DISKUZE: PREKLADY - Porovnania v roznych jazykoch

Odpovědět   Stránka 2 z 2  [ 69 příspěvků ]
Klikněte pro přechod na stránku… « 1 2
Autor Zpráva
moirra
Předmět příspěvku: Re: DISKUZE: PREKLADY - Porovnania v roznych jazykoch
Napsal: 30 říj 2015, 20:17
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
4poziom.slask.pl
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
No Katra dala som to sem teraz presne ako je to v chorvátskej knihe. :mrgreen:

Chorvátom verím, lebo u nich v knihách je väčšia časť z toho čo je v Integrále, dokonca sa zdá že sú ešte o niečo lepší ako nemecký kanón. :ok:

PS: Diskusia k tomuto vláknu je zvlášť, preto som to presunula sem. ;)

PS 2: Mám ešte bonbónik o bývalkách, ktorý v našich knihách nieje, ten pridám neskoršie.


Nahoru
Profil Citovat
errnie
Předmět příspěvku: Re: DISKUZE: PREKLADY - Porovnania v roznych jazykoch
Napsal: 30 říj 2015, 21:07
Vévodové
Offline
 
Příspěvky: 741
Registrován: 22 dub 2014, 10:28
Kontaktovat uživatele: SZ
 
och, moirra, to sú úúúúúúžasné objavy... :ach: :D , ach... už sa teším, čo nové ešte objavíš...
mne to tam pasuje, proste romantika ako z románu


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: DISKUZE: PREKLADY - Porovnania v roznych jazykoch
Napsal: 30 říj 2015, 22:01
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
errnie píše:
och, moirra, to sú úúúúúúžasné objavy... :ach: :D , ach... už sa teším, čo nové ešte objavíš...
mne to tam pasuje, proste romantika ako z románu
Errnie, vnímám to stejně. Je to takové první důvěrnější gesto. :love:

Moirro, je to další skvělý objev. :applaus:
A na bejvalky jsem moc zvědavá. :?:
Další odhalení z tajemné minulosti pana Dokonalého. :ok:


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: DISKUZE: PREKLADY - Porovnania v roznych jazykoch
Napsal: 31 říj 2015, 15:46
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
No dámy, teraz som práve zistila že to isté je aj v starej talianskej knihe, takže Chorváti si to nevycucali z prsta.
Najviac oklieštená je tá stať, čuduj sa svete, :shock: :shock: v starej francúzskej knihe.

No jedného dňa snáď poskladáme z medzinárodnej ponuky skutočnú Integrale extra superior. :writer:


Nahoru
Profil Citovat
errnie
Předmět příspěvku: Re: DISKUZE: PREKLADY - Porovnania v roznych jazykoch
Napsal: 01 lis 2015, 18:06
Vévodové
Offline
 
Příspěvky: 741
Registrován: 22 dub 2014, 10:28
Kontaktovat uživatele: SZ
 
mimi píše:

Errnie, vnímám to stejně. Je to takové první důvěrnější gesto. :love:

Moirro, je to další skvělý objev. :applaus:
A na bejvalky jsem moc zvědavá. :?:
Další odhalení z tajemné minulosti pana Dokonalého. :ok:

presne podľa jeho slov, prídete, všetky prišli .... :evil:

aj podľa mňa je to super, romantické , dôverné, už len malý krôčik k.... :ach: :love:

Moirra, super, zrejme tí Chorváti naozaj prekladali úplne a hlavne necenzúrovali... :idea:

a na tie bývalé som zvedavá, kto? čo? ha... nech to nemá pán dokonalý dokonalé ;)


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: PREKLADY - Porovnania v roznych jazykoch
Napsal: 10 lis 2015, 13:14
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Citovat:
S tou nenapodobitelnou dvorností, tolik kontrastující s drsnou dobyvatelskou povahou, vzal její dlaně, obrátil je, zvedl ke rtům a lehce, jakoby kradmo je políbil, spiklenecky na ni mrkl a pak se na ni něžně jako vždy zadíval.
Čo sa mi u českej prekladateľky páči, a čo v originále definitívne nieje, je že Joffrey
na Angeliku spiklenecky mrkol - po slovensky žmurkol. [ img ]

To by po francúzky bolo:

Mrknuť – žmurknúť - clin d'oeil
žmurkať → ciller
→ papilloter
žmurkať (chorobne) → a papilloté
žmurkať očami → cligner des yeux
chorobne žmurkať očami → papilloter
bude žmurkať → papillotera


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: PREKLADY - Porovnania v roznych jazykoch
Napsal: 10 lis 2015, 18:35
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Moirro, to spiklenecké mrknutí se mi také líbí a k J. se přesně hodí. K :ok:
Je to zase romantické gesto, líbání na obrácené dlaně. A Joffrey na ni spiklenecky mrkne a tím to zase jakoby trochu ironizuje. Prostě podle mě to, co k jeho povaze patří. Tak já to chápu. :agree:

P.S. Moc pěkná fotka, jak se drží za ruce. :love:


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: PREKLADY - Porovnania v roznych jazykoch
Napsal: 23 led 2016, 21:52
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
No takže po prečítaní verzií v nemčine, češtine, chorvátčine, francúzštine, angličtine, slovenčine, taliančine, španielčine a ruštine :potapec: som dospela k nasledovnému záveru:

Ano požičiaval si šaty od Poguaniho ktorý bol rovnako vysoký ako on. Jediné honosné šaty čo mu zostali boli tie čo mal na sebe keď vyhodil Katarunk do vzduchu. :agree:

Veta chýba iba vo francúzskej a českej knihe čím som zistila že Francúzke knihy sa nedajú považovať za kompletné, ako už vieme z prvých dielov Nemčiny, lebo vypúšťajú vety, state ba niekedy aj celé kapitoly.

Keďže vak na chrbte sa objavil iba v češtine, predpokladám že oblek mal na sebe a nie v batohu.

A Joffrey bol podľa väčšiny vrátane francúzštiny ŽIARIACI TEMNÝ PRINC. :scar: + :mask:

Ako vravela Pani AG v jednom Interview každý dostal kopiu rukopisu a v každej krajine, včítane Francúzka, si ho zmodifikovali podľa svojho.

Pre mňa to v žiadnom prípade nebol stratený čas sa stým pohrať :disagreement: , menší výlet do odtienkov rôznych jazykov, čím sa stále učím. :agree:


Nahoru
Profil Citovat
Tereza
Předmět příspěvku: Re: PREKLADY - Porovnania v roznych jazykoch
Napsal: 23 led 2016, 22:25
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 1383
Registrován: 29 črc 2014, 21:17
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše:
Pre mňa to v žiadnom prípade nebol stratený čas sa stým pohrať :disagreement: , menší výlet do odtienkov rôznych jazykov, čím sa stále učím. :agree:
Jsou to naprosto báječné objevy. :ok: :ok: :ok: :ok:
Hrabě Joffrey de Peyrac by měl z Tvé práce v oblasti znalostí několika jazyků obrovskou radost :agree:


Nahoru
Profil Citovat
Katra
Předmět příspěvku: Re: PREKLADY - Porovnania v roznych jazykoch
Napsal: 30 led 2016, 15:03
Markýzové
Offline
 
Příspěvky: 370
Registrován: 08 úno 2008, 05:03
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Nazvat Joffreya "tajtrlikom" to uz je trochu moc :disagreement:


Nahoru
Profil Citovat
errnie
Předmět příspěvku: Re: PREKLADY - Porovnania v roznych jazykoch
Napsal: 27 úno 2016, 18:46
Vévodové
Offline
 
Příspěvky: 741
Registrován: 22 dub 2014, 10:28
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše:
Nejenže mi jeho přítomnost nevadí, ale jsem šťastná, řekla si s údivem. Bylo by mi ještě
nepříjemné, kdyby mě políbil?

Znovu si uvědomovala Joffreyův pohled na své šíji.
"Ne, drahoušku, nejsem kouzelník," mumlal. "Možná mám od přírody jisté nadání, ale
především jsem se chtěl učit. Chápeš?" opakoval něžně a ona byla blažená.

Práve som po identickom talianskom texte objavila že tuto je jeden odstavec ktorý nieje v českej starej ani v českej integrale. V tej je dokonca o jednu doležitú vetu menej ako v starej. Tú som označila červeným.

Tu je talianský text ktorý nasleduje za vetou :
Co se skrývá v tvých zelených očích, připomínajících hlubiny rozbouřeného oceánu?“

PS: Zdokonalovať sa v jazykoch z Angelikou je aspoň zábavné...... :slzici: všimla som si totižto že tu takmer nikdy neberiem do úvahy že by som sa mala pozrieť aj do slovenskej...

no vidiš, keby si sa "kukla" :D do slovenskej, tam to máš, síce trochu inak preložené,

na str. 210 úplne dole... ;) a je tam toho oveľa viac a veľmi pekné vyznanie, ktoré sa mne páči:
Dakedy si človek myslí, že za pohľadom ženy sa neskrýva nič, a objaví tam svet... Zas inokedy si predstavuje svet , a nie je tam nič...... len malý zvonček . Čo sa skrýva za tvojimi zelenými očami, pripomínajúcimi panenské lúky a rozbúrený oceán?
ale tak ako pišeš, keď sa zdokonaľujeme v jazykoch, žiadna námaha nie je zbytočná :disagreement: :ok:


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: PREKLADY - Porovnania v roznych jazykoch
Napsal: 27 úno 2016, 19:21
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
errnie píše:

no vidiš, keby si sa "kukla" :D do slovenskej, tam to máš, síce trochu inak preložené,

na str. 210 úplne dole... ;) a je tam toho oveľa viac a veľmi pekné vyznanie, ktoré sa mne páči:
Dakedy si človek myslí, že za pohľadom ženy sa neskrýva nič, a objaví tam svet... Zas inokedy si predstavuje svet , a nie je tam nič...... len malý zvonček . Čo sa skrýva za tvojimi zelenými očami, pripomínajúcimi panenské lúky a rozbúrený oceán?
ale tak ako pišeš, keď sa zdokonaľujeme v jazykoch, žiadna námaha nie je zbytočná :disagreement: :ok:
No ale ten text fialovo označený text čo som preložila z talianskej tam nieje :disagreement: :disagreement: o ten tu išlo Ernnie ;) ...ten s tými očami nechýba v žiadnej...a ni v starých ani nových...v žiadnom jazyku

Tak, ako som hore uviedla, tento text nasleduje až po tebe uvedenom "Čo sa skrýva za tvojimi zelenými očami, pripomínajúcimi panenské lúky a rozbúrený oceán?"

A potom až pokračuje z " Slyšela, jak se pohnul, a jeho husté černé vlasy ji pohladily po nahém rameni jako měkká
hedvábná kožešina. Zachvěla se při doteku rtů".......

ten ODSTAVEC nieje nikde zo všetkych horeuvedených kníh, vrátane tej SLOVENSKEJ :disagreement:
JE iba v starej chorvátskej a talianskej. :ok:


Nahoru
Profil Citovat
errnie
Předmět příspěvku: Re: PREKLADY - Porovnania v roznych jazykoch
Napsal: 27 úno 2016, 19:41
Vévodové
Offline
 
Příspěvky: 741
Registrován: 22 dub 2014, 10:28
Kontaktovat uživatele: SZ
 
áno, to je pravda, to tam chýba... čo je však škoda, že to tam chýba, lebo je to dosť dôležité , ako sa priznáva, že ách.... :love:
Nebudem viac pred vami skrývať svoju hru. Mám len jedno želanie: zviesť vás.
To pretože sa mi zdáte zo všetkých najkrajšia a najviac milovania hodná


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: PREKLADY - Porovnania v roznych jazykoch
Napsal: 27 úno 2016, 20:13
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
errnie píše:
áno, to je pravda, to tam chýba... čo je však škoda, že to tam chýba, lebo je to dosť dôležité , ako sa priznáva, že ách.... :love:
Nebudem viac pred vami skrývať svoju hru. Mám len jedno želanie: zviesť vás.
To pretože sa mi zdáte zo všetkých najkrajšia a najviac milovania hodná
No ani sa nečudujem že sa Angelika smiala :lol: , keď jej učený gróf prezradil že tajomstvo zvádzania nehľadal iba v ženách samotných ale aj v zaprášených knihách:

"Viete, miláčik, ja som hľadal tajomstvo žien nielen v nich samých, ale v aj zaprášených starých rukopisoch ... Toto vás rozosmieva? ...

:trubadur: :slzici: :slzici:

je to miláčik, dokázal ju očariť ale aj rozosmiať..... :ach:
predstava toho učeného človeka :scientist: ako študuje spisy o ženách a o láske jej vskutku vtedy musela pripadať čudná...ešte celkom nepoznala jeho trubadúrsku stránku povahy :trubadur:

a tiež si nebola istá či svoje romantické výlevy (a tých mal v knihe nemálo) myslí vážne a či si z nej iba nemiestne uťahuje...


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: PREKLADY - Porovnania v roznych jazykoch
Napsal: 27 úno 2016, 21:23
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
A okrem toho vo všetkých troch integrále, nemeckej, českej aj francúzkej chýba veta ktorá je v starých knihách:

"Bylo by mi ještě nepříjemné, kdyby mě políbil?" Kto ju vystrihol? Pani AG, Nadja? lektor? vydavateľstvo?

a ešte toto čo mu vravel Arcibiskup: bolo vo všetkých starých knihách zmizlo zo všetkých troch integrále:

"Máte hlas, před nímž bledne závistí velký italský zpěvák Maroni, jste vynikající básník,
dokážete - madame promine - naprosto okouzlit jakoukoliv ženu."


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: DISKUZE: PREKLADY - Porovnania v roznych jazykoch
Napsal: 01 bře 2016, 22:11
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
fantina píše:
moirra píše:
A okrem toho vo všetkých troch integrále, nemeckej, českej aj francúzkej chýba veta ktorá je v starých knihách:
"Bylo by mi ještě nepříjemné, kdyby mě políbil?" Kto ju vystrihol? Pani AG, Nadja? lektor? vydavateľstvo?
Odpověď najdeš v diskuzním tématu v této sekci: Toulouská svatba na stránkách 3 a 4.

Prostě paní AG v Intégrale přehodila kapitoly a tuto větu vypustila. Nicméně české překladatelce se přece jen nepodařilo vychytat všechny změny v textu ;)

Jinak musím říct, že odvádíš absolutně suprovou "práci" :applaus: :applaus: Brzy už budeme mít poskládaný originální text původní rukopisu :ok: Vždycky, když sem dáš nějaký další objev chybějících odstavců, tak mě strašně mrzí, že ani nové Intégrale vlastně není Intégrale :cry: Je to hrozná škoda, fakt ráda bych si toto dílo přečetla kompletní.
Fantina..nejako to budeš musieť súrne stabuľkovať, aby sme sa dopracovali k SUPER-INTEGRALE !!!!!

ináč už zasa som spravila objav.....

keď Angelika a Joffrey idú na svoju prvú noc lásky v letohrádku,
Joffrey jej hovorí v každom jazyku niečo iné ha ha ha :slzici: :slzici:


v chorvátskej sa jej napríklad vyhráža on že sa jej pomstí
v talianskej vraví že ju chce a v slovenskej vraví že sa na ňu hnevá

a to som sa ešte nedívala do ostatných :prayer: :roll:


Nahoru
Profil Citovat
Tereza
Předmět příspěvku: Re: DISKUZE: PREKLADY - Porovnania v roznych jazykoch
Napsal: 17 bře 2016, 17:32
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 1383
Registrován: 29 črc 2014, 21:17
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Táto celá vznešená spoločnosť sa onedlho znovu zíde na Ferii, hlavnej ulici mesta, kde pri modrastej oblohe večera budú počúvať serenády spevákov.

Škoda, že v knize nebylo víc z Toulouse jako takovém. Myslím, že i mimo palác bylo vzrůšo - :swordplay: a :zachrana: a :trubadur: a :priest: .


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: DISKUZE: PREKLADY - Porovnania v roznych jazykoch
Napsal: 20 čer 2016, 22:42
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Errnie, v nemeckých prvých troch knihách chýbajú viaceré state a kapitoly ktoré boli zámerne vyškrtnuté....

to čo si sem dala na fórum by som skôr mala preložiť na nemecké....

najkompletnejšie sú doposiaľ knihy Chorvátske a Talianske

už zasa som urobila pár objavov....


Nahoru
Profil Citovat
Tereza
Předmět příspěvku: Re: DISKUZE: PREKLADY - Porovnania v roznych jazykoch
Napsal: 27 čer 2016, 16:30
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 1383
Registrován: 29 črc 2014, 21:17
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Vrátím se k tomu úryvku od Errnie.
Velmi dobře si na něho vzpomínám, už kdysi, když jsem ho četla, jsem si říkala, jaká to byla dřina pohybovat se v blízkosti krále - takový Těžký okouzlující život do slova a do písmene. Na pár řádcích v knize bylo vepsáno tolik "práce".


Nahoru
Profil Citovat
Zobrazit: Seřadit podle: Směr:
Odpovědět   Stránka 2 z 2  [ 69 příspěvků ]
Zpět na „Knihy Angelika“ | Klikněte pro přechod na stránku… « 1 2
Přejít na:

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ms_Rescator a 2 hosti