Helena Babická: Medailon krále slunce

Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 22 příspěvků ]
Autor Zpráva
dasha
Předmět příspěvku: Helena Babická: Medailon krále slunce
Napsal: 10 lis 2007, 16:18
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1316
4poziom.slask.pl
Registrován: 17 zář 2007, 10:38
Bydliště: Českolipsko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Právě jsem se začetla do knihy od současné české spisovatelky a připadá mi to jak špatný vtip a špatně převyprávěná Angelika. Neznáte to někdo?
Dívka ze současnosti, Češka, se ocitla v 17. století (jak, to je zřejmě řečeno v předchozím románu "Jeden okamžik v čase") a s tajemným markýzem Filipem (průhledné oči, vlasy jako zlaté), který má shodou okolností hodnost maršála, pátrají po medailonu Ludvíka XIV.
V knize figuruje např. čarodějnice "s hlasem jako meluzína", malý kamarád z podsvětí Tom (snad ho neoběsí, bojí se hrdinka), generál Turenne, úhlavní nepřítel je ministr Louvois, atd. Kniha je bohužel tak nečtivě napsaná, že se musím přemáhat, abych ji vůbec přečetla (v dlouhých pasážích nás autorka ústy hlavní aktérky Louisy kolem dokola ujišťuje, že byla opravdu, ale opravdu k smrti vyčerpaná...), ale jsem zvědavá, na kolik podobností ještě narazím.
Jelikož mi spisovatelka připadá jako evidentní znalec díla Anne Golon (a doufám, že to není některá z vás, holky :P ), možná by mohla přispět do oddílu "čtenářská fikce", a hned celým románem...

BABICKÁ, H. - Medailon krále Slunce. Praha: Baronet 2006. ISBN 80-7214-876-1


Nahoru
Profil Citovat
Alex
Předmět příspěvku:
Napsal: 10 lis 2007, 16:32
Markýzové
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 417
Registrován: 30 zář 2007, 15:54
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele: SZ, ICQ, WWW
 
No, to je fakt nářez! Pochybuji, že by to mohla být "jen" náhoda :lol:


Nahoru
Profil Citovat
dasha
Předmět příspěvku:
Napsal: 10 lis 2007, 16:35
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1316
Registrován: 17 zář 2007, 10:38
Bydliště: Českolipsko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Posuď sama, Jeanne, opíšu sem pasáž, kterou právě čtu. Hlavní hrdinka se ptá svého průvodce Filipa, jestli v životě doopravdy miloval:
" Jeho tvář se opět lehce zasmušila a začal vyprávět: " Vlastně to není nic tajného, bylo to na mém prvním válečném tažení ve Flandrech. Bylo mi šestnáct let a ještě jsem nebyl maršálem. (...) Byla to dcera kováře, prostá dívka, mohlo jí být sotva čtrnáct let. Samozřejmě jsem už tenkrát věděl, že my dva nikdy nebudeme spolu, ale miloval jsem ji se vší mladickou čistotou. Měla zlaté vlasy a modré oči a jejím otcem byl Sas, jeden z hlavních zrádců. Scházel jsem se s tou dívkou tajně v noci u náhonu mlýna. Jen jsme si povídali, neměl jsem odvahu ji ani políbit. Byl jsem nesmělý a vystrašený tím, co se dělo v mém srdci, cítil jsem se v její přítomnosti jako hloupý kluk. Ona byla víla, přesný opak žen, jaké jsem poznal v Louvru, které se mě snažily od chvíle, kdy jsem se poprvé objevil u dvora, dostat do své špinavé postele. "

(s. 172 - 173)


Nahoru
Profil Citovat
Alex
Předmět příspěvku:
Napsal: 10 lis 2007, 16:37
Markýzové
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 417
Registrován: 30 zář 2007, 15:54
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele: SZ, ICQ, WWW
 
No, to myslím mluví za vše :lol: nevím jestli je to spíš k smíchu a nebo k pláči :?


Nahoru
Profil Citovat
dasha
Předmět příspěvku:
Napsal: 10 lis 2007, 17:04
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1316
Registrován: 17 zář 2007, 10:38
Bydliště: Českolipsko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Nechápu, jak u takové nepodařené parodie může někdo slzet dojetím.. jediné, co se mi na knize líbilo, je to, že nemá ambice na nějaké veledílo, ale spíš mi připadlo jako taková oddychová tuctovka na dovolenou. Až to dočtu, asi také do fóra přispěji...
BTW, nová postava - krásná kurtizána Pipin, co vy na to? :!:


Nahoru
Profil Citovat
dasha
Předmět příspěvku:
Napsal: 10 lis 2007, 17:45
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1316
Registrován: 17 zář 2007, 10:38
Bydliště: Českolipsko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Přečetla jsem opět další kus plný napětí a vykonstruovaných dějových zvratů - myslím, že autorka by měla podle knihy napsat co nejdříve scénář a nabídnout ho Troškovi a Pomejemu, který se ostatně vyjádřil, že by rád natočil Andělskou tvář II.
V tom případě bude lepší, pokud se ke své "múze" nepřizná.


Nahoru
Profil Citovat
dasha
Předmět příspěvku:
Napsal: 10 lis 2007, 18:19
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1316
Registrován: 17 zář 2007, 10:38
Bydliště: Českolipsko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Další lahůdka vás jistě nadzvedne ze židle:
Po bitvě s královskými vojáky byla hrdinka nucena odloučit se od svého průvodce a na čas se schovala u františkánských mnichů v klášteře v Doitiers:
"Těžká dubová vrata za mnou zapadla a mě zalila blažená úleva. Klášter je pevnost a nikdo, snad ani sám král, nesmí porušit práva místa, kde přebývá Bůh. Pokud mě stále hledají, nenajdou mne. Nikdy.
Za obrovskými dveřmi, vestavěnými ve vysoké a přes metr silné zdi z nahrubo opracovaných kamenů, začínal jiný svět. Tichý, stinný, nedotknutelný. V jeho zdech čas už dávno ztratil svou moc, dlouhá staletí neznamenala uvnitř kláštera nic, to, co se odehrávalo za jeho zdmi, bylo pro něj jen tichým šuměním větru. (...)"
(s. 225-226)


Nahoru
Profil Citovat
Alex
Předmět příspěvku:
Napsal: 10 lis 2007, 18:29
Markýzové
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 417
Registrován: 30 zář 2007, 15:54
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele: SZ, ICQ, WWW
 
:lol:
No, to je fakt dobrý :evil: . Proč jen se za tu ženskou (spisovatelku) musím stydět. Zlaté české ručičky nebo prach obyčejná krádež? :oops:


Nahoru
Profil Citovat
Andrej
Předmět příspěvku:
Napsal: 10 lis 2007, 21:32
Markýzové
Offline
 
Příspěvky: 497
Registrován: 18 říj 2007, 12:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou/Praha
Kontaktovat uživatele: SZ
 
To snad ani není možný tohle...


Nahoru
Profil Citovat
Alex
Předmět příspěvku:
Napsal: 11 lis 2007, 07:37
Markýzové
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 417
Registrován: 30 zář 2007, 15:54
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele: SZ, ICQ, WWW
 
Nic jí udělat nemůžeme, ale co? 8) Alespoň víme co je zač a nebudem si kupovat její knížky, ne? :wink:


Nahoru
Profil Citovat
Dana
Předmět příspěvku:
Napsal: 11 lis 2007, 10:46
Hrabata
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 276
Registrován: 17 zář 2007, 10:45
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Tak to je fakt síla!


Nahoru
Profil Citovat
dasha
Předmět příspěvku:
Napsal: 11 lis 2007, 13:14
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1316
Registrován: 17 zář 2007, 10:38
Bydliště: Českolipsko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Alex píše:
Nic jí udělat nemůžeme, ale co? 8) Alespoň víme co je zač a nebudem si kupovat její knížky, ne? :wink:
Přesně tak. Já jí mám půjčenou z knihovny :roll: . Tak už jsem to přečetla, opravdu sladkobolný céčkový doják (můj přítel tvrdí "efkový " jako fuj, to jsem se lek). Navíc si autorka není schopná ani vymyslet vlastní jména - například čarodějnice, co kupuje novorozeňata k černým mším, se jmenuje Voisinová... co dodat.
Přispěla jsem do jejího blogu, tak uvidíme, jak se k tomu autorka vyjádří - zda to smaže, či mi odepíše...


Nahoru
Profil Citovat
peggy.kaja
Předmět příspěvku:
Napsal: 11 lis 2007, 14:00
Baroni
Offline
 
Příspěvky: 146
Registrován: 21 říj 2007, 11:39
Bydliště: takové menší městečko u Pardubic...
Kontaktovat uživatele: SZ, ICQ
 
dasha píše:
Alex píše:
Nic jí udělat nemůžeme, ale co? 8) Alespoň víme co je zač a nebudem si kupovat její knížky, ne? :wink:
Přesně tak. Já jí mám půjčenou z knihovny :roll: . Tak už jsem to přečetla, opravdu sladkobolný céčkový doják (můj přítel tvrdí "efkový " jako fuj, to jsem se lek). Navíc si autorka není schopná ani vymyslet vlastní jména - například čarodějnice, co kupuje novorozeňata k černým mším, se jmenuje Voisinová... co dodat.
Přispěla jsem do jejího blogu, tak uvidíme, jak se k tomu autorka vyjádří - zda to smaže, či mi odepíše...
tak to bude sranda... videt jeji vyraz az to bude cist bych fakt chtela... :-D


Nahoru
Profil Citovat
Alex
Předmět příspěvku:
Napsal: 11 lis 2007, 17:26
Markýzové
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 417
Registrován: 30 zář 2007, 15:54
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele: SZ, ICQ, WWW
 
dasha píše:
Přesně tak. Já jí mám půjčenou z knihovny :roll: . Tak už jsem to přečetla, opravdu sladkobolný céčkový doják (můj přítel tvrdí "efkový " jako fuj, to jsem se lek). Navíc si autorka není schopná ani vymyslet vlastní jména - například čarodějnice, co kupuje novorozeňata k černým mším, se jmenuje Voisinová... co dodat.
Přispěla jsem do jejího blogu, tak uvidíme, jak se k tomu autorka vyjádří - zda to smaže, či mi odepíše...
Moc pěknej komentář na jejím blogu :wink: moc by mě zajímalo, co na to řekne, ale myslim, že je zbabělá a smaže ho :evil: ...
No, uvidíme. Dáme jí to pěkně sežrat holky!!! :twisted:


Nahoru
Profil Citovat
dasha
Předmět příspěvku: Reakce autorky Heleny Babické
Napsal: 22 lis 2007, 10:02
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1316
Registrován: 17 zář 2007, 10:38
Bydliště: Českolipsko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Tak se autorka posltavila k mé připomínce čelem, nejen, že můj příspěvek nesmazala, ale dokonce se k němu poměrně obšírně vyjádřila, její odpověď sem připojuji. Jistě si všimnete, že můj názor nevyvrací, odvolává se na historická fakta, ale zároveň mě háže do jednoho pytle se všemi zavrhovateli jejího díla, se kterými se setkala (no, alespoň, že můj příspěvek označuje za "osobitý" :roll: ):

"Dasha:
Díky za osobitý příspěvek. Zdá se, že zjevně nemá smysl se hájit, ani Vám cokoliv vymluvat. Knihy o Angelice jsem sice kdysi četla, když vyšly poprvé, bude to už pěkných pár pětiletek - tuším, že jen první dvě (či dvě z celé řady, již nevím které). To, co mi z Angeliky dodnes zůstalo v hlavě, je obdivuhodná preciznost práce s fakty a mnoho historických reálií, které velmi dobře popisují dobu Ludvíka XIV. i jeho samotného a to nejen v knize, ale i ve filmech. Snažila jsem se o totéž, ale nikoliv podle Angeliky, ale podle pravdy a faktů - existuje jen pár dobových záznamů, které jsou (světe div se) zdrojem pro 90% všech románů i historických studií této doby. Jediné, v čem při troše snahy shledávám jistou podobnost s mým příběhem, je vedlejší postava Filip de Plessis Beiliére, který mě tenkrát jako knižní postava zaujal rozporuplností své povahy a nejslíš zůstal kdesi v mém podvědomí. V některých rysech mohl být podobný "mému" Filipovi - avšak podkládáte-li Filipa de Grazac za zakomplexovaného sadistu, kterým Filip de Plessis bezpochyby byl (byť se léčil...), možná bych se spíš měla zamyslet nad svou schopností psaní jako takovou... Mohla jsem Vás nějak odbýt a věřte, že by mi to nikdo nevyčítal, kdo ví, jak mé knihy vznikaly. Už se tu před časem objevil i příspěvek ve smyslu že jsem celý příběh někomu ukradla od A do Z, takže Vaše ironické jedůvky mě nechávají v klidu. Považuji to za odvrácenou stranu "úspěchu"... Jediné, co k tomu mohu říci je, že není na světě člověk ten, aby se zavděčil lidem všem. Přeji pěkný den."


Nahoru
Profil Citovat
dasha
Předmět příspěvku:
Napsal: 22 lis 2007, 11:15
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1316
Registrován: 17 zář 2007, 10:38
Bydliště: Českolipsko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Jj, to s tím "nepamatováním si" Angeliky mě taky pobavilo.. píše, že asi četla první dva díly, ale moc dobře víme, že to o Filipovi je v Cestě do Versailles, čili v pořadí 4. díl. A já vůbec nepochybuji o tom, že dočetla minimálně k Angelika se bouří, protože ta shoda s pobytem hrdinky v klášteře je prapodivná.
No, a přestože se můj příspěvek snaží bagatelizovat a tak trochu zesměšnit, odpouštím jí, vzhledem ke schopnosti vlastní sebereflexe, co je jejích spisovatelských vloh týče! :D :D :D


Nahoru
Profil Citovat
Alex
Předmět příspěvku: Re: Reakce autorky Heleny Babické
Napsal: 22 lis 2007, 16:02
Markýzové
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 417
Registrován: 30 zář 2007, 15:54
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele: SZ, ICQ, WWW
 
dasha píše:
Tak se autorka posltavila k mé připomínce čelem, nejen, že můj příspěvek nesmazala, ale dokonce se k němu poměrně obšírně vyjádřila, její odpověď sem připojuji. Jistě si všimnete, že můj názor nevyvrací, odvolává se na historická fakta, ale zároveň mě háže do jednoho pytle se všemi zavrhovateli jejího díla, se kterými se setkala (no, alespoň, že můj příspěvek označuje za "osobitý" :roll: ):

"Dasha:
Díky za osobitý příspěvek. Zdá se, že zjevně nemá smysl se hájit, ani Vám cokoliv vymluvat. Knihy o Angelice jsem sice kdysi četla, když vyšly poprvé, bude to už pěkných pár pětiletek - tuším, že jen první dvě (či dvě z celé řady, již nevím které). To, co mi z Angeliky dodnes zůstalo v hlavě, je obdivuhodná preciznost práce s fakty a mnoho historických reálií, které velmi dobře popisují dobu Ludvíka XIV. i jeho samotného a to nejen v knize, ale i ve filmech. Snažila jsem se o totéž, ale nikoliv podle Angeliky, ale podle pravdy a faktů - existuje jen pár dobových záznamů, které jsou (světe div se) zdrojem pro 90% všech románů i historických studií této doby. Jediné, v čem při troše snahy shledávám jistou podobnost s mým příběhem, je vedlejší postava Filip de Plessis Beiliére, který mě tenkrát jako knižní postava zaujal rozporuplností své povahy a nejslíš zůstal kdesi v mém podvědomí. V některých rysech mohl být podobný "mému" Filipovi - avšak podkládáte-li Filipa de Grazac za zakomplexovaného sadistu, kterým Filip de Plessis bezpochyby byl (byť se léčil...), možná bych se spíš měla zamyslet nad svou schopností psaní jako takovou... Mohla jsem Vás nějak odbýt a věřte, že by mi to nikdo nevyčítal, kdo ví, jak mé knihy vznikaly. Už se tu před časem objevil i příspěvek ve smyslu že jsem celý příběh někomu ukradla od A do Z, takže Vaše ironické jedůvky mě nechávají v klidu. Považuji to za odvrácenou stranu "úspěchu"... Jediné, co k tomu mohu říci je, že není na světě člověk ten, aby se zavděčil lidem všem. Přeji pěkný den."
:shock: No tak to je moc i na mě! Ta ženská by už radši neměla říkat ani slovo. :evil: Ta ženská je cvok a snaží se hájit nehájitelné - svou pozici. Fakt jsem se u toho příspěvku solidně nasmála... :lol:


Nahoru
Profil Citovat
Precious
Předmět příspěvku:
Napsal: 09 čer 2008, 08:36
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1491
Registrován: 17 říj 2007, 15:19
Bydliště: Slovensko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Tak toto je fakt sila!!! Dá sa zohnať toto dielko dakde v antikvariáte? Vyzerá to ako totálny plagiát! Síce, dalo sa to očakávať. Vždy, keď sa nejaké dielo stane takým úspešným až kultovým, ako Angelika, skôr či neskôr sa nájde niekto, kto sa pokúsi "priživiť" na jeho sláve. Zoberme si napríklad taký žáner fantasy, podľa môjho názoru sú to všetko viac-menej diela inšpirované Tolkienovými knihami. Ale tento Medailón ... už nenachádzam slov. :evil: Chcela som si pozrieť aj ten blog, ale už je asi nefunkčný. Boli tam kladné ohlasy, však?


PS pre Dashu: Ak máš dakde odložené, čo si na ten blog písala, hodíš mi to prosím do mailu? Vďaka.


Nahoru
Profil Citovat
dasha
Předmět příspěvku:
Napsal: 09 čer 2008, 11:25
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1316
Registrován: 17 zář 2007, 10:38
Bydliště: Českolipsko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Že jsi to Ty, Precious, tak ano :wink: (doslova to zálohované nemám..)
Jinak už bych to nechala spát... :roll:


Nahoru
Profil Citovat
Helča
Předmět příspěvku:
Napsal: 12 úno 2009, 19:56
Rytíři
Offline
 
Příspěvky: 35
Registrován: 30 bře 2008, 17:41
Kontaktovat uživatele: SZ, ICQ
 
Bud se se mnou nšco děje nebo tu funguje obrácená psychlogie.. Když vaše příspěvky čtu chci si tu knížku přečíst než abych řekla :"Ježišínku nějaka parodie.", ale mě to navnadilo přečíst to. Jestli to bude parodie na Angeliku stejná jako na Pottera, kterou jsem přečetla a dostala mě uplně stejbě jako Harry předtím, tak to bude skvěle, ale obávám se, že to zřejmě jak tady čtu nic moc nebude :)
Připomělo mi to, že jsem kdysi taky našla knížku, která mi mírně Angeliku připomínala. Tady aspon tu část ve Středozemí..Psala ji také Francouzka a myslím, že se asi inspirovala Agelikou no zítra jdu do knihovny tak kdyby¨jste o ti stály bych vám sem hodila její název.. ted si to z hlavy nevzpomenu... :D


Nahoru
Profil Citovat
maja
Předmět příspěvku:
Napsal: 23 kvě 2009, 19:40
Rytíři
Offline
 
Příspěvky: 1
Registrován: 23 kvě 2009, 19:35
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Prominte že do toho vstupuju, ale mě se ta kniha velmi líbila a nezajímá mě jestli jsou tam nějaké neshody. Ale je to příběh jako každý jiný, apřece je v něm něco jiného :o) . Kdybyste se podívali na jakýkoliv příběh našli byste stejné chyby je tolik knih, že se něco můsí shodovat
kdyby napsala další knihu budu patřit mezi první která si ji koupí, at se vám to líbí nebo ne


Nahoru
Profil Citovat
Alex
Předmět příspěvku:
Napsal: 23 kvě 2009, 22:28
Markýzové
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 417
Registrován: 30 zář 2007, 15:54
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele: SZ, ICQ, WWW
 
maja píše:
kdyby napsala další knihu budu patřit mezi první která si ji koupí, at se vám to líbí nebo ne
Myslím, že tohle téma jsme přestaly probírat už dávno (snad rok a půl? :lol:). A za sebe můžu říct, ať si každý čte a kupuje, co se mu zachce, mně je to úplně jedno :wink:


Nahoru
Profil Citovat
Zobrazit: Seřadit podle: Směr:
Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 22 příspěvků ]
Zpět na „Knihy vztahující se k době krále Slunce“
Přejít na:

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů
cron