Rôzne FILMY o iných Francúzskych kráľoch a kráľovnách

Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 37 příspěvků ]
Autor Zpráva
moirra
Předmět příspěvku: Rôzne FILMY o iných Francúzskych kráľoch a kráľovnách
Napsal: 25 črc 2023, 18:11
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6955
4poziom.slask.pl
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Rôzne FILMY o iných Francúzskych kráľoch a kráľovnách.

Rozhodla som sa založiť toto vlákno lebo sa jedná o predchodcov, predkov či potomkov Kráľa Slnko - čím mi to príde relevantné.

Neselská veža. Podľa predlohy od Dumasa. Kto s vás to videl? Ja už veľmi dávno.

La tour de Nesle - Abel Gance - 1954

https://www.youtube.com/watch?v=3i1dDjuqxe8

Francúzsky kráľ Ľudovít X. (Michel Bouquet) je so svojimi vojskami na výprave. Počas neho musí jeho manželka Marguerite (Silvana Pampanini) riadiť štátne záležitosti v Paríži. Obyvateľov veľkého mesta na Seine v tom čase trápia záhadné úmrtia, ku ktorým dochádza v blízkosti historickej veže ... (Nám veľmi dobre známej veže Neselskej)

[ img ]

[ img ]
----------------------------------

zaujímavé je že existuje ešte iný film o Neselskej veži - ktorý sa volá

Veža zázrakov - LA TORRE DEI MIRACOLI
Originálny názov: Buridan heros de la tour de Nesle atočený podľa knihy od Zevaca

Lásky a pomsty na dvore Ľudovíta X.: mladý rebel zabije šľachtica, ktorý dal popraviť otca jeho milovanej; kráľ popraví kráľovnú, ktorá rebela využila.

Buridan, héros de la tour de Nesle je francúzsky historický dobrodružný film, ktorý napísal, produkoval a režíroval Émile Couzinet a ktorý bol uvedený v roku 1952. Film je adaptáciou románu Michela Zévaca, ktorý bol inšpirovaný kauzou Tour de Nesle: https://en.wikipedia.org/wiki/Tour_de_Nesle_affair

https://fr.wikipedia.org/wiki/Buridan,_ ... r_de_Nesle

Ja viem že jeden z nich som už kedysi strašne dávno videla v televízii, ale už neviem ktorý. :roll:

https://www.benitomovieposter.com/catal ... 78688.html

https://www.youtube.com/watch?v=8Z2NQgvmB7M

[ img ]
----------------------------------

ďalší film je o dedečkovi Ľudovíta XIV dobrom kráľovi Heinrichovi IV

kúpila som si DVD a celkom sa mi páči - sú to tri DVDčka pretože sa pôvoden jednalo o 12 dielyn seriál ktorý začína mladosťou Heinricha z Bearnu (Joffrey bol s tou rodinou príbuzný ak som správne pochopila, budem konzultovať s Precious)

https://www.fernsehserien.de/heinrich-d ... sodenguide

HEINRICH, Dobrý kráľ - Heinrich, der gute König

Francúzsko 1563: Protestanti a katolíci bojujú o pôdu a moc v mene viery. Henrich Navarrský sa na čele protestantov postaví proti Parížu, proti katolíkom, proti mocnej rivalke svojej matky: Kataríne Medicejskej,...

[ img ]


Nahoru
Profil Citovat
Zuzanka62
Předmět příspěvku: Re: Rôzne FILMY o iných Francúzskych kráľoch a kráľovnách
Napsal: 31 črc 2023, 17:21
Markýzové
Offline
 
Příspěvky: 367
Registrován: 07 říj 2021, 20:37
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Moira, geniální nápadvytvořit něco jako knihovnu historických filmů. Projdu svoje DVD a napíšu seznam mých pokladů. Jistě se dají půjčovat. Vytvoříte místo, kam psát seznam filmů.
Osobně bych měla zájem o Jindřicha IV.
Co i třeba knihy. Osobně se chystám na překlad knih o Hosseinovi. Neumím francouzsky a tak nevím, zda to půjde ale ráda bych se s Vámi podělila. Našla jsem i knihu o madam Maintenon, ve francouzštině?. CO dávat překlady na web?🍷🎞️📓


Nahoru
Profil Citovat
Precious
Předmět příspěvku: Re: Rôzne FILMY o iných Francúzskych kráľoch a kráľovnách
Napsal: 09 srp 2023, 13:47
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1523
Registrován: 17 říj 2007, 15:19
Bydliště: Slovensko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
tento rok bol v Cannes uvedený film "Jeanne du Barry" s Johnnym Deppom ako Ľudovítom XV. Je to francúzsky film a on sám tam hovorí po francúzsky. Chcela som na to ísť do kina, ale ako pozerám, tak pozerám, naše kiná sa ho zatiaľ hrať nechystajú :evil: Ako je to v Česku/Rakúsku?
https://www.youtube.com/watch?v=_oIVtww2BcU


Madame du Barry bola posledná "maitresse-en-titre" francúzskych kráľov, bližšie tu https://en.wikipedia.org/wiki/Madame_du_Barry

_________________

“We're fickle, stupid beings with poor memories and a great gift for self destruction.” Suzanne Collins, Mockingjay.


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Rôzne FILMY o iných Francúzskych kráľoch a kráľovnách
Napsal: 09 srp 2023, 15:03
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2154
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Tak já jsem na csfd našla premiéra 5.10.2023
To bych taky ráda viděla. Ukázka a fotky vypadají dobře.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Rôzne FILMY o iných Francúzskych kráľoch a kráľovnách
Napsal: 12 srp 2023, 12:23
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6955
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Zuzanka62 píše: *  31 črc 2023, 17:21
Co i třeba knihy. Osobně se chystám na překlad knih o Hosseinovi. Neumím francouzsky a tak nevím, zda to půjde ale ráda bych se s Vámi podělila. Našla jsem i knihu o madam Maintenon, ve francouzštině?. CO dávat překlady na web?🍷🎞️📓
preklady úryvkov či dokonca celých knih, preklady článkov, alebo dlhé doslovné citace na WEB bez doslovného súhlasu autora kvôli autorským právam dávať nemôžeš. To by sa na nás zosypali udania za porušovanie autorských práv. Na takéto veci je práve preto dobré fórum, kde sa o tom môžeme baviť a zdielať.

K tomu Filme o Madame du Barry, (skvelý objav inak):

Článok: Film Jeanne du Barry režírovala francúzska režisérka Mawenn. Zároveň si zahrala aj hlavnú úlohu známej kurtizány z 18. storočia, ktorá si dokázala získať náklonnosť francúzskeho kráľa.
https://www.teraz.sk/zahranicie/filmovy ... lanok.html

Filmstart Rakúsko: 24.08.2023

https://www.cineplexx.at/film/jeanne-de-barry/#

Obrázková galéria z filmu:

https://www.csfd.sk/film/1178989-jeanne ... a/galeria/

Francúzsko v 18. storočí: Jeanne Vaubernier, ktorá pochádza z chudobných pomerov, využíva svoj šarm na to, aby sa dostala do spoločnosti. Stane sa milenkou grófa du Barryho, ktorý vie, ako využiť lukratívnu galantnosť mladej ženy pre svoje vlastné ciele. Chce Jeanne predstaviť francúzskemu kráľovi Ľudovítovi XV. a na tento účel zorganizuje stretnutie s vplyvným vojvodom Richelieu. Očakávania oboch mužov sú prekonané - kráľ a Jeanne sa do seba zamilujú hneď pri prvom stretnutí. Nová milenka začne Ľudovíta XV. prebúdzať z letargie. Chce mať Jeanne stále pri sebe a rozhodne sa, že ju urobí svojou oficiálnou dvornou favoritkou. Vo Versailles to vyvolá škandál, pretože nikto nechce vidieť po panovníkovom boku "pouličnú dievčinu." Jeanne si proti sebe poštve kráľovu družinu. Musí tiež zistiť, že Ľudovít XV. má okrem nej aj iné milenky. Čoskoro sa sama ocitne v nebezpečenstve, že príde o život.
Preklad z nemčiny.

Dva trailery, jeden v Nemčine a druhý originál po francúzsky s anglickými titulkami. Posledný záber kde beží po schodoch aj ten zo zrkadlovej siene ukazuje že sa natáčalo priamo vo Versailles.

https://www.youtube.com/watch?v=MrDarfGICRI

https://www.youtube.com/watch?v=RJMxWooLaEQ

[ img ]

[ img ]


Nahoru
Profil Citovat
Zuzanka62
Předmět příspěvku: Re: Rôzne FILMY o iných Francúzskych kráľoch a kráľovnách
Napsal: 13 srp 2023, 16:01
Markýzové
Offline
 
Příspěvky: 367
Registrován: 07 říj 2021, 20:37
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Doufám, že to budou dávat i v Česku


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Rôzne FILMY o iných Francúzskych kráľoch a kráľovnách
Napsal: 13 srp 2023, 16:18
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2154
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Zuzanka62 píše: *  13 srp 2023, 16:01
Doufám, že to budou dávat i v Česku
Zuzanko, psala jsem :
mimi píše: *  09 srp 2023, 15:03
Tak já jsem na csfd našla premiéra 5.10.2023
To bych taky ráda viděla. Ukázka a fotky vypadají dobře.


Nahoru
Profil Citovat
Precious
Předmět příspěvku: Re: Rôzne FILMY o iných Francúzskych kráľoch a kráľovnách
Napsal: 13 srp 2023, 16:38
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1523
Registrován: 17 říj 2007, 15:19
Bydliště: Slovensko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
mimi píše: *  13 srp 2023, 16:18
Zuzanka62 píše: *  13 srp 2023, 16:01
Doufám, že to budou dávat i v Česku
Zuzanko, psala jsem :
mimi píše: *  09 srp 2023, 15:03
Tak já jsem na csfd našla premiéra 5.10.2023
To bych taky ráda viděla. Ukázka a fotky vypadají dobře.
Mimi, ďakujem za info! Hádam sa rozhýbu aj naši a aspoň týždeň to v kinách pôjde!

_________________

“We're fickle, stupid beings with poor memories and a great gift for self destruction.” Suzanne Collins, Mockingjay.


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Rôzne FILMY o iných Francúzskych kráľoch a kráľovnách
Napsal: 13 srp 2023, 18:40
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2154
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Rôzne FILMY o iných Francúzskych kráľoch a kráľovnách
Napsal: 16 srp 2023, 15:52
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6955
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
To je dobrá správa. Ja som zasa narazila na toto:

film RIDUCULE alias Nevinné krutosti z roku 1996

Příběh venkovského šlechtice Ponceludona de Malavoy se odehrává v osmdesátých letech osmnáctého století na dvoře Ludvíka XVI., kde o společenské kariéře a prestiži rozhodovala duchaplnost a bezchybné chování podle nepsaného dvorního kodexu. Pouhé klopýtnutí na plese dokázalo šlechtice na několik let vyřadit ze společnosti, prosadit cokoliv u krále nebo jeho úředníků znamenalo vstoupit do bezbřehých vod dekadence a nemorálnosti.

https://www.csfd.cz/film/37879-nevinne- ... i/prehled/

Encyklopédia medzinárodného filmu opisuje film Ridicule - Von der Lächerlichkeit des Scheins ako "iskrivú historickú satiru, ktorá spája kritickú analýzu 'bel esprit' s opulentnými obrazmi, pričom si zachováva historický odstup a pokúša sa dešifrovať spoločenské správanie spôsobom, ktorý poskytuje nadhľad". Výsledkom je aj "silný, inteligentný portrét doby a mravov, ktorý odhaľuje anatómiu spoločnosti založenej na krásnom výzore".

nemecký časopis Der Spiegel hovoril o "bujnom aj aktuálnom portréte doby." Prisma napísala, že režisér Patrice Leconte nakrútil opulentný kostýmový film s vysokou mierou autenticity s "fascinujúco nasnímanými zábermi v protisvetle ".
Prostredníctvom intenzívných obrazov" a nádherných a zároveň vtipných dialógov plných jazykovéých hračiek a radosti zo života sa film stal "filmovou pastvou pre zmysly".
"Herci, predovšetkým Fanny Ardant a Jean Rochefort, sú vynikajúci," konštatovali noviny France Soir.

Zdroj: https://de.wikipedia.org/wiki/Ridicule_ ... es_Scheins

[ img ]

hraje tam aj náš filmový Desgrez, Jean Rochefort:
(aspoň vidíme ako by vyzeral keby hral v Angelike po 20 rokoch hihi )

https://www.youtube.com/watch?v=Xb1gX18EEV0

[ img ]

[ img ]


Nahoru
Profil Citovat
Zuzanka62
Předmět příspěvku: Re: Rôzne FILMY o iných Francúzskych kráľoch a kráľovnách
Napsal: 19 srp 2023, 21:31
Markýzové
Offline
 
Příspěvky: 367
Registrován: 07 říj 2021, 20:37
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Nechcete si dát společnou návštěvu v Praze či jinde a pak diskuzi na skleničku?


Nahoru
Profil Citovat
Precious
Předmět příspěvku: Re: Rôzne FILMY o iných Francúzskych kráľoch a kráľovnách
Napsal: 21 srp 2023, 08:37
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1523
Registrován: 17 říj 2007, 15:19
Bydliště: Slovensko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Zuzanka62 píše: *  19 srp 2023, 21:04
Dále natočili film o madam du Barry. Je někde k sehnání. Ćetla jsem, že v Cannes měl velký úspěch

Zuzanka, presunula som tvoj post sem, už sme diskusiu o madame du Barry začali. Ja dúfam, že to budú hrať aj u nás v meste, určite to chcem vidieť, trailer, ukážky a všetko okolo toho vyzerá veľmi dobre. :ach:

Ja ďakujem aj za tipy na Máriu Antoinettu. Tento rok si jej užijem aj v kinách dosť - bude aj v "Jeanne du Barry" a aj v ďalšom filme, ktorý uvidíme na jeseň a ktorý určite nevynechám! (nepamätám si, kedy som naposledy bola tak často v kine v priebehu jedného roka! :shock: - a to ešte medzi ostatnými aj štyri historické filmy?! :ach: ) - je to film od režiséra Ridleyho Scotta a volá sa "Napoleon". Trailer a viac tu: https://kultura.pravda.sk/film-a-televi ... poleonovi/

_________________

“We're fickle, stupid beings with poor memories and a great gift for self destruction.” Suzanne Collins, Mockingjay.


Nahoru
Profil Citovat
Precious
Předmět příspěvku: Re: Rôzne FILMY o iných Francúzskych kráľoch a kráľovnách
Napsal: 13 zář 2023, 20:15
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1523
Registrován: 17 říj 2007, 15:19
Bydliště: Slovensko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
mimi píše: *  13 srp 2023, 18:40
ďakujem, Mimi, ešte raz za tip! Nahrala som si prvé dva diely a začínam dnes sledovať. Ty si si to pozerala?

Ináč k tej Jeanne du Barry - idú to hrať aj u nás pod názvom "Jeanne du Barry - kráľova milenka", od 12.10.

https://www.cine-max.sk/filmy/film/jean ... va-milenka

Kostýmy vyzerajú úplne úžasne, Johnny Depp sa na toho Ľudovíta XV. normálne aj podobá. :applaus: Mám len jednu negatívnu poznámku: madame du Barry bola veľmi pekná, mladá plavovláska. Prečo ju hrá tmavovlasá, povedzme si otvorene, vzhľadovo pomerne málo príťažlivá herečka vo veku 46 rokov, je mi záhada. :?: Chápem, že Maïwenn ako režisérka a scenáristka mala asi aj nejaké slovo v tom, kto hlavnú úlohu bude hrať, a tak si ju "pridelila" sama sebe, ale som skeptická :oops:

_________________

“We're fickle, stupid beings with poor memories and a great gift for self destruction.” Suzanne Collins, Mockingjay.


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Rôzne FILMY o iných Francúzskych kráľoch a kráľovnách
Napsal: 13 zář 2023, 20:37
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2154
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Precious, první dva díly jsem viděla.
Zatím je nehodnotím. Jsem zvědavá na tvůj názor a případně i dalších z Vás.
V seriálu je madame du Barry věnováno hodně času. Ani zde mi nepřijde její představitelka moc vhodně vybraná. Já si ji také představuji jinak.

S tvým názorem na film a herce plně souhlasím. Mohu hodnotit zatím jen ukázky, ale vyjádřila jsi to přesně.


Nahoru
Profil Citovat
Precious
Předmět příspěvku: Re: Rôzne FILMY o iných Francúzskych kráľoch a kráľovnách
Napsal: 18 zář 2023, 12:50
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1523
Registrován: 17 říj 2007, 15:19
Bydliště: Slovensko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Mimi, môj názor je dosť obsiahly, chceš ho počuť? :D Ak to mám zhrnúť v pár vetách, tak sa mi páčia kostýmy (mimoriadne kostýmy samotnej Márie Antoinetty - ja milujem tyrkysovú :ach: ), zariadenia kráľovských izieb a celkovo lokácie - vidno, že natáčali v naozajstných zámkoch, normálne sa čudujem, ako je možné, že im udelili právo natáčať toľko scén priamo vo Versailles. Na apartmánoch sa mi páči, že sú v nich portréty bývalých obyvateľov Versailles (teda členov rozsiahlej kráľovskej rodiny), nábytok a celkovo celé vybavenie ma naozaj prenesie do 18. storočia. Myslím, že aj účesy sa im viac - menej podarili. Páči sa mi aj výkon herečky, čo hrá našu mladučkú dauphine - myslím si, že - až na veci, ktoré sú podľa mňa úmyselne prehnané podľa scenára - sú jej gestá, výrazy a správanie veľmi blízko tomu, ako sa mohla štrnásťapolročná arcivojvodkyňa rakúska cítiť po príchode do cudzej krajiny. Mne teda ako Mária Antoinetta úplne sedí a hoci mohla byť mladšia (má už skoro tridsať), je to asi prvá herečka, pri ktorej nemám pocit, že je to žena z 20. alebo 21. storočia (Kirsten Dunst z filmu od S. Coppoly neznášam rovnako, ako sa mi nehodí na Ľudovíta XVI. herec, ktorý ho v tom filme hral.)

Pokiaľ ide o vernosť histórii, beriem ako nutné zlo redukciu niektorých postáv či výpravy. Rozpočet na seriál nepustí a keďže ho viditeľne čerpali hlavne na kostýmy, chápem, že na masové scény (napr. scénu príchodu Márie Antoinetty do Francúzska) im financie nezostali a dostali sme len komornú verziu toho, čo sa reálne odohralo.

Čo sa mi vyslovene nepáči, ale zmierila som sa s tým, je to, ako sa scenáristi rozhodli vysporiadať so vzťahmi medzi postavami, resp. celkovo s vtedajším správaním obyvateľov - či už šľachty alebo nižšie postavených vrstiev: Vysporiadali sa s tým tak, že im dali reakcie, jazyk a dialógy hodné súčasnosti :roll: Na jednej strane tam správne vystupuje "Madame Etiketa", teda šľachtičná, ktorá "manažuje" mladučkú dauphine v súlade so zväzujúcim protokolom francúzskeho kráľovského dvora, na strane druhej, postavy sa správajú voči sebe veľmi uvoľnene a familiárne, robia veci, ktoré by vo Versailles nikomu neprešli, a je jedno, či by to bola Mária Antoinetta, alebo madame du Barry (ktorá si sadne na kolená kráľovi počas rodinného obeda a začne ho obchytkávať!!!). A určite by nejaká krajčírka, hocijako šikovná a známa, neoslovovala manželku následníka trónu len ako "dauphine".

Celkovo mi madame du Barry prišla trochu ako karikatúra svojej historickej predlohy - čo mám načítané, nebola to zlá žena a rozhodne nebola hlúpa. V seriáli je z nej prefíkaná intrigánka, drzá a nadutá. Ktorá navyše podvádza svojho kráľovského milenca. Ale rozumiem, prečo ju takto vykreslili - potrebovali zápletku a nejakú drámu. Z tohto dôvodu aj prifarbili vzťah Márie Antoinetty a jej manžela: to, že ich manželstvo bolo dlhé roky nenaplnené vysvetlili tak, že dauphin odmietal mať s manželkou styky a keď už napokon sa k tomu odhodlal, ona ho zastavila. :roll: V skutočnosti sa snažili od prvého dňa, resp. svadobnej noci, ale či už bola na vine fimóza, ako tvrdili starší historici, alebo len totálna neskúsenosť (podľa Jozefa II.), podarilo sa im "skonzumovať" manželstvo "se vším všudy" až po siedmich rokoch od sobáša.

Takže zhrnuté, podčiarknuté, celkovo sa mi to páči a som veľmi zvedavá, ako ďaleko v histórii chcú zájsť. Prvá séria má osem častí, druhú idú určite natočiť. Dúfam, že aspoň trochu ostanú verní výzoru historických postáv - obaja, Ľudovít XVI., aj jeho brat Monsieur, gróf de Provence, boli už v puberte korpulentní a zatiaľ v seriáli sú to obaja štíhli celkom pekní mladí muži. Stvárnenie Ľudovíta XV. sa mi - až na tú prehnanú familiárnosť - tiež páčilo a súznelo s jeho historickým ja.

Čo na to hovoríš ty, Mimi? :)

_________________

“We're fickle, stupid beings with poor memories and a great gift for self destruction.” Suzanne Collins, Mockingjay.


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Rôzne FILMY o iných Francúzskych kráľoch a kráľovnách
Napsal: 18 zář 2023, 17:37
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2154
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Precious, to je opravdu důkladný rozbor.
Já s ním v podstatě souhlasím. Teď moje hodnocení:

1. 2. díl mi přišely dost rozvláčné a trochu nudné. Podle mě věnovali tvůrci nejvíce času vztahu M.A. a madame du Barry.
S tímto pojetím mám dost problém. Mám také něco načteno a nelíbí se mi herečka, která ji hraje a také vykreslení povahy této ženy. Připadá mi velmi nepravděpodobné, že by k ní chodila M.A., dcera Marie Terezie, pro rady do manželství.
Je celkem známo, že M.A. madame du Barry přehlížela. Dokonce jí to vytýkala v korespondenci i její matka. Promluvila k ní jen jednou. Údajně M.A. pronesla směrem, kde du Barry stála, větu: "Dnes je ve Versailles hodně lidí" To bylo poprvé a naposledy.
Nelíbí se mi, že madame du Barry se chová jen jako intrikánka a žena lehkých mravů. Pokud se podíváme třeba do wikipedie, tak ona byla i žena soucitná a přimlouvala se i za odcouzené k trestu smrti. Po odchodu ode dvora se na svém panství věnovala i pomoci chudým a ti jí to nezapomněli. Bohužel po vypuknutí revoluce nedokázala odhadnout nebezpečí a skončila na popravišti jako královský pár.
3. a 4. díl už se rozjely. Děj si mi celkem líbil a ubíhalo to svižněji. Jen že by se král chtěl s madame du Barry oženit, to jsem ještě nikde nečetla.
Herečka, která hraje M. Antoinettu se mi také líbí.
Výprava, interiéry, scény v zahradách, to je opravdu moc pěkné.
Byla jsem zvědavá na Rosu Bertinovou. Ta byla řečeno dnešními slovy stylistka M.A. V té době se jí přezdívalo "ministr módy"
M.A. se s ní trávila ve svých komnatách hodně času. Tady mi jejich seznámení také přišlo divně podané.
O M. A. jsem četla několik knih. Od Stefana Zweiga její životopis.
Podle mě je moc dobře popsaný život u dvora v knize od Liona Feuchtwangera: Lišky na vinici. Je to sice bichle, ale vyplatí se si ji přečíst.


Nahoru
Profil Citovat
Precious
Předmět příspěvku: Re: Rôzne FILMY o iných Francúzskych kráľoch a kráľovnách
Napsal: 23 zář 2023, 16:05
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1523
Registrován: 17 říj 2007, 15:19
Bydliště: Slovensko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Mimi, súhlasím takmer so všetkým, čo si napísala. Kniha Stefana Zweiga patrí k mojim naj a je to dielo, ktoré môžem smelo zaradiť na čelo zoznamu kníh, pri ktorých som si poplakala. A to nie tak, že mi len zvlhli oči, ja som revala ako keby mi zomrel niekto z rodiny :wink: Za poľahčujúcu okolnosť môžem považovať fakt, že som bola ešte v puberte. Ale odvtedy je Mária Antoinetta jednou z mojich najobľúbenejších historických postáv. Ozaj, čo si myslíš o jej vzťahu k Fersenovi? Pred pár rokmi sa historikom vraj podarilo rozlúštiť časť ich tajnej korešpodencie a vraj sa skutočne ľúbili. Verím tomu, ale nemyslím si, že by Fersen bol otcom jej detí/dieťaťa, ako niektorí tvrdia.

Dosť som odbočila, ale na dnes večer sa teším :D Som zvedavá, aké krásny šaty Rose Bertinová ušije kráľovnej. A možno príde už aj na legendárne vysoké účesy :mrgreen:

_________________

“We're fickle, stupid beings with poor memories and a great gift for self destruction.” Suzanne Collins, Mockingjay.


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Rôzne FILMY o iných Francúzskych kráľoch a kráľovnách
Napsal: 01 říj 2023, 10:28
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2154
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Precious píše: *  23 zář 2023, 16:05
Kniha Stefana Zweiga patrí k mojim naj
Precious, tak i já mám spisovatele Štefana Zweiga mezi svými velmi oblíbenými autory.
Seriál jsem dokoukala a přála bych si, aby natočili i další díly. Tady zvolili skoro idylický konec rodiny se dvěma hezkými dětičkami.
Jenže měli ještě další 2 děti, syna a dceru. Z dětí přežila jen ta nejstarší dcera.
O lásce M.A. a Fersena už bylo popsáno hodně stran v knihách a časopisech. V každém seriálu nebo filmu o M.A. se také tímto vztahem tvůrci zabývají.
Já si nemyslím, že byl otcem některého z jejích dětí. Ona bohužel svým rozmařilým životem dávala k pomluvám podnět.
Finanční situace ve Francii byla stále horší a lidé hledali viníka.
Líbilo se mi, jak v seriálu byly ukázáno ty intriky členů královské rodiny a dvořanů.
Bratr Ludvíka XVI. se opravdu po mnoha letech dočkal trůnu a byl uź v té době vdovec. To použili v seriálu, když to řekl své ženě.
Jaké bylo asi jejich manželství ve skutečnosti? Dětí neměli, tak by mě zajímalo, jestli to byla jen fantazie, nebo v seriálu vyšli z nějakých materiálů.


Nahoru
Profil Citovat
Precious
Předmět příspěvku: Re: Rôzne FILMY o iných Francúzskych kráľoch a kráľovnách
Napsal: 08 říj 2023, 11:07
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1523
Registrován: 17 říj 2007, 15:19
Bydliště: Slovensko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Tak napokon hodnotím tak, že som so seriálom veľmi spokojná. Prvý diel mi veľmi nesedel, obávala som sa, že tam bude priveľa takých tých "psychotických, psychologických scén, snenia a fantázie", ale našťastie sa to potom opakovalo už len raz, na konci, a aj to len krátko. Emilia Schule ako Mária Antoinetta u mňa boduje na celej čiare, výpravu som si zamilovala (špecificky kostýmy :ach: ) a teším sa na druhú sériu, ktorú začali teraz natáčať.

No a budúci týždeň idem do kina na "Jeanne du Barry". Johnnyho Deppa vychvaľujú, o predstaviteľke samotnej Jeanne vyšla taká istá recenzia ako mám ja názor zo zhliadnutých videí a fotiek. :D Zuzanka mi poslala info, že bola recenzia aj v českých novinách Mladá Fronta, ja som našla len toto, a keďže nemám prémium prístup, neviem sa dostať k celému článku. Podľa nadpisu je tu narážka aj na našu Angeliku:
https://www.idnes.cz/kultura/film-telev ... kultura_hp

_________________

“We're fickle, stupid beings with poor memories and a great gift for self destruction.” Suzanne Collins, Mockingjay.


Nahoru
Profil Citovat
Delphine
Předmět příspěvku: Re: Rôzne FILMY o iných Francúzskych kráľoch a kráľovnách
Napsal: 09 říj 2023, 19:09
Rytíři
Offline
 
Příspěvky: 82
Registrován: 23 led 2021, 19:44
Kontaktovat uživatele: SZ
 


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Rôzne FILMY o iných Francúzskych kráľoch a kráľovnách
Napsal: 10 říj 2023, 07:32
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3285
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Marie Antoinetta:

Protože nám došly seriály, pustili jsme si doma Marii Antoinettu a obávám se, že po prvním dílu manžela už k dalšímu koukání nepřesvědčím. Zajímavé bylo, že ho hned trkla tělesná konstituce Ludvíka XVI. - muž má docela načteno a nakoukáno o francouzské revoluci a v paměti udržel, že byl Ludvík podsaditý a dokonce měl i nějakou přezdívku (tu už v paměti neudržel). Zaujal mě ten zvyk, kdy na novomanžele ostatní házeli (naftalínové?) kuličky - víte o tom někdo něco? Nu a pak jsem si všimla, že Ludvíka XV. hrál Marcus Antonius ze seriálu Řím - takže aktuálně koukáme na ten :).

Jeanne du Barry: Králova milenka

Dívala jsem se na recenzi, kterou přidala Delphine, a na trailer v ní obsažený. Jakmile se Johny Depp ve Versailles uculil, bylo jasné, že na tenhle film se půjdu podívat :).


Nahoru
Profil Citovat
Zuzanka62
Předmět příspěvku: Re: Rôzne FILMY o iných Francúzskych kráľoch a kráľovnách
Napsal: 11 říj 2023, 11:47
Markýzové
Offline
 
Příspěvky: 367
Registrován: 07 říj 2021, 20:37
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Včera jsem byla v kině na madam du Barry. Film u mě získal 9,5 bodů z 10. Tím prvním je představitelka m. du Barry. Jistě je skvělá herečka ale ani dnes z 46 léto ženy neudělám dvacetiletou. Když se měla náhodně setkat s Ludvíkem, tak by si ji nevšimnul. Chybí ji ta krása i ten esprit, který musela mít. Maiwen se měla věnovat režii a scénáři.
Jsem šťastná, že se opustilo od různých gendrových a rasistických poznámek a velmi mne překvapilo, že černoušek, ke kterému se chovala jako k vlastnímu, ji nakonec zradil a díky němu se dostala na popraviště. Nic takového jsem nečetla. Pokud to tak bylo, tak klobouk dolu, že to uvedli.
Depp je geniální. Nemusím nic psát. Už jsem musela na pomluvy reagovat na Facebooku.

Co se týče seriálu Marie Antoinetta, tak i zde jsem nadšená. Samozřejmě, že s finančních důvodů hromadné scény velmi osekali. Ve filmu i seriálu je scéna o příjezdu MÁ do Versailles,
Ve filmu odpovídá realitě v seriálu ne.
Přesto jsem moc ráda za tato díla, snad jich bude více a nebudou se podobat seriálu Brightonovi nebo modernímu pojetí Sisi.
P.s. Ludvík v seriálu se mi moc líbil. I ve filmu je krásný. To se asi moc neshoduje s realitou. Nikdy jsem neviděla jeho obraz z mládí a bez paruky.
P.s.s. Čtu o Ludvíkovi XVI knihu od G. Bodonoveho. Chudák neměl to lehké a nesmírně prý miloval svoji ženu


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Rôzne FILMY o iných Francúzskych kráľoch a kráľovnách
Napsal: 12 říj 2023, 18:50
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6955
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Nuž budeme musieť zistiť ako sa veci mali v skutočnosti - čo bolo vo filme historicky verné a čo bolo vymyslené.
Dole nižšie som preložil úryvok s článku kde sa hovorí o akomsi čiernom otrokovi menom Zamor, ktorého jej daroval kráľ.

Ona tá Madame du Barry bola v skutočnosti pekná. A faktom je aj že predtým pracovala v bordeli.
je to tak trochu Polaka vo Versailles. Aj kráľ Ludovít XV vyzeral dobre. Dolu nižšie v tomto linku na portréte. Svojej manželke spravil 10 detí a s milenkami mal vraj ďalších 13 detí.

https://en.chateauversailles.fr/discove ... dame-barry

Madame du Barry bola zatknutá pri pokuse získať spať svoje šperky a bola popravená dva mesiace po poprave Márie Antoinetty.

HISTORIA V SKRATKE:

Gróf Du Barry objavil mladú ženu Marie-Jeanne Bécu v bordeli u Madame Gourdan.

Mladej pani Bécuovej najskôr poskytol istú dávku vzdelania a etikety. Potom sfalšoval jej rodný list a vydal ju za svojho mladšieho brata Guillauma. Takto povýšená do šľachtického stavu bola 22. apríla 1769 uvedená na dvor. O zvyšok sa postarala jej krása, ľahký šarm a pravdepodobne aj mimoriadne skúsenosti. Kráľ, ktorý mal takmer 60 rokov, bol z nej nadšený. Marie Jeanne, comtesse du Barry, ako sa teraz volala, doplnila dlhý zoznam jeho mileniek.

Jej manželovi a jej prefíkanému strýkovi kalkulácia vyšla. Ľudovít im udelil lukratívne sinekúry - ako akúsi náhradu. Ako "maîtresse en titre" dostala vlastný byt vo Versailles, malý zámok neďaleko Paríža, príjem, služobníctvo a nádherné šperky. Kráľ jej dokonca daroval otroka menom Zamor, "malého afrického chlapca, plného inteligencie a zlomyseľnosti; jednoduchej a nezávislej povahy, ale divokého ako jeho krajina. Zamor sa považoval za rovného všetkým, ktorých stretol, a sotva sa zdráhal uznať samotného kráľa za svojho nadriadeného," napísala s odstupom času.

Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)

Zdrojom je zaujímavý článok v Nemčine ktorý si môžete nechať automaticky preložiť:

https://www.welt.de/geschichte/article2 ... enigs.html

Kráľ a madam Du Barry:

väčšie rozlíšenie:

https://www.meisterdrucke.at/kunstdruck ... rnier.html

[ img ]


Nahoru
Profil Citovat
Precious
Předmět příspěvku: Re: Rôzne FILMY o iných Francúzskych kráľoch a kráľovnách
Napsal: 13 říj 2023, 12:43
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1523
Registrován: 17 říj 2007, 15:19
Bydliště: Slovensko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Penelopa: áno, prvá časť Márie Antoinetty je trošku "náročnejšia", a mohla odradiť potenciálnych divákov, ale potom je to už taká klasika o intrigách na kráľovskom dvore. Určite by som tomu ešte dala šancu. :D A že pozdravujem manžela, Ľudovít XVI. mal naozaj už v detstve nadváhu (o jeho bratovi grófovi de Provence sa dokonca hovorilo, že bol obézny už v puberte), ale žiadny film ani seriál ho pochopiteľne takto zobraziť nechce - hlavná vec, že "aktivisti" všade vykrikujú o "body positivity" :lol: Keď si spomeniem, akí fešáci hrali Mediciovcov... Jedna moja známa to komentovala tak, že "buďme vďační aj za takéto zobrazenie, aspoň to pritiahne k histórii nových fanúšikov." Tí, ktorých to zaujme, sa možno jedného dňa dozvedia pravdu, že Lorenzo Nádherný mal podľa mnohých opisov "opičiu tvár" a že Ľudovít XVI. nebol nikdy štíhly príťažlivý mladík, ale pribratý nemotorný chlapec.

Ak by si chcela "zažiť" Ľudovíta XVI. tak, ako mohol vyzerať, asi treba siahnuť po starom čiernobielom hollywoodskom filme s Normou Shearer ako Máriou Antoinettou. Čo som videla ukážky, tak ten herec vyzerá najbližšie k Ľudovítovi tak, ako ho môžeme poznať z obrazov. 
https://en.wikipedia.org/wiki/Marie_Ant ... 1938_film)
https://en.wikipedia.org/wiki/Marie_Ant ... railer.jpg

Dephine, ďakujem za link, táto recenzia vyzerá o dosť priaznivejšie ako tá z idnes-u! :ok:

Zuzanka, veľmi sa teším, že sa ti "Jeanne du Barry" páčila! U nás film hrajú len budúci utorok, lístky už mám kúpené. Ani ja sa dáko neviem stotožniť s hlavnou predstaviteľkou, ktorá mala byť mladá a pôvabná, namiesto nej je to žena v strednom veku, ktorá krásy - aspoň tej klasickej - veľa nepobrala. :disagreement: Ako sa presne volá tá kniha o Ľudovítovi XVI. a od ktorého autora?


Moirra, ďakujem za ako vždy detailné info! :ok:

_________________

“We're fickle, stupid beings with poor memories and a great gift for self destruction.” Suzanne Collins, Mockingjay.


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Rôzne FILMY o iných Francúzskych kráľoch a kráľovnách
Napsal: 13 říj 2023, 13:50
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2154
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Marie Antoineta a madam du Barry vystupují taky v seriálu Josef Balsamo s Jeanem Mareisem.
Tam je madame du Barry hezká.
Tento seriál se kdysi vysílal ve slovenštině na Československé televizi.
Pokusím se najít na YouTube a dám odkaz.
Je to natočeno podle prvních dílů série Alexandra Dumase Paměti lékařovy.
Ta série je čtivá a autor spojuje fiktivní hrdiny a skutečné historické postavy.


Nahoru
Profil Citovat
Delphine
Předmět příspěvku: Re: Rôzne FILMY o iných Francúzskych kráľoch a kráľovnách
Napsal: 17 říj 2023, 16:24
Rytíři
Offline
 
Příspěvky: 82
Registrován: 23 led 2021, 19:44
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Pro Penelopu a Precious:
na tu recenzi jsem narazila náhodou, tak doufám, že není úplně mimo a že některá z vás sem potom přidá vlastní. Když někdo hodnotí film profesionálně, dívá se na něj trochu jinak jinak než my :)


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Rôzne FILMY o iných Francúzskych kráľoch a kráľovnách
Napsal: 18 říj 2023, 23:41
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6955
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Precious píše: *  13 říj 2023, 12:43
Ľudovít XVI. mal naozaj už v detstve nadváhu (o jeho bratovi grófovi de Provence sa dokonca hovorilo, že bol obézny už v puberte), ale žiadny film ani seriál ho pochopiteľne takto zobraziť nechce - hlavná vec, že "aktivisti" všade vykrikujú o "body positivity" :lol: Keď si spomeniem, akí fešáci hrali Mediciovcov... Jedna moja známa to komentovala tak, že "buďme vďační aj za takéto zobrazenie, aspoň to pritiahne k histórii nových fanúšikov." Tí, ktorých to zaujme, sa možno jedného dňa dozvedia pravdu, že Lorenzo Nádherný mal podľa mnohých opisov "opičiu tvár" a že Ľudovít XVI. nebol nikdy štíhly príťažlivý mladík, ale pribratý nemotorný chlapec.
Nuž aby to z jeho tučnotou nebolo podobne ako s tou fámou že šľactici XVII storočia sa nekúpali a neumývali. Na obrazoch z mladosti je Ľudovít XVI štíhly a vysoký a to aj v 14 tich rokoch aj v 20 plus. V strednom veku a neskoršie už je vidno ako nepriberá. Obrazu bez parochne sa však sotva dožiješ, pretože kráľov bez parochní nikto nemaľoval.

Tuto menšia kolekcia. Treba si to vždy rozkliknúť a pozrieť sa (vypočítať si) koľko mal na ktorom obraze rokov.

https://commons.wikimedia.org/wiki/Louis_XVI_of_France

Napríklad na tomto obraze kde je s Máriou Antoinetou mal okolo 22 rokov.

[ img ]


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Rôzne FILMY o iných Francúzskych kráľoch a kráľovnách
Napsal: 18 říj 2023, 23:56
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6955
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
mimi píše: *  13 říj 2023, 13:50
Marie Antoineta a madam du Barry vystupují taky v seriálu Josef Balsamo s Jeanem Mareisem.
Tam je madame du Barry hezká.
Tento seriál se kdysi vysílal ve slovenštině na Československé televizi.
Pokusím se najít na YouTube a dám odkaz.
Je to natočeno podle prvních dílů série Alexandra Dumase Paměti lékařovy.
Ta série je čtivá a autor spojuje fiktivní hrdiny a skutečné historické postavy.
Ach dobre že si to tu pripomenula Mimi. :applaus:

Mám verziu v Nemčine a Českú som dlho nevedela nájsť, teraz sa dá stiahnuť na uložto.

Joseph Balsamo

Dobrodružné drama podle knihy francouzského spisovatele Alexandra Dumase staršího, kterou napsal ve spolupráci s Augustem Maquetem. Hlavním hrdinou je dobrodruh a alchymista Josef Balsamo, známý též jako Cagliostro. Jeho postavu ztvárnil dnes již legendární francouzský herec Jean Marais.

https://www.fdb.cz/serial/joseph-balsamo/39889

https://www.fdb.cz/serial/joseph-balsamo/39889

Obsah filmu Joseph Balsamo


Francouzský televizní seriál (sedm epizod) natočil André Hunebelle, tvůrce mnoha historických dobrodružných filmů. V seriálu se setkal se svým oblíbeným představitelem Jeanem Maraisem, který vytvořil postavu Josepha Balsama. Série je natočena podle známého románu Alexandra Dumase staršího, první části románového cyklu "Paměti lékařovy" vydávaného v letech 1846 - 1849.

Děj filmu se odehrává v sedmdesátých letech osmnáctého století ve Francii za vlády krále Ludvíka XV. Joseph Balsamo je dobrodruh, alchymista, okultista, svobodný zednář a mág, známý také pod jménem Cagliostro. Pohybuje se v nejvyšší francouzské společnosti a pomocí svých znalostí okultní vědy, spiritualismu, hypnózy, začne ovlivňovat řadu vysoce postavených osob, zejména dam. Jeho jediným cílem je svrhnout monarchii a Ludvíka XV. a ve státě zavést spravedlivější a humánnější režim. Události předchází začátku Velké francouzské revoluce v roce 1789

Trochu z obsahu románovej predlohy od DUMASA:

Hlavním hrdinou tohoto románu, odehrávajícího se v letech 1770–1774, je dobrodruh, alchymista, svobodný zednář a mág Josef Balsamo, jinak známý též jako Cagliostro. Balsamo slíbí, že do dvaceti let rozvrátí francouzskou monarchii a vytvoří tak zárodky nového lepšího světa.
Balsamo se tedy vydává do Francie. Doprovází jej jeho žena Lorenza a starý čaroděj Althotas (...)

Do Francie také přijíždí budoucí francouzská královna Marie Antoinetta, kterou do Versailles doprovází mladý šlechtic Filip de Taverney. Cestou se zastaví na svém malém panství a vezme s sebou svého otce a svou sestru Andrée. Tu miluje opuštěný a chudý mladík Gilbert, který se za ní vydává pěšky. Dostává se do učení k slavnému filozofovi Rousseauovi, zklame však jeho důvěru a musí od něj odejít. Nakonec se dostane jako zahradník na zámek, kde Andrée žije.
Andréein otec u dvora začíná pletichařit s cílem, aby se Andrée stala milenkou krále Ludvíka XV. namísto Madame du Barry. Král skutečně k dívce zahoří vášní

https://cs.wikipedia.org/wiki/Josef_Balsamo

Nemám pojma prečo sa v Nemčine seriíl volá Caglistro, ale zistím.

Jean Marais je ako vždy boží. :ach:

[ img ]

[ img ]

[ img ]


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Rôzne FILMY o iných Francúzskych kráľoch a kráľovnách
Napsal: 18 lis 2023, 13:37
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3285
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Hmm, tak do Liberce film o Madame du Barry nedoputoval a zřejmě již ani nedoputuje :(. Nejblíž od nás to hrají ve Frýdlantě v lokálním kině, a to je přece jen trochu z ruky. Tak nevím, jestli to ve velkých řetězcích hráli jen v Praze?? :(

Jinak se mi podařilo najít snímek Du Barry was a lady. Jedná se o americký muzikál z roku 1943, ve kterém mj. hraje Gene Kelly. Hlavní hrdina se ve snu stane Ludvíkem XV. :)

https://en.wikipedia.org/wiki/Du_Barry_ ... ady_(film)


Nahoru
Profil Citovat
Precious
Předmět příspěvku: Re: Rôzne FILMY o iných Francúzskych kráľoch a kráľovnách
Napsal: 24 lis 2023, 10:40
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1523
Registrován: 17 říj 2007, 15:19
Bydliště: Slovensko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
V našom meste to hrali tiež len jeden večer. :? asi prílíš náročný film pre bežného diváka.

Ten film vo mne zanechal taký melancholický dojem, čo je zvláštne práve kvôli tomu, že o humorné repliky a situácie v ňom núdza nebola. Myslela som, že ma to prejde, ale stále to pretrváva, keď naň pomyslím. A priznám sa, že keď - spoiler - Ľudovítov komorník zhasol sviecu v obrovskom "svietniku" a dal tak dvoru najavo, že "kráľ je mŕtvy", normálne mi vyhŕkli slzy do očí. :cry:

K výzoru madame du Barry sa nevyjadrujem, je to tak, ako to je. Len to potom, bohužiaľ, diváka neznalého histórie mätie: ako si taký fešák a milovník žien ako bol Ľudovít XV. mohol vybrať práve túto ženu v strednom veku? Čím ho zaujala? Čo mala v sebe také, že po nej zatúžil? Celý film potom stráca na autenticite - teda aspoň pre mňa. Ešte že iné veci sa mi veľmi páčili.

_________________

“We're fickle, stupid beings with poor memories and a great gift for self destruction.” Suzanne Collins, Mockingjay.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Rôzne FILMY o iných Francúzskych kráľoch a kráľovnách
Napsal: 24 lis 2023, 19:14
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6955
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Precious píše: *  24 lis 2023, 10:40

K výzoru madame du Barry sa nevyjadrujem, je to tak, ako to je. Len to potom, bohužiaľ, diváka neznalého histórie mätie: ako si taký fešák a milovník žien ako bol Ľudovít XV. mohol vybrať práve túto ženu v strednom veku? Čím ho zaujala? Čo mala v sebe také, že po nej zatúžil? Celý film potom stráca na autenticite - teda aspoň pre mňa.
A ešte k tomu v skutočnosti bola du Barry o 33 rokov mladšia ako kráľ Ľudovít XIV. :!: :idea: A vraj bola pekná a duchaplná. Tieto tri kvality: mladosť, krása a duchaplnosť ju robili výnimočnou, hoci nebola šľachtického rodu.
Keď už vo filme nebola ani mladá ani krásna, bola teda aspoň duchaplná?
Lebo v nemeckom trailery bola iba drzá a nevychovaná. :tongue:

Ja som sa znovu dívala na trailer, ale nejak ma to nechytilo. Príde mi to ako keby si hlavná herečka a režisérka natočila nejaké svoje vlhké fantázie o tom ako bola milenkou kráľa. Ale to bude aj tým že ja nemám rada historické filmy v ktorých sa hrdinovia chovajú a vyjadrujú vo Versailles minulých storočí ako na americkej kostýmovej party v New Yorku.
No na toto asi nepôjdem, lebo sa obávam že by som bola sklamaná.
( hoci sa zdá že u nás to ešte dávajú, ale Viedeň je veľké mesto.)

Počkám si radšej na ďalší diel Mušketierov, ktorým ma Francúzi naozaj príjemne prekvapili, tak dúfam že ani druhá časť nesklame.

Inak tuto som našla video Madame DuBarry z filmu z roku 2006 - ten film sa mi moc nepáčil ale táto scéna je dobrá.

Madame du Barry - Marie Antoinette (2006)
Marie-Antoinette refuses to meet or speak with Jeanne Bécu, Comtesse du Barry, the mistress of Louis XV.

Ono to jej chovanie pri stole tiež nezodpovedá historickej skutočnosti, pretože skôr ako ju uviedli k dvoru a predstavili kráľovi absolvovala rozsiahle lekcie ako vystupovať a chovať sa pri kráľovskom dvore. Takže keď tam prišla mala vyberané spôsoby.

https://www.youtube.com/watch?v=gpNGPiZKrz8

Tuto je zo stránky nadšenkine pre Versailles menší prehľad.

http://thisisversaillesmadame.blogspot. ... -2006.html

Táto sa mi viacej páči ako tá z nového filmu. Fialová róba je skvelá.

[ img ]


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Rôzne FILMY o iných Francúzskych kráľoch a kráľovnách
Napsal: 24 led 2024, 20:38
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6955
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Niesom si istá, ale zdá sa mi že tento film z českým dabingom vôbec neexistuje:

Výmena Princezien - L'Échange des princesses

Ludvík XV. :king: „Kdyby všichni neumřeli, mohl jsem být vnukem krále, synem krále nebo bratrem krále a ne zůstat sám...“. :

Přesto tu hlavním hrdinou není depresivní Ludvík XV, který se neustále bojí smrti a samoty, ale dvě princezny, kterých se nikdo na nic neptal. Prostě je jednoho krásného dne poslali k jejich budoucím manželům a bylo jim jedno jak se cítí. Dospívající rebelující princeznu z Francie vyprovodili k mírně zaostalému Ludvíku I. Španělskému a roztomilou španělskou princeznu/infantku, která byla ještě dítě, k sotva třináctiletému panovníkovi Francie, Ludvíku XV. Nutno dodat, že ani jedné tato výměna příliš štěstí nepřinesla.


nuž aj keď nieje hlavným hrdinom iba si pripomeňme že v hodine smrti kráľa slnko bol ľudovít XV jeho následníkom PRETOŽE:

Ľudovít sa narodil 15. februára 1710 ako tretí syn Ľudovíta Burgundského a jeho manželky Márie Adelaidy Savojskej. Bol vnukom francúzskeho dauphina Ľudovíta a pravnukom kráľa Ľudovíta XIV., ktorý žil do roku 1715. Jeho starý otec Ľudovít zomrel v roku 1711, čím sa jeho otec Ľudovít stal následníkom trónu. V nasledujúcom roku však obaja rodičia a jeho jediný žijúci starší brat Ľudovít Bretónsky ochoreli na osýpky a v rýchlom slede za sebou zomreli. Ľudovít chorobu prežil. Smrť otca a brata znamenala, že sa stal následníkom trónu po svojom prastarom otcovi.

LINK: https://www.csfd.cz/film/509516-l-echan ... s/prehled/

TRAILER Nemecky:

https://www.youtube.com/watch?v=mmYqkpEjc60

----------------------------

Z nemeckej WIKI:

Francúzsky regent Filip Orleánsky zorganizuje dvojitú svadbu, aby zabezpečil mier po vojne o španielske dedičstvo. Jedenásťročný francúzsky kráľ Ľudovít XV. sa má oženiť so španielskou princeznou Máriou Annou Viktóriou, ktorá má len tri roky. Na oplátku sa mal 14-ročný následník španielskeho trónu Ľudovít oženiť s 12-ročnou dcérou francúzskeho regenta, Louise Élisabeth d'Orléans.

Princezné si vymenili na francúzsko-španielskych hraniciach. Plánované sobáše sa však ukázali ako zložité. Hoci sa španielsky následník trónu do svojej snúbenice okamžite zamiluje, ona je vzdorovitá, opakovane porušuje protokol a nechce mať s manželom nič spoločné. Keď Ľudovítov otec, kráľ Filip V., abdikoval, Louise Élisabeth sa stala španielskou kráľovnou po boku svojho manžela. Keď sa však obaja čoraz viac zbližovali, Ľudovít ochorel na kiahne a vo veku 17 rokov zomrel. Louise Élisabeth tiež ochorela, ale uzdravila sa. Keďže sa stala pre španielskeho kráľa nepotrebnou, poslali ju späť do Francúzska.

Medzitým sa skomplikovala aj situácia na francúzskom dvore. Španielska princezná Mária Anna Viktória sa veľmi páči svojmu snúbencovi Ľudovítovi XV, ten však netuší, čo si s detinskou princeznou počať. Nakoniec sú zásnuby zrušené a Mária Annu Viktóriu je pošlú späť do Španielska, pretože kráľ sa chce zasnúbiť so staršou princeznou, u ktorej pravdepodobnejšie že vzťah prinesie potomstvo.
-------------------------------

Přílohy
[ attachment ]


Nahoru
Profil Citovat
Precious
Předmět příspěvku: Re: Rôzne FILMY o iných Francúzskych kráľoch a kráľovnách
Napsal: 30 led 2024, 09:57
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1523
Registrován: 17 říj 2007, 15:19
Bydliště: Slovensko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
toto by som si pozrela! Jedného dňa... :D

_________________

“We're fickle, stupid beings with poor memories and a great gift for self destruction.” Suzanne Collins, Mockingjay.


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Rôzne FILMY o iných Francúzskych kráľoch a kráľovnách
Napsal: 21 úno 2024, 10:42
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3285
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Jeanne du Barry - králova milenka

V Liberci snímek skutečně nehráli v jediném kině... Když jsem se kolegovi v práci svěřila, že bych na to chtěla jít, nadšeně mi posílal zmínky, kde všude to hrají: Frýdlant, Ústí nad Labem, … a vesele se ptal: Půjdeme? Když teď v únoru vyrukoval s tím, že to 20.2. hrají od 10:00 v kině v Lomnici nad Popelkou, brala jsem to jako provokaci. Pak jsem si ovšem řekla, že do lomnického kina (které je velmi stylové) jsem stejně jít chtěla, film chci vidět dlouho, a možná je to znamení. Takže jsem si vzala dovolenou a vyrazili jsme na road trip.

Lístky jsme rezervovali v pondělí večer s obavou, aby představení nebylo určeno nějaké zájmové skupině (třeba matky s dětmi, školní představení apod.), protože kdo sakra půjde na film v 10 dopoledne?? Pokladní říkala, že se nemusíme bát, že moc lidí nečekají. Když jsme kupovali lístky online, bylo prodané jen jedno místo. Po příchodu do kina v 9:30 se ukázalo, že jsou prodány tři lístky, z toho dva naše. Postupně se ale začali trousit další návštěvníci, a nakonec nás celkem bylo 15. S kolegou jsme silně snižovali věkový průměr, ale znovu: který pracující člověk půjde v 10 dopoledne do kina na film? :mrgreen:

Kino bylo velmi příjemné, staré čalouněné sedačky, před filmem se roztáhla opona zakrývající plátno, po skončení filmu panovala tma v sále hezky až do konce titulků. Dokonce i paní, která za námi ještě na začátku filmu hlasitě líčila kamarádce nějaké své životní problémy, nakonec zmlkla a projekci rušilo jen občasné zachrchlání někoho s respiračními potížemi.

Film byl poměrně dlouhý, ale mně to nevadilo a byla jsem zvědavá, kam až nás děj zanese. Jeanniny osudy jsou líčeny hlasem vypravěče, který i v závěru hovoří o tom, jak zemřela – nevím, jestli mi má být líto, že tuto scénu Maïwenn nepřevedla, ale možná dobře, že nám revoluci neukázali, do příběhu romantické lásky mezi králem a jeho metresou to nepatřilo.
moirra píše: *  12 říj 2023, 18:50
Madame du Barry bola zatknutá pri pokuse získať spať svoje šperky a bola popravená dva mesiace po poprave Márie Antoinetty.

HISTORIA V SKRATKE:

Gróf Du Barry objavil mladú ženu Marie-Jeanne Bécu v bordeli u Madame Gourdan.

Mladej pani Bécuovej najskôr poskytol istú dávku vzdelania a etikety. Potom sfalšoval jej rodný list a vydal ju za svojho mladšieho brata Guillauma. Takto povýšená do šľachtického stavu bola 22. apríla 1769 uvedená na dvor. O zvyšok sa postarala jej krása, ľahký šarm a pravdepodobne aj mimoriadne skúsenosti. Kráľ, ktorý mal takmer 60 rokov, bol z nej nadšený. Marie Jeanne, comtesse du Barry, ako sa teraz volala, doplnila dlhý zoznam jeho mileniek.

Jej manželovi a jej prefíkanému strýkovi kalkulácia vyšla. Ľudovít im udelil lukratívne sinekúry - ako akúsi náhradu. Ako "maîtresse en titre" dostala vlastný byt vo Versailles, malý zámok neďaleko Paríža, príjem, služobníctvo a nádherné šperky. Kráľ jej dokonca daroval otroka menom Zamor, "malého afrického chlapca, plného inteligencie a zlomyseľnosti; jednoduchej a nezávislej povahy, ale divokého ako jeho krajina. Zamor sa považoval za rovného všetkým, ktorých stretol, a sotva sa zdráhal uznať samotného kráľa za svojho nadriadeného," napísala s odstupom času.
Nejsem odborník na tohle období, takže nemohu soudit historickou (ne)věrnost. Pro srovnání: Příběh Jeanne začíná v domácnosti šlechtice, jemuž její matka dělá kuchařku. Pán domu má pro Jeanne slabost a poskytuje jí výchovu, dívka se účastní jeho salonu. Zaplatí jí i studia v klášteře, odkud ji ale vyhodí (ve filmu to bylo prezentováno, že hlavně kvůli četbě necudných knih a zvídavosti, ale už zde vypravěč hovořil o tom, že byla předmětem nemravných tužeb), a jeho žena se pak postará i o vyhazov kuchařky s dcerou. Jeanne se začne živit jako luxusní kurtizána, kde si ji všimne i Jean du Barry a nastěhuje si ji k sobě. Funguje de facto jako její pasák a spolu s dalšími pány se snaží dostat ji do ložnice krále. Když si ji Ludvík XV. nakonec vybere za milenku, je třeba, aby měla šlechtický původ, a tak du Barry dostane befelem se s ní oženit. Ve filmu je hodně zdůrazňován vztah Jeanne k jeho synu Adolphovi, kterého má moc ráda.
moirra píše: *  24 lis 2023, 19:14
Keď už vo filme nebola ani mladá ani krásna, bola teda aspoň duchaplná?
Lebo v nemeckom trailery bola iba drzá a nevychovaná. :tongue:
Ve filmu ji jako duchaplnou prezentují, i když zejména její kariéra kurtizány je líčena hodně ve zkratce. Když si odmyslím její vzhled, herečka působila sympaticky. Jako filmová postava spontánní, neohlížející se na konvence, hravá… asi jako měla být skutečná Jeanne.
Precious píše: *  13 zář 2023, 20:15
Kostýmy vyzerajú úplne úžasne, Johnny Depp sa na toho Ľudovíta XV. normálne aj podobá. :applaus: Mám len jednu negatívnu poznámku: madame du Barry bola veľmi pekná, mladá plavovláska. Prečo ju hrá tmavovlasá, povedzme si otvorene, vzhľadovo pomerne málo príťažlivá herečka vo veku 46 rokov, je mi záhada. :?: Chápem, že Maïwenn ako režisérka a scenáristka mala asi aj nejaké slovo v tom, kto hlavnú úlohu bude hrať, a tak si ju "pridelila" sama sebe, ale som skeptická :oops:
Zuzanka62 píše: *  11 říj 2023, 11:47
Včera jsem byla v kině na madam du Barry. Film u mě získal 9,5 bodů z 10. Tím prvním je představitelka m. du Barry. Jistě je skvělá herečka ale ani dnes z 46 léto ženy neudělám dvacetiletou.
Asi jsem povrchní, ale musím se připojit ke kritice vzhledu představitelky hlavní postavy. Maïwenn má svoje kouzlo, určitě bych si s ní zašla na kávu a rozuměly bychom si, ale pro postavu mladičké dívky jí chyběla ona přidaná hodnota. Navíc opravdu není krásná v tom klasickém slova smyslu :) . Právě ta spontaneita, možná i naivita a bezelstnost v některých momentech, hravost – např. když králi přiznala, že neumí cupitat pozpátku, všechno to, co staršího muže muselo okouzlit, že se s chutí vykašlal na bonton a znovu našel radost v životě, to bohužel Maïwenn chybělo.

Když jsme vylezli z kina, dali jsme si ještě v kavárně dortík a u stolu řešili svoje dojmy. Citovala jsem některé výroky Precious a Zuzanky, aby mne pak při cestě z WC odchytila jedna z divaček, že se omlouvá, že nás poslouchala, ale že mi musí říct, že celý film se pořád okřikovala: „Nemysli na to, jak je ta herečka ošklivá, oprosti se od toho!“ ale že se to nedalo. Tak jsem jí se smíchem řekla, že to Maïwenn produkovala a režírovala, na což paní začala křičet: „Ne! To jste mi neměla říkat! Teď se mi zošklivila ještě víc, když vím, že je taková sebestředná!“ :lol:
moirra píše: *  12 říj 2023, 18:50
Ja som sa znovu dívala na trailer, ale nejak ma to nechytilo. Príde mi to ako keby si hlavná herečka a režisérka natočila nejaké svoje vlhké fantázie o tom ako bola milenkou kráľa. Ale to bude aj tým že ja nemám rada historické filmy v ktorých sa hrdinovia chovajú a vyjadrujú vo Versailles minulých storočí ako na americkej kostýmovej party v New Yorku.
No na toto asi nepôjdem, lebo sa obávam že by som bola sklamaná.
(hoci sa zdá že u nás to ešte dávajú, ale Viedeň je veľké mesto.)
Příliš přepjaté ani moderní mi to nepřišlo, naopak mě to velmi příjemně překvapilo. V zásadě se většina diváků shoduje, že by jen vyměnili herečku hlavní role :).

Tak mne tak napadlo, že možná nebylo její vlhkou fantazií hrát si na milenku krále, ale prostě jen chtěla točit v posteli s Johnny Deppem? :D
Precious píše: *  24 lis 2023, 10:40
V našom meste to hrali tiež len jeden večer. :? asi prílíš náročný film pre bežného diváka.

Ten film vo mne zanechal taký melancholický dojem, čo je zvláštne práve kvôli tomu, že o humorné repliky a situácie v ňom núdza nebola. Myslela som, že ma to prejde, ale stále to pretrváva, keď naň pomyslím. A priznám sa, že keď - spoiler - Ľudovítov komorník zhasol sviecu v obrovskom "svietniku" a dal tak dvoru najavo, že "kráľ je mŕtvy", normálne mi vyhŕkli slzy do očí. :cry:
Musím říct, že to byl moc krásný komorní snímek, a za sebe ho doporučuji.

Souhlasím s tím, že Depp se představil v nebývale civilní podobě a navzdory výtkám, s Maïwenn k sobě na plátně ladili. Kostýmy byly promakané, podle pokojů se točilo v reálných Versailles, mělo to svoji atmosféru a vizuálně to bylo perfektně udělané. Hudba se také moc povedla a umocňovala dění na plátně.

Ludvíkovy dcery ve filmu byly naprosto příšerné a Pierra Richarda bych tedy nepoznala, kdybych netušila, že v tom má hrát a marně ho pořád hledala.

Krásnou postavou byl pro mne pan La Borde. Sympaťák, který v běhu let vlivem působení hlavní hrdinky přece jen pozbyde škrobeného přepjatého dvorského formalismu, aby se sem tam nepatrně usmál. Jak píše Precious, samotný ceremoniál se svící byl nesmírně dojemný, mě zasáhlo i to, jak Jeanne La Bordeovi utírá slzy poté, co král zemřel.

P.S.: Přidávám článek o P. Richardovi. Vlastně to tak trochu souvisí i s Angelikou - prý randil s Mercierovou.
https://casjenprome.cz/rubrika/inspirac ... ziravosti/
P.P.S.: V kině s námi byla Sorbonne, což je samozřejmě anachronismus, protože ta v době, kdy se děj snímku odehrává, byla už dávno v pánu.

Přílohy
[ attachment ]


Nahoru
Profil Citovat
Precious
Předmět příspěvku: Re: Rôzne FILMY o iných Francúzskych kráľoch a kráľovnách
Napsal: 23 úno 2024, 17:02
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1523
Registrován: 17 říj 2007, 15:19
Bydliště: Slovensko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Penelopa, ďakujeme za krásnu a podrobnú recenziu - a u teba ako vždy aj náležite okorenenú inteligentným humorom. :ok: Som rada, že sme sa zhodli ohľadom hlavnej predstaviteľky. Škoda, že jej nejaký dobrý priateľ natvrdo a úprimne nepovedal, že sa na rolu krásnej dvadsiatničky skrátka nehodí. Ktovie. Mohlo to byť za 100%.

_________________

“We're fickle, stupid beings with poor memories and a great gift for self destruction.” Suzanne Collins, Mockingjay.


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Rôzne FILMY o iných Francúzskych kráľoch a kráľovnách
Napsal: 23 úno 2024, 18:15
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3285
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Překvapilo mě, jak nízké hodnocení film má na ČSFD: 68 %. Komorní snímky "o ničem" se už dnes asi nenosí...


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Rôzne FILMY o iných Francúzskych kráľoch a kráľovnách
Napsal: 03 bře 2024, 14:26
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3285
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
https://youtu.be/s-wzCUApwpc?si=T1cmuDqWIJcWWsyW

Video upozorňující, co je ve filmu Jeanne du Barry chybně a co správně.


Nahoru
Profil Citovat
Zobrazit: Seřadit podle: Směr:
Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 37 příspěvků ]
Zpět na „Filmy vztahující se k době krále Slunce“
Přejít na:

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host