat nějakou souvislost s jasnou narážkou na tuto poznámku :...když jsem viděla, s jakou lhostejností Ludvík snášel to, jak si v Cosne všechny dámy stěžovaly, že jim mrznou uši
Bol jednoducho známe že kráľovi, ktorému nikdy nebola zima, bolo ľahostajné či okolo neho niekto mrzne a či nie ....
Skvělá práce, Moirro! Líbí se mi to, jak se angelikologický kolektiv krásně doplňuje a každá v něm má své místo. Jedna hodí kvalifikovaný dotaz a další ho dokáže zodpovědět, přičemž nám zase poodkryje další střípek z historie i zákulisí psaní AG :applaus: .

Ovšem když jsem četla ten úryvek o Ludvíkovi XIV., napadlo mne, zda můj muž není nějakou jeho inkarnací. Protože i když venku mrze a my jsme nabalení do tlustých ponožek, tepláků a mikin, on doma chodí v trenýrkách, stahuje topení a ještě na nás otevírá okna (s oblibou hlavně na WC, kam on pak už nepotřebuje jít, ale ti, co tam jdou s časovým odstupem po něm, si díky jeho šlechetnosti užívají zážitku s ledovým prkýnkem). Argumentaci o tom, že jeho termoregulace prostě není normální, shazuje ze stolu s tím, že chladno je zdravé a máme se víc oblékat.
Ale možná je to celé jen strategie, kterou mi svěřil jeho dědeček - mezi ním a jeho druhou ženou je věkový rozdíl, a protože je všeobecně známo, že ženy se dožívají delšího věku, systematickým větráním se snaží její náskok snížit, aby zemřeli společně... :lol:


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
Napsal: 22 zář 2018, 11:00
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Tak mě ještě napadlo, že muži byli ve výhodě. Oblékali kromě košile a kalhot ješte vestu a kabát. Ženy měly často holá ramena a šaty s rukávy k loktům.
Prostě pro parádu se musí trpět. ;)


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
Napsal: 22 zář 2018, 14:51
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
PenelopaW píše:
mimi píše:
Penelopo, konečně jsem se mohla soustředit a zapřemýšlet, takže si myslím, že jsem odhalila identitu neznámé hrdinky.
Jsem zvědavá, nakolik se čtenářské tipy protnou s realitou ;) .
Presne tak :D Aj ja som zvedavá či Tereza a Mimi uhádli :twisted:
zatiaľ ešte vaše tipy neprezrádzajte, aby ste neovplyvnili prípadné ďalšie čitateľky ktoré by chceli hádať

PS: a už sa teším na aj na reakcie na zajtrajšie pokračovanie ;) :D
predtým som musela feedbackovať sama - teraz to bude zábavnejšie :D


Nahoru
Profil Citovat
Tereza
Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
Napsal: 23 zář 2018, 11:53
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 1383
Registrován: 29 črc 2014, 21:17
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše:
Presne tak :D Aj ja som zvedavá či Tereza a Mimi uhádli :twisted:
zatiaľ ešte vaše tipy neprezrádzajte, aby ste neovplyvnili prípadné ďalšie čitateľky ktoré by chceli hádať
Identitu dívky jsem Ti poslala v soukromých zprávách, abych tady nic nevyzradila.

Na úryvek z knihy, kdy Ludvík XIV zatápí v krbu a klečí na zemi, si velmi dobře pamatuju :agree: .

A už dopředu přemýšlím a jsem napnutá, jestli se Penelopa ve fikci posune v čase či zůstane v jen roce 1656. Protože název fikce je přece slavná Desgrezova "hláška", kterou ovšem vyslovil o mnoho let později a směroval k jiné ženě.


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
Napsal: 23 zář 2018, 14:05
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3225
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Tereza píše:
moirra píše:
Presne tak :D Aj ja som zvedavá či Tereza a Mimi uhádli :twisted:
zatiaľ ešte vaše tipy neprezrádzajte, aby ste neovplyvnili prípadné ďalšie čitateľky ktoré by chceli hádať
Identitu dívky jsem Ti poslala v soukromých zprávách, abych tady nic nevyzradila.
Pff, neměla bys posílat spíše mně? :tongue:
Tereza píše:
A už dopředu přemýšlím a jsem napnutá, jestli se Penelopa ve fikci posune v čase či zůstane v jen roce 1656.
Penelopa se hodlá ve fikci dostat až na počátek 18. století ;) . Ale jak je patrno z úvodu, první část končí rokem 1661... Co se v tomto roce stalo a proč je mezníkem?? S odkazem na kánon se dá hádat velmi dobře ;) .
Tereza píše:
Protože název fikce je přece slavná Desgrezova "hláška", kterou ovšem vyslovil o mnoho let později a směroval k jiné ženě.
Čéče, bacha na veřejné publikování vlastních úvah! Tohle je spoiler jak prase :lol: . A to jsem si říkala, jak jsem ten název vymyslela krásně krypticky :mad: :twisted: .
Ale fakt musím uznat, že jsi opravdu dobrá :ok: .


Nahoru
Profil Citovat
Tereza
Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
Napsal: 23 zář 2018, 15:40
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 1383
Registrován: 29 črc 2014, 21:17
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Tak slečnu-potvůrku - jsem teda neodhalila :evil:.
Počkám si na večerní příspěvek, snad tam najdu nějakou nápovědu - nebo se jméno už dozvíme?

Připadám si jako človíček na tržišti ve filmové Angelice, když spolu s dalšími Pařížany po vypálení Angeličiny hospody napjatě čekám na další Špínův pamflet, zatímco vyvolávač na ulici každou chvíli volá : "Zítra se dozvíte, kdo zavraždil...."


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
Napsal: 23 zář 2018, 16:57
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Tereza píše:
Tak slečnu-potvůrku - jsem teda neodhalila :evil:.
Počkám si na večerní příspěvek, snad tam najdu nějakou nápovědu - nebo se jméno už dozvíme?
Připadám si jako človíček na tržišti ve filmové Angelice, když spolu s dalšími Pařížany po vypálení Angeličiny hospody napjatě čekám na další Špínův pamflet, zatímco vyvolávač na ulici každou chvíli volá : "Zítra se dozvíte, kdo zavraždil...."
No pokračovanie je pridané ä ibaže Penelopa to robí inak ako to máme vo zvyku my
a stále pridáva pokračovania do toho starého príspevku :roll: :shock:

ale predpokladám že o che deliť podľa kapitol a ako sa zdá tá prvá je fakt dlhočizná :P :D


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
Napsal: 23 zář 2018, 17:13
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
tak ten Lauzun sa ti podaril :lol:

ano presne takto pracoval :ok:

Po chvilce se jí z jeho lichotek začala motat hlava, a tak nebylo divu, že když pojednou přešel k utěšování galantnímu, ani se příliš nebránila. (...) Nic neříkejte! Vaše rozpaky mluví za vše!“ Péguilin si očividně vystačil sám. Radostně štěbetal a zasypával svoji nevinnou oběť dalšími čím dál troufalejšími polibky....

v lichotení a strúhaní poklôn bol Peguilin neprekonateľný, a preto mu n lep na dlhú dobu padol dokonca aj samotný kráľ :king:

nedá mi nepripomenúť čo o ňom povedala Angelika kráľovi :

Král ji uchopil za ruku, pohlédl na ni a neřekl nic.
„Sedla jsem si do ústraní. Byla jsem zoufalá. Pan de Lauzun šel kolem…“
Vyprávěla mu, jak ji Lauzun začal utěšovat nejdřív slovy, pak způsobem poněkud naléhavějším.
„Je nesmírně obtížné odolat svádění pana de Lauzun, Sire. Je tak pohotový, že než se stačíte rozzlobit nebo se začít bránit, octnete se v takové situaci, v níž se nemůžete ukázat na veřejnosti, aniž by vás to zahanbilo.“
„Ale, ale, takhle tedy on jedná.“


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
Napsal: 23 zář 2018, 18:14
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Penelopo, pěkné pokračování. Lauzan, jak už psala Moirra, se ti podařil. :applaus: :ok:
Hned se mi vybavil ten Belmondův ze Slavných lásek. :D
Těším se na další vyprávění. :writer:


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
Napsal: 24 zář 2018, 10:20
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3225
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Lauzun se píše sám :) . A navíc Moirra mne při jeho psaní vodila jako na provázku a dávala mi ty správné informace, jelikož díky studiu na svoje fikce je na něj momentálně největší odbornicí zde na fóru :) .

Mám pro Vás ovšem záludnější úkol (Moirra nehraje): V textu posledního přidaného úryvku se hlavní hrdinka pohádala s jednou z dvorních dam. Test pro erudované Angelikoložky tedy zní: Co / Koho Vám její jméno připomíná??
V případě tápání (v nějž nevěřím) bude nápověda ;) .

A aby to bylo interaktivní, tak i ve středu, spolu s dalším úryvkem, bude další soutěž :P . Akorát teda kromě upřímných pochval nemám vymyšlené žádné ceny :mrgreen: .


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
Napsal: 24 zář 2018, 11:13
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Penelopo, mě to jméno trklo už při čtení. Pošlu ti to soukromou zprávou, aby mohly hádat i další.


Nahoru
Profil Citovat
Tereza
Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
Napsal: 24 zář 2018, 18:49
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 1383
Registrován: 29 črc 2014, 21:17
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Lauzun byl pěkné kvítko, jen co je pravda, ale vypadá to, že mu ta tajemná slečna možná bude šlapat na paty.
Za tu chvíli v Paříži už stihla zaujmout velkého milovníka žen a pohádat se s vymašličkovanou paní Frontenacovou. I když obojí asi nebylo pro hezkou a chytrou dívku až zas tak těžké :agree:.

A zase jsem se nedozvěděla její jméno :evil: .


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
Napsal: 24 zář 2018, 19:48
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Tereza píše:
A zase jsem se nedozvěděla její jméno :evil: .
HA! :D tak toto Penelopa vymyslela doslova ďábelsky :twisted: :ok:


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
Napsal: 26 zář 2018, 10:36
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3225
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
PenelopaW píše:
V textu posledního přidaného úryvku se hlavní hrdinka pohádala s jednou z dvorních dam. Test pro erudované Angelikoložky tedy zní: Co / Koho Vám její jméno připomíná??
mimi píše:
Penelopo, mě to jméno trklo už při čtení. Pošlu ti to soukromou zprávou, aby mohly hádat i další.
Jediný, kdo soutěžil, byla Mimi - a já mohu konstatovat, že se odpovědí trefila. Jméno paní de Frontenac zní velmi podobně jako jméno guvernéra Nové Francie, který vystupuje v pozdějších dílech série. A aby ne! Tato dáma totiž byla jeho manželkou. Jelikož Moirra byla rychlá, podrobněji si o obou můžete přečíst zde: http://angelique.cz/cz_phpBB3/viewtopic.php?f=3&t=441

Mimi získává první body ;) .
PenelopaW píše:
A aby to bylo interaktivní, tak i ve středu, spolu s dalším úryvkem, bude další soutěž :P .
A soutěž je tentokrát výtvarného rázu! Zkoušela jsem si doma namalovat ony hrdinčiny modré šaty. Při vybarvování mi málem upadla ruka... Hlavně ta výšivka teda byla za trest :mrgreen: (nedivím se, že ušití trvalo tak dlouho!!!), a to nemluvím o tom, že moje vnitřní představa se stejně liší :| . Nezmiňuji ani to, že šaty na obrázku jsou dle střihu mnohem pozdějšího data než z roku 1659, ale což... pro ilustraci postačují :) . Tímto Vás vyzývám k namalování vlastní představy hrdinčiny róby, přičemž fantazii se meze nekladou, a kdo to chce dotáhnout nejdál, může i nějaké ušít ;) . Barbínku na ni doma už mám :mrgreen: .

Pokud někdo není výtvarně zdatný, anebo si stejně jako já netroufá do figurálních maleb, mohu (asi do e-mailu, protože je to docela velké) poslat šablonu panenky, s níž jsem pracovala já. Je to z návrhářského bloku pro holčičky "Style me up" a šablon je zde vícero - už koketuji s tím, jak je nahrát sem na fórum, aby se oživil kostýmní kroužek šití. Protože panenky mohou mít jakoukoli barvu vlasů i očí, takže klidně mohou posloužit i za Angeliku ;) .

Důležité info: kostýmní "soutěž" není s ohledem na náročnost tvorby časově omezeno, ale abychom měly nějaký deadline… co třeba do konce tohoto roku??
A účastnit se samozřejmě může kdokoli, včetně rodinných příslušníků, dětí, přátel, … ;)

P.S.: Padly stížnosti, že přidávané kousky fikce jsou moc krátké. Chcete tedy příště delší? ;)

Přílohy
[ attachment ]
WP_20180921_18_13_06_Pro_50.jpg (67.22 KiB) Zobrazeno 10087 x
[ attachment ]
WP_20180921_18_14_35_Pro_50.jpg (39.97 KiB) Zobrazeno 10087 x
[ attachment ]
WP_20180921_18_13_56_Pro_50.jpg (82.04 KiB) Zobrazeno 10087 x


Nahoru
Profil Citovat
Tereza
Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
Napsal: 26 zář 2018, 18:41
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 1383
Registrován: 29 črc 2014, 21:17
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Šaty pro tajemnou slečnu u dvora jsou popisem(i výtvarným provedením) krásné a velmi vkusné, nepřeplácené. To se mi opravdu líbí.
A jsem napnutá, co se v pokoji, ve kterém se ukryla, odehraje.
Sex, intriky, či obojí :?:


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
Napsal: 26 zář 2018, 19:34
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Penelopo, pěkné a napínavé počtení. Taky těším se na další vyprávění. :ok: :writer:
Obrázek hrdinky v nových šatech a se zajímavými naušnicemi je moc pěkný a líbí se mi. :applaus: :applaus:


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
Napsal: 28 zář 2018, 15:59
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3225
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Když máme ten prodloužený víkend, rozhodla jsem se jako bonus každý den přidat kousíček fikce, abychom v neděli měli první kapitolu komplet. U nás je navíc venku pěkně hnusně, takže jak líp trávit pošmourné dny než čtením ;) . Dnes je to ještě utnuté "v nejlepším", ale slibuji, že zítra už budeme vědět, co se v tom pokoji odehrálo :) .


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
Napsal: 28 zář 2018, 16:52
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
A já chtěla přidat Katarínu. Protože je to taky ještě utnuté tak to snad dopíšu zítra.
Nebo je o kousek o Katce ve Vídni zájem už dnes?


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
Napsal: 28 zář 2018, 19:31
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
PenelopaW píše:
Když máme ten prodloužený víkend, rozhodla jsem se jako bonus každý den přidat kousíček fikce, abychom v neděli měli první kapitolu komplet. U nás je navíc venku pěkně hnusně, takže jak líp trávit pošmourné dny než čtením ;) . Dnes je to ještě utnuté "v nejlepším", ale slibuji, že zítra už budeme vědět, co se v tom pokoji odehrálo :) .
U nás bol zrejme posledný záchvat dlhočizného tohtoročného leta- dva dni po sebe slnko a 24 stupňov :P

no veru naozaj by som nechela byť na mieste slečny ak sa tí traja skutočne chystajú na milostné orgie :disagreement:
(chýba smajlík opice držiacej sa za hlavu) takto to často dopadne ak sa niečo čo sa má najlepšie urobiť ihneď,
v tomto prípade odísť, neurobí ;) situácia sa čím viac ďalej zamotáva ....

PS: opisy aj ilustrácia šiat sú vskutku skvelé :ok:


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
Napsal: 28 zář 2018, 19:46
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Penelopo, pěkné počtení. :ok:
Jsem napnutá, čeho bude hrdinka svědkem. Mám svou teorii a jsem zvědavá, co se nakonec dozvím. :writer: :?:


Nahoru
Profil Citovat
Tereza
Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
Napsal: 28 zář 2018, 22:36
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 1383
Registrován: 29 črc 2014, 21:17
Kontaktovat uživatele: SZ
 
:find: Už tuším, na koho ti tři(a tuším, kdo jsou dva z těch tří) kují pikle.... :evil:


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
Napsal: 29 zář 2018, 10:35
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3225
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
mimi píše:
Mám svou teorii a jsem zvědavá, co se nakonec dozvím. :writer: :?:
Tereza píše:
:find: Už tuším, na koho ti tři(a tuším, kdo jsou dva z těch tří) kují pikle.... :evil:
A já jsem zvědavá, zda jste se trefily ;) .

Omlouvám se tímto zakladateli merkantilismu, že jsem z něj udělala takovou nepříjemnou postavu, ale potřebovala jsem nějakého padoucha, a "Severák" se mi připletl do cesty...


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
Napsal: 30 zář 2018, 10:43
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3225
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Konec hlavy první, v níž hrdinka hlavu ztratila a zpanikařila... Pokračování (pokud přežije :?: ) bude opět příště ;) .


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
Napsal: 30 zář 2018, 14:21
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Penelopo, tak to bylo napínavé super počteníčko. :ok: :applaus: :applaus:
Že se nejedná o milostné dostaveníčko, ale pánové se sešli z důvodu:
"Kujme pikle, pikle kujme, budeme se pikliti." Tak to jsem tipovala.
Hrdinka se pěkně zamotává, ale já věřím, že záchrana se blíží a představuji si i od koho.
Moc se těším, co bude dál. :writer:


Nahoru
Profil Citovat
Tereza
Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
Napsal: 30 zář 2018, 18:08
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 1383
Registrován: 29 črc 2014, 21:17
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Penelopo, tak to byl skvělý závěr !
Ani jednoho ze tří mužů jsem neuhádla - hrají opravdu vysoký level. Ministra financí Colberta mám díky filmům s MM zafixovaného jako dobráka, ne jako zadavatele nájemné vraždy.
Ale koneckonců okolo trůnů francouzských, železných či jiných se dělo vždy tolik šokujících nepředvídatelných událostí, že by mě snaha mocných mužů odstranit nepohodlného svědka asi neměla tolik překvapit.
Dvakrát jsem postavy v Tvém příběhu neuhádla, snad mi to do třetice vyjde - že by dívku v modrém zachránil :prayer: tento muž :find: ?

Snažila jsem se zjistit něco o pevnosti na Belle-Isle a Fouquetovi, ale v češtině jsem nic nenašla. Mohla bych požádat opět o drobný komentář pro neznalé? :oops:

A tak jako toho násilníka i mě zarazily mě ty spodní kalhotky.
https://www.bellinda.cz/poradna/zeny/5- ... te-neznali
Paní AG (myslím, že to bylo někde v "Cestě do Versailles" ) popisovala scénu, kdy Angelice zvedl nějaký chlap sukni - a kalhotky rozhodně neměla...


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
Napsal: 30 zář 2018, 18:22
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Penelopo,Terezo. Já také neuhádla jména tří spiklenců. Že se schází, aby odstranili "veverku", to jsem také nehádala. Jen to piklení.
Jako zachránce také hádám stejného muže. :find:
Také uvítám informace o pevnosti.
Jak to bylo v 17. Století s kalhotkami?


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
Napsal: 30 zář 2018, 19:22
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3225
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Děkuji za pochvaly :) .
Tereza píše:
Ani jednoho ze tří mužů jsem neuhádla - hrají opravdu vysoký level. Ministra financí Colberta mám díky filmům s MM zafixovaného jako dobráka, ne jako zadavatele nájemné vraždy. Ale koneckonců okolo trůnů francouzských, železných či jiných se dělo vždy tolik šokujících nepředvídatelných událostí, že by mě snaha mocných mužů odstranit nepohodlného svědka asi neměla tolik překvapit.
Nu, nyní už to mohu prozradit... hlavní dějová linie vychází z mých "diváckých představ a fantazií" z doby, kdy mi bylo nějakých 13. Takže inspirace intrikami v Louvru a atentátem na Angeliku je více než zjevná :mrgreen: . Moirra mi pomohla s časovým ukotvením a vymyšlením zápletky, která datumově naprosto sedí - viz její příspěvky v sekci o Fouquetovi. Jelikož někdo musel sehrát zápornou roli, ujal se toho nebohý Colbert, který ovšem podle všeho skutečně byl poměrně chladným člověkem - mme de Sévigné ho titulovala jako "Severáka". Nicméně je otázkou do pranice, zda takový byl od přírody nebo ho k tomu vedla nutnost uspět - to, jak vysoko se díky svým schopnostem vyhoupl, aniž by mu někdo výrazněji umetal cestičku nebo byl ve výhodě slavného rodového jména, svědčí o jeho mimořádných kvalitách. Jistě musel čelit mnohým pomluvám ze strany urozenějších a bohatých, což by zatvrdilo i kdekoho jiného...

Toto se mi mimochodem na Ludvíkovské době líbí - že narušil výsostné postavení šlechty, vyzdvihl i lidi nízkého rodu, ale schopné, jejichž schopnosti uměl ocenit a využít, a současně vytvářel a udílel nové úřady, takže nikdo si nemohl být svými privilegii jist, zda o ně nepřijde, a sakra se musel snažit si je udržet...
Tereza píše:
Dvakrát jsem postavy v Tvém příběhu neuhádla, snad mi to do třetice vyjde - že by dívku v modrém zachránil :prayer: tento muž :find: ?
mimi píše:
Jako zachránce také hádám stejného muže. :find:
Hohó, píšu to já, moje obsese je veřejně známá, kdo by ji tak mohl zachránit?? :?: :?: :?: :P

:desgrez: :ach: :desgrez: :ach: :desgrez: :ach: :desgrez:
Tereza píše:
Snažila jsem se zjistit něco o pevnosti na Belle-Isle a Fouquetovi, ale v češtině jsem nic nenašla. Mohla bych požádat opět o drobný komentář pro neznalé? :oops:

Největší odbornicí na Fouqueta je zde Moirra, takže věřím, že i ona poskytne nějaký důkladný komentář na toto téma.

Čerpám z Kovaříkovy knihy "Královské vraždění":
Od bratra kardinála de Retz koupil Fouquet roku 1650 titul markýze de Belle-Isle, s nímž souvisel i vznešený titul místokrále Ameriky. Belle-Isle byl (a stále je) ostrov u atlantického pobřeží proti poloostrovu Quiberon, uzavírajícímu Morbihanský záliv s přístavem Vannes, a do jisté míry střežil přístavní město Nantes u ústí Loiry. Na Belle-Isle nechal Fouquet zesílit opevnění, umístil tu dvě stovky děl a dobudoval soukromou oceánskou flotilu, jejíž admirálskou loď pokřtil ve shodě s figurou svého znaku na Grand Écureuil, Velká Veverka.

Toto počínání samozřejmě budilo podezření, Fronda byla v čerstvé paměti, padaly otázky, kde na to Fouquet vzal...

Článek o ostrovu na anglické wikipedii: https://en.wikipedia.org/wiki/Belle_Île
Článek o ostrovu v ČJ: https://cestovani.idnes.cz/ostrov-divok ... tovani_luk
Tereza píše:
A tak jako toho násilníka i mě zarazily mě ty spodní kalhotky.
https://www.bellinda.cz/poradna/zeny/5- ... te-neznali
Paní AG (myslím, že to bylo někde v "Cestě do Versailles" ) popisovala scénu, kdy Angelice zvedl nějaký chlap sukni - a kalhotky rozhodně neměla...
mimi píše:
Jak to bylo v 17. Století s kalhotkami?
Kalhotky vzbuzují vášně téměř v každém :) . S netrpělivostí očekávám bouři, která se nyní snese na moji hlavu z Vídně :lol: .

...Ještě o nich bude psáno v 2. kapitole, ale velmi stručně: kalhotky byly jako součást dámského oděvu známy už někde od středověku, ale mainstreamově se moc nerozšířily. Ostatně v době gotiky, kdy se nosily dlouhé úzké sukně, nebylo co skrývat, a později - jak mne neustále přesvědčovala Moirra - nebyly pod všemi těmi barokními sukněmi a spodničkami moc praktické z hlediska vykonávání potřeby. Na venkově se spodní prádlo neřešilo (Vondruška dokonce popisuje jakousi stížnost na nemravný tanec na venkovské zábavě, kdy se k sobě taneční dvojice tisknuly tak, že z toho "několik žen již v šenku obtěžkáno bylo"), ve městech se moc neujalo, protože mělo pověst něčeho hříšného, co ukazovaly nevěstky v Itálii, aby lákaly a dráždily zákazníky. Nicméně kalhotky jsou doloženy u některých ženských církevních řádů, takže můžeme usuzovat, že se s nimi hrdinka seznámila právě v tomto prostředí a coby cudná a zbožná dívka je přijala za své. PJejich přítomnost pod sukněmi modrých šatů lze ovšem vysvětlit i jedním praktickým důvodem, který nechci rozmazávat - hrdinka mohla mít "své dny" ;) .

Mimochodem: Z období rokoka jsou známa vyobrazení kavalíra zavazujícího dámě střevíček. Nám to připomene tak možná nevinnou scénu z Pyšné princezny, ale tehdy šlo o obrázky se silným erotickým nábojem. Neboť s ohledem na absenci spodního prádla mohl kavalír při podobném úkonu dráždivě zahlédnout skryté půvaby své vyvolené. A žádost o zavázání botky s sebou nezřídka nesla následné pozvání do ložnice :) .


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
Napsal: 01 říj 2018, 17:50
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
mimi píše:
Jak to bylo v 17. Století s kalhotkami?
Ktomu som tu už niečo dávala:

http://angelique.cz/cz_phpBB3/viewtopic.php?f=5&t=823

Penelopa moc pekne a napínavo napísané :ok: .... myslím že naša hrdinka sa podobne ako Angelika
presvedčila o tom že niekedy je vskutku nebezpečné načúvať za dverami či za závesom :agree:
som rada že fikce sa na tomto mieste dostala
k svojmu dramatickému záveru prvej kapitoly :writer:
ale nebudem nič dopredu prezrádzať iba toľko že už sa teším na pokračovnie :la-polak-fun:

Fouquetov Ostrov – pevnosť Belle Ille

http://angelique.cz/cz_phpBB3/viewtopic ... 114#p24114


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
Napsal: 03 říj 2018, 14:39
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
fajn že sme sa posunuli do druhej kapitoly kde sa nám popri hlavnej ženskej hrdinke konečne zjavuje
aj ústredný mužský hrdina - a keďže nám to píše Penelopa, kto iný by to mohol byť ako tento: :desgrez: :lol:

príbeh sa nám turbulentne rozbehol - je to všetko veľmi pekne napísané :applaus:

skvelé ako mladá slečna spontánne použila meno ktorým ju nazval Lauzun :ok: ktorý si ani nedal námahu zapamätať si
jej pravé meno (už vidím Terezu ako sa chytá za hlavu že sa zasa raz nedozvedela ako sa dievča volá)

a toto je zasa jedna z vecí ktorú má Desgrez spoločnú z Joffreyom:

obaja sú nadšení záchrancovia zúfaliek, dokážu byť milí a dokonca aj romantickí a nežní a potom to všetko celé
zabiť hláškami typu:

„Možná by se mi vyplatilo vrátit vám těm, co vás hledají, a na všechno zapomenout?“ :slzici:

PS: To je preklep, nie? Tam má byť vás namiesto vám, nie ? ;)


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
Napsal: 04 říj 2018, 13:30
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3225
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
jeanne píše:
Kdybych tě neznala, skoro bych řekla, že ses inspirovala Angelikou... :)
Haha, kdybys jen znala původní třináctiletou verzi, v níž figuroval jed a služebná zavražděná na schodech! :slzici:
jeanne píše:
Děkuji za příjemné chvíle ve vašem příběhu, drahá přítelkyně, zprostředkovalo markýze příjemné počtení na plážích španělských ostrovů, když odpočívala po náročných nočních slavnostech. :eyes:
Děkuji. My co trávíme dny v mlhavých a deštivých Jizerských horách můžeme jen smutně závidět... Tak snad to bude příjemné počtení i poté, co se návratíš do českých luhů a hájů ;) .


Nahoru
Profil Citovat
Tereza
Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
Napsal: 04 říj 2018, 18:11
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 1383
Registrován: 29 črc 2014, 21:17
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše:
už vidím Terezu ako sa chytá za hlavu že sa zasa raz nedozvedela ako sa dievča volá
:evil: :evil: Zase nic.

Příběh nabírá obrátky. Bylo to výborné čtení.
To děvče má opravdu za ušima a nechybí ji odvaha, protože neodpovídat Desgrezovi na otázky je výkon vskutku hrdinský. Jsem zvědavá, jak dlouho mu jeho gentlemanství vydrží, protože v dalších letech s ženami, které se do něčeho namořily, jako v rukavičkách zrovna nejednal.


Nahoru
Profil Citovat
Zobrazit: Seřadit podle: Směr:
Odpovědět   Stránka 1 z 13  [ 634 příspěvků ]
Zpět na „Čtenářské sny: diskuse“ | Klikněte pro přechod na stránku… 1 2 3 4 513 »
Přejít na:

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů