Parfémy - používanie a ich výroba v 17 storočí

Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 14 příspěvků ]
Autor Zpráva
mimi
Předmět příspěvku: Parfémy - používanie a ich výroba v 17 storočí
Napsal: 02 úno 2024, 18:34
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2155
4poziom.slask.pl
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Moirro, Angelika používala parfém s vůní verbeny a rozmarýnu.
V díle Angelika král.
Docela by mě zajímalo, jaký parfém, případně parfémy používala v Toulouse.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Káva čaj a čokoláda - História kaviarní
Napsal: 02 úno 2024, 20:32
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6959
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
mimi píše: *  02 úno 2024, 18:34
Moirro, Angelika používala parfém s vůní verbeny a rozmarýnu.
V díle Angelika král.
Docela by mě zajímalo, jaký parfém, případně parfémy používala v Toulouse.
presne to som mala kdesi v podvedomí že mala aj verbenovú voňavku - inak verbenový čaj voní hodne intenzívne
kde presne je ten citát? vo francúzskej knihe som ho nejak nenašla :roll:

v mojej starej Toulouskej fikcii Angelike Joffrey vyrobil v Toulouse parfém ako prekvapenie vo svojom laboratoriu :la-polak-fun:


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Káva čaj a čokoláda - História kaviarní
Napsal: 03 úno 2024, 08:51
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3297
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše: *  02 úno 2024, 20:32
kde presne je ten citát? vo francúzskej knihe som ho nejak nenašla :roll:
Nevím, zda je to i v díle Angelika a král, ale stopro je to zmíněno v následujícím díle, když Angelika prchá v Marseille před Desgrezem, ve scéně, kdy ji Desgrez větří v hostinci. Dohledám.


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Káva čaj a čokoláda - História kaviarní
Napsal: 03 úno 2024, 09:14
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2155
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
PenelopaW píše: *  03 úno 2024, 08:51
moirra píše: *  02 úno 2024, 20:32
kde presne je ten citát? vo francúzskej knihe som ho nejak nenašla :roll:
Nevím, zda je to i v díle Angelika a král, ale stopro je to zmíněno v následujícím díle, když Angelika prchá v Marseille před Desgrezem, ve scéně, kdy ji Desgrez větří v hostinci. Dohledám.
Penelopo, máš pravdu, že Angelika na útěku si uvědomila, že Desgrez ucítil její parfém. To je v knize Nezkrotná Angelika.
Já si to spojila s jejich milostnou epizodu v předchozím díle. Ten parfém jistě používala delší dobu. V časech, kdy chodila ke dvoru. Možná i v době, kdy se jí dařilo jako majitelce vyhlášené čokoládovny, přátelila se s Ninon a plánovala svatbu s Filipem.
Mám dojem, že někde v díle Angelika a král, možná i v Cestě do Versailles, to taky je uvedeno. :?:


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Káva čaj a čokoláda - História kaviarní
Napsal: 03 úno 2024, 09:52
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3297
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Nezkrotná Angelika:

„Ani nesvítíte,“ šeptala korpulentní hostinská a vklouzla do pokoje.
Škrtla křesadlem a rozsvítila.
„Je pořád dole,“ pokračovala. „Nechce vyklidit pole. Je to velice zdvořilý pán, velice milý, ale tak divně se na vás dívá! Mě ovšem nedoběhne! Přece vím, koho mám v domě, řekla jsem mu. Dámy, kterou popisujete, bych si určitě všimla, kdyby tu byla. Zelené oči, vlasy a všechno. Když vám opakuju, že jsem ji ani nezahlédla… Nakonec mi uvěřil, nebo se aspoň tak tvářil. Požádal o večeři. Ale ten koutek, kde jsem vám prostřela, ho hrozně zajímá. Velice pozorně si ho prohlížel. Jako by tím dlouhým nosem něco čuchal.“
Můj parfém, napadlo Angeliku.
Desgrez určitě poznal její parfém, směs verbeny a rozmarýny, který připravoval jen pro ni známý voňavkář na předměstí Saint-Honoré. Ta přírodní vůně se tak nádherně hodila k jejímu půvabu krásné rostliny. Desgrez ji vdechoval přímo z její pleti, z jejího těla, které mu dovolila líbat a hladit. Ach, prokletý život, když vás vydává napospas takovýmhle individuím.
„A pozoruje vás jako čert,“ pokračovala hostinská. „Okamžitě si všiml, že mám v ruce zlaťáky, co jste mi dala. Aleale, vy máte nějak štědré hosty, matko… Nebylo mi moc dobře po těle… Ten člověk je váš manžel, madame?“


Desgrez avait su reconnaître son parfum, ce mélange de verveine et de romarin que lui préparait à son usage spécial l'alambic d'un grand parfumeur du faubourg Saint-Honoré.


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Káva čaj a čokoláda - História kaviarní
Napsal: 03 úno 2024, 10:08
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2155
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Tak to už bylo v díle Nezkrotná Angelika.
Ta vzpomínka Angeliky na minulost mě zmátla a já si to zařadila do předchozího dílu.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Káva čaj a čokoláda - História kaviarní
Napsal: 03 úno 2024, 11:55
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6959
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
PenelopaW píše: *  03 úno 2024, 09:52
Nezkrotná Angelika:

Desgrez určitě poznal její parfém, směs verbeny a rozmarýny, který připravoval jen pro ni známý voňavkář na předměstí Saint-Honoré. Ta přírodní vůně se tak nádherně hodila k jejímu půvabu krásné rostliny. Desgrez ji vdechoval přímo z její pleti, z jejího těla, které mu dovolila líbat a hladit. Ach, prokletý život, když vás vydává napospas takovýmhle individuím.
„A pozoruje vás jako čert,“ pokračovala hostinská. (...) Ten člověk je váš manžel, madame?“ :ok: :slzici:

Desgrez avait su reconnaître son parfum, ce mélange de verveine et de romarin que lui préparait à son usage spécial l'alambic d'un grand parfumeur du faubourg Saint-Honoré.
Spýtajme sa odborníčky a slovo vzatej. Ten výraz "Desgrez větří v hostinci" pobavil. :desgrez: Ako pes hihi :dog:
Už je mi jasné prečo som to nenašla v treťom diely. :la-polak-fun:
Díky Penelopa! :applaus:

PS: Spätne ma pobavilo že sa hostinská Angeliky pýta či je to jej manžel. Manželstvo Desgreza a Angeliky, to by bola šílená fikce!

A takto sme sa od kávy a čaju elegantne dostali k voňavkám. čiže presúvam.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Parfémy - používanie a ich výroba v 17 storočí
Napsal: 03 úno 2024, 12:05
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6959
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Presunuté do novej témy ktorú som oddelila od toalety a hygieny - môže byť totižto veľmi zaujímavá.

Zistila som že Verbena je pre svoju intenzívnu vôňu vo voňavkárstve veľmi obľúbená.

Samozrejme že existuje celá sada verbenových produktov verveine u l'occitane:

https://fr.loccitane.com/parfum/femme

IVES ROCHER boduje romantickým opisom svojej kolínskej s citrónovej verbeny (verbeny je vraj hodne druhov)

Jemná vôňa ako sen, ktorá vyžaruje iskrivú ľahkosť citrusových tónov a jemné pižmo jej dodáva jemnú zmyselnosť.

https://www.yves-rocher.at/parfum/damen ... DfEALw_wcB

napokon poeticky opisuje všetky svoje parfúmy:

Naša botanická záhrada v La Gacilly v Bretónsku nám pripomína, ako nás už len prechádzka záhradou robí šťastnými. Vôňa čerstvo rozkvitnutej ruže, jemná sila konvalinky, krása čerešňového kvetu, sviežosť citrónovej verbeny ... La Collection Eaux Fraîches od Yves Rocher nám tieto jednoduché radosti opäť prináša. Ako výlety do skutočnej, pôvodnej prírody, ktorá je pre nás dobrá.

Přílohy
[ attachment ]


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Parfémy - používanie a ich výroba v 17 storočí
Napsal: 03 úno 2024, 12:59
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2155
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Jdu do nákupního centra. Tak si očuchám verbenu.
Pokud ji mají.


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Parfémy - používanie a ich výroba v 17 storočí
Napsal: 03 úno 2024, 14:54
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3297
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Mimi, doporučuji podívat se spíše do Loccitane, než do Yves Rocher. v Loccitane mají celou verbenovou řadu, sprchový gel či pleťové mléko občas dávají jako dárek k časopisům Cosmopolitan či Harper's Bazaar. V Yves Rocher z nějakého záhadného důvodu změnili koncentraci u toaletních vod, takže voňavky už nemají tak dlouhodobý účinek jako předtím mívaly :(. Nu a doma mám zásobu verbenových mýdel zn. Alverde z dm, které vždy, když ho naskladní, koupím a pak rozdávám angelikoložkám jako dárečky :). Díky Desgrezovi a citátu s tím, jak větřil, si totiž ten Angeličin parfém pamatuji. Jen bych k mýdlům správně měla dávat i sáčky se sušeným rozmarýnem ;). (Momentálně mám doma tuším 4 mýdla, takže je to možná znamení, aby se zase uskutečnil nějaký minisraz...)


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Parfémy - používanie a ich výroba v 17 storočí
Napsal: 03 úno 2024, 15:08
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2155
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Penelopo, díky za upozornění na mýdla v DM.
Až tam půjdu, tak si ho koupím.
Já zašla jen do Rochera a mám papírek s vůní parfému na obrázku od Moirry.
Je to docela příjemná vůně, dost citrusová a trochu sladká.
Do Loccitanu zajdu zase někdy jindy. Já moc ta nákupní centra nemusím. Je tam dost horko, hůře se mi tam dýchá.


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Parfémy - používanie a ich výroba v 17 storočí
Napsal: 03 úno 2024, 15:17
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3297
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Je otázkou, zda mýdlo bude, před srazem ve Vídni jsem chtěla dokoupit, abych přivezla všem, a mýdla neměli... Takže kdykoli je vidím, kupuji. Když mi dáš adresu, mohu Ti jedno poslat :).

Jinak máš pravdu v tom, že verbena je hodně do citrusova, což ne každému sedí. Mně víc voní ta z Loccitane.


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Parfémy - používanie a ich výroba v 17 storočí
Napsal: 03 úno 2024, 15:30
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2155
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
PenelopaW píše: *  03 úno 2024, 15:17
Je otázkou, zda mýdlo bude, před srazem ve Vídni jsem chtěla dokoupit, abych přivezla všem, a mýdla neměli... Takže kdykoli je vidím, kupuji. Když mi dáš adresu, mohu Ti jedno poslat :).

Jinak máš pravdu v tom, že verbena je hodně do citrusova, což ne každému sedí. Mně víc voní ta z Loccitane.
Penelopo, děkuji za nabídku. Jsi moc hodná.
V Praze je těch obchodů hodně, tak uvidím.
Ještě je síť drogerii Teta a ty mají,taky přírodní kosmetiku. Tak to prozkoumám.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Parfémy - používanie a ich výroba v 17 storočí
Napsal: 03 úno 2024, 17:23
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6959
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Jeje Penelopa díky za tip. Aj keby nemali v DMke všetko čo majú online si tam můžem bez poštovného objednař a prísř si preto.

To je BIO mysdlo s prírodných rastliných olejov z Verbenou. Super! čuduejm sa že som si ho ešte v DM nevšimla. :shock:
PenelopaW píše: *  03 úno 2024, 14:54
(Momentálně mám doma tuším 4 mýdla, takže je to možná znamení, aby se zase uskutečnil nějaký minisraz...)
No mohol by nejaký zasa byť. :ok: že by nejaký jarný?

Přílohy
[ attachment ]


Nahoru
Profil Citovat
Zobrazit: Seřadit podle: Směr:
Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 14 příspěvků ]
Zpět na „Styl & móda 17. století“
Přejít na:

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů