Krásna Catheriny - autorka Juilette Benzoni

Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 11 příspěvků ]
Autor Zpráva
Lole
Předmět příspěvku: Krásna Catheriny - autorka Juilette Benzoni
Napsal: 13 čer 2023, 06:37
Baroni
Offline
 
Příspěvky: 152
4poziom.slask.pl
Registrován: 31 bře 2023, 09:29
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Zdravím,
netušila jsme kam hodit toto téma protože sic se jedná o historický romány tak jsou z jiného období než 17 století. Tak pokud byste věděli, tak klidně přesuňte. Já sem se chtěla zeptat, zde jste někdu tuto sérii četl? Na Datábazi knih mě v sekci komentářů zaujala srovnání s Angelikou a její podobnost. Sice mám trochu výhrady k tomu, že by série mohl být lepší, ale nicméně se na ní chystám a zajímá mě tedy podobnost s totou sérii. Mám ted dost problém se od Angeliky i čtenářsky odpojit a začít číst něco jiného. Nějak se k tomu příběhu ted neustále vracím a tak hledám něco podobně historického co by mě mohl zaujmout. Dnes chystám konečně půjčit si Sever proti Jihu. Pak mě napadlo se vrátit k Beat generation a projet si nějaký další knihy, a tohle jsme objevila ted a byla jsme zaujata. Tak mne zajímají vaše zkušenosti :)


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Krásna Catheriny - autorka Juilette Benzoni
Napsal: 13 čer 2023, 16:46
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3300
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Ahoj Lole :), sama jsem tuto knižní sérii od Benzoni nečetla, ale tuším, že Precious ano a že se jí líbila :).
Mne překvapilo, že s Angelikou srovnávají třeba knihu Věčná Ambra, která je sice historickým románem, ale za sebe tam vidím víc z té "červené knihovny", plus hlavní hrdinka mi přišla strašně hloupá :).
Vůbec se Ti nedivím, že Tě celý příběh o A+J tak pohltil ;). Pokud bys měla čas, řešily jsme s holkami nějaký minisraz, popř. sraz oficiální na podzim :).


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Krásna Catheriny - autorka Juilette Benzoni
Napsal: 13 čer 2023, 17:54
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2156
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Ahoj, Lole a Penelopo.
Tak já jsem tuto sérii nečetla ani neviděla seriál natočený podle ní.
Vyšly snad kdysi dávno všechny díly slovensky.
U nás po revoluci vydali jen tři a další nevyšly.
Já od této autorky četla sérii Marianna. Je to z doby Napoleona a hrdinka prožívá různá dobrodružství. Podle mě se autorka dost inspirovala Angelikou, ale to mi zas tak nevadilo.
Je tam dokonce tajemný mu, který nosil snad i masku, tedy jestli si to nepletu. Doufám. :tongue:
Čte se to dobře. S hrdinkou projedeme kus Evropy. Ona tápe ve vztazích. Na léto je to dobré čtení.
To vyšlo celé i v češtině a možná se to dá sehnat v nějakém antikvariátu.

Věčnou Ambru jsem četla i viděla film. Hrdinka mi nebyla moc sympatická. Podle mě to byla taková zlatokopka .
Ale nechci být nespravedlivé, osud se s ní občas dost nemazlil.


Nahoru
Profil Citovat
Precious
Předmět příspěvku: Re: Krásna Catheriny - autorka Juilette Benzoni
Napsal: 14 čer 2023, 13:56
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1532
Registrován: 17 říj 2007, 15:19
Bydliště: Slovensko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
"Krásna Catherine" patrí medzi moje najobľúbenejšie knižné série, takže Penelopa má pravdu. Určite stojí za prečítanie. :ach: Nemyslím, že sa nejak výrazne podobá na Angeliku. Isteže, ide o historický dobrodružno-romantický príbeh, kvázi jednej láske, krásnej zlatovlasej hrdinke, ktorá sa vyšplhá až k trónu, ale tam podobnosť končí. Prvé dva diely (ktoré sú najlepšie z celej série) som čítala ako trinásťročná, ešte skôr, ako Angeliku. Krásnou Catherine vlastne začala moja éra prechodu od rozprávok k dospelým historickým románom. Takže ak aj bola podobnosť s Angelikou, v tej dobe som ju ešte nemala ako zachytiť. A piaty diel, kde sa Catherine ocitne v háreme, som čítala až po Angelike, keď začali ďalšie časti Catherine vychádzať po revolúcii rovnako ako všetky časti Angeliky.

Od Benzoni som čítala ešte ďalšie série, už spomínanú Marianne a taktiež tú o Fiore, či iné. Všetky sú, ako vy hovoríte, "čtivé", hrdinky krásne, nezávislé, statočné s búrlivým osudom. Čím sa tvorba J. Benzoni približuje Angelike, sú práve tieto hrdinky a taktiež skvelo napísané príbehy plné zvratov zasadené do výborne spracovaných historických reálií, na rôznych miestach nielen Francúzska ale aj Európy a stretáte v nich kopu historických postáv, takže máte rovnako ako pri Angelike pocit, že sú všetci živí a neodlišujete vymyslené postavy od historických. Odlišnosti určite sú v jej hlavných mužských hrdinoch – nie sú to žiadni vzdelaní inteligentní romantici, ale napr. vo Fiore a Catherine sú to vojaci, verne oddaní svojmu panovníkovi, tvrdí, krutí a niekedy aj suroví. Ďalší rozdiel vidím v tom, že JB sa mi ľahšie číta ako AG. V Angelike je veľa psychológie, filozofie, náboženstva, mýtickej atmosféry. JB do takýchto „ťažších tém“ nejde, všetko je to o dobrodružstve v historických kulisách. Takže ak niekto hodnotí Catherine ako lepšiu knihu v porovnaní s Angelikou, je to práve preto, že sa číta ľahšie. A poznámka na záver: vďaka tvorbe JB som sa dostala hlboko do dejepisu a zemepisu, čo ma sprevádza celý život, takže jej vďačím za veľa :) Ak by si chcela podrobnejšie info, napíš mi súkromnú správu. ;)

_________________

“We're fickle, stupid beings with poor memories and a great gift for self destruction.” Suzanne Collins, Mockingjay.


Nahoru
Profil Citovat
Lole
Předmět příspěvku: Re: Krásna Catheriny - autorka Juilette Benzoni
Napsal: 14 čer 2023, 18:49
Baroni
Offline
 
Příspěvky: 152
Registrován: 31 bře 2023, 09:29
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Precious píše: *  14 čer 2023, 13:56
Ďalší rozdiel vidím v tom, že JB sa mi ľahšie číta ako AG. V Angelike je veľa psychológie, filozofie, náboženstva, mýtickej atmosféry. JB do takýchto „ťažších tém“ nejde, všetko je to o dobrodružstve v historických kulisách. Takže ak niekto hodnotí Catherine ako lepšiu knihu v porovnaní s Angelikou, je to práve preto, že sa číta ľahšie. A poznámka na záver: vďaka tvorbe JB som sa dostala hlboko do dejepisu a zemepisu, čo ma sprevádza celý život, takže jej vďačím za veľa :) Ak by si chcela podrobnejšie info, napíš mi súkromnú správu. ;)
Ty těžší témata za mě z toho dělají to proč je to tak dobrý, ale je to samozřejmě mým vkusem. Tu psychologii v Angelice žeru. No dělá to z toho celý něco méně než povrchní román. Ale zní to jako příjemné čtivo na letní měsíce s kafem na terase. No nic kupuji! Tvoje recenze mě přesvědčila. Ted sicem á před Sever proti jihu ale zní to jako, že to stojí za to. A obzvlášť jestli je tam tajemný zamilovaný s maskou se mi taky zamlouvá.

Jinak děkuji za typ s Věčnou Ambrou. Já se pokoušel dřív ale nedala jsme to a ani mě moc neláká popravdě. Možná že se k tomu dostanu ale zatím ne. No je těžké děvčata. Čtu teď všechny fanfikce a už chystám že všem je okomentuji co jsme četla. Některé jsou velmi pěkné. :) Jako prostě jak když mi bylo 15 a četla jsem fanfikce HP :D hezký návrat do puberty :)


Nahoru
Profil Citovat
Precious
Předmět příspěvku: Re: Krásna Catheriny - autorka Juilette Benzoni
Napsal: 14 čer 2023, 19:16
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1532
Registrován: 17 říj 2007, 15:19
Bydliště: Slovensko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Lole, ten maskovaný muž nie je v Krásnej Catherine, ale v Marianne. Krásna Catherine sa odohráva v prvej polovici 15. storočia v Burgundsku a Francúzsku, Marianne začiatkom 19. storočia za éry Napoleona a ako písala Mimi, prejdeme v nej kus Európy. Ja mám ešte veľmi rada Fioru, druhá polovica 15. storočia v Taliansku, Burgundsku a Francúzsku.

Príjemnú zábavu s knihami Juliette Benzoni Ti prajem! ;)

_________________

“We're fickle, stupid beings with poor memories and a great gift for self destruction.” Suzanne Collins, Mockingjay.


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Krásna Catheriny - autorka Juilette Benzoni
Napsal: 14 čer 2023, 19:44
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2156
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Precious píše: *  14 čer 2023, 19:16
Lole, ten maskovaný muž nie je v Krásnej Catherine, ale v Marianne.
Precious, já jsem si říkala, jestli jsem si toho maskovaného muže do série o Marianně nějak nedosadila sama. Jsem ráda, že mi ještě paměť slouží. ;)


Nahoru
Profil Citovat
Precious
Předmět příspěvku: Re: Krásna Catheriny - autorka Juilette Benzoni
Napsal: 14 čer 2023, 19:52
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1532
Registrován: 17 říj 2007, 15:19
Bydliště: Slovensko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
mimi píše: *  14 čer 2023, 19:44
Precious, já jsem si říkala, jestli jsem si toho maskovaného muže do série o Marianně nějak nedosadila sama. Jsem ráda, že mi ještě paměť slouží. ;)
:lol: :lol: :lol: vidíš, ja som zasa úplne zabudla, že bol maskovaný, pamätám si len jeho pravú identitu. Ináč sa priznávam, že som Marianne nedočítala - keď som na začiatku poslednej časti zistila, že zrejme neskončí s tým chlapom, s ktorým som chcela, aby bola, tak som normálne od zlosti hodila knihu do kúta. :slzici: Vtedy ma autorka neskutočne vytočila. Ale prvé štyri diely si prečítam aj o polnoci, mám ich veľmi rada. (Pre Penelopu: tu som sa práve zoznámila s postavou Vidocqa.)

Večnú Ambru som začala čítať práve kvôli tomu, že mi tvrdili, že je to podobné Angelike. Ďaleko som nedošla - nudilo ma to. Anglická história nie je moja šálka kávy. :sleep:

_________________

“We're fickle, stupid beings with poor memories and a great gift for self destruction.” Suzanne Collins, Mockingjay.


Nahoru
Profil Citovat
Lole
Předmět příspěvku: Re: Krásna Catheriny - autorka Juilette Benzoni
Napsal: 14 čer 2023, 20:26
Baroni
Offline
 
Příspěvky: 152
Registrován: 31 bře 2023, 09:29
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Precious píše: *  14 čer 2023, 19:16
Lole, ten maskovaný muž nie je v Krásnej Catherine, ale v Marianne. Krásna Catherine sa odohráva v prvej polovici 15. storočia v Burgundsku a Francúzsku, Marianne začiatkom 19. storočia za éry Napoleona a ako písala Mimi, prejdeme v nej kus Európy. Ja mám ešte veľmi rada Fioru, druhá polovica 15. storočia v Taliansku, Burgundsku a Francúzsku.

Príjemnú zábavu s knihami Juliette Benzoni Ti prajem! ;)
A jo to sem tam asi chtěla mít :D


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Krásna Catheriny - autorka Juilette Benzoni
Napsal: 15 čer 2023, 13:54
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3300
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Děvčata, nelekejte se, že jsem upravila některé příspěvky, ale rozmohl se nám zde na fóru nešvar "tapetování". Tzn. citovat v příspěvku příspěvky nade mnou, a to v plném znění a pokud možno hezky všechny najednou :). Pokud užíváte funkci "citovat", vyberte prosím jen pasáž, na kterou chcete reagovat, není třeba kopírovat příspěvek v plném znění, protože to pak zabírá místo na fóru ;). Pokud reagujete na příspěvek bezprostředně před Vámi, není funkce "citovat" nutná, nechcete-li reagovat na konkrétní věc a tu dále rozvést.

Omlouvám se za off topic administrátorskou vsuvku :).


Nahoru
Profil Citovat
Delphine
Předmět příspěvku: Re: Krásna Catheriny - autorka Juilette Benzoni
Napsal: 16 čer 2023, 22:14
Rytíři
Offline
 
Příspěvky: 82
Registrován: 23 led 2021, 19:44
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Krásnou Kateřinu jsem četla kdysi dávno. Není to špatná knížka, romantická, ale kvalitou se Angelice vůbec nepřibližuje. Ale je to hezké a dopadně to dobře. Věčná Ambra je něco úplně jiného. Rádoby pragmatická hrdinka, ne moc sympatická a ani se jí zvlášť nedaří. Že by jí člověk nějak zvlášť fandil a chtěl se k jejím zážitkům vracet... První díl si ještě dějově vybavuju - asi nejsilnější byla ta část během moru - ale ty další dva už skoro vůbec.


Nahoru
Profil Citovat
Zobrazit: Seřadit podle: Směr:
Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 11 příspěvků ]
Zpět na „Volná diskuse“
Přejít na:

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů