MAPY Po stopách Angeliky a Rescatora v Stredomorí

Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 9 příspěvků ]
Autor Zpráva
Ms_Rescator
Předmět příspěvku: MAPY Po stopách Angeliky a Rescatora v Stredomorí
Napsal: 13 dub 2024, 22:11
Rytíři
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 92
4poziom.slask.pl
Registrován: 18 led 2024, 22:28
Kontaktovat uživatele: SZ
 
CESTA Z MARSEILLE DO KANDIE

Pročítám 4. díl společně s mapou a narazila jsem na pár zajímavostí a chyb v českém překladu, tak přidávám pro úplnost.
Pro kontext jsem si udělala rozbor elektronickou tužkou. :D

1. Po vyplutí z ostrova Gorgonzola, chtěl vévoda de Vivonne doplout na ostrov Capraia a ne na ostrov Capri, jak chybně přeložila česká překladatelka. Přišlo mi divné, že Vivonne doufá, že budou ráno na Capri. Přitom Capri od nich bylo ještě hodně daleko, tak rychlí by nikdy nebyli (z Marseille do La Sapezia to, dle knihy, trvalo 10 dní). Na Capraiu ovšem nedopluli, kvůli srážce s Rescatorem. (naznačeno v mapě)

2. Hory Rigliano (Rogliano) na Korsice - dívají se na ně dalekohledem (před střetem), musí být tedy někde poblíž (před Capraiou) a předpokládám, že i o ně se pak galéra musela rozdrtit. Alespoň mi to tak přijde, když se podívám na reliéfní mapu Korsiky.

3. Srážka s Escrainvillovou lodí - byla někde u Vesuvu, následně u Sicílie Angelika onemocní (Elis zmiňuje sopku Etnu a Savary mluví o trhu s otroky v Messině). Potud je to jasné. Když se ale Angelika probere, zjistí, že byl Flipot prodán na trhu v Livornu a tady mi to nějak nesedí. Od Neapole jeli dolů na Sicílii, takže mi přijde jako nesmysl, aby se otočili a pluli až nahoru do Livorna a pak zpět k Řecku, jen proto, aby prodali pár "nevýznamných" zajatců a loďku. Ani časově to moc nevychází. V českém, německém i francouzském překladu je ale Livorno. V anglickém to přepsali na Messinu, což mi dává mnohem větší smysl, když byla při cestě.

4. Řecké ostrovy - Kyklady - Angelika se probere na lodi u ostrova Céos (Fr, De - Kéos) nikoliv Chios, jak bylo špatně přeloženo v češtině. Ten se totiž nachází až u tureckého pobřeží a rozhodně ne u Kyklad). Taky mi to přišlo divné, proč by si Escrainville tak moc zajížděl. Ale chápu, že bez internetu tenkrát muselo být těžké ostrovy správně přeložit, protože ty názvy jsou si hodně podobné.
Pak tedy pokračují na Kythnos, Syros (Syra), Mykonos, Délos, to se shoduje s ostatními překlady. Ostrov s řeckými sochami je Kuros (Kyouros), dnes pod názvem Despotiko a opravdu se tam stále nacházejí antické rozvaliny. Úplně mám chuť se tam vydat, opřít se o sloup se snítkou bazalky a dívat se na moře, jako Angelika. :ach:
Takhle “srovnané” na mapce najednou dává smysl, proč se Ecrainville tak moc rozčiloval, že musel na Santorini. :mrgreen:

Väčšie rozlíšenie: https://live.staticflickr.com/65535/536 ... 8e2a_o.jpg

[ img ]

Přílohy
[ attachment ]
3A8D948E-043E-476D-BA07-562A9D66B381.png (125.97 KiB) Zobrazeno 213 x


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: MAPY Po stopách Angeliky a Rescatora v Stredomorí
Napsal: 15 dub 2024, 10:41
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6959
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
A povedzte dámy čo môže byť pre zarytú Angelikoložku romantickejšie ako sa vybrať do Stredomoria
po stopách Angeliky

Ach, Středozemní moře! Nostra mare. Nostra madre!
Naše matka. Modrá kolébka, široká, trpká lidská náruč, která objímá všechny rasy,
ukolébává všechny sny. Středozemní moře, kotel čarodějnic, v němž vřou všechny vášně… Angelika vyplula do jeho klamavých vod a utopila zbytky svých snů a svých nadějí v modrozeleném víru…


Týmto otváram vlákno kde mienime pridávať Mapy - podobne ako máme vlákno kde sú iba MAPY k Novému Svetu - aby sme to mali pekne zhrnuté. Odbornice na slovo vzatá, slečna Rescatorová :mask: už jednu pridala.

Ja pridávam skvelú starú mapu Korziky - pretože tam sa odohrala potyčka s Rescatorom, a keďže mal základne po celom Stredomorí, určite mal nejakú aj na Korzike. V XVII storočí to tam bolo divoké. K tomu samozrejme potrebujeme podrobnejšiu mapu. Ozaj mám niekde stiahnutý Vivonnov denník. :roll:

Tuto údaje z knihy relevantné pre mapy:

Vévoda de Vivonne usedl vedle Angeliky. „Mám podivné tušení,“ řekl. „Cítím, že se něco stane (...) Strážný oznámil slabé světlo ve vzdálenosti pěti mil devadesát stupňů vpravo.
„Vyhlásit poplach a zaujmout bojové postavení. Zhasnout záďová světla, nechat jen signální.
Čtyři hlídky na stěžeň.“
Vivonne chytil dalekohled a hodnou chvíli mlčel, pak ho předal Brossardičrovi; ten usoudil:
„Blížíme se k výběžku Korziky. Podle mě jde o loď, která loví do sítí tuňáky a snaží se je
nahnat do středu doprovodných loděk, mezi nimiž jsou nataženy sítě. Zamíříme k nim a ověříme si
to.“
„Ne. Korzika patří Janovu a korzické břehy nikdy, nebo téměř nikdy neposkytovaly útulek Berberům. Obyvatelé jsou strašní samotáři, nikomu nedovolí vniknout do svých vod. Všichni námořníci, ať už piráti, nebo lupiči, se tomuto ostrovu vyhýbají. Plujme podle původního plánu, navštívíme ostrov ***Capri, jenž patří toskánskému vévodovi. Ten naopak velice často poskytuje úkryt tureckým pirátům.“
„Kdy tam doplujeme?“
„Za úsvitu, pokud vydrží počasí.

a potom ešte:

Vivonne si znovu přiložil dalekohled k očím a La Brossardičre si vzal kukátko. „Podle mne má hlídka pravdu,“ usoudil. „Z vrcholku hor Rigliano na Korzice zřejmě signalizují své rybářské flotile, aby se vrátila.“


predpokladám že tie hory sú ROGLIANO :roll:

*** žiadne Capri !!!! - to je chyba prekladateľky v originále je CAPRAIA čo je ostrov pri hornom, severovýchodnom výbežku Korziky
ostrov Capri je naproti tomu celkom niekde inde: Je pri Neapoli na juhu Talianska

máme to na výstrižku z mapy ktorý som pridala v pravom hornom rohu
na veľkú mapu treba kliknúť dva krát aby sa dostatočne zväčšila

Mapa od slečny Rescatorovej je skvelá, a mňa pobavilo že vďaka Savarymu, ktorý povláčil kvoli vydiny zárobku pri zbieraní Laudana Escranvilla po všetkých možných ostrovoch, HERMES, loď pološialeného piráta "Postrachu Stredomoria" vlastne opisuje kruh okolo Rescatorovej základne na ostrove MILOS.

Přílohy
[ attachment ]
[ attachment ]


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: MAPY Po stopách Angeliky a Rescatora v Stredomorí
Napsal: 15 dub 2024, 11:46
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6959
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Ms_Rescator píše: *  13 dub 2024, 22:11

1. Po vyplutí z ostrova Gorgonzola, chtěl vévoda de Vivonne doplout na ostrov Capraia a ne na ostrov Capri, jak chybně přeložila česká překladatelka. Přišlo mi divné, že Vivonne doufá, že budou ráno na Capri. Přitom Capri od nich bylo ještě hodně daleko, tak rychlí by nikdy nebyli (z Marseille do La Sapezia to, dle knihy, trvalo 10 dní). Na Capraiu ovšem nedopluli, kvůli srážce s Rescatorem. (naznačeno v mapě)
No to ano a potom sa Vivonne oddelil aby prenasledoval Rescatora :sailor: + :ship:
a Angelika s Milelrandom s galérou po povstaní galejníkov stroskotala na Korzickom pobreží

Parádne foto celá CAPRAIA - iba sa pýtam kde tam chcel Vivonne pristáť :damned:

https://www.museiarcipelago.it/wp-conte ... 210749.jpg

No tak ja pridávam mapku na ktorej je označené Livorno, a ostrovy Gorgonzola (terajšia Gorgona) a CAPRAIA

[ img ]

a tiež zaujímavý výstrižok zo starej námornej mapy kde je pre kapitánov lodí nakreslené ako vyzerá to ktoré pobrežie.
Toto je z mapy Livorna a okolia:

Přílohy
[ attachment ]


Nahoru
Profil Citovat
Precious
Předmět příspěvku: Re: MAPY Po stopách Angeliky a Rescatora v Stredomorí
Napsal: 15 dub 2024, 18:45
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1528
Registrován: 17 říj 2007, 15:19
Bydliště: Slovensko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
skvelá práca, dámy! :applaus: :applaus: :applaus: Slečna Rescatorová to poňala veľmi poctivo, priznám sa, že mňa nikdy nenapadlo rozmýšľať nad tým, či sú údaje v tomto dieli dobre preložené a sedia na reálie. Kedysi som si študovala atlas Severnej Ameriky a hľadala Wappassu, Katarunk a pod., ale Stredomoriu som dôverovala :) Klobúk dolu, milá angelikoložka!

_________________

“We're fickle, stupid beings with poor memories and a great gift for self destruction.” Suzanne Collins, Mockingjay.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: MAPY Po stopách Angeliky a Rescatora v Stredomorí
Napsal: 16 dub 2024, 12:18
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6959
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Dívala som sa čiastočne do mojich starých poznámok. Pretože som sa koncentrovala na tie ostatné miesta na mape, som si až teraz všimla že na tej mape je chyba:
Nesprávna cieľová stanica na ostrove Kréta.

Oni sa plavili do Kandie - CANDIA čo je dnešný Heraklion a na tej mape je cieľ Chania.

Kedysi počas dovolenky na Kréte videla obidve mestá, pristáli sme v Chánii a prešli autom celý ostrov až sme sa nakoniec v Heraklione nalodili na Ferry a šli na Santorini - akže aspoň poslednú etapu Angelikinej cesty som absolvovala štýlovo na lodi tam aj späť.

Inak kedysi som našla aj ten Batistan alias Orientalny BAZAAR alias Trh otrokov:

[ img ]

Citovat:
4. Řecké ostrovy - Kyklady - Angelika se probere na lodi u ostrova Céos (Fr, De - Kéos) nikoliv Chios, jak bylo špatně přeloženo v češtině. Ten se totiž nachází až u tureckého pobřeží a rozhodně ne u Kyklad)(...)
Pak tedy pokračují na Kythnos, Syros (Syra), Mykonos, Délos, to se shoduje s ostatními překlady. Ostrov s řeckými sochami je Kuros (Kyouros), dnes pod názvem Despotiko a
Musím povedať že ja osobne som si myslela že to je tento ostrov, pretože sa píše nemecky aj anglicky Keos alebo Ceos - teda v starých mapách - je to aj jeho antický názov CEOS

https://en.wikipedia.org/wiki/Kea_(island)

tuto je Kyklady a CÉOS vo veľkom rozlíšení veľmi dobre vidno, sú to latinské názvy a Rescatorov MILOS :mask: + :ship: nájdeme pod názvom MELOS:


https://commons.wikimedia.org/wiki/File ... e-1794.jpg
[ attachment ]
Tuto je inak staré vlákno s Kandiou, v predposlednom príspevku sa podrobne zaoberám Batistanom:

https://angelique.cz/phpBB321/viewtopic ... 805#p33805

Link na mapu z roku 1680 kde je jasne označené mesto CANDIA pridávam aj sem:

https://commons.wikimedia.org/wiki/File ... CRETA.jpeg


[ attachment ]


Nahoru
Profil Citovat
Ms_Rescator
Předmět příspěvku: Re: MAPY Po stopách Angeliky a Rescatora v Stredomorí
Napsal: 17 dub 2024, 20:42
Rytíři
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 92
Registrován: 18 led 2024, 22:28
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše: *  16 dub 2024, 12:18
Dívala som sa čiastočne do mojich starých poznámok. Pretože som sa koncentrovala na tie ostatné miesta na mape, som si až teraz všimla že na tej mape je chyba: Nesprávna cieľová stanica na ostrove Kréta.
Děkuji Moirro, vždyť už jsme to před léty řešily, tak nevím, proč mě to teď zmátlo... :disagreement:

Jinak ještě dva poznatky:

1. Ztroskotání na Korsice - na Maltě se dozvídáme, že Vivonne dostal zprávu že se jeho admirálská galéra potopila u pobřeží Sardínie. Ale hned o pár řádků dál se dozvídáme, že ho Millerand kontaktoval, aby za něj poslal výkupné na Korziku. (české vydání str. 238). Takže nevím, jak to AG zamýšlela, jestli teda ztroskotali na Sardínii nebo na Korzice. Já bych se přikláněla k té Korzice, jednak mi přijde Sardinie docela daleko a druhak když byl pirát Visconti (který je zajal) Janovan, dává mi větší smysl, že měl sídlo na Korzice (v tom času součástí Janovské republiky). Ve francouzském překladu je to samé...

2. Přepadení maltézské galéry alžírskou flotilou
Následně, když Angelika pluje na galéře Maltézských rytířů, obeplují ostrov Pantellaria a jsou napadeni u ostrova Cani (což do češtiny přeložila překladatelka jako ostrov Kam, vyhledávač mi ale pod tímto názvem nic nenašel). Ostrov Cani je mini ostrůveček, v podstatě jen kus skály v moři s pár stromky hned nad Tunisem. Skoro si říkám, jestli by tam ti Saracéni nebyli vidět... :D ale je tam malinká zátoka, tak předpokládám, že právě tu AG myslela.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: MAPY Po stopách Angeliky a Rescatora v Stredomorí
Napsal: 17 dub 2024, 21:30
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6959
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Ms_Rescator píše: *  17 dub 2024, 20:42

2. Přepadení maltézské galéry alžírskou flotilou
Následně, když Angelika pluje na galéře Maltézských rytířů, obeplují ostrov Pantellaria a jsou napadeni u ostrova Cani (což do češtiny přeložila překladatelka jako ostrov Kam, vyhledávač mi ale pod tímto názvem nic nenašel). Ostrov Cani je mini ostrůveček, v podstatě jen kus skály v moři s pár stromky hned nad Tunisem. Skoro si říkám, jestli by tam ti Saracéni nebyli vidět... :D ale je tam malinká zátoka, tak předpokládám, že právě tu AG myslela.
Ano mohla myslieť tú zátoku v ktorej sa mohla schovať väčšia loď, a menšie šalupy sa pohodlne mohli schovať za ostrovom Cani ktorý má očividne ešte aj jaskyňu:

https://www.youtube.com/watch?v=tru6NWLaRks

tuto je dobre ukazané kde ležia malý a veľký ostrov Cani a hoho s toho vŕšku majú piráti skvelý výhľad :turban: :

https://www.youtube.com/watch?v=zje8_rSVSHY

Pokiaľ sa che niekto doplaviť do ANABY alias Bone, kam Angelika chcela,
musí sa nejako preplaviť pomedzi Sardíniou a Tunisom. :sailor:

Všade sa to len tak hemžilo pirátmi. :ship:

Ostrov Pantelleria dnes patrí k Sicílii. https://www.youtube.com/watch?v=4Be0XpXX9QA

Ešte mrknem do nemeckej ale pokiaľ sa plavili tak blízko Tuniskeho pobrežia museli byť vyšinutí. :monkey_blind:

[ img ]

Přílohy
[ attachment ]


Nahoru
Profil Citovat
Ms_Rescator
Předmět příspěvku: Re: MAPY Po stopách Angeliky a Rescatora v Stredomorí
Napsal: 17 dub 2024, 22:46
Rytíři
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 92
Registrován: 18 led 2024, 22:28
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše: *  17 dub 2024, 21:30
Ostrov Pantelleria dnes patrí k Sicílii.
Pantelleria by podle knihy měla patřit k Toskánskému velkovévodství, ale to jsem nikde nenašla. Všude se píše, že byla už od středověku pod Sicílií (potažmo pod Španělskem, protože Sicílie byla španělská), což by i geograficky dávalo větší smysl.Nicméně i na ní byly nájezdy pirátů.
Možná to bude podobný případ jako s Annabou, která v tom období nebyla křesťanská...
(ve fr. překladě je taky Toskánsko)
moirra píše: *  17 dub 2024, 21:30
Ešte mrknem do nemeckej ale pokiaľ sa plavili tak blízko Tuniskeho pobrežia museli byť vyšinutí. :monkey_blind:
No pokud neměli vodu, tak neměli moc na výběr kam jinam. Mohli by se vrátit na Pantellerii, ale obávali se, že se k nim blíží flotila berberů. A další nejbližší ostrov směrem k Annabě je malé souostroví Galite. Pokud jsem to pochopila správně, Tyhle mini ostrovy Cani i Galite sloužily jako nevýznamné místo pro pár rybářů, případně na krátké mezipřistání lodí, pravděpodbně i pro piráty. Rytíři možná nevyhodnotili situaci správně, když se rozhodli u ostrůvku schovat, čili chyba zaviněná lidským faktorem...


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: MAPY Po stopách Angeliky a Rescatora v Stredomorí
Napsal: 18 dub 2024, 15:23
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6959
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Ms_Rescator píše: *  17 dub 2024, 20:42


1. Ztroskotání na Korsice - na Maltě se dozvídáme, že Vivonne dostal zprávu že se jeho admirálská galéra potopila u pobřeží Sardínie. Ale hned o pár řádků dál se dozvídáme, že ho Millerand kontaktoval, aby za něj poslal výkupné na Korziku. (české vydání str. 238). Takže nevím, jak to AG zamýšlela, jestli teda ztroskotali na Sardínii nebo na Korzice. Já bych se přikláněla k té Korzice, jednak mi přijde Sardinie docela daleko a druhak když byl pirát Visconti (který je zajal) Janovan, dává mi větší smysl, že měl sídlo na Korzice (v tom času součástí Janovské republiky). Ve francouzském překladu je to samé...
Definitívne stroskotali na brehoch Korziky - takto je to v knihe:

Před očima měli širokou zátoku, nad níž se tyčila tmavá silueta zámku. (...) Lupiči jim svázali ruce a odvedli je k signoru Paolu di Viscontimu, který vládl pobřeží z hradu postaveného ze ztuhlé lávy. (...) Poručík de Millerand se od něho dozvěděl, že je bouře zahnala ke korzickým břehům, na opuštěný a divoký ostrov, který nyní patří Janovu.

a neskoršie sa v nemeckej knihe píše: Správa o stroskotaní lode "Royale" na korzickom pobreží zasadila Vivonnovi strašnú ranu.

Akurát že v nemeckej nieje ani slovka o opustenom a divokom ostrove. Tým ani Korzika v XVII storočí nebola. Ešte mrknem do iných.
Vo francúzskej je tá istá chyba ako v Českej. :damned:

Keďže Rescatora stretávajú pri výbežku Korziky, zvanom ukazováčik, a tam sa aj oddelia do Vivonneho podľa mňa sa ďaleko nedostali kým stroskotali. Ale je možné že z knihy pani AG zasa neičo vystrihli, lebo je to nejaké seknuté a stroskotali niekde na konci Korziky, blízko Sardínie, tak by potom sedelo aj to čo vraví Vivonne že galéra mu stroskotala pri Sardínii.

Na pláži se za křiku mořských ptáků, přilákaných kořistí, pohybovali muži a ženy, ozbrojení háky, jimiž přitahovali všechno, co bylo na dosah. Jiní šacovali mrtvoly na skalách. Další odplouvali na loďkách na moře až k troskám obrovské ztroskotané lodi, jež se u vjezdu do zátoky nabodla na ostrá skaliska.
„To jsou pobřežní lupiči, vykradači vraků,“ šeptal důstojník. „V noci přivazují na krk kozám lucerny. Lodi, zmítané bouří, se domnívají, že vidí světla přístavu, a vydají se tím směrem; rozbijí se o pobřežní skály.“
„Trestanci dnes v noci také zahlédli světla a chtěli se tu ukrýt.“
„Doplatili na to. Jenže co řekne pan de Vivonne, až se dozví, že přišel o admirálskou galéru? Chudák Král Ludvík.


pokiaľ však zostaneme pri verzii z knihy. Rescator odchádza a z ním sa oddeľuje aj Vivonne na začiatku Korziky - lebo tesne predtým sa v knihe píše že mali v úmysle pristáť na ostrove CAPRAIA, tak museli stroskotať niekde na začiatku Korziky,
v zátoke pri meste BASTIA.

neskoršie keď sa dostanú zo zámku a sadnú si do lodky v ktorej čaká Marseillan PANNASSAVE tento hovorí :

To vy tedy hodláte posloužit jako potrava rybám na moři podél Korziky a Sardinie ?

Inak zdá sa že to meisto je historicky známe že tam piráti napádali lode.

Piráti a korzári v moriach okolo ostrova Capreia - kniha

Kto by potreboval historické informácie o námornej doprave, obchodnej činnosti a aktivitách barbarov a iných súkromníkov v okolí ostrova Korzika, ku ktorému bola Capraia pripojená počas janovskej nadvlády tk nech siahne po tejto knihe.
Je to pôsobivo podrobné, veľkolepé dielo. Toľko pobrežnej lodnej dopravy a hospodárskych aktivít. Môžete tiež vidieť, aký nebezpečný a nebezpečný bol v tom čase korzický kanál. Tento malý ostrov obývalo malopočetné, odvážne obyvateľstvo, vzdialené od Janova, obeť barbarov a mnohých vtedajších vojen.
Táto kniha je fascinujúca pre tých, ktorí sa zaujímajú o tieto časy uprostred toskánskeho súostrovia a Korziky. Tyrénske more a Korzický prieliv boli pre ostrovanov a námorníkov veľmi nebezpečnými miestami.


Tuto mapka okolia ostrova CAPRAIA:

Celá: https://www.libreriaperini.com/file/doc ... /10221.jpg

[ img ]

Přílohy
[ attachment ]


Nahoru
Profil Citovat
Zobrazit: Seřadit podle: Směr:
Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 9 příspěvků ]
Zpět na „Historie & geografie 17. století“
Přejít na:

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů