Svatý grál - Gawain

Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 17 příspěvků ]
Autor Zpráva
Tania
Předmět příspěvku: Svatý grál - Gawain
Napsal: 27 bře 2018, 10:55
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 940
4poziom.slask.pl
Registrován: 26 lis 2007, 08:50
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele: SZ, WWW
 
Mám nový, netradiční pohled na knihy Angelika. Ve škole Karlštejnských svobodných umění (u Hanky Blochové) jsme nyní probírali svatý grál a k tomu také i příběh Parsifala a Gawaina. Jak jsem si tak dělala poznámky, tak mi k tomu naskakovali informace k Angelice. Napíšu to jen stručně a opravdu jen náznakem, ale určitě by se to téma dalo uchopit mnohem důkladněji. Pohled na animu a anima je také brán z pohledu Evy Jungové, ale knížku nemám a nečetla jsem, takže je tu jen to, co jsem pochopila a zachytila u psaní přednášky.

Příběh Joffreye je vlastně i příběhem Gawaina, který hledá svou dámu - animu - kterou v tomto případě ztělesňuje Angelika. Tu bychom také mohli považovat za vyjádření Smaragdové dámy - zelené oči, bohyně plodnosti, víla...- tedy Velká bohyně.

Gawain, narozdíl od křesťanského Parsifala, je milovníkem žen a jejich krásy - stejně jako Joffrey. Joffrey je známým trubadúrem. Gawain=Joffrey.
Parsifal dostal od sestry Krále Rybáře plášť, který jej měl ochránit před sebou samým a zjemnit jeho ego, což mu mělo pomoci při propojení se se svou animou - v tomto případě u Joffreye fungovala jeho škraboška.
Parsifal a Gawain - dvě složky uvnitř duše.

Hledání a získání Angeliky dalo Joffreyovi dost zabrat a i poté musel svou animu chránit, aby se s ní mohl spojit.

Angelika, coby bezúhonná a čistá panna, zde sloužila jako kněžka Velké bohyně a Joffrey jako král - spojení, viz Mlhy Avalonu, Beltain. Spojení Artuše a Morgain - rituál plodnosti.

Také si můžeme připomenout první setkání Angeliky a Filipa, kdy Filip v Angelice nerozpoznal Smaragdovou dámu. Z životního příběhu Filipa víme, že měl se svou animou problém a odmítal spojení s ní. - Podle Egypťanů je hříchem to, co jsi měl udělat a neudělal.

Když bychom šli v příběhu dál, tak asi oddělení Joffreye od Angeliky (postavou arcibiskupa a "upálením") vzniklo v důsledku toho, že Joffrey nebyl na to opravdové spojení se svou animou ještě zcela připraven. Ještě neuměl do hloubky pochopit a přijmout Velkou bohyni - a i sám sebe. Asi proto musel uprchnout a léčit se se svými zraněními (po upálení). Osamocený, uvnitřněný, se musí odpojit od světa a jít do sebe - také je to část cesty.

Muži mají trochu problém přijmout, že žena je Evou i Lilith zároveň, má v sobě obě polarity. Teprve poté, když takovou ženu a svou animu přijmou, mohou spolu vytvořit Velké dílo.

Když byl Joffrey ve Středozemí, žádná žena nemohla uspokojit jeho touhu po své Angelice - animě.

No, a z pohledu Angeliky, je to zase cesta hledání grálu ve spojení s jejím animem.

Legenda o sv. grálu - cesta zasvěcování, hluboká symbolika.

A když jsem si uvědomila prvky v Angelice, viděla jsem analogii. Paní Anne nenapsala nikdy nic přímo, je to opravdu jako příběh, ale přitom to působí jako zasvěcenecká cesta, protože se člověka dotýká na jiné úrovni myšlení. Aspoň u mě - pořád jsem to tam cítila, ale neuměla jsem to popsat a uchopit. Bytostně si na to saháte a přitom to nevidíte :) .


----Berte to, prosím, jako malý příspěvek k Angelice, když to tady tak flákám s účastí :) . Přesto se i nadále považuji za "angelikoložku" :ach:

_________________

Tania T. Morgain / www.taniassecret.cz


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Svatý grál - Gawain
Napsal: 27 bře 2018, 15:09
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3225
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Tanio, toto je opravdu zajímavý pohled na věc! V legendě o grálu nejsem tak kovaná, ale jak ty podobnosti píšeš, zní to logicky. Nejvíc mne zaujalo to, že Joffrey ještě nebyl připraven - když si to promítnu do "amerických dílů" a jaký soulad nakonec mezi manželi zavládl, sedí to jako zadek na hrnec :) .


Nahoru
Profil Citovat
Tania
Předmět příspěvku: Re: Svatý grál - Gawain
Napsal: 27 bře 2018, 16:47
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 940
Registrován: 26 lis 2007, 08:50
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele: SZ, WWW
 
PenelopaW píše:
Nejvíc mne zaujalo to, že Joffrey ještě nebyl připraven - když si to promítnu do "amerických dílů" a jaký soulad nakonec mezi manželi zavládl, sedí to jako zadek na hrnec :) .
Že? Taky mi to tak připadá :)

_________________

Tania T. Morgain / www.taniassecret.cz


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Svatý grál - Gawain
Napsal: 27 bře 2018, 18:36
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Tania píše:
PenelopaW píše:
Nejvíc mne zaujalo to, že Joffrey ještě nebyl připraven - když si to promítnu do "amerických dílů" a jaký soulad nakonec mezi manželi zavládl, sedí to jako zadek na hrnec :) .
Že? Taky mi to tak připadá :)
Mě také. :agree:


Nahoru
Profil Citovat
Tereza
Předmět příspěvku: Re: Svatý grál - Gawain
Napsal: 27 bře 2018, 18:54
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 1383
Registrován: 29 črc 2014, 21:17
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Snad nebude vadit, pokud se připojím k diskuzi a budu reagovat na Taniin příspěvěk.
Chápu, že se nabízí srovnání s výše uvedeni skutečnostmi, ale můj náhled přesto zůstavá přízemní a obyčejný.
Myslím, že se paní Anne chopila příběhu jako někdo, kdo ví, po čem ženy touží. Ten příběh je jako vystřižený z dívčích snů o velké lásce, která všechny nástrahy překoná a všechny hory přenáší. Mladá, krásná, nezkušená X starší, velezkušený, nepřehlédnutelný, vzdělaný - to prostě musí fungovat a autorka to moc dobře věděla. A zasazení děje do skutečných událostí se skutečnými (většinou) osobami celou románovou sérii povyšuje do vyššího levelu.
A nezdá se mi, že by Joffrey nebyl na Angeliku připraven - právě naopak. Jako manželé měli prostě smůlu na souběh událostí. Jinak by si jen užívali sex, plodili děti a žili šťastně až do smrti. Žádné velké drama by se nekonalo a nebylo by o čem psát.


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Svatý grál - Gawain
Napsal: 27 bře 2018, 20:06
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3225
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Já vnímám příběh Angeliky a Joffreye také primárně jako příběh milostný či historický. Ale líbí se mi, že si v tom každý může najít to svoje, podobně jako v Tolkienovi a nebo (omlouvám se za tak silné přirovnání) v bibli :) . Pokud bych měla citovat Moirru, je vidět, že AG své romány napsala tak geniálně, že se dají uchopit různým úhlem pohledu :) .


Nahoru
Profil Citovat
Tereza
Předmět příspěvku: Re: Svatý grál - Gawain
Napsal: 27 bře 2018, 20:20
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 1383
Registrován: 29 črc 2014, 21:17
Kontaktovat uživatele: SZ
 
PenelopaW píše:
... Pokud bych měla citovat Moirru, je vidět, že AG své romány napsala tak geniálně, že se dají uchopit různým úhlem pohledu :) .
To mě kdysi bleskly hlavou i řecké báje a pověsti :
Afrodita, Héfaistos, Áres (Filip)


Nahoru
Profil Citovat
Tania
Předmět příspěvku: Re: Svatý grál - Gawain
Napsal: 28 bře 2018, 06:57
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 940
Registrován: 26 lis 2007, 08:50
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele: SZ, WWW
 
Vice rovin pochopeni a nahledu dela z dila to opravdove a skutecne cenne. Podle toho se rozpozna ta skutecna kvalita. Kazdy si vytahne to sve.

_________________

Tania T. Morgain / www.taniassecret.cz


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Svatý grál - Gawain
Napsal: 30 bře 2018, 21:12
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Tania píše:
Paní Anne nenapsala nikdy nic přímo, je to opravdu jako příběh, ale přitom to působí jako zasvěcenecká cesta, protože se člověka dotýká na jiné úrovni myšlení.

Přitáhl si ji blíž, přitiskl si její obličej na svůj. Líbal ji a šeptal jí bláznivá slůvka:
„Má hrdinko, má amazonko, má bojovnice… Srdce moje… má duše… má ženo…“
To poslední slovo dostalo na jeho rtech ten pravý význam. Jako by ho vyslovoval ve vášni
nové, ale klidné lásky po dlouhém společném životě, plném něžné vzájemnosti. Našel tu, již
potřebuje k životu stejně jako vlastní srdce. Žena už nebyla mimo něj, cizí a občas nepřátelská, byla
v něm, věrná přítelkyně, spjatá s jeho životem, s jeho usilováním.
Objevil tajemství lásky.
Prožívali vedle sebe, v sedle nehybných koní okamžik neskutečného
štěstí, které osud dopřává cestovatelům, jako jsou oni – poutníkům lásky. :ach:

Protože odmítli kompromisy, odmítli se zařadit mezi průměrné, a protože stejně jako jejich
předkové, vznešení rytíři, neváhali bojovat, zápasit a zříct se i všeho bohatství a poct, získali Svatý
Grál, tajemný a neocenitelný poklad života, přislíbený pouze členům družiny Karla Velikého.

„Jsi pro mě vším,“ řekl jí.
Jeho vroucí přiznání Angeliku dojalo. Věděla, že po tolika zkouškách konečně dosáhla cíle:
našla ho, je v jeho náručí, patří jí jeho srdce.
Před jejich láskou se otevíral celý svět.



Pani AG bola geniálna! :la-polak-fun:

PS: Táni dobrý postreh i keď si zrejme zabudla že to pani AG napísala na konci 6 dielu na rovinu. ;)


Nahoru
Profil Citovat
Tania
Předmět příspěvku: Re: Svatý grál - Gawain
Napsal: 31 bře 2018, 21:26
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 940
Registrován: 26 lis 2007, 08:50
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele: SZ, WWW
 
Pani, moirro, tak to jsem netusila!!!!!! To je uzasne! Karla Velikeho....ziram! Jak si nic nepamatuji, tak mam vic prekvapeni :P

_________________

Tania T. Morgain / www.taniassecret.cz


Nahoru
Profil Citovat
errnie
Předmět příspěvku: Re: Svatý grál - Gawain
Napsal: 06 dub 2018, 16:41
Vévodové
Offline
 
Příspěvky: 741
Registrován: 22 dub 2014, 10:28
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše:
Protože odmítli kompromisy, odmítli se zařadit mezi průměrné, a protože stejně jako jejich
předkové, vznešení rytíři, neváhali bojovat, zápasit a zříct se i všeho bohatství a poct, získali Svatý
Grál, tajemný a neocenitelný poklad života, přislíbený pouze členům družiny Karla Velikého.

„Jsi pro mě vším,“ řekl jí.
Jeho vroucí přiznání Angeliku dojalo. Věděla, že po tolika zkouškách konečně dosáhla cíle:
našla ho, je v jeho náručí, patří jí jeho srdce.
Před jejich láskou se otevíral celý svět.[/i][/b]

Pani AG bola geniálna! :la-polak-fun:

PS: Táni dobrý postreh i keď si zrejme zabudla že to pani AG napísala na konci 6 dielu na rovinu. ;)
toto mám podčiarknuté v 6.dieli riadne hrubou ceruzkou už dávno...

ja si myslím, že Svätý Grál je vlastne láska, akéhokoľvek typu, hlavne tá k sebe, sebeúcta a vedomie toho kto vlastne som, spokojný sám so sebou a bez ohľadu na ostatných zostať sám sebou


Nahoru
Profil Citovat
Sob
Předmět příspěvku: Re: Svatý grál - Gawain
Napsal: 29 bře 2023, 15:03
Hrabata
Offline
 
Příspěvky: 299
Registrován: 15 pro 2020, 21:44
Kontaktovat uživatele: SZ
 
V pátek 31.března ve 23.10 vysilá prima zoom dokument Teorie svatého grálu. Reprízuje 3.dubna v 16.45.
https://tv.seznam.cz/program/49398160
Co považujete za svatý grál ?


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Svatý grál - Gawain
Napsal: 29 bře 2023, 16:39
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Sob píše: *  29 bře 2023, 15:03
V pátek 31.března ve 23.10 vysilá prima zoom dokument Teorie svatého grálu. Reprízuje 3.dubna v 16.45.
https://tv.seznam.cz/program/49398160
Co považujete za svatý grál ?
Sob, děkuji za upozornění.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Svatý grál - Gawain
Napsal: 29 bře 2023, 18:26
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Sob zasa raz skvelý objav. ja si pod Grálom predstavujem čosi ako tajomstvo stvorenia či absolútne poznanie.
Podľa legedy je v ňom vraj Ježišová krv.
Hľadali ho kesťanskí učenci, rytieri a vraj dokonca aj nacisti - lebo boli presvedčení že za jeho pomoci sa im podarí ovládnúť svet.

U Joffreya a Angeliky ide pri tom opise že našli zasľúbený svätý grál o nájdenie absolutnej lásky. :ach: Boli stvorení jeden pre druhého.

Zaujalo ma: Musí se najít rytíř bez bázně a hany, který grál najde, položí tu správnou otázku, grál dopraví na střežené místo a rány světa budou zaceleny.

Kiež by už ten rytier našiel ten grál a na svete by zavládol mier. Keby ľudstvo prostriedky ktoré investuje na zbrojenie a vojny investovalo do dobrého, už by sme dávno mali raj na zemi.

Tuto je zhrnutie z ktorého som hore vyššie citovala.

Teorie kolem Svatého grálu:

http://druidova-mysteria.cz/TAJEMNO/GRAL_TEORIE.htm

Přílohy
[ attachment ]


Nahoru
Profil Citovat
Sob
Předmět příspěvku: Re: Svatý grál - Gawain
Napsal: 29 bře 2023, 21:56
Hrabata
Offline
 
Příspěvky: 299
Registrován: 15 pro 2020, 21:44
Kontaktovat uživatele: SZ
 


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Svatý grál - Gawain
Napsal: 30 bře 2023, 13:00
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Sob píše: *  29 bře 2023, 21:56

Podle Godefroye de Saint dostal jméno náš hrabě Joffrey de Peyrac ?
Ktorého Godefroya de Saint myslíš ? lebo Existujú rôzny Godfreyovia s prívlastkom saint. Godfreya z Amiens?
ja by som u Joffreya skôr vychádzala z tohto Godfreya :
Bojoval na krížosvých výpravách po boku Raymonda IV a keď tento odmietol stať sa kráľom an dobytých územiach, stal sa ním Godfrey de Bouillon.

Spolu so svojimi bratmi Eustachom III. a Baldwinom z Boulogne sa Godfrey v roku 1096 pridal k prvej krížovej výprave. Zúčastnil sa na akciách pri Nicei, Dorylaeu a Antiochii a potom zohral kľúčovú úlohu pri dobývaní Jeruzalema v roku 1099. Keď Raymond IV. z Toulouse odmietol ponuku stať sa vládcom nového kráľovstva, Godfrey túto úlohu prijal a o mesiac neskôr si zabezpečil kráľovstvo porážkou Fatimidov pri Ascalone, čím sa prvá krížová výprava skončila. Zomrel v júli 1100 a jeho nástupcom sa stal jeho brat Baldwin ako kráľ Jeruzalema.

https://en.wikipedia.org/wiki/Godfrey_of_Bouillon

PS k tomu poháru: Nuž ja osobne si dovoľujem pochybovať že by na poslednej večeri bol mal Ježiš takýto honosný pohár, ale prosím - názory môžu byť rôzne. Je tisíc a jedna teórií. jedna vraví že z pohára pil. Iná že do nej odchytávali jeho krv. A ďalšia že svätý grál je neičo nehmotné - čiže akási čaša poznania či nesmrelnosti.

inak úlohu grálu v Angelike dokonale vyjadrila Táňa v príspevku celkom hore na začiatku vlákna
Tania píše: *  27 bře 2018, 10:55

Když byl Joffrey ve Středozemí, žádná žena nemohla uspokojit jeho touhu po své Angelice - animě.
No, a z pohledu Angeliky, je to zase cesta hledání grálu ve spojení s jejím animem.

Legenda o sv. grálu - cesta zasvěcování, hluboká symbolika.

A když jsem si uvědomila prvky v Angelice, viděla jsem analogii. Paní Anne nenapsala nikdy nic přímo, je to opravdu jako příběh, ale přitom to působí jako zasvěcenecká cesta, protože se člověka dotýká na jiné úrovni myšlení. Aspoň u mě - pořád jsem to tam cítila, ale neuměla jsem to popsat a uchopit. Bytostně si na to saháte a přitom to nevidíte :) .
nuž možno sú Joffrey a Angelika práve symbolom dokonalého spojenia muža a ženy - a to nielen po vzore Adama a Evy na úrovni fyzyckej, ale hlavne na úrovni duchovnej - ako súznenie duší


Nahoru
Profil Citovat
Sob
Předmět příspěvku: Re: Svatý grál - Gawain
Napsal: 30 bře 2023, 15:23
Hrabata
Offline
 
Příspěvky: 299
Registrován: 15 pro 2020, 21:44
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše: *  30 bře 2023, 13:00
Sob píše: *  29 bře 2023, 21:56

Podle Godefroye de Saint dostal jméno náš hrabě Joffrey de Peyrac ?
Ktorého Godefroya de Saint myslíš ? lebo Existujú rôzny Godfreyovia s prívlastkom saint. Godfreya z Amiens?
Moiro, Mám na mysli Godefroye de Saint Omer z tebou přidaného článku o grálu

PS: Kalich z Valencie je kamenný Zlato bylo přidáno ve středověku


Nahoru
Profil Citovat
Zobrazit: Seřadit podle: Směr:
Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 17 příspěvků ]
Zpět na „Volná diskuse“
Přejít na:

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti