DISKUSE: Paríž v Januári 1661

Odpovědět   Stránka 2 z 2  [ 77 příspěvků ]
Klikněte pro přechod na stránku… « 1 2
Autor Zpráva
moirra
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Paríž v Januári 1661
Napsal: 04 bře 2023, 23:34
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6882
4poziom.slask.pl
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Aj ke´d neviem koľko z vás to vôbec číta, pridávam teda sľúbenú ďalšiu časť.

Na tomto mieste už môžem prezradiť že sa červený Fantóm tesne pred osudnou nocou skutočne v Louvri zjavil - tak o tom aspoň píšu viacerí svedkovia tej doby.

Spomínané udalosti som sa snažila opísať v súlade s tými historickými.
V tejto časti sa dostávame ku kľúčovej udalosti ktorá ma inšpirovala k napísaniu tohto fikčného vlákna.

Istotne by bolo zábavné nechať vás hádať ktoré s tých vecí čo tam opisujem sa skutočne historicky takto stali. :la-polak-fun:


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Paríž v Januári 1661
Napsal: 09 bře 2023, 09:59
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3225
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše: *  04 bře 2023, 23:34
Aj ke´d neviem koľko z vás to vôbec číta, pridávam teda sľúbenú ďalšiu časť.
Četla jsem krátce po přidání, ale teprve nyní se s omluvou dostávám k vložení komentáře:

Požiar v Louvri

Už při prvním čtení nově přidané části mi bylo Mazarina spíše líto. Přiznám se, že o něm nemám načteno tolik, takže mám – pod vlivem Tří mušketýrů – potřebu srovnávat ho s kardinálem Richelieu, který v mé hlavě stále vypadá jako Charlton Heston. A protože Dumas z kardinála R. dělá docela záporáka, Mazarin mi ze srovnání vždy vycházel líp a vnímala jsem ho jako mentora a možná i milujícího „otčíma“ Ludvíka XIV. Proto mne překvapilo značně negativní vykreslení „rudého ďábla“. To, že ho v lásce neměli obyčejní lidé, mne nepřekvapuje, ale že by o něm takhle negativně smýšleli i jeho nejbližší? Některé z použitých výrazů byly opravdu velice neuctivé.

Skutečně na Mazarina při požáru zapomněli? :shock: (Věřím, že zrovna tohle je historicky podložené, ale je to docela síla, vezmeme-li v potaz, jakou roli Mazarin pro království sehrál.)

Toulouských obrazů z Joffreyovy sbírky mi je líto, ale hezky to vysvětluje, kam se majetek hraběte de Peyrak poděl :).
Btw: Zmínka o tom, že se pálily i Joffreyovy knihy, mi připomněla někdejší debatu nad tím, jestli měl ve své knihovně i kámasútru. (Samozřejmě to teď jako na potvoru nemohu najít, ale slibuji, že odkaz doplním.)


Vsimla si si ze v novej fikci prezradzam Desgrezovho informanta v Louvri?

Neboj se, tohle mi neuniklo :). Jakmile někde vidím "Desgrez", v hlavě se mi rozcinká zvoneček :mrgreen: .

Od té doby to často převracím v hlavě, protože mi to k Desgrezovi (i Briennemu) příliš nesedí. Osobně by se mi víc líbila verze, kde by oba dva sdíleli jednu milenku, ale po těch několika dnech, co nad tím přemýšlím, to jako vysvětlení taky beru :).


Před fantomem Mazarin sice unikl do Vincennes, tam ho zastihla ale zpráva o zmizelém Toulouském zlatě ;).


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Paríž v Januári 1661
Napsal: 09 bře 2023, 16:49
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6882
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Ďakujem za recenziu ♥

budem sa snažiť prečo som to po načítaní hromad historických materialov, ktoré mňa osobne veľmi zaujali, napísala tak ako som to napísala
PenelopaW píše: *  09 bře 2023, 09:59

Už při prvním čtení nově přidané části mi bylo Mazarina spíše líto. Přiznám se, že o něm nemám načteno tolik, takže mám – pod vlivem Tří mušketýrů – potřebu srovnávat ho s kardinálem Richelieu, který v mé hlavě stále vypadá jako Charlton Heston. A protože Dumas z kardinála R. dělá docela záporáka, Mazarin mi ze srovnání vždy vycházel líp a vnímala jsem ho jako mentora a možná i milujícího „otčíma“ Ludvíka XIV. Proto mne překvapilo značně negativní vykreslení „rudého ďábla“. To, že ho v lásce neměli obyčejní lidé, mne nepřekvapuje, ale že by o něm takhle negativně smýšleli i jeho nejbližší? Některé z použitých výrazů byly opravdu velice neuctivé.

Skutečně na Mazarina při požáru zapomněli? :shock: (Věřím, že zrovna tohle je historicky podložené, ale je to docela síla, vezmeme-li v potaz, jakou roli Mazarin pro království sehrál.)
No ano, tak ako som to opísala to opísal Brienne vo svojich pamätiach na neho mysleli pri požiari ako posledného, pretože najskôr šlo o kráľovskú rodinu. Inak Mazarina nemal pri dvore skoro nikto rád - a myslím že keď vám o ňom v jeho vlákne napíšem pár historických faktov, hlavne o tom ako celé tie roky okrádal kráľa, ktorý bol vďaka tomu na žobrote a tým sa stal od neho celkom závislý, kým jeho bohatstvo dosiahlo doslova astronomické sumy - tak si ten názor o milujúcom krstnom otcovi aspoň trochu celkom určite zrevidujete.

Som presvedčená že keby som ja bola tvoja krstná mama a starala sa o tvoje majetky a príjmy kým si ty bola neplnoletá rovnakým spôsobom že by si sa mi v dospelosti veru veľmi nepoďakovala. :la-polak-fun:

Ano zachránil kráľovi trón ale za obrovskú cenu - posadil na trón sám seba a vycucal kráľovstvo v neuveriteľnom rozsahu, a tým sa stal jedným z najbohatším mužom v celej Európe - a to nemal pri príchode do Francie ničovaté nič. Proti tomu bol Fouquet anjel - hoci ten to robil spôsobom podobným - a ja už viem aj celkom presne ako to robili, pretože ma to ako ekonómku samozrejme zaujímalo.

Čo sa týka kráľa, ku koncu bolo podľa dobových svedkov očividné že kráľ ktorý už nebol naivný pubertiak ale dospelý muž sa zmietal v rozporuplných pocitoch voči Mazarinovi. Na jednej strane bol na neho citovo naviazaný už od detstva, na druhej strane sa už nevedel dočkať kedy konečne bude vládnuť on sám.

Takže pozrime sa na historické fakty:
- panika o zjavení sa červeného fantóma v Louvri ako predzvesti nešťastia tesne pred požiarom (a rovnako pred začiatkom Frondy) - historický fakt
opis toho ako Brienne zažil požiar v Louvri - a aj to že Mazarin onemel - historický fakt - na to nieje Brienne jediný svedok ale je ich viacej
že Brienne Mazarina pozoroval v jeho paláci kam ho preniesli ako oplakáva svoje umelecké diela ako tam šmatle v papučiach a že takmer padol do horiaceho kozubu - historický fakt
to že Mazarin odmietol dať peniaze kráľovi na hru ale na druhý deň dal veľkú sumu svojej neteri Olympii a že vždy uprednostňoval svoju rodinu pred kráľom - historický fakt
že ho pápež roky volala ancikristom a že ho hromada ľudí u dvora za chrbtom volala hnusnými menami ( a nielen obyčajní ľudia ktorých zdieral)- historický fakt
že sa ku konci života podľa očitých svedkov pár krát nelichotivo vyjadril o kráľovne matke ako o tej ženskej čo ho dovedie do hrobu - historický fakt
že nechával neúctivo kráľovnú matku ale bežne aj kráľa čakávať vo svojej predizbe kým im láskavo poskytne audienciu a že sa ku kráľovi častejšie aj na verejnosti nechoval ako by sa poddaný ku kráľovi mal - historický fakt

netreba zabúdať že Mazarin bol škola pána Richllieu a napokon Dumas to aj čo sa týka charakteru Mazarina spísal viac ako dobre

a ani aj som teda nevidela dôvod prečo by som mala v mojej fikcii prikrášľovať skutočnosti a opisovať ho ako dobrosrdečného strýčka ktorý neskonale miloval kráľa - hoci Mazarin mal ako každý svšetkými masťami mazaný politik dobrú PR a na povrchný pohľad sa presne takto prezentoval 8)

Prečo ho pápež volal Ancikristom to ešte vysvetlím v jeho vlákne :priest: práve kvoli týmto problémom šiel Angelikin brat Raymond do Ríma

PenelopaW píše: *  09 bře 2023, 09:59

Toulouských obrazů z Joffreyovy sbírky mi je líto, ale hezky to vysvětluje, kam se majetek hraběte de Peyrak poděl :).
Btw: Zmínka o tom, že se pálily i Joffreyovy knihy, mi připomněla někdejší debatu nad tím, jestli měl ve své knihovně i kámasútru. (Samozřejmě to teď jako na potvoru nemohu najít, ale slibuji, že odkaz doplním.)
No aj som tú kamasutru spomínala vo svojej fikcii kráľovstvo francúzske kedy ju Joffrey v paríži požičal či dokonca daroval Ninon a vraví že mu ju kedysi zabavili
takže myslím že sme sa možno o tom bavili vo vlákne k tej fikcii

PenelopaW píše: *  09 bře 2023, 09:59


Vsimla si si ze v novej fikci prezradzam Desgrezovho informanta v Louvri?

Neboj se, tohle mi neuniklo :). Jakmile někde vidím "Desgrez", v hlavě se mi rozcinká zvoneček :mrgreen: .

Od té doby to často převracím v hlavě, protože mi to k Desgrezovi (i Briennemu) příliš nesedí. Osobně by se mi víc líbila verze, kde by oba dva sdíleli jednu milenku, ale po těch několika dnech, co nad tím přemýšlím, to jako vysvětlení taky beru :).
Ono je historicky podložené že páni od dvora si radi inkognito vyhodili z kopýtka v parížskych kabaretoch, krčmách či bordeloch a samozrejme chodili aj na St. Germainsky jarmok. Preto sa aj aféra z oplátkami skutočne stala, to boli páni od dvora práve na jednom z takýchto záťahov v uliciach Paríža.

PenelopaW píše: *  09 bře 2023, 09:59
Před fantomem Mazarin sice unikl do Vincennes, tam ho zastihla ale zpráva o zmizelém Toulouském zlatě ;).
Hm tak toto je dobrá pripomienka :ok: nad týmto musím pouvažovať - ja to mám nastavené tak, ako som už vo fikcii spomenula, že to sa už dozvedel predtým. Ono totižto historicky bol Mazarin až do zimy 1660-1661vo Vincenes - potom bol v Louvri lebo tam vraj v zime bola moc zima, a po požiari zasa späť vo Vincennes ale nespomínam si už presne aký dátum som presne dala Andijosovi a zmiznutému zlatu.


Nahoru
Profil Citovat
Zuzanka62
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Paríž v Januári 1661
Napsal: 09 bře 2023, 17:52
Markýzové
Offline
 
Příspěvky: 356
Registrován: 07 říj 2021, 20:37
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Zdravím milé kolegyně. Na rozdíl od vás budu stručná, protože vše již bylo napsáno. Moiro Tvoje pokračování je vynikající a už se nemůžu dočkat pokračování.
Historická fakta jsou perfektní, já bych si ale také ráda přečetla o Joffreyových myšlenkách. Zda se aspoň trochu zabýval co se děje s jeho rodinou a o tom co udělá v budoucnosti, zda má více plánů nebo žádný.
Ps jak už jsem psala, těším se na Tvé Království francouzské, :writer: :agree:


Nahoru
Profil Citovat
Precious
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Paríž v Januári 1661
Napsal: 09 bře 2023, 18:23
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1491
Registrován: 17 říj 2007, 15:19
Bydliště: Slovensko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
PenelopaW píše: *  09 bře 2023, 09:59

Přiznám se, že o něm nemám načteno tolik, takže mám – pod vlivem Tří mušketýrů – potřebu srovnávat ho s kardinálem Richelieu, který v mé hlavě stále vypadá jako Charlton Heston. A protože Dumas z kardinála R. dělá docela záporáka, Mazarin mi ze srovnání vždy vycházel líp a vnímala jsem ho jako mentora a možná i milujícího „otčíma“ Ludvíka XIV. Proto mne překvapilo značně negativní vykreslení „rudého ďábla“. To, že ho v lásce neměli obyčejní lidé, mne nepřekvapuje, ale že by o něm takhle negativně smýšleli i jeho nejbližší? Některé z použitých výrazů byly opravdu velice neuctivé.
Penelopa, ja som na tom úplne, ale že úplne rovnako! :shock: Tiež som ho vnímala oproti Richelieuovi ako toho lepšieho atď. Preto ďakujem Moirre, že nám ho priblížila takého, akým naozaj bol.

Táto fikcia sa ani nečíta ako fikcia, je to skrátka plnohodnotný historický román. ;) Som si naschvál prečítala, čo o tomto požiari píše Wikipedia, ale bola tam len jedna stručná veta. Tvoj popis tomu dodáva šťavu a oživuje suché fakty. :applaus:

Pamätám si z kánonu, že kardinál naozaj zomrel vo Vincennes. Ty ho očami ostatných postáv opisuješ ako "starého Mazarina", tak som si aj vygúglila, koľko mal rokov, keď zomrel - a, prekvapenie, nemal ani šesťdesiat :D Ale možno to vnímam len ja tak, veď pre dvadsiatnikov ako bol napr. Desgrez, je každý nad tridsať starec!

Pridávam sa k Zuzanke a tiež si prosím vrátiť sa aj k Joffreyovi a jeho odysei.

_________________

“We're fickle, stupid beings with poor memories and a great gift for self destruction.” Suzanne Collins, Mockingjay.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Paríž v Januári 1661
Napsal: 19 bře 2023, 11:32
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6882
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Zuzanka62 píše: *  09 bře 2023, 17:52
Zdravím milé kolegyně. Na rozdíl od vás budu stručná, protože vše již bylo napsáno. Moiro Tvoje pokračování je vynikající a už se nemůžu dočkat pokračování.
Historická fakta jsou perfektní, já bych si ale také ráda přečetla o Joffreyových myšlenkách. Zda se aspoň trochu zabýval co se děje s jeho rodinou a o tom co udělá v budoucnosti, zda má více plánů nebo žádný.
Ps jak už jsem psala, těším se na Tvé Království francouzské, :writer: :agree:
ďakujem Zuzanka ♥ prepáč za oneskorenú odpoveď.
Joffrey samozrejme ešte na scénu príde a samozrejme aj Angelika - je tam aj jeden dátum ktorý je dôležitý pre všetkých troch: Mazarina, Angeliku aj Joffreya.

Angelika je v momente keď vypukne požiar v Louvri ešte stále v Temple, Hortenzia ešte stále býva v pekelnej ulici, a Joffrey je na svojej ťažkej, trnistej ceste Inkognito smerom Vincenes, kam sa po požiari v Louvri odobral Mazarin na svoju poslednú cestu.
Precious píše: *  09 bře 2023, 18:23
PenelopaW píše: *  09 bře 2023, 09:59

Přiznám se, že o něm nemám načteno tolik, takže mám – pod vlivem Tří mušketýrů – potřebu srovnávat ho s kardinálem Richelieu, který v mé hlavě stále vypadá jako Charlton Heston. A protože Dumas z kardinála R. dělá docela záporáka, Mazarin mi ze srovnání vždy vycházel líp a vnímala jsem ho jako mentora a možná i milujícího „otčíma“ Ludvíka XIV.
Penelopa, ja som na tom úplne, ale že úplne rovnako! :shock: Tiež som ho vnímala oproti Richelieuovi ako toho lepšieho atď. Preto ďakujem Moirre, že nám ho priblížila takého, akým naozaj bol.
Ja už mám o Mazarinovi načítaných hodne historických faktov, a človek by sa fakt nestačil čudovať. Nejeden dnešný Oligarch, či už východný alebo aj hocaký západný, by nad Mazarinovými (veľmi úspešnými) politicko-ekonomickými machináciami zbledol závisťou. :la-polak-fun: Ak osom už vravela tie jeho top agendy pridám neskoršie do jeho vlákna.
Precious píše: *  09 bře 2023, 18:23

Táto fikcia sa ani nečíta ako fikcia, je to skrátka plnohodnotný historický román. ;) Som si naschvál prečítala, čo o tomto požiari píše Wikipedia, ale bola tam len jedna stručná veta. Tvoj popis tomu dodáva šťavu a oživuje suché fakty. :applaus:

Pamätám si z kánonu, že kardinál naozaj zomrel vo Vincennes. Ty ho očami ostatných postáv opisuješ ako "starého Mazarina", tak som si aj vygúglila, koľko mal rokov, keď zomrel - a, prekvapenie, nemal ani šesťdesiat :D Ale možno to vnímam len ja tak, veď pre dvadsiatnikov ako bol napr. Desgrez, je každý nad tridsať starec!

Pridávam sa k Zuzanke a tiež si prosím vrátiť sa aj k Joffreyovi a jeho odysei.
Precious, veľmi Ďakujem za milý feedback a ospravedlňujem sa za oneskorenú odpoveď.

Nuž Mazarin mal takmer 60, čiže bol v rovnakom veku ako ja - a to bol v 17 storočí, (keď si pozrieme akého priemerného veku sa vtedy ľudia dožívali a uvedomíme že nemobol nezvyčajné sa ženiť v 14tich) vysoký vek a teda bol starý.
A ako si správne podotkla s pohľadu Desgreza, Angeliyk či samotného kráľa :king: - ktorí mali v tom čase všetci traja 20+ to bol starec.

práve keď to píšem sa mi zjavilo pred očami ako jedna žena na Ukrajine vravela že v priebehu vojny za rok celkom zošedivela a vyzerá ako keby odrazu, za pár mesiacov, zostárla najmenej o 10 rokov
nuž stres alebo choroba toto môžu spôsobiť
mne samej sa stalo neičo podobného.. .dlhé roky rokúce som vyzerala o 10 až 15 rokov mladšia ako som bola
a odrazu šup a akoby cez noc som začala vyzerať na vek ktorý v skutočnosti mám .... :la-polak-fun:

Mazarin bol už dlhú dobu chorý, bol celkom šedivý, poloplešatý, mal popolavožltú nezdravú farbu pleti - proste v roku 1661 vyzeral ako starec a to nielen podľa historických svedkov, ako vždy to pozorne zachytila aj pani AG :wink:

Ako som už vravela, práve ten požiar v Louvri ma naštartoval k písaniu tejto fikcie. Popravia nevinného Joffreya a pár dní na to sa zjaví v Louvri červený fantóm a vypukne požiar...a Mazarin od hrôzy na 24 hodín onemie....
to doslova volalo po fikcii :potapec:
Nuž som už tak troch uako dráčik požiarnikom, pretože aj ten požiar v Toulouse mi krásne zapadol na Joffreové narodeniny ... ale keď človeka kopne múza, nedá sa inak. :mrgreen:

K Joffreyovi a jeho odysei sa samozrejme ešte vrátime a tiež máme ešte Angeliku v Temple. Ako sa dozvedáme z nemeckého kánonu zostala tam ešte pár týždňov kým jej brat Raymond bol na ceste do Ríma - táto cesta samozrejme ako inak súvisela zo vzťahmi mníchov, francúzskej cirkve, Vatikánu a problémami z Mazarinom.

O tých pár týždňov v živote Angeliky po domnelom upálení Joffreya sa z kánonu nedozvedáme ničovaté nič, ale poznáme presný dátum kedy Angelika zaniesla deti Hortenzii a tiež kedy sa Joffrey zjavil v paláci Beautreillis.


Nahoru
Profil Citovat
Zuzanka62
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Paríž v Januári 1661
Napsal: 26 bře 2023, 20:12
Markýzové
Offline
 
Příspěvky: 356
Registrován: 07 říj 2021, 20:37
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Moiro,Moiro, kdy bude pokračování, mám abstinenční příznaky.
Včera jsem konečně dokoukla druhý díl Král, veverka a užovka. Chvílema jsem měla pocit, že sleduji Jofreyův proces a osud, kdyby se mu nepodařilo utéct. Je jasné, kde se paníGolon inspirovala. Film se mi moc líbil, jenom mě zarazilo, jak líčili Colberta. On je vždy vyzdvihován jako ten pravý ministr a Fouquet jako padouch.
Více takových filmů. :wink:


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Paríž v Januári 1661
Napsal: 29 dub 2023, 23:58
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6882
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Tak aj ja som konečne dopilovala a pridala nové pokračovanie. je predlžený víkend, tak si snáď nájdete čas na čítanie. :la-polak-fun:

Časť šiesta: Všetky cesty vedú do Vincennes.

Keďže sme vo Vincennes minulý rok v lete boli (ja už dokonca druhý krát), mala som pri písaní Vincenneské veže a lesík živo pred očami.

V tomto pokračovaní vystupuje hromada postáv, z ktorých všetky vystupovali aj v kánone.
Dúfam že väčšina z nich je vám známa a že niektoré z nich potešia či dokonca pobavia.
Popri dôkladnej rešerši historických udalostí toho času, som sa snažila vysvetliť a doplniť veci ktoré neboli celkom objasnené v kánone.

V tomto pokračovaní sa nachádzame neikde v strede mesiaca Február 1661. V ďalšom pokračovaní sa dopracujeme k viacerým osudným udalostiam ktoré sa odohrali koncom februára.


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Paríž v Januári 1661
Napsal: 30 dub 2023, 08:18
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3225
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
O la la, konečně to tu zase víc žije! :)

Kapitolu jsem přečetla na jeden zátah, ještě si ji chci pročíst důkladně, slibuji proto, že řádný komentář ještě přidám. Píšu teď především proto, že mne trkla jedna věc, a to účinkování Gontrana v příběhu. Ten se totiž někdy na podzim (září, říjen?) vydal na malířskou cestu po Francii. Navštívil Angeliku, aby ji předal nějaké peníze, ale de facto byl prvním, kdo ji z jejího okolí opustil. Setkáváme se s ním v ději až výrazně později, kdy už více méně maluje sám na sebe, a i když nemám tucha, jak dlouhé byly podobné cesty malířů, nejsem si jistá, že by už za půl roku byl zpátky v Paříži...

Gontran de Sancé má své diskusní vlákno zde:
https://angelique.cz/phpBB321/viewtopic.php?t=824


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Paríž v Januári 1661
Napsal: 30 dub 2023, 11:12
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6882
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
PenelopaW píše: *  30 dub 2023, 08:18
účinkování Gontrana v příběhu. Ten se totiž někdy na podzim (září, říjen?) vydal na malířskou cestu po Francii. Navštívil Angeliku, aby ji předal nějaké peníze, ale de facto byl prvním, kdo ji z jejího okolí opustil. Setkáváme se s ním v ději až výrazně později, kdy už více méně maluje sám na sebe, a i když nemám tucha, jak dlouhé byly podobné cesty malířů, nejsem si jistá, že by už za půl roku byl zpátky v Paříži...
prečo by nemohol? :P ďakujem za upozornenie, na to že odišiel som samozrejme nezabudla
u mňa už späť bol, z určitých dôvodov, - ak nešiel napríklad do Holandska alebo možno do Talianska kľudne sa už mohol vrátiť a Angelika sa o tom mohla dopočuť alebo dokonca Angelike mohol povedať že sa do Nového Roku mieni vrátiť
ako sa vraví topiaci sa slamky chytá .... :wink:

sám vraví Angelike toto: potom se vydám na cestu po Francii takže na to pol roka skutočne stačí ...

PS: díky....to vlákno je skutočne super, dobre že si mi to pripomenula, si na tom vskutku dobre zapracovala :ok:
PenelopaW píše: *  25 srp 2018, 13:28
PenelopaW píše:
Popis:
Pomocník pozoroval s hlavou lehce skloněnou na stranu nedokončený mistrův obraz. Na obličej mu padalo mdlé denní světlo. Středně vysoký mládenec v plátěné košili rozhalené na opáleném krku, s kaštanovými vlasy ostříhanými pěkně nakrátko a patkou, která mu napůl padala do tmavých očí, vypadal jako člověk z lidu. Jenže Angelika by mezi tisíci rozeznala ta vzdorovitá ústa a zvědavý nos, a taky rozhodnou, poněkud těžkou bradu, která jí připomněla otce, barona Armanda.
(Markýza andělů 2)
Vždycky jsem myslela, že měl taky zelené oči?? :shock: Je informace výše zavádějící nebo jsem jen špatně hledala?
PenelopaW píše:
Co se osobního života týče, Gontran se oženil s Mariedje Van Osselovou, dcerou bývalého mistra, a provozoval vcelku výnosnou živnost.
Cha! A tady mám podnět a zvídavou otázku pro zkušenější angelikoložky - měl Gontran s Mariedje nějaké děti??? A co se s nimi stalo po jeho smrti??
Doufám, že některá z autorek Království francouzského tuto otázku osvětlí ;) . Ostatně by mne vůbec zajímaly životní osudy ostatních dětí z rodiny Sancé...
Když se Joffrey ve fikci od Moirry setkal s Hortenzií, co kdyby navštívil Raymonda? Ten by mohl mít z rodiny největší přehled o ostatních, včetně odpovědi na otázky, zda Gontran měl malé Holanďánky ;) .
BINGO! Presne do tohoto sa hrabem, lebo sa obávam že ak to nespravím ja - tak sa toho nikto iný nechytí. :la-polak-fun:

PS: Včera som to pridávala neskoro v noci, takže som to teraz celé ešte raz upravila a opravila. :wink:

Aby som citovala Dashu:" je tam postav jako na Orloji" hi hi :mrgreen:


Nahoru
Profil Citovat
Precious
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Paríž v Januári 1661
Napsal: 10 kvě 2023, 20:23
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1491
Registrován: 17 říj 2007, 15:19
Bydliště: Slovensko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Tak ja som si novú kapitolu užila už dvakrát a môžem napísať, čo ma v nej najviac oslovilo. Boli to asi tieto veci:

To, ako Hortense nenávidela vlastnú sestru. Až tak, že jej priala, aby ju upálili s jej bosoráckym manželom. Vždy mi bolo jasné, že tie dve sa neznášajú - aj keď zo strany Angeliky je to skôr taká láska-nenávisť. Hortense ide očividne iba o vlastný prospech a nemá žiadny problém zaprieť vlastnú krv. :evil:

Predstava pána Clopota užívajúceho si s kňažkou lásky! :lol: Je jasné, že aj on je len človek, "Hocako sa to, ako niekto s povesťou slušného a bezúhonného muža bránil priznať, nikto ho nevedel lepšie utešiť ako ona!" Predstavujem si ho ako takého šťúpleho mužíčka, ktorý sa opatrne zakráda ulicami Paríža ako taký potkan a zrazu sa mu na tvári rozleje úsmev, keď ho objíme prostitútka :slzici:

Rovnako ma pobavil obraz Joffreyho sediaceho na pníku a čítajúceho noviny. :mrgreen: Ja viem, že by som sa na tom asi nemala smiať, ale prišlo mi to vtipné, ešte aj ten dovetok, že mu chýbala už len cigara. :D Náš pán veľkomožný je ako vystrihnutý z kánonu: "Dokonca sa na ten proces, ak by malo skutočne k nemu dôjsť, tak trochu tešil." :devil:

Časti, kde vystupuje Angelika a Joffrey a ktoré vypĺňajú medzery v kánone, ma veľmi potešili. Oceňujem hlavne to, že si "vyriešila" dieru v zápletke, ktorú našla Zuzanka ohľadom toho, že gróf poveril Molinesa, aby sa postaral o jeho ženu a Molines to neskôr ani slovkom nespomenul. :ok: Takto by to dávalo zmysel.

A na záver: história sa opäť pekne preplieta s fiktívnymi postavami a ich príbehom. Mimochodom, prečo kráľ nazýval Mazarina "Veľkoturek"?

Ďakujem za ďalšie príjemne strávené chvíle a teším sa na pokračovanie! :applaus:

_________________

“We're fickle, stupid beings with poor memories and a great gift for self destruction.” Suzanne Collins, Mockingjay.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Paríž v Januári 1661
Napsal: 13 kvě 2023, 17:13
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6882
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moc ďakujem za rozsiahly feedback a samozrejme aj za opravu textu, musím to vymeniť 😘
Precious píše: *  10 kvě 2023, 20:23

Predstava pána Clopota užívajúceho si s kňažkou lásky! :lol: Je jasné, že aj on je len človek, "Hocako sa to, ako niekto s povesťou slušného a bezúhonného muža bránil priznať, nikto ho nevedel lepšie utešiť ako ona!" Predstavujem si ho ako takého šťúpleho mužíčka, ktorý sa opatrne zakráda ulicami Paríža ako taký potkan a zrazu sa mu na tvári rozleje úsmev, keď ho objíme prostitútka :slzici:
no ale to nebola len tak hocaka prostitutka - to bola "ONA" vlastne pôvodne nápad Penelopy - ženská ktorú dohodil Clopotovi Desgrez aby sa ostýchavý súdny pisár priučil

pridám viacej o údolí lásky ktoré sme navštívili keď sem boli v Paríži keď dokončím robotu - bola som chorá, ešte aj trochu som, tak mám čo doháňať :wink:
Precious píše: *  10 kvě 2023, 20:23

Časti, kde vystupuje Angelika a Joffrey a ktoré vypĺňajú medzery v kánone, ma veľmi potešili. Oceňujem hlavne to, že si "vyriešila" dieru v zápletke, ktorú našla Zuzanka ohľadom toho, že gróf poveril Molinesa, aby sa postaral o jeho ženu a Molines to neskôr ani slovkom nespomenul. :ok: Takto by to dávalo zmysel.
No chcela som poriešiť to že to Molines nespomínal. I ke´d pravdou zostáva že pôvodne v rozhovore kráľ Angeliak vraví že kázal aby nesiahali na jej majetky, a ona odpovedá že nič nieje iba jej, a HLAVNE: na konci ju vlastne zbavil celej existencie, postavenia, titulov ... čiže pravda je taká že ani tak by jej to už nepomohlo - pretože si pohnevala kráľa a ten jej povedal že už o nej nechce počuť - proste neexistuje
tj. bez titulov bez mena by jej nenechali nič z majetkov i keby to bol Molines stihol prepísať
Precious píše: *  10 kvě 2023, 20:23
A na záver: história sa opäť pekne preplieta s fiktívnymi postavami a ich príbehom. Mimochodom, prečo kráľ nazýval Mazarina "Veľkoturek"?
to som veru ešte celkom presne nezistila, ale pracujem na tom
(pravdepodobne narážka že sa chová ako sultán, alebo kvoli tej zologickej čo mu založil vo Vincennes)

že ho tak volal som sa dozvedela v rozsiahlej historickej práci o Mazarinovi čo má skoro 900 strán a ja ju čítam v Nemčine - čiže najskôr sa budem musieť dopracovať k tomu ako to slovo bolo pôvodne vo Francúzštine

v lexikóne sa dozvedáme že Veľkoturek bol TITUL sultána sultánov, čiže v slovenčine by mu malý Ľudovít XIV asi hovoril :turban: pán PAŠA:
Der Groß-Türk: eine ehedem sehr gewöhnliche Benennung des Türkischen Kaisers, wofür jetzt Großherr und Groß-Sultan üblicher sind.


Nahoru
Profil Citovat
Zuzanka62
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Paríž v Januári 1661
Napsal: 13 kvě 2023, 23:08
Markýzové
Offline
 
Příspěvky: 356
Registrován: 07 říj 2021, 20:37
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Dekuji za krásné pokračování. Moc se mi líbilo. Hlavně, že mířila k Peyracovi a o tom co se s ním dělo po útěku. Jsem moc ráda, že jsi mi vysvětlila záhadu Molinese a majetku.
Při čtení Tvého a Precios příspěvku mě napadl jeden dotaz. Když se někdo narodil jako šlechtic, mohl mu král vzít titul? To že mu byl zabaven majetek je jasné ale titul, na ten měl nárok z důvodu původu? Chudý ale hrabě.
Ještě mi jde na mysl jeden moment, ať to když Filip představuje Angeliku králi a žádá povolení ke sňatku, tak říká, že Angelika je jeho sestřenice a má šlechtický titul. Tudíž ji nemohl být odňat. Úrozen je od narození.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Paríž v Januári 1661
Napsal: 14 kvě 2023, 11:55
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6882
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
ďakujem za feedback Zuzanka :D
Zuzanka62 píše: *  13 kvě 2023, 23:08
Při čtení Tvého a Precios příspěvku mě napadl jeden dotaz. Když se někdo narodil jako šlechtic, mohl mu král vzít titul? To že mu byl zabaven majetek je jasné ale titul, na ten měl nárok z důvodu původu? Chudý ale hrabě.
Ještě mi jde na mysl jeden moment, ať to když Filip představuje Angeliku králi a žádá povolení ke sňatku, tak říká, že Angelika je jeho sestřenice a má šlechtický titul. Tudíž ji nemohl být odňat. Úrozen je od narození.
Rozsiahlu odpoveď ohľadne titulov som pridala sem - aby sa to nestratilo v komentároch k fikciám

Tuto o Angelike a Joffreyovi a ich tituloch

https://angelique.cz/phpBB321/viewtopic ... 186#p32186

a tuto o Angelike ako obchodníčke a Filipovi z cesty do Versailles:

https://angelique.cz/phpBB321/viewtopic ... 188#p32188

Apropos, niektoré tituly sa očividne dali aj predať či darovať, ako vyplýva z tohto úryvku, z rozhovoru pri hre v karty, keď Angelika hrala vabank o palác Beautreillis:

Uvedl příklady: tak bankéř Tortemer v minulém století žádal šlechtický titul Montmorencyů, a znovu opakoval, že praděd de Villarceauxe souhlasil s tím, že když prohraje, přenechá protivníkovi svou ženu a pluk. (...)
Vzpomínáte na bankéře Tortemera, který požádal Montmorencyho o jeho erb?“
„A ten Tortemera o celou flotilu.“
„A Tortemer prohrál…“


Cesta do Versailles II


Nahoru
Profil Citovat
Delphine
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Paríž v Januári 1661
Napsal: 14 kvě 2023, 20:06
Rytíři
Offline
 
Příspěvky: 82
Registrován: 23 led 2021, 19:44
Kontaktovat uživatele: SZ
 
:la-polak-fun: Moirro, dostala jsem se k přečtení celé fikce až teď a je to opravdu moc pěkné dokreslení událostí z druhé strany. Moc hezky se to čte. Dala sis přitom velice záležet na detailech, nad kterými jsem sama nikdy nepřemýšlela. Tohle Ti muselo dát spoustu práce.


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Paríž v Januári 1661
Napsal: 14 kvě 2023, 20:18
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Moirro, opět máš můj obdiv a potlesk. :ok: :applaus:
Skvěle spojené historické události s doplňkami v ději knih. Těším se na další pokračování. :writer:


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Paríž v Januári 1661
Napsal: 16 kvě 2023, 21:44
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6882
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Delphine a Mimi veľmi pekne ďakujem za feedback, aspoň viem že to aj niekto číta. :la-polak-fun:
mimi píše: *  14 kvě 2023, 20:18
Moirro, opět máš můj obdiv a potlesk. :ok: :applaus:
Skvěle spojené historické události s doplňkami v ději knih. Těším se na další pokračování. :writer:
Delphine píše: *  14 kvě 2023, 20:06
:la-polak-fun: Moirro, dostala jsem se k přečtení celé fikce až teď a je to opravdu moc pěkné dokreslení událostí z druhé strany. Moc hezky se to čte. Dala sis přitom velice záležet na detailech, nad kterými jsem sama nikdy nepřemýšlela. Tohle Ti muselo dát spoustu práce.
Nuž prácu to dalo, ale v tomto prípade je tá práca súčasne aj zábavou a dokonca aj poučením, lebo človek sa čo to nového dozvie a naučí. Snažím sa preplietať životné osudy hrdinov s osudmi skutočných historických postáv, pričom pracujem po vzore Dumasa a pani AG: tj. hrabem sa v biografiách archívoch a historických análoch kde sa dozvedám udalosti toho konkrétneho času.

A samozrejme že to musí súznieť aj s kánonom, takže jednoduché to nieje, ale ja píšem rada. :writer: Takto sa aspoň môžem podeliť zábavnou formou o mojej objavy z oblasti histórie.

A ešte musím dodať že človeku sa to píše ľahšie keď má miesta ktoré vo fikciách opisuje pochodené. Posledné leto sme sa motali presne tam kde sa motal v mojej fikcii pán Clopot keď sa konečne odvážil na ulicu a boli samozrejme aj v Hortenzinej Pekelnej ulici a tiež v ulici kde Polačka :la-polak-fun: šľapala chodník. Išli sme okolo miesta kde z veľkou pravdepodobnosťou býval pán Clopot a navštívili aj Justičný palác a jeho väznice. Place de Greve kde sa uskutočnila poprava samozrejme tiež.

Je mi jasné kade utekal Brienne keď sa ponáhľal k Louvre a vo Vincennes som ja osobne bola už druhý krát a z holkami sme tam mali byt. Takto je to písanie oveľa zábavnejšie a teším sa na to kedy už Penelopa zasa raz bude mať čas na písanie a pridá sa a bdue pokračovať v jej fikcii.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Paríž v Januári 1661
Napsal: 25 bře 2024, 11:49
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6882
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Keďže mi z ďalšieho pokračovania vznikol dlhočizný útvar :roll: :shock: pridávam prvú polovicu - pracujem na opravách a úpravy druhej polovice ktorú potom hneď pridám.

Milé dámy, poviem vám, pretože chcem podobne ako pani AG aby to bolo historicky dôveryhodné, tak som sa na túto fikciu narešeršovala až sa mi z hlavy parilo, ale samozrejme som využila aj materiály ktoré už roky zbieram. Mňa na tom baví že takto sa človek zábavnou cestou hromadu naučí.

Hoci sa teraz tak trochu obávam aby ste pri čítaní náhodou nepočuli zvoniť kostolné zvony .... :priest: :priest: :priest:

Ale sľubujem že druhá časť potom už bude mať spád... bez toho aby sme osvetlili čo sa dialo v Kráľovstve francúzskom koncom februára roku pána 1661, by to nebolo celkom ono.

Čo asi majú spoločného dnes stále obľúbený nápoj Campari a Krvavočervené rúcha katolíckych kardinálov, a čo to má všetko spoločné s Gontranom A Joffreyom de Peyrac, a jeho pred-modelom, pánom Golonom? Alebo lepšie povedané keby nebolo Gontrana, nerozoberala by som až tak to kardinálovo rúcho. :la-polak-fun:

To sa teda niektoré s vás budú čudovať. Kto budete pozorne čítať, myslím že na to príde.

Tak teda čo majú Campari, Mazarinovo rúcho, Gontran de Sance de Monteloup, Joffrey de Peyrac a a Sergej Golibinov aka Serge Golon spoločné?
Stavím sa že po prečítaní tejto časti to budete Vedieť.

A, ach, keďže všetky cesty vedú do Ríma, pôjdeme v tejto fikcii aj tam. :potapec:

Ten Breviár politikov Mazarin skutočne napísal, a mám vážne podozrenie že odvtedy ho má v tajnej knižnici takmer každý politik tohto sveta. 8)

Prajem príjemné čítanie a dúfajme iba že sa vám pri tejto časti nebude pariť z hlavy ako Mazarinovi v jeho posteli vo Vincennes. :mrgreen:

PS: Tým prológom od Dumasa som vás chcela navnadiť na čítanie Vicomta de Bragelonne - to zahrňuje naše obdobie.

O Vincencovi s Pauly:

https://angelique.cz/phpBB321/viewtopic ... 638#p33638

O Mazarinovi, kde som pridala aj prvú kapitolu od Dumasa na stiahnutie:

https://angelique.cz/phpBB321/viewtopic.php?f=3&t=1003

O Raymondovi de Sance a jeho ceste do Ríma:

https://angelique.cz/phpBB321/viewtopic.php?f=3&t=1051


Nahoru
Profil Citovat
Sob
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Paríž v Januári 1661
Napsal: 25 bře 2024, 20:28
Markýzové
Offline
 
Příspěvky: 300
Registrován: 15 pro 2020, 21:44
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Moiro, Děkuji za další díl tvé úžasné fikce. Určitě
ti dala hodně práce. Mazarin byl více politik než duchovni, ale byl duchovni, když nepřijal kněžské svěcení ? Podle mého názoru duchovní nebyl. To jen na okraj. V žádném případě to neznamená omluvu pro jeho krádeže a další zločiny .
Zvláště děkuji za popis cesty Raymonda de Sancé do Říma. Ty dobře víš, že Řim i Vatikán je mou srdcovou záležitostí. Tak ještě jednou díky.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Paríž v Januári 1661
Napsal: 25 bře 2024, 21:01
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6882
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Sob píše: *  25 bře 2024, 20:28
Mazarin byl více politik než duchovni, ale byl duchovni, když nepřijal kněžské svěcení ? Podle mého názoru duchovní nebyl. To jen na okraj. V žádném případě to neznamená omluvu pro jeho krádeže a další zločiny .
ďakujem za milý feedback. :P No či podľa názoru Vatikánu Mazarin bol a či nebol duchovní sa dozvieme v ďalšom pokračovaní fikcie.
Ale hlavne sa už dostanem k momentu príchodu Joffreya do Vincennes k jeho kaplnke.


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Paríž v Januári 1661
Napsal: 25 bře 2024, 21:19
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Moirro, Dumasova Vicomta de Bragelonne mám z celé série o mušketýrech nejraději. Je to období Angeliky.

Máš můj obdiv, jak jsi zkombinovala historické osobnosti a hrdiny z knih. :ok: :applaus:
Moc zajímavě jsi to propojila a ještě přidala ochutnávku z Říma.
Teď v období před Velikonocemi je to aktuální.
Zaujala mě věta Quo vadis?
Znáte tu knihu, případně i některé z filmového zpracování ?
Samozřejmě se těším na pokračování o Joffreyovi.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Paríž v Januári 1661
Napsal: 25 bře 2024, 21:43
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6882
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
mimi píše: *  25 bře 2024, 21:19
Zaujala mě věta Quo vadis?
Znáte tu knihu, případně i některé z filmového zpracování ?
pre tie čo nevedia, táto veta sa nachádza v Jánovom evanjeliu 13,36:

Dicit ei Simon Petrus: "Domine, quo vadis?" Respondit Iesus: "Quo vado, non potes me modo sequi, sequeris autem postea."

Šimon Peter sa spytoval: "Pane, kam ideš?" Ježiš odpovedal: "Kam idem, tam ma teraz nemôžeš nasledovať. Ale budeš ma nasledovať neskôr."

ďakujem za milý feedback :D ano aj ja myslím že táto časť mojej fikcie sa dobre hodí k Veľkonočnej atmosfére - aj keď Raymond odišiel do Ríma tesne pred Vianocami

Legenda "Quo vadis?" z ranokresťanskej tradície
Na túto pasáž sa odvoláva príbeh v apokryfných Skutkoch Petrových. Podľa tejto legendy apoštol Peter na jeho úteku z Ríma stretol Krista a spýtal sa ho: "Domine, quo vadis?" ("Kam ideš, Pane?") Dostal odpoveď: "Romam venio iterum crucifigi" ("Do Ríma, aby som sa nechal opäť ukrižovať"). Peter sa potom vrátil späť, v Ríme ho zajali a ukrižovali.

--------------------------------------------------------------------------

film mám niekde na DVD aj knihu mám niekde ale som nedočítala a film nedopozerala - možno na Veľkú noc dopozerám aspoň film

možno som nezvládala toho Nera :king: a tie sadismy :swordplay: ale je to monumentálny majstrovský kúsok svojej doby a je tam aj o láske

https://www.youtube.com/watch?v=ZAdIwD3QItc

ano jasne bolo tam hodne brutality, ako tuto kde Nero vraždí kresťanov - ako vidíme tých levov nemal iba Mulej :turban:
v tejto scéne je aj svätý Peter :priest:

https://www.youtube.com/watch?v=uHFxNlgOprs


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Paríž v Januári 1661
Napsal: 25 bře 2024, 22:13
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Moirro, já měla také problém s brutálními scénami v knize i později ve filmových zpracováních.
Kromě filmu, ze kterého si přidala ukázky, existuje ještě nový film natočený s polskými herci. Tam je myslím ještě více těch krutostí.
V knize je citována právě Ježíšova odpověď, že se vrací do Říma, aby se nechal znova ukřižovat. To změní rozhodnutí svatého Petra odejít z Říma, aby se vrátil zpět a přijal krutou smrt.


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Paríž v Januári 1661
Napsal: 26 bře 2024, 11:17
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3225
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
mimi píše: *  25 bře 2024, 21:19
Zaujala mě věta Quo vadis?
Znáte tu knihu, případně i některé z filmového zpracování ?
Knihu jsem nečetla, ale máme ji doma, znám jen filmové adaptace. Starý film, kde Nera hraje Ustinov, jsme sledovali v rámci hodin latiny na střední škole. Nero musel být absolutní magor (viz i zpracování v Gravesově "Já, Claudius"), ale Ustinov ho zahrál výborně! Krátce nato šla do televize polská verze, kterou jsem viděla jen 1x, ale třeba mým rodičům se líbila natolik, že si ji pořídili na DVD. Pamatuju si, že mě na VŠ zaujalo, že hrdina jede do Říma kolem akvaduktu - a ten se reálně nachází v jižní Francii nedaleko Nîmes (Pont du Gard: https://cs.wikipedia.org/wiki/Pont_du_Gard). Chápu, že potřebovali nějakou "dobovou kulisu", ale kdybych to brala vážně, tak by si hrdina docela slušně zajel :).
Sob píše: *  25 bře 2024, 20:28
Mazarin byl více politik než duchovni, ale byl duchovni, když nepřijal kněžské svěcení ?
Jsem zvědavá, jak to Moirra odkryje. Mně to zatím připadá, že historie se opakuje a "nic nového pod sluncem". Vždyť i u nás Hus brojil proti tomu, aby církevní posty zastávali laici, kteří se navíc běžně i ženili nebo minimálně žili v konkubinátu, a obročí pak svěřovali svým dětem...

Ale k samotné fikci:

Vo svojom byte v Louvri cíti pán de Mazarin, že sa blíži smrť. Dnes sa nechal odniesť až do paláca v ulici Neuve des Petits Champs a prehliadol si nádhernú knihovňu, v ktorej Gabriel Nausé zhromaždil 35 tisíc zväzkov, ktoré za drahé peniaze kúpil v Holandsku, Flandroch, v Anglii či v Taliansku.
Haha, je vidět, že to psal Dumas, protože kdyby ten úvod byl z pera autorky fikce, nechyběla by nenápadná zmínka o tom, že některé z těch 35 000 svazků si Mazarin vzal z Peyrakových konfiskátů :mrgreen: .

Opět na mě nejsilněji působilo ryze negativní vykreslení pana kardinála. Vždy jsem si myslela, že sehrál významnou státotvornou úlohu v dějinách novověké Francie, ale tady z toho ten odpor vůči němu přímo čiší :). Machiavelismus bych mu asi ani nevyčítala, bez toho to v té době asi nešlo (30letá válka, fronda, ...), aby se člověk udržel u kormidla (u koryta?), a smutně můžeme konstatovat, že se tak chovají i mnozí současní politici, kterým o blaho státu skutečně nejde... :?

Skutečně Mazarin Vincenta z Pauly tak nesnášel? (Mimochodem, v Liberci je jeden paulyánský kostel! Neměla jsem o tom ani ponětí, protože v této části města se běžně nepohybuji. Zjistila jsem díky parádní každoroční akci Noc kostelů, kterou vřele doporučuji, pokud se bude někdy konat ve Vašem městě.)

Raymond de Sancé na mě ve fikci působí hodně mladistvě a trochu naivně, ještě nezkažený realitou života. Z knihy, ale možná je to i valem kvůli Borderieho filmům, kde ho hraje zralý muž, na mě působí mnohem vyzrálejší a otrlejší. Viz i naše různé debaty stran Desgreze, který byl z našeho pohledu "mladý ucho", ale v knize i fikcích vystupuje jako člověk s životním nadhledem a bohatou zkušeností. Podobně vnímám i Raymonda, tedy jako muže cílevědomého, který chápe, jak svět funguje, umí se v něm pohybovat, a má i jisté "diplomatické" (politické) vlohy, aby uměl vycházet s mocnými a nezadal si jako třeba jeho mladší sestra, která mockrát nevěděla, kdy by měla držet pusu :).

Líbí se mi slovní hříčka talent (nadání) x talent (peněžní jednotka) :applaus: . Přesně takovými detaily, včetně nenápadných a umně zakomponovaných vstupů do různých oborů a odvětví (barvířství, náboženství, filozofie, ...) se vykazuje i originál.

Bude konflikt Vatikán x Francie rozebrán podrobněji? Zatím z toho nejsem moc moudrá - v textu se hovoří o obchodnících - podvodnících a o tom, že Mazarin financoval tažení cizinců proti vlastním. Bude to ještě vysvětleno?

Taky mě zaujalo, že Raymond měl zchromlého koně a řešil zpáteční cestu. Nebyl k zažehnání sporu do Vatikánu vyslán Tovaryšstvem? Nedali mu nějakého "služebního" koně, kterého by někde vyměnil? Jak to vůbec jezuité měli s "organizační sítí"?


Nahoru
Profil Citovat
Sob
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Paríž v Januári 1661
Napsal: 26 bře 2024, 13:56
Markýzové
Offline
 
Příspěvky: 300
Registrován: 15 pro 2020, 21:44
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Moiro mimi, Quo vadis patří i k mým oblíbeným knihám a doporučuji jako vhodnou četbu pro období Velikonoc. Moje nejmilejší postava je Petronius. Polský film se věrně drží knižni předlohy. V Římě stojí kostel přezdívaný Domine Quo vadis. https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Kostel_ ... lle_Piante


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Paríž v Januári 1661
Napsal: 26 bře 2024, 17:00
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6882
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
ďakujem za obsiahly Feedback :D
PenelopaW píše: *  26 bře 2024, 11:17
že mě na VŠ zaujalo, že hrdina jede do Říma kolem akvaduktu - a ten se reálně nachází v jižní Francii nedaleko Nîmes (Pont du Gard: https://cs.wikipedia.org/wiki/Pont_du_Gard). Chápu, že potřebovali nějakou "dobovou kulisu", ale kdybych to brala vážně, tak by si hrdina docela slušně zajel :).
no ono tí Rimania stavali hodne kvalitne, ono tých Aquaduktov je ešte aj dnes po celej Európe je hodne - napríklad po jednom čiastočne ide ešte stále voda z Alp do Viedne - Filmový tvorci si zrejme vybrali ten čo sa im asi najlepšie na natáčanie hodil

Zoznam známych Aquaduktov: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_aqueducts

Pod talianskom sú aj linky na Aquadukty v Ríme, tých je tam dodnes neúrekom, a tiež na Aquaducty za Rímskej Ríše - všetko sem dávať nebudem, ale tuto je zoznam tých Rímskych:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_a ... ty_of_Rome


Sob píše: *  26 bře 2024, 11:17
Mazarin byl více politik než duchovni, ale byl duchovni, když nepřijal kněžské svěcení ?
o tom ešte bude v pokračovaní - v každom prípade seriozne špekuloval ako sa stať novým Pápežom
PenelopaW píše: *  26 bře 2024, 11:17
Jsem zvědavá, jak to Moirra odkryje. Mně to zatím připadá, že historie se opakuje a "nic nového pod sluncem". Vždyť i u nás Hus brojil proti tomu, aby církevní posty zastávali laici, kteří se navíc běžně i ženili nebo minimálně žili v konkubinátu, a obročí pak svěřovali svým dětem...
to že sa ženili či mali milenky nebolo na tom to najhoršie - najhoršie bolo že to boli očividne neveriaci ktorí si z božieho slova spravili výnosný bussines, To že boli neveriaci o tom sami svedčili svojim konaním, tým že bez strachu a škrupúľ konali kontra voči všetkým prikázaniam z biblie

odpoveď k Mazarinovi pridávam do jeho vlákna

https://angelique.cz/phpBB321/viewtopic ... 653#p33653

PenelopaW píše: *  26 bře 2024, 11:17

Raymond de Sancé na mě ve fikci působí hodně mladistvě a trochu naivně, ještě nezkažený realitou života. Z knihy, ale možná je to i valem kvůli Borderieho filmům, kde ho hraje zralý muž, na mě působí mnohem vyzrálejší a otrlejší. Viz i naše různé debaty stran Desgreze, který byl z našeho pohledu "mladý ucho", ale v knize i fikcích vystupuje jako člověk s životním nadhledem a bohatou zkušeností. Podobně vnímám i Raymonda, tedy jako muže cílevědomého, který chápe, jak svět funguje, umí se v něm pohybovat, a má i jisté "diplomatické" (politické) vlohy, aby uměl vycházet s mocnými a nezadal si jako třeba jeho mladší sestra, která mockrát nevěděla, kdy by měla držet pusu :).
no aj som si o ňom spravila výcuc zo všetkých knih - on stvrdol až neskoršie, v 5 diely, predtým sa pravidelne prejavovala aj jeho mäkká stránka
ale dobrá pointa: vôbec ma netrklo že po Joffreyovom návrate by ešte mohol navštíviť Raymonda alebo naopak :ok:

https://angelique.cz/phpBB321/viewtopic ... 655#p33655


Nahoru
Profil Citovat
Sob
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Paríž v Januári 1661
Napsal: 28 bře 2024, 17:23
Markýzové
Offline
 
Příspěvky: 300
Registrován: 15 pro 2020, 21:44
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Mlada Přemyslovna, dcera knížete Boleslava I., cestovala do Říma , aby jménem svého otce papeže požádala o založení biskupstvi v Praze


Nahoru
Profil Citovat
Zobrazit: Seřadit podle: Směr:
Odpovědět   Stránka 2 z 2  [ 77 příspěvků ]
Zpět na „Čtenářské sny: diskuse“ | Klikněte pro přechod na stránku… « 1 2
Přejít na:

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Clara a 7 hostů