Časová osa

Odpovědět   Stránka 5 z 6  [ 293 příspěvků ]
Klikněte pro přechod na stránku… « 1 2 3 4 5 6 »
Autor Zpráva
fantina
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 21 črc 2014, 14:35
Administrátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 688
4poziom.slask.pl
Registrován: 28 zář 2012, 20:16
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Dauphine, jednak souhlasím, že český překlad je moc hezký a co se týče chyb v časových termínech, tak evidentně není jediný, který se prostě "netrefil". Proto bych neodsuzovala žádný překlad, myslím, že všichni můžeme být rádi, že toto dílo bylo přeloženo do tolika jazyků a my si teď prostě můžeme v klidu vybrat, který časový údaj se nám bude líbit, protože prostě bude ten "nejrozumnější" :wink: :wink:

Druhak, o časové ose života Joffreye jsem také už uvažovala. Myslím, že to co navrhuješ, je zatím jediné, co se v tuto chvíli dá dělat. Každopádně, dějová časová osa knih, které jsi si vzala na starosti, je zatím jen a jen na Tobě, takže to zpracuj a rozepiš, jak uznáš za vhodné. V tomto případě nemusíš přidávat řádky do jiných knih, ale přímo do "své" knihy, jako by kniha začínala rokem 1661, čili jeho "útěkem" z hrobníkovy lopaty :lol: Tím, že by mohlo vzniknout 13 dílčích os pro každou knihu zvlášť, jak už tady psala Jeanne, tak by nakonec tyto údaje základní časovou osu nenarušovaly, protože by byly uvedeny až u knihy, a do základní časové osy bychom vybraly jen pár údajů.

Prostě zatím zapisujte do dějových os svých knih vše, co je podstatné, i když se vysvětlení / popis života týká předchozích let.

PS: A rozhodně nejsi "trapná", ale "věrná" :wink: Vždyť život pana dokonalého snad zajímá každou z nás, ne? :mrgreen: :mrgreen:


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 21 črc 2014, 17:09
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
fantina píše:
moirra píše:
Fantina genialny napad uviest meno kapitoly, ale pri knihach kde su len cisla kapitol dufam ze sa aspon ceske a slovenske vydania budu zhodovat
Tak jsem přidala do toho našeho soupisu knih jeden list a přidala ke knihám názvy částí a počet kapitol.
Moirro, nebo někdo, kdo máte slovenská vydání, můžete prosím doplnit názvy ke slovenským knihám? Budeme mít alespoň všichni přehled, z čeho se jednotlivé knihy skládají a jak moc se shodují či neshodují.
Zadelenie casovej osi knih.xls
Ano Fantina! Dobry napad to spravit. Stiahnem to a doplnim. nazvy kapitol su vsak aj v Slovencine
len v prvych siestich knihach.
Joj, skoda ze sme v tom pre pani AG nespravili poriadok uz
skor, bola by si s tych criepkov spomenula ako jej vyzeral ten original s ktorym jej vydavatelia a
aj prekladatelia narobili tolko neplechy ! Myslim ze nemala velmi dobrych radcov a editorov pri vydavani
integrale :? :?

Ved podla mna to v nemeckom kanon, ktory bol prekladany z jej originalu este pred francuzkym, vynikajuco sedi:
Tu je take mensie zhrnutie:
Koncom januara bol Joffrey popraveny
povedal Conanovi Becherovi ze sa do mesiaca stretnu pred bozim sudom
hodiny este neudreli polnoc potom co bol Peyrac upaleny ked sa narodil Cantor
Angelika zostala v nemocnici iba styry dni (ze by sa pocitalo 29.01;30.01;31.01 a 01.02 ????? :roll: )
ked uz bola von z nemocnice a prchadzala sa po Templi, vsimla si ze ludia palia hromnicne sviecky
cize bolo 02.02.1661
ostala v templi okolo 4 tyzdnov
ked Bechera ustvali demoni ludia si spomenuli na joffreyove slova,
potom sa pozreli do kalendara a videli ze uplynul presne mesiac
na nahrobnom kameni Conana Bechera bolo napisane 28.02.1661

nuz v ostatnych knihach stoji podla mna vskutku chybne 31.marca na nahrobnom kameni mnicha Bechera
este aj v najstarsom anglickom vydani, a mozno z tohoto francuzi vychadzali ked dali 31. ako den Joffreyovej
popravy.....uz dlhsiu dobu ma svrbia prsty napisat tej francuzke mail..zda sa ze vie po anglicky, lebo svoju webovu stranku ma dvojjazycne....

Takze ja neviem..ja osobne sa priklanam k tomu 28.januaru.1661 kedy bol Joffrey upaleny.

Inak dnes mi dorazilo stare Anglicke vydanie (varovali ma pred novymi) kde je Angelika a Angelika a Versailles v jednej knihe, tak ako v starej nemeckej. Kniha ma 81 kapitol.
Nemecka ma 80 kapitol. Co je logicke, pretoze v nemeckej zamerne chyba kapitola z Germontazom : Skola lasky a suboj. (zrejme to vtedy povazovali za nemravne, pani Ag raz kdesi v interview take daco spominala)
V anglickej nechyba. :twisted:

Inak aj v anglickej Joffrey vravi stretneme sa o mesiac pred bozim sudom
tiez ze ked nasli mnichovu mrtvolu pozrli do kalendara a videli ze uplynul mesiac...
a Becherova smrt je uvedena 31.marca...viac som este nestihla precitat ;-)


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 21 črc 2014, 17:41
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
dauphine píše:
Já teda souhlasím, ale dovolím si jednu malou poznámčičku: český překlad není možná nejpřesnější, ale je tu jedno krásné plus - překladatelka nám nádherně přeložila toulouský palác jako Palác trubadúrské poezie a to je, myslím, ještě krásnější název než ten původní, takže nebuďme na něj tak přísné, mohlo to dopadnout jako v tom anglickém... :roll: :mrgreen:

Tak a teď mám ještě jednu otázku: vzhledem k tomu, že zpracovávám "Angelika a její láska", ve které lze krásně vytvořit i časovou osu pro pana dokonalého (když se vracel do Paříže, když byl ve Fézu...) vždycky mě bavilo srovnávat co dělala Angelika, když zrovna pan dokonalý byl tam a tam... takže pokud vám nepříjdu ještě příliš trapná se svou protekcí pana dokonalého, co vytvořit i takovouhle osu? Akorát je otázka, kam pak ta data zařadit, já bych se přikláněla buď k tomu, napsat je třeba do poznámek k ostatním dílům, aby to šlo pěkně chronologicky a bylo možné právě srovnávat Angeliku a Joffreye, popřípadě psát ta data přímo do kolonek v časových osách k ostatním knihám a do poznámky uvést že se to zmiňuje v 6. díle. Co myslíte??
Suhlasim ze ten nazov "Palac trubadurskej poezie" je zo vsetkych najlepsi, a uz som to tu kdesi na fore aj pisala ze ho mam najradsej. Ale ani "palac veseleho poznania" nezneje najhorsie.

Ja osobne sa na casovu osu pana dokonaleho velmi tesim. :roll: aaaach! :oops:

Nuz veru zmienky o datumoch z minulosti by sa mali zaradit do patricneho roku. :idea:

Jeanne: myslim ze väcsina knih bude mat dost dlhu casovu os..takze uvidime co z toho vzide ked to bude
hotove a potom pouvazujeme co by sa s tym dalo urobit.


Nahoru
Profil Citovat
dauphine
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 21 črc 2014, 19:07
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1232
Registrován: 06 lis 2011, 19:01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Fantino, já bych si nedovolila vsunout své poznámky z časové osy pana dokonalého k jiným osám, než těm co jsem zpracovala :) to bych kdyžtak pak nechala na tobě až to budeš všechno dávat do jedné osy ;) jinak ale souhlasím s Moirrou, asi by bylo lepší je psát do toho roku kde se staly s nějakou poznámkou že se to vyskytuje v 6. díle, ale to je pak na tobě, jak se ti to bude líbit, stejně to asi všechno ještě budem dlouze konzultovat, protože je mi naprosto jasné, že ještě narazíme na různé záludnosti... každopádně zatím teda vytvořím chronologickou osu k 6. dílu včetně osudů pana dokonalého, co s tím pak uděláš nechám na tvém uvážení ;) Jen jsem vás na tu možnost Joffreyovy časové osy chtěla upozornit, protože by bylo škoda jí nevytvořit (ostatně to bych přece nebyla já - nejvěrnější fanynka pana dokonalého - abych osu nevytvořila, když se to přímo nabízí :mrgreen: :mrgreen: :wink: asi si pořídím fanouškovskou šálku se stříbrným tolarem na modrém (nebo červeném?! hmm) poli a půjdu řečnit někam na tribunu haha)

PS. uzurpuju si pro sebe novou funkci a sice hlavní vedoucí fan klubu pana dokonalého :lol: :mrgreen: :mrgreen:


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 21 črc 2014, 20:13
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
dauphine píše:
asi si pořídím fanouškovskou šálku se stříbrným tolarem na modrém (nebo červeném?! hmm) poli a půjdu řečnit někam na tribunu haha)

PS. uzurpuju si pro sebe novou funkci a sice hlavní vedoucí fan klubu pana dokonalého :lol: :mrgreen: :mrgreen:
Co musim urobit aby som sa stala clenkou toho :twisted: exkluzivneho klubu :twisted: ? :oops: :shock:

Ta satka je super napad, ale uz si vyriesila otazku strieborneho toliara, ze co je na nom vyrazene??? Prave resersami knih o Quebecu som narazila na kapitolu kde riesia problem striebornakov ktore Joffrey priniesol do mesta (povazuju ich za cudziu menu) ale na potvoru nevravia nic o tom co je na nich vyrazene.

A velmi dufam ze tvoja prva prednaska bude o casovej osi a cestach a dobrodruzstvach pana dokonaleho.
Proste 4ty a 6 ty diel su pre teba ako svorene! :mrgreen: :mrgreen:

Dobrodruzstva sialeneho manzelskeho paru v Stredomori a plavba cez Atlantik ,sonda do duse pana Dokonaleho ale i Angeliky :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 22 črc 2014, 16:12
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Prosim Fantina, doplnila som slovenske kapitoly knih, mne ta tabulka aspon pomoze porovnavat z
francuzkym, nemeckym a anglickym vydanim.

Ale ja som si spravila taketo nieco pre moje knihy, pretoze v slovencine maju kapitoly nazvy:
1. Kapitoly Angelika.xlsx
(14.96 KiB) Staženo 319 x
(este som tam toho vela nepozapisovala, lebo to mam zatial po papierikoch)


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 22 črc 2014, 21:01
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Kto by chel este aj kapitoly k 2 a 3 dielu tu su:
2 .Kapitoly Versailles.xlsx
(13.99 KiB) Staženo 312 x
3. Kapitoly Angelika a kral.xlsx
(10.76 KiB) Staženo 328 x


Nahoru
Profil Citovat
fantina
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 23 črc 2014, 21:31
Administrátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 688
Registrován: 28 zář 2012, 20:16
Kontaktovat uživatele: SZ
 
jeanne píše:
Nejsem si jista nakonec, jestli delat samostatne osy kazdemu dilu zvlast, kdyz v nekterych neni skoro nic presneji casoveho.
Jeanne, uvidíme, až kolik nových informací posbíráme. Souhlasím, jak psala Moirra. Zatím jsou to všechno jen pracovní verze a nápady, navíc je dost času je realizovat, teď má přednost web international :wink: Vždyť co bychom potom dělaly, když už bychom měly vše hotové teď hned? :roll: Novinky na web je potřeba si trochu šetřit, ne? :D

Sice v některých dílech není extra časový posun, za to třeba dost cestují a zmiňují různá místa, která bychom si pak někdy mohly trochu víc proklepnout ... :wink: :wink:
dauphine píše:
Fantino, já bych si nedovolila vsunout své poznámky z časové osy pana dokonalého k jiným osám, než těm co jsem zpracovala :D
Dauphine, věř, že dovolit si můžeš úplně všechno. Jde jen o to, že bych pak mohla některé údaje přehlédnout, když se to bude slučovat do jednoho soupisu, proto je lepší, když zatím cokoliv objevíte, zapíštete do svých knih. Je to prostě jistota. Pak prostě zkopíruju jen jednotlivé „bloky“ a nakonec se to všechno seřadí popořadě, čili chronologicky podle let a ročních období. Ale teď by v tom mohl být solidní chaos. Jinak fakt o nic jiného nejde. :P

PS: Gratuluju k nové funkci .. :mrgreen: :mrgreen:
moirra píše:
Prosim Fantina, doplnila som slovenske kapitoly knih, mne ta tabulka aspon pomoze porovnavat s francuzkym, nemeckym a anglickym vydanim.
Moirro, děkuju. Je zajímavý, že Cesta do Versailles má o jednu pojmenovanou část víc, ale kapitol stejně. U nás to asi vynechali, protože se jim to nehodilo, když knihu půlili na dva díly – dvě knihy :)

Právě přemýšlím, kam tyto tabulky umístit, aby byly víc na očích pro všechny. Hledat je tady v diskuzi dá někdy docela dost zabrat ... Jeanne, pomoc :!: ... že by nové "oznámení" v tomto tématu, třeba název "soubory ke stažení" či něco podobného?

PS: Jinak je on-line novější grafika časových os na CZ a EN. Na webu DE je zatím předchozí grafika, ale jsou doplněny některé chybějící popisy událostí. Diskuzi o vzhledu časových os tímto přesouvám do fóra „Základní pravidla a informace“ – téma „Novinky na www. angelique. cz“. Zatím jsem vybrala tohle starší téma, i když se to týká Webu International, ale kdyby náhodou diskuze byla rozsáhlejší, tak ať se v tom neztrácíme ... když tak později přesuneme. Budu ráda, když se dozvím vaše názory.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 24 črc 2014, 09:02
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
jeanne píše:
Citovat:
Právě přemýšlím, kam tyto tabulky umístit, aby byly víc na očích pro všechny. Hledat je tady v diskuzi dá někdy docela dost zabrat ... Jeanne, pomoc :!: ... že by nové "oznámení" v tomto tématu, třeba název "soubory ke stažení" či něco podobného?
Jj, klidně na ně založit vlákno ve smyslu Časová osa - přílohy, s nějakou prioritou - třeba to oznámení
ANO! to je super napad, lebo tak sa to bude lepsie hladat....

PS:
fantina píše:
jeanne píše:
Nejsem si jista nakonec, jestli delat samostatne osy kazdemu dilu zvlast, kdyz v nekterych neni skoro nic presneji casoveho.
Jeanne, uvidíme, až kolik nových informací posbíráme. Souhlasím, jak psala Moirra.

Sice v některých dílech není extra časový posun, za to třeba dost cestují a zmiňují různá místa, která bychom si pak někdy mohly trochu víc proklepnout ... :wink: :wink:

Jde jen o to, že bych pak mohla některé údaje přehlédnout, když se to bude slučovat do jednoho soupisu, proto je lepší, když zatím cokoliv objevíte, zapíštete do svých knih. Je to prostě jistota. Pak prostě zkopíruju jen jednotlivé „bloky“ a nakonec se to všechno seřadí popořadě, čili chronologicky podle let a ročních období.

Je zajímavý, že Cesta do Versailles má o jednu pojmenovanou část víc, ale kapitol stejně. U nás to asi vynechali, protože se jim to nehodilo, když knihu půlili na dva díly – dvě knihy :)
Ano Fantina, niektore knihy mozno nemaju velky casovy posun ale striedaju sa v nich rocne obdobia ba dokonca vieme aky mesiac, den tyzden je (Angelika v Qeuebeku obidve knihy) alebo je vramci knihy
velky geograficky posun. Uz sa tesim ked budeme pre Dauphine zbierat nazvy miest a miesteciek ktore A & G
spolu v v Novom svete navstivili...a ona nam potom bude kreslit mapy...

Zatial pracuje na tej mape stredomoria a ja som jej uz potajme pripisala dalsiu dolezitu funkciu "kralovskeho kartografa" :mrgreen: :mrgreen:

co sa tyka kartografie Toulouse a Languedoc si beriem zatial na starost ja :roll:
ale kazda pomoc je vitana :wink:

Inak vsimla si si Fantina ze kniha "Angelika v pokuseni"
ma v casti nazvanej "Piratska lod" o kapitolu menej? :shock: :shock:

Este som nestihla porovnat cesku a slovensku verziu co tam chyba-nechyba :idea:


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 24 črc 2014, 14:48
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Ach..Fantina & Jeanne dakujem za novu casovu os ♥

Konecne mam srdce na mieste :oops: :roll:


Nahoru
Profil Citovat
fantina
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 24 črc 2014, 16:46
Administrátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 688
Registrován: 28 zář 2012, 20:16
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše:
Inak vsimla si si Fantina ze kniha "Angelika v pokuseni" ma v casti nazvanej "Piratska lod" o kapitolu menej? :shock: :shock:
Jj, všimla :wink: Chvíli jsem přemýšlela, kde je chyba, ale pak jsem si říkala, že tam třeba něco sloučili nebo posunuli. To víš, jak postupně zjišťuju, že český překlad se docela dost liší od slovenského, tak mám pocit, že už mě nic nepřekvapí :mrgreen: :mrgreen:

Moirro, dík za to založené nové vlákno, ale měla jsem na mysli trochu stručnější přístup, tedy založit tam vždy jeden příspěvek s patřičným názvem, kde bude aktuální tabulka/tabulky ke stažení, čili ta předchozí verze by se smazala a nahradila doplněnou verzí příslušné tabulky s poznámkou "datumu aktualizace". Vzniklo by tak jen pár "příspěvků", ke kterým by nebyly žádné komenty a kde by byly vždy aktuální tabulky/poslední verze ke stažení. Tak kdyby ti nevadilo, tak bych to malinko zkompletovala a zjednodušila :) (časem).

Jinak jsem moc ráda, že jsi s prozatímními časovými osami spokojená, snaha byla :mrgreen: Tak prosím nezapomeňte napsat nějaké své připomínky ke zkušební verzi, jejíž popis najdete jako poslední příspěvek tématu http://angelique.cz/cz_phpBB3/viewtopic ... 4&start=30.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 25 črc 2014, 08:57
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
fantina píše:
To víš, jak postupně zjišťuju, že český překlad se docela dost liší od slovenského, tak mám pocit, že už mě nic nepřekvapí

Moirro, dík za to založené nové vlákno, ale měla jsem na mysli trochu stručnější přístup, tedy založit tam vždy jeden příspěvek s patřičným názvem, kde bude aktuální tabulka/tabulky ke stažení, čili ta předchozí verze by se smazala a nahradila doplněnou verzí příslušné tabulky s poznámkou "datumu aktualizace".

Jinak jsem moc ráda, že jsi s prozatímními časovými osami spokojená, snaha byla :mrgreen: Tak prosím nezapomeňte napsat nějaké své připomínky ke zkušební verzi,
Nuz kebyze IBA cesky preklad od slovenskeho! :roll: :roll: VSETKY preklady sa lisia!

Musim povedat ze prekladatelky prvych 2 dielov Angeliky do Slovenciny boli jednoducho genialne.
Som presvedcena ze tie dve zeny milovali Angeliku, robilo im radost prekladat ju, vedeli viac ako vynikajuco po Francuzky a este sa aj vyznali v historii a geografii (vydno to podla poznamok prekladatela).
A ja veru mam s cim porovnavat, ved porovnavam z prekladmi do mnohych inych jazykov. Potom uz Slovenske preklady robil stale niekto iny, ale po 6 diel ostavaju kvalitne. Az od 6 dielu to uz je vselijake.

No par chybiciek sa mi to tej tabulky z kapitolami vloudilo, takze prikladam opravene.
Zaujimave je ze vo francuzkom vydani niekedy pokracuju cisla kapitol ako v slovenskom vydani a niekedy zacne kazda cast zasa prvou kapitolou ako v ceskom vydani.
Vcera som totizto porovnavala z francuzkou verziou, a zistila som ze az na minimalne rozdiely sa kapitoly v knihach (poctom)
v dieloch 1-9 v celku zhoduju z FRANCUZKYMI. Potom prichadza katastrofa, v podobe Francuzkeho Quebecu
v 3 dieloch.

Teda aspon vo vydaniach ktore mam ja. to niesu tie najstarsie, su to tieto (z tych najstarsich mam iba par knih):
http://www.ladylink.org/angelique-marqu ... s-pdf-epub

Zisla by sa mi asi nejaka tabulka kde si zapisem zadelenie francuzkych a nemeckych a anglickych kapitol. :roll: :roll: :idea:

Co sa tyka toho vlakna Fantina, sprav si s tym co uznas za vhodne ;-)

Ta skusobna casova os je super :!: :!: ibaze udalosti ku ktorym sa daju nakliknut clanky by mali mat nejake specialne oznacenie.

Co sa tyka vzhladu casovej osi, mna skor zaujima obsah a ucelovost ako vzhlad ;-)


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 27 črc 2014, 13:40
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
fantina píše:
To víš, jak postupně zjišťuju, že český překlad se docela dost liší od slovenského, tak mám pocit, že už mě nic nepřekvapí :mrgreen: :mrgreen:
Jinak jsem moc ráda, že jsi s prozatímními časovými osami spokojená, snaha byla :mrgreen: .
Ach jaj :shock: :shock: Fantina! Ty sa cudujes na rozdieloch medzi prekladmi slovenkymi a ceskymi?
skoda ze nevies po nemecky...

pri tych prekladoch chybajucich dielov casovej osi do anglictiny a nemciny spravim vzdy tolko objavov
ze az..preto mi to tak nekonecne dlho trva :wink: :roll:

to preto lebo musim overovat v knihach ako nemci a anglicania pisali urcite vyrazy, mena a tak.....

mam pocit ze viem kde je ten chybajuci rok z piateho dielu....odpoved sa nachadza ako som
predpokladala v nemeckom kanone..5 diel ...lebo tam je vsetko akosi inac..budem tu knihu musiet
podrobne preskumata le teraz mam rozrobenych tolko veci naraz az zemi tazko....

zatial ti mozem povedat len jedno: v nemeckom kanone V ZIADNOM PRIPADE nevyslal kral vojska v roku 1663....zda sa ze povstanie zacalo az v roku 1664...pretoze ked sa pred povstanim Angelika prihovara sedliakom spomina im roky 1662 a 1663 a krute zimy tych rokov a hladomor a potom je uz dalsi rok..cize 1664...a az vtedy, na dalsiu jar..cize to by bolo 1665 posiela kral vojska ....ale nechcem predbiehat..musim to podrobne porovnat..lebo uz mam s toho vsetkeho hlavu ako kybel :roll: :lol: :lol:

ach a Desgrez na zaciatku v 4 diely rozprava Angelike veci ktore nam v nasich prekladoch nerozprava..zosediviem s tych prekladov..

uz chapem pani AG preco tak zufalo chcela vydat tu integrale :evil: :evil: :cry:

naozaj sa mi chce plakat nad tym :cry: :cry:

PS: a aby som to nemala take jednoduche, vcera vnoci sa mi zjavil este aj Piksaret ze vraj preco vsetci piseme jeho meno naopak, a ze nech prelozim jeho hrdinske ciny :shock: :shock: (asi preto som mu sympaticka, ze tym ze ja som to jeho meno vzdy pisala nechtiac naopak, som ho vlastne pisala spravne...vysvetlim neskorsie ked mu na jeho zelanie otvorim v postavach rubriku Piskaret. )

ach jaj..nielen ze sa mi osamostatnili moje postavy vo fikciach, ale este prednasaju aj zelania zo zahrobia! :lol: :lol: :lol: Ale ved ked si len spomeniem, bol Piskaret niekedy iny????? :shock: :roll:

To mam z toho ze som sa vyhrazala ze mu poslem tych nezodpovednych prekladatelov na skalpovanie.... :roll:


Nahoru
Profil Citovat
errnie
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 28 črc 2014, 18:27
Vévodové
Offline
 
Příspěvky: 741
Registrován: 22 dub 2014, 10:28
Kontaktovat uživatele: SZ
 
dievčatá, myslím, že mám znova pár dôkazov, že pani AG časové deje sú presné :!: :idea: :wink: ..

v 8. dieli (Angelika v pokušení na str. 64) sa spomína sviatok sv. Antona z Padovy, podľa deja románu pripadal tento deň v tom roku na nedeľu, tak som si to pregooglila, vyhľadala dátum a ono to sedí ....13.6.1677 :!:
http://www.kalenderland.com/online/jahr ... 7&offset=2
bola skutočne nedeľa,

takže žiadne pochybnosti o tom, že odplávali 1676 a ďalší rok, keď sa stretla s Colinom Paturelom bol 1677

a ďalšia vec, pani AG to mala teda premyslené a preštudované úplne dokonale... :idea:


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 28 črc 2014, 19:17
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
errnie píše:
dievčatá, myslím, že mám znova pár dôkazov, že pani AG časové deje sú presné :!: :idea: :wink: ..

v 8. dieli (Angelika v pokušení na str. 64) sa spomína sviatok sv. Antona z Padovy, podľa deja románu pripadal tento deň v tom roku na nedeľu, tak som si to pregooglila, vyhľadala dátum a ono to sedí ....13.6.1677 :!:
http://www.kalenderland.com/online/jahr ... 7&offset=2
bola skutočne nedeľa,

takže žiadne pochybnosti o tom, že odplávali 1676 a ďalší rok, keď sa stretla s Colinom Paturelom bol 1677

a ďalšia vec, pani AG to mala teda premyslené a preštudované úplne dokonale... :idea:
Errnie ty si genius!!!! :!: :mrgreen:

Ano Errnie pani AG to mala super vymakane, ved si len vsimnime ako to mala v starom kanone s tou popravou a smrtou Conana Bechera premyslene
na chlp presne a potom jej to vydavatelia dohnojili!

Ja musim poriadne preskumat ten 5 diel v nemcine ked sa k tomu dostanem, lebo tam nieje vobec ta veta
ze by kral poslal vojska v roku 1673 tak ako z Angelikinych ust nikdy nevyslo v siedmom diely ze zila po Joffreyovom boku 2 roky.....

strach a hroza co jej ty vydavatelia s tym porobili! :shock: :shock: :roll: :roll:


Nahoru
Profil Citovat
fantina
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 29 črc 2014, 03:01
Administrátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 688
Registrován: 28 zář 2012, 20:16
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše:
zatial ti mozem povedat len jedno: v nemeckom kanone V ZIADNOM PRIPADE nevyslal kral vojska v roku 1663....zda sa ze povstanie zacalo az v roku 1664...pretoze ked sa pred povstanim Angelika prihovara sedliakom spomina im roky 1662 a 1663 a krute zimy tych rokov a hladomor a potom je uz dalsi rok..cize 1664...a az vtedy, na dalsiu jar..cize to by bolo 1665 posiela kral vojska ....ale nechcem predbiehat..musim to podrobne porovnat..lebo uz mam s toho vsetkeho hlavu ako kybel
To mě těší, že v německém původním vydání to napsané není, ale přece jen to trochu poopravím:
- Angelika vzpomíná roky před deseti lety, tedy 1662 a 1663
- povstání mělo být po jejím návratu ze Středomoří a v knize je zmínka, že trvalo 3 roky, tedy mělo být v letech 1671 - 1674
- pobyt ve Středomoří je potřeba datovat od roku 1670, tedy od roku, kdy zemřela princezna Henriette d´Angleterre d´Orléans, jejíž smrtí končí třetí díl A. a král
- ve Středomoří měla být "necelý rok" - opět časový údaj zmíněný v knize v pátém díle
- tedy domů se měla vrátit v květnu 1671
- pokud byla znásilněna v říjnu téhož roku, musela se pak Honorine narodit v létě roku 1672
- když z vězení žádala pana Berne, aby jí dceru z lesa zachránil, říkala mu, že jí ještě nejsou 2 roky, tedy to povstání muselo skončit na jaře roku 1674
- král měl vyslat vojska na podzim v roce 1673 a do jara mělo být povstání potlačeno, tak se taky stalo, takže to opět vychází na rok 1674, kdy přišla do La Rochelle

Takže jediné, co můžeme udělat, je:
- buď zapomenout, kdy zemřela princezna Henriette, a posunout její smrt o rok později, tedy na rok 1671, a zároveň si nevšímat časového údaje vyslání vojsk v roce 1673 (když v kánonu není) = pak by ve Středomoří byla v letech 1671-1672 a povstání by bylo v letech 1672-1675
- nebo zapomenout na výrok Angeliky, že od odchodu ode dvora do návratu z cest neuplynul ani rok a prodloužit její pobyt ve Středomoří o jeden rok navíc, tedy na roky 1670-1672, a opět ignorovat vojska v roce 1673 = pak by zase povstání bylo v letech 1672-1675
- nebo zapomenout na výrok pana Berne, že u nich Angelika žila sotva rok, a prodloužit tak její pobyt v La Rochelle na roky 1674-1676

Vyberte si :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Pár dalších možností mám ještě v záloze :mrgreen: :mrgreen:

PS: Moc by mě zajímalo, co Desgrez Angelice říkal na začátku 4. dílu!
errnie píše:
v 8. dieli (Angelika v pokušení na str. 64) sa spomína sviatok sv. Antona z Padovy, podľa deja románu pripadal tento deň v tom roku na nedeľu, tak som si to pregooglila, vyhľadala dátum a ono to sedí ....13.6.1677 :!: bola skutočne nedeľa
Tohle je fakt dokonalý objev a především skvělý postřeh a výborná rešerže, díky Errnie. Sedí to všechno čím dál tím líp :!: :P

Já jsem podobně takhle hledala Velikonoce a světe div se, našla! Zajímalo mě totiž, kdy se to Angelika stěhovala do svého prvního domu na konci první části dílu A. cesta do Versailles, protože tam se píše, že stěhování proběhlo "během velikonočního půstu v roce 1663". A taky mě zajímalo, kdy byly Velikonoce, o kterých je zmínka, když byla Angelika v harému Mulaje Ismaila. A tady je výsledek:
- velikonoční neděle v roce 1663 byla 25. března
- velikonoční neděle v roce 1671 byla 29. března

Tady je odkaz na velikonoční kalendář, kdyby byl ještě potřeba pro další průzkum:
http://kalendar.beda.cz/vyskyty-velikon ... 83-az-9999


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 29 črc 2014, 10:08
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
fantina píše:
- Angelika vzpomíná roky před deseti lety, tedy 1662 a 1663

Vyberte si :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Pár dalších možností mám ještě v záloze :mrgreen: :mrgreen:

PS: Moc by mě zajímalo, co Desgrez Angelice říkal na začátku 4. dílu!
jasne Fantina! som ja ale niekedy Truhlik :lol: ...62 a 63 a nie 72 a 73 :!: :idea:

Inak klobuk dolu, super vysetrene! :mrgreen:

Ked doprekladam casovu os porovnam a prelozim z kanonu co Dezgrez rozprava Angelike. ;-)

PS: ja som sa tiez divala do vecneho kalendara ci mal Februar v roku 1661 28 alebo 29 dni.

PS 2: Len aby si vedela ze ja nemozem len jednoducho 1:1 prelozit tie casove osi, ale overovat mena a ine veci v Anglickej a nemeckej verzii.
priklad. nemozem tvojho bratra ci opata Jana jednoducho prelozit ako "Bruder Hans" a "brother John" pretoze musim vediet aky titul a meno mal v tych knihach, nemozem sa jednoducho IBA spolahnut na cesku prekladatelku...
nemecke knihy mam len niektore v PDF a anglicku len jednu....
takze vsetko krvopotne hladat, pretoze ani odseky a kapitoly sa niekedy vobec nezhoduju....
PRETO TO TAK DLHO TRVA :shock: :shock:

PS3: revidujem svoju nespravnu informaciu: Kral posiela viacere regimenty aj v Nemeckom kanone aj v Anglickej knihe v roku 1673 do Poitou a vravi ze povstanie musi byt potlacene do jari...


Nahoru
Profil Citovat
fantina
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 29 črc 2014, 14:38
Administrátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 688
Registrován: 28 zář 2012, 20:16
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Moirro, úplně v pohodě, naprosto chápu, jak moc špatně se tyhle všechny informace hledají, ať už názvy a jména či časové údaje. Už takhle sklízíš můj neskonalý obdiv, že ty jazyky umíš, že to všechno zvládáš a pečlivě dohledáváš. Ty překlady časové osy přeci zase tak moc nespěchají, základ na webu je a tohle doplnění bude jen další zpříjemnění webových stránek pro zahraniční návštěvníky.

Ta informace o vojskách v roce 1673 je zajímavá, takže to vypadá, že v La Rochelle prostě a jednoduše žila 2 roky a basta :mrgreen:


Nahoru
Profil Citovat
errnie
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 31 črc 2014, 23:18
Vévodové
Offline
 
Příspěvky: 741
Registrován: 22 dub 2014, 10:28
Kontaktovat uživatele: SZ
 
fantina píše:

Vzhledem k tomu, že je velmi těžké sledovat děj a zároveň vyhledávat historické postavy a události, vše zapisovat a pak zjistit, že občas to do sebe úplně přesně nezapadá, tak jsem časovou osu rozdělila na dvě – „Historickou“ a „Dějovou“. Bylo by vhodné vše, co jste již vypátraly, anebo vypátráte, rozepsat následovně.
potvrdzujem obe osi, len sa chcem opýtať, možno som to prehliadla, len neviem, kde nájdem historickú os :?: :roll: ? dejovú som si stiahla, už ju mám hotovú, len dotiahnuť detaily, ale čo s historickou....

Přílohy
Zadelenie casovej osi knih (1)errnie.xls
(26 KiB) Staženo 336 x


Nahoru
Profil Citovat
fantina
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 31 črc 2014, 23:28
Administrátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 688
Registrován: 28 zář 2012, 20:16
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Errnie, díky moc.
K těm osám - ten soubor s názvem "Casove_osy_základ.xls", který jsi si nejspíš stáhla (nebo ho najdeš třeba tady: http://angelique.cz/cz_phpBB3/viewtopic ... 474#p13408), obsahuje 3 listy:
- první list se jmenuje "Časová osa historická", kde jsou jen řazeny údaje historické a v poznámce, že je o nich někde v knize zmínka
- druhý list se jmenuje "Časová osa dějová", kde jsou řazeny jen "knižní" události související s dějem a kde v poznámce může být mimo jiné poznámka srovnávající historickou událost
- třetí list se jmenuje "Ex web komplet", čili prozatímní kombinace děje a historie. Je to současná "testovací" verze časové osy, kterou si můžeš také prohlídnout zde: http://angelique.international/casova_test.php

Jinak se moc těším na tvoje poznatky :wink:


Nahoru
Profil Citovat
errnie
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 05 srp 2014, 08:57
Vévodové
Offline
 
Příspěvky: 741
Registrován: 22 dub 2014, 10:28
Kontaktovat uživatele: SZ
 
v 9. dieli na str. 225 je zmienka o súboji katolíckeho kňaza a protestanského pastora (otec Vernon a Thomas Patrige) - skutočná udalosť amerických dejín , skutočný aj nápis na ich spoločnom hrobe,
hľadala som na slovenskom googli, aj na nemeckom, ale neviem sa dopátrať v ktorom roku v skutočnosti sa to odohralo ? :?: :shock: ... môžete to, tie čo viete dobre anglicky, "prešetriť" ? :idea:
možno by to znova objasnilo niečo k časovej osi....


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 05 srp 2014, 13:58
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
errnie píše:
v 9. dieli na str. 225 je zmienka o súboji katolíckeho kňaza a protestanského pastora (otec Vernon a Thomas Patrige) - skutočná udalosť amerických dejín , skutočný aj nápis na ich spoločnom hrobe,
hľadala som na slovenskom googli, aj na nemeckom, ale neviem sa dopátrať v ktorom roku v skutočnosti sa to odohralo ? :?: :shock: ... môžete to, tie čo viete dobre anglicky, "prešetriť" ? :idea:
možno by to znova objasnilo niečo k časovej osi....
Pre "Thomas Patrige" treba zrejme skusit priezvisko co sa pise "Partridge" alebo "Patridge" to su bezne formy
pisania tohto (anglickeho) priezviska

Skusim ci nieco nenajdem v Americkych alebo Canadskych archivoch....
o otcovi Vernonovi by mohli existovat cirkevne zaznamy po Francuzky...skusim pozriet ;-)


Nahoru
Profil Citovat
errnie
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 05 srp 2014, 17:55
Vévodové
Offline
 
Příspěvky: 741
Registrován: 22 dub 2014, 10:28
Kontaktovat uživatele: SZ
 
fantina píše:
Errnie, díky moc.
K těm osám - ten soubor s názvem "Casove_osy_základ.xls", který jsi si nejspíš stáhla (nebo ho najdeš třeba tady: http://angelique.cz/cz_phpBB3/viewtopic ... 474#p13408), obsahuje 3 listy:
- první list se jmenuje "Časová osa historická", kde jsou jen řazeny údaje historické a v poznámce, že je o nich někde v knize zmínka
- druhý list se jmenuje "Časová osa dějová", kde jsou řazeny jen "knižní" události související s dějem a kde v poznámce může být mimo jiné poznámka srovnávající historickou událost
- třetí list se jmenuje "Ex web komplet", čili prozatímní kombinace děje a historie. Je to současná "testovací" verze časové osy, kterou si můžeš také prohlídnout zde: http://angelique.international/casova_test.php

Jinak se moc těším na tvoje poznatky :wink:

už ju mám hotovú, ďakujem, akurátik tú historickú doložím neskôr, je tam pár nezhôd v dátumoch, tak si to musím ozrejmiť, ale dejovú mám hotovú...
môžem urobiť aj 10.diel, vlastne už ho mám z polovice hotový, tak ak tu nie je niekto kto ho rešeršuje, môžem to doplniť ja


Nahoru
Profil Citovat
errnie
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 05 srp 2014, 18:49
Vévodové
Offline
 
Příspěvky: 741
Registrován: 22 dub 2014, 10:28
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše:
errnie píše:
v 9. dieli na str. 225 je zmienka o súboji katolíckeho kňaza a protestanského pastora (otec Vernon a Thomas Patrige) - skutočná udalosť amerických dejín , skutočný aj nápis na ich spoločnom hrobe,
hľadala som na slovenskom googli, aj na nemeckom, ale neviem sa dopátrať v ktorom roku v skutočnosti sa to odohralo ? :?: :shock: ... môžete to, tie čo viete dobre anglicky, "prešetriť" ? :idea:
možno by to znova objasnilo niečo k časovej osi....
Pre "Thomas Patrige" treba zrejme skusit priezvisko co sa pise "Partridge" alebo "Patridge" to su bezne formy
pisania tohto (anglickeho) priezviska

Skusim ci nieco nenajdem v Americkych alebo Canadskych archivoch....
o otcovi Vernonovi by mohli existovat cirkevne zaznamy po Francuzky...skusim pozriet ;-)
našla som niečo
http://www.findagrave.com/cgi-bin/fg.cg ... d=47965629
http://www.mocavo.com/family-tree/Vicki ... -PARTRIDGE

http://puffin.creighton.edu/jesuit/rela ... ns_65.html
http://www.cosmovisions.com/ChronoAmerique.htm


Nahoru
Profil Citovat
errnie
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 09 srp 2014, 08:51
Vévodové
Offline
 
Příspěvky: 741
Registrován: 22 dub 2014, 10:28
Kontaktovat uživatele: SZ
 
v 10. dieli str. 162 sa stretáva Angelika s de Bardagnem ( :x )... ktorý spomína na Desgreza...
"Minulý rok sa mu podarilo dať do väzenia veľmi vznešenú dámu........ (
Kráľ sa nechcel zastaviť ani pred takou skutočnosťou, že ide o dcéru štátneho radcu"
ale, sťali jej hlavu (r. 17.7. 1676 )
Angelika sa stretla s de Bardagne 1677, takže by znova dátumy na časovej osi sedeli :roll: .


Nahoru
Profil Citovat
errnie
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 09 srp 2014, 09:31
Vévodové
Offline
 
Příspěvky: 741
Registrován: 22 dub 2014, 10:28
Kontaktovat uživatele: SZ
 
pridávam hotovú časovú os zo 7. a 8. dielu, historickú mi treba ešte dokončiť a pohľadať správne dátumy + správne preložiť niektoré zmienky,

to čo som zistila ja, som označila červenou farbou, to čo bolo pôvodné z pôvodného súboru som nechala v časovej osi čiernou farbou, ak to nie je správne, tak to prerobím...

Přílohy
Casove_osy_errnie2 (1).xls
(133 KiB) Staženo 336 x


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 09 srp 2014, 12:45
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
errnie píše:
pridávam hotovú časovú os zo 7. a 8. dielu, historickú mi treba ešte dokončiť a pohľadať správne dátumy + správne preložiť niektoré zmienky,

to čo som zistila ja, som označila červenou farbou, to čo bolo pôvodné z pôvodného súboru som nechala v časovej osi čiernou farbou, ak to nie je správne, tak to prerobím...

Super Errnie! :mrgreen: :mrgreen:


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: časová os 14 diel
Napsal: 10 srp 2014, 14:10
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
v poslednom diely je napisane, skor ako prezimuju Joffrey & Angelika vo Wapasu (Kapitola pevnost srdca) ze Cantor a Florimond su uz na kralovskom dvore takmer tri roky...odisli 1678..a este je tam viacej narazok ze je rok 1681...a potom este prezimovali az potom Joffrey odplaval z Frontenacom...znamena to ze to bolo v roku 1682 ako som predpokladala

opravte ma ak sa mylim....


Nahoru
Profil Citovat
fantina
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 11 srp 2014, 02:39
Administrátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 688
Registrován: 28 zář 2012, 20:16
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Hi hi, nemýlíš se, Moirro :wink: Já si tuhle informaci nechávala jako překvapení na sraz :P Já to říkám pořád, že je tam někde "ztracený rok", o kterém není nikde zmínka :D
Prostě to mám pro vás připravené jako "úkol" - najít informaci o tom, že mezi odjezdem z Québeku a narozením dvojčat uplynuly 2 roky a ne jeden, jak si zatím myslíme :)


Nahoru
Profil Citovat
fantina
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 11 srp 2014, 02:53
Administrátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 688
Registrován: 28 zář 2012, 20:16
Kontaktovat uživatele: SZ
 
errnie píše:
pridávam hotovú časovú os zo 7. a 8. dielu, historickú mi treba ešte dokončiť a pohľadať správne dátumy + správne preložiť niektoré zmienky, to čo som zistila ja, som označila červenou farbou, to čo bolo pôvodné z pôvodného súboru som nechala v časovej osi čiernou farbou, ak to nie je správne, tak to prerobím...
Errnie, úplná nádhera! K tomu vůbec není co dodat :) /tleskající smajlík/
Jinak jestli se chceš ještě pustit do dalšího dílu - A. a ďáblice - takhle podrobně, tak to stopro bude vítané. Sice už mám poznámky, které zpracovávala Athenais, ale zase čím víc podrobností, tím se nám třeba bude líp hledat ten ztracený rok. I když je pravdou, že zrovna tyto díly A. v pokušení až A. a spiknutí stínů se odehrávají jen během 7 měsíců, takže zrovna sem se nám ten chybějící rok asi těžko schoval, že? :mrgreen: :mrgreen: Ale na druhou stranu je tam hodně dialogů, ve kterých se mohou skrývat cenné historické údaje, a ty by nám pomoct mohly :wink:


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 11 srp 2014, 09:57
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
fantina píše:
Hi hi, nemýlíš se, Moirro :wink: Já si tuhle informaci nechávala jako překvapení na sraz :P Já to říkám pořád, že je tam někde "ztracený rok", o kterém není nikde zmínka :D
Prostě to mám pro vás připravené jako "úkol" - najít informaci o tom, že mezi odjezdem z Québeku a narozením dvojčat uplynuly 2 roky a ne jeden, jak si zatím myslíme :)
Och to mi je luto Fantina ze som to tu teraz vykotkodakala :shock: :roll: , ale hladala som cosi v poslednom diely v suvislosti
z casovymi osami ku Quebecu a udrelo mi to do oci.... :roll: :oops:

Niekedy staci zle prelozena veta v preklade a dolezita informacia sa z hnihy jednoducho "vypari",
tak ako to bolo z Angelikynym hodenim sa Joffreyovi okolo krku. :wink:
Takze budem musiet poctivo citat stranu po strane stare nemecke vydania.


Nahoru
Profil Citovat
dauphine
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 11 srp 2014, 10:54
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1232
Registrován: 06 lis 2011, 19:01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Týjo Errnie, tak ta osa ta je úžasná! Naprosto nechápu jak jste vždycky schopné nalézt přesná data, smekám a mám vždycky depresi když to vidím. :shock: :roll:

A ten chybějící rok vzdávám, nejsem žádný Desgrez. :mrgreen: :mrgreen: Ale budu hrozně zvědavá na co jste přišly...;)


Nahoru
Profil Citovat
evina2
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 11 srp 2014, 14:52
Rytíři
Offline
 
Příspěvky: 3
Registrován: 22 čer 2014, 12:41
Kontaktovat uživatele: SZ
 
nemohol by byt ten strateny rok. v angelike a vitazstve str, 6 joffrey hovori. ....ako ju len mohol pred par rokmi, ked prisli do noveho sveta, nechat celu jednu zimu v gouldusbore? ako len mohol bez nej odist so svojimi ludmi do vnutrozemia?


Nahoru
Profil Citovat
fantina
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 11 srp 2014, 15:06
Administrátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 688
Registrován: 28 zář 2012, 20:16
Kontaktovat uživatele: SZ
 
evina2 píše:
nemohol by byt ten strateny rok. v angelike a vitazstve str, 6 joffrey hovori. ....ako ju len mohol pred par rokmi, ked prisli do noveho sveta, nechat celu jednu zimu v gouldusbore? ako len mohol bez nej odist so svojimi ludmi do vnutrozemia?
Ha ha, další perla překladatelů :lol: Tak teď už opravdu nevím. Sice jsem už tady zmiňovala, že by bylo fajn, kdyby ten první rok strávili na pobřeží, ale děj obou knih mezi sebou na sebe navazuje, takže to tak nevypadá. Proto se spíš přikláním k českému překladu, který zní:
"Udiveně si kladl otázku, jak si mohl před několika lety při jejich příjezdu do Nového světa myslet, že ji nechá celou zimu v Gouldsboru a sám se se svými muži vydá do vnitrozemí? Dnes si to vůbec nedokázal představit."

Já doufala, že ho najdu v knize A. a cesta naděje, na začátku, jak před porodem dvojčat vzpomíná na celé to období od setkání s Rescatorem, ale i tady je zmínka, že "tomu budou už tři roky", takže to zase vychází na rok 1679 a ne 1680, jak bychom potřebovali. :wink: Tak fakt už nevím :shock:


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 11 srp 2014, 17:12
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
fantina píše:
evina2 píše:
nemohol by byt ten strateny rok. v angelike a vitazstve str, 6 joffrey hovori. ....ako ju len mohol pred par rokmi, ked prisli do noveho sveta, nechat celu jednu zimu v gouldusbore? ako len mohol bez nej odist so svojimi ludmi do vnutrozemia?
Ha ha, další perla překladatelů :lol:
spíš přikláním k českému překladu, který zní:
"Udiveně si kladl otázku, jak si mohl před několika lety při jejich příjezdu do Nového světa myslet, že ji nechá celou zimu v Gouldsboru a sám se se svými muži vydá do vnitrozemí? Dnes si to vůbec nedokázal představit."
Nuz napinave :idea: :!: som zvedava ake perly najdem v nemeckom, anglickom a francuzkom vydani! :shock: :roll:

Ideme na to! :mrgreen: :twisted: :twisted:

myslela som otvorim anglicku a namecku knizku na stranke 6 a pozriem sa.....

Typycky zurivy nadsenec typu "ja" :roll: :lol: :lol: HA-HA

V Anglictine ta kniha este nevysla a Nemecka kniha zacina prvou kapitolou strankou cislo 7 :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 11 srp 2014, 18:18
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
fantina píše:
evina2 píše:
nemohol by byt ten strateny rok. v angelike a vitazstve str, 6 joffrey hovori. ....ako ju len mohol pred par rokmi, ked prisli do noveho sveta, nechat celu jednu zimu v gouldusbore? ako len mohol bez nej odist so svojimi ludmi do vnutrozemia?
Ha ha, další perla překladatelů :lol:

"Udiveně si kladl otázku, jak si mohl před několika lety při jejich příjezdu do Nového světa myslet, že ji nechá celou zimu v Gouldsboru a sám se se svými muži vydá do vnitrozemí? Dnes si to vůbec nedokázal představit."
Ano je to "perla" Slovenskych prekladatelov.

Vo Francuzkej knihe:
Comment, se demandait-il surpris, avait-il pu quelques années plus tôt, envisager, à leur
arrivée au Nouveau Monde, de la laisser tout un hiver derrièrelui, à Gouldsboro, tandis qu'il s'enfoncerait seul, avec seshommes, à l'intérieur des terres ? Cela luiparaissait aberrant aujourd'hui...

Co v preklade znamena:
Ako len pred par rokmi po ich prichode do noveho sveta mohol vobec len pomysliet na to ze by ju
celu jednu zimu nechal v Gouldsbore kym sa on z muzmi vyberie do vnutrozemia? vravel si prekvapene.
Dnes mu to pripadalo celkom absurdne.....

Aj v Nemeckej knihe je "ako len vobec mohol mat taky plan":

Wie könnte er nur, so fragte er sich, bei ihrer Ankunft in der Neuen Welt den Plan gehabt haben, sie einen ganzen Winter lang In Gouldsboro zurrückzulassen, während er sich allein mit seinen Männern ins Innere des landees urchschlagen wollte? Heute scheint ihm das absurd.....


Nahoru
Profil Citovat
fantina
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 14 srp 2014, 00:46
Administrátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 688
Registrován: 28 zář 2012, 20:16
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše:
Typycky zurivy nadsenec typu "ja" :roll: :lol: :lol: HA-HA
Moirro, strašně jsi mě rozesmála, já si představila, jak běžíš ke sbírce knih a jak se tváříš, když sis uvědomila, že v angličtině si nic nepřečteš :mrgreen: A to s tou "prázdnou" šestou stránkou v německém vydání taky :mrgreen:
No, hlavně že alespoň víme, že na pobřeží nejspíš první rok nestrávili. Leda, že by do Ameriky rok pluli, ale to je asi nepravděpodobné, to by se na tý lodi dřív umlátili :?
Takže zase nic. Musíme hledat dál :roll:


Nahoru
Profil Citovat
errnie
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 17 srp 2014, 23:12
Vévodové
Offline
 
Příspěvky: 741
Registrován: 22 dub 2014, 10:28
Kontaktovat uživatele: SZ
 
dievčatá, v r. 1682 sa kráľovský dvor presťahoval do Versailles, takže pri čítaní posledného dielu je možno dobré všimnúť si aj tento detail, či sa niekde nespomína práve táto skutočnosť :?:


Nahoru
Profil Citovat
errnie
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 18 srp 2014, 00:00
Vévodové
Offline
 
Příspěvky: 741
Registrován: 22 dub 2014, 10:28
Kontaktovat uživatele: SZ
 
fantine,
pani de Montespan a jej detí, tie dve sa narodili v r. 1677 a 1678 a legalilzované boli v roku 1681, takže podľa knihy v 14. dieli str.58, keď hovorí d´ Estreé, že
citujem:
"dozvedel som sa, že pani de Montespan, vaša priateľka sa vrátila do Versailles........ Vrátila sa a kráľ jej urobil dve deti po sebe, teraz sa ich chystá uznať za pokrvných princov"
a keď Angelika písala listy pre Desgreza o travičskej afére ( v 12. dieli) , v tom r. 1678 , boli už ľavobočkovia od Montespan (keď bola 3-4 roky v nemilosti) na svete... a d´Estrée sa dozvedel o tejto pre neho "novinke" - možno tiež nebol dlho pri dvore :D :D :wink: :twisted:

teda, opravte ma, ak sa mýlim, možno máte iné informácie, ale toto som našla na viacerých stránkach

http://de.wikipedia.org/wiki/Fran%C3%A7 ... _Montespan

Přestože se král roku 1683 oženil s Madame de Maintenon, na Athenaise nezanevřel. Stále si u dvora žila na vysoké noze. Ale jak čas běžel, poznala, že ji král již nemiluje, a opustila Versaille dobrovolně. Uchýlila se do ženského kláštera svatého Josefa, který už dlouho finančně podporovala.

+ ku grófovi Francois d´Estreé asi toľko, že bol skutočnou postavou, teda podľa toho čo som našla, žil akurátik o nejakých pár rokov skôr ako dej v knihe
http://de.wikipedia.org/wiki/Fran%C3%A7 ... tr%C3%A9es

našla som aj iného grófa, http://de.wikipedia.org/wiki/Jean_II._d ... tr%C3%A9es , ale zrejme ten to nebude


Nahoru
Profil Citovat
dauphine
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 19 srp 2014, 20:43
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1232
Registrován: 06 lis 2011, 19:01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Přidávám časovou osu pro 3., 4. a 6. díl. Není tak dokonalá jako ta od Errnie, ale již jsem na všem s naší správkyní Fantinou domluvená, necháme ty časy lehce otevřené tak, jak je to nyní a uvidíme, co se ještě jak pozmění, až budeme mít osy ostatních dílů a až se to bude srovnávat s německým kánonem.

Věci které jsem doplňila jsou v modrých políčkách, červeným písmem pak jsou moje poznámky nebo nesrovnalosti ;) to kdyžtak prosím později domazat.

Doufám, že se vám bude líbit naprosto přesný údaj v historické ose ke třetímu dílu ohledně Lauzunovy svatby :twisted: :twisted: .

Ještě bych vypíchla jednu věc, co jsem včera našla v českém vydání 6. dílu: Den po Rescatorově odmaskování Angelika zmiňuje, že uběhl sotva týden, čili i v českém vydání se dá vystopovat že Rescator odložil masku až po více jak týdnu. (Konkrétně je to na straně 99).

Také jsem osu obohatila o další záložku, kde najdete osu pro pana dokonalého. Do této osy jsem přiřadila ještě jeden sloupeček, aby se dalo srovnat co v danou dobu dělala Angelika, všechny údaje jsou zatím orientační, proto to berte s rezervou, můžu to pak dopracovat až budou dodělány všechny zbylé osy. Co s touhle osou pak uděláte, jestli s ní vůbec něco uděláte, nechám na vás, já jen že mi přišlo zajímavé něco podobného sestavit. A ještě malá technická poznámka: nějak se mi tam přestaly rozšiřovat řádky, čili je text nahňácaný na sebe, prosím tedy, jestli by tu nebyl někdo tak hodný, kdo by mi ty řádečky upravil ;) Myslím, že už všechny dostatečně víme, že jsem technický antitalent :D

Přílohy
Časová osa - dauphine.xls
(140.5 KiB) Staženo 405 x


Nahoru
Profil Citovat
errnie
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 20 srp 2014, 00:06
Vévodové
Offline
 
Příspěvky: 741
Registrován: 22 dub 2014, 10:28
Kontaktovat uživatele: SZ
 
dauphine píše:
Ještě bych vypíchla jednu věc, co jsem včera našla v českém vydání 6. dílu: Den po Rescatorově odmaskování Angelika zmiňuje, že uběhl sotva týden, čili i v českém vydání se dá vystopovat že Rescator odložil masku až po více jak týdnu. (Konkrétně je to na straně 99).

v slovenskej knihe to je na str. 96 a v nemeckom preklade je tiež zmienka, že to bolo po týždni :wink:
tvoju os si budem môcť pozrieť až neskôr, nakoľko mi prestal fungovať office, tak to musím poriešiť :cry: :(


Nahoru
Profil Citovat
dauphine
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 20 srp 2014, 00:10
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1232
Registrován: 06 lis 2011, 19:01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Errnie, děkuji, já vím, právě jsme to řešily ten první den na srazu s Fantinou, v českém vydání tu větu že se plavili týden z nepochopitelného důvodu vypustili.


Nahoru
Profil Citovat
fantina
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 20 srp 2014, 01:36
Administrátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 688
Registrován: 28 zář 2012, 20:16
Kontaktovat uživatele: SZ
 
@errnie: Strašně moc děkuji za ty informace, určitě doplním do časové historické osy, evidentně bude potřeba tam dopsat narození všech dětí krále a Athenais, protože v knihách je o nich často zmínka :wink:
To s tím Francois d´Estreé je zajímavé, spíš to vypadá na jeho syna, který do této doby líp zapadá, ale zase se jmenuje jinak. Každopádně v historické ose se tato informace určitě neztratí :P
Přesto to ale vypadá, že z Francie odjel na ty svoje průzkumy už několik let před tím, než se setkal s Angelikou, takže jeho "informace" nebyly zrovna nejčerstvější. Ani ne tak kvůli té informaci o Athénaisiných dětech, protože to se veřejnost u dvora mohla úplně v klidu dozvědět se zpožděním, ale kvůli tomu, že tvrdí, že "Mauvoisinová je stále u kormidla", která byla zatčena někdy v dubnu 1679 a v únoru 1680 popravena. A slečna de Scorailles byla královou milenkou od léta 1678 do prosince 1679, kdy porodila jeho mrtvé dítě a po špatném porodu onemocněla, v létě 1680 definitivně opustila dvůr a v červnu 1681 umírá. Takže bych to viděla tak, že pan d'Estreé opustil Paříž/Versailles někdy na jaře 1679 ještě před vypuknutím "travičské aféry" a před všemi těmi událostmi, o kterých evidentně v létě (srpnu) 1681, kdy se setkal u kanadského pobřeží s Angelikou, nevěděl :) No, ale představa, že se tam v těch severních mořích potuluje celé dva roky, mi přijde taková divná. Spíš bych odhadovala tak maximálně 1 rok - musím to ještě trochu prozkoumat, jestli se to někde náhodou nepíše.
Stejně pořád nevím, kam ten ztracený rok šoupnout :?

@dauphine: Ach, úplně super časová osa :!: Díky moc :D Věř, že je stejně dokonalá jako ta od Errnie :wink: Snad to zítra stihnou zpracovat, pak bych sem dala do "oznámení" aktuální soubory - časovou osu, statut ke zpracovávaným knihám a taky tu moji "tabulku" s přehledem, jaký věk mají v určitém roce Angelika a její děti :mrgreen:
A pokud máš pocit, že jsi technický antitalent (což si já nemyslím), tak z toho nebuď smutná :wink: Máš úžasný talent na psaní, básnění, kreslení a vůbec veškeré další umění, tak co? Nikdo neumí všechno a proto je nás víc, abychom se doplňovaly, ne?? :lol: :lol:
Nejkrásnější na tvé ose je ta Rescatorova osa, to sladké srdíčko u informace o jeho "zrození" .. ách :oops: :D


Nahoru
Profil Citovat
errnie
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 21 srp 2014, 23:57
Vévodové
Offline
 
Příspěvky: 741
Registrován: 22 dub 2014, 10:28
Kontaktovat uživatele: SZ
 
@dauphine - úžasná časová os, perfektná, vypilovaná,
konečne mi znova funguje počítač, tak som si to v kľude preštudovala, krásne, dala si si úžasnú prácu s ňou,
a to srdiečko pri Rescatorovi - no geniálne :D ,
inak neviem, ako pre teba, ale ja som tú moju časovú os robila neskutočne rada, hľadanie, zapisovanie, súvislosti a pod., normálne som si to vychutnávala, vždy som našla niečo nové, čo som prehliadla a znova objavila.. škoda, že je len 14. dielov :mrgreen: :evil:


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 22 srp 2014, 09:56
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
errnie píše:
@dauphine - úžasná časová os, perfektná, vypilovaná,
konečne mi znova funguje počítač, tak som si to v kľude preštudovala, krásne, dala si si úžasnú prácu s ňou,
a to srdiečko pri Rescatorovi - no geniálne :D ,
inak neviem, ako pre teba, ale ja som tú moju časovú os robila neskutočne rada, hľadanie, zapisovanie, súvislosti a pod., normálne som si to vychutnávala, vždy som našla niečo nové, čo som prehliadla a znova objavila.. škoda, že je len 14. dielov :mrgreen: :evil:
Ano dievcence Dauphine & Errnie, vase casove osi su uzasne! ♥ :) :P

A ta casova os pana dokonaleho aaaaach! :roll: :oops:

Errnie myslim ze to tvoje "skoda ze je len 14 dielov" neplati celkom, ved uz mas nemecky kanon
to je ako keby si mala dalsie knihy, uvidis kolko veci najdes hlavne v 3 prvych dieloch ktore v Slovencine
vobec niesu! :twisted: :twisted:

Errnie, kedze sa momentalne intezivne venujem anligckym prekladom, potrebovala by som pomoc
zo zoznamom obalov nemeckych vydani. Material mam zozbierany, akurat sa neviem z toho celkom
vysomarit. :roll: :roll:
Uvody napisem sama, len tie materialy a udaje k nim potriedit podla tohto vzoru:
http://angelique.international/en_vydani.php

Asi tie obaly zazipujem a dam ich na uloz to :roll:


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 13 říj 2014, 21:07
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Drahe priatelkyne,
prave som sa zacitala na Francuzkom fore do burlivej diskusie o casovej osi kde padali argumenty o tom ze preco Peyrac odplaval do Francie v roku 1682 a nie skor tiez tam riesia ci vie Filip pocitat do 9 :lol: a ine zaujimavosti a argumenty k casovej osi. :roll: :roll:

ibaze link na casovu os co uvadzaju uz nefunguje... :? :?

mozno sa pobili lebo sa nevedeli dohodnut a tak radsej casovu os zrusili :mrgreen: :mrgreen: skoda


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 13 říj 2014, 21:13
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
jeanne píše:
moirra píše:
mozno sa pobili lebo sa nevedeli dohodnut a tak radsej casovu os zrusili :mrgreen: :mrgreen: skoda
Tak můžeme pořád ještě taky dopadnout. Správkyně časové osy tu není, kořeny a klíčky revoluce mohou vyrůstat. :twisted:
ale az po jazvologickej Revolucii! :twisted: :twisted:


Nahoru
Profil Citovat
fantina
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 30 říj 2014, 18:29
Administrátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 688
Registrován: 28 zář 2012, 20:16
Kontaktovat uživatele: SZ
 
jeanne píše:
moirra píše:
mozno sa pobili lebo sa nevedeli dohodnut a tak radsej casovu os zrusili :mrgreen: :mrgreen: skoda
Tak můžeme pořád ještě taky dopadnout. Správkyně časové osy tu není, kořeny a klíčky revoluce mohou vyrůstat. :twisted:
HA HA HA :mrgreen: Tak vzpoury se vám zachtělo :?: :?: :twisted: To bych se na to podívala :!: Vypadá to, že vám budu muset vymyslet zase nějaký pořádný rešeršní úkol, abych vám tyto černé myšlenky vyhnala z hlavy :mrgreen: :mrgreen:
Uvidíme, jak se vám bude zamlouvat doplněná testovací osa, kterou právě dodělávám :wink: ... snad už brzy :roll:


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 24 led 2015, 14:43
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Zaujímava Talianska Časová os:

Ako na to prišli že sa Angelika preháňala po stredozemnom mori v roku 1668 ??? :shock: :shock:

http://xoomer.virgilio.it/enbracar/ange ... /time4.htm

http://xoomer.virgilio.it/enbracar/ange ... /time2.htm


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: PREKLADY - Porovnania v roznych jazykoch
Napsal: 23 bře 2015, 21:01
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Vyplávali z LaRochelle :sailor:

A na trinásty deň si Rescator zložil Masku :mask: :mask: :mask:

Tvrdia naši francúzky priatelia v ich časovej osi

No dámy teraz som sa zapotila :agree:
takže poďte počítať so mnou:

Nemala som si to hádzať už zase do všelijakých prekladačov.....

veď som rozumela slovné spojenie "huit jours" že to znamená osem dní

Il y avait maintenant près de huit jours que le Gouldsboro avait quitté La Rochelle, tenant le cap général vers le couchant.
Angélique venait de les compter sur ses doigts. Près d’une semaine d’écoulée. Et elle n’avait pas encore donné sa réponse à maître Berne.

Ale teraz mi prezraďte prečo to každý prekladač do všetkých jazykov prekladá ako týždeň? Veď týždeň vo Francúzku nemá 8 dní!

Českí prekladatelia boli z toho tak vyjavení, že to z knihy úplne vynechali, hneď s tým aj pár nasledujúcich viet.
(malo to byť presne na začiatku 4 kapitoly, dúfam že vieme že sa jedná o knihu Angelika a jej láska)

Slovenskí zrejme použili prekladač, tak preložili ako týždeň

Prešiel týždeň čo Gouldsboro vyplávala z La Rochele a smerovala na západ. Angelika si spočítala dni na prstoch. Pánu Bernovi ešte nedala odpoveď.

nemeckí sa nedali pomýliť a napísali osem dní a tiež správne preložili západ slnka...i keď dnes už vieme že šialení editori, ktorých ja volám "škrtači" v každej krajine vyškrtávali inak :

Seit beinahe acht 8 Tagen nun hatte die Gouldsboro La Rochelle mit allgemeinem Kurs den Sonnenuntergang verlassen. Angélique hatte es an ihren Fingern abgezählt.
Fast eine Woche war verstrichen, und sie hatte Maître Berne immer noch nicht ihre Antwort gegeben.

Takže francúzky a nemecky by bolo asi takto:

Už je to osem dní čo Gouldsboro opustilo La Rochelle a vyplávalo do západu slnka. Angelika počítala na prstoch.
Uplynul takmer týždeň, a ona nedala Bernovi ešte stále odpoveď. (Kedy ju to požiadal o ruku, na druhý, čí na tretí deň plavby?)


:sailor:

Prečo je to dôležité pre naše výpočty?

Pretože ak toto bol večer ôsmeho dňa po vyplávaní,
Rescator si zložil masku :mask:
ako tvrdia Francúzi presne na trinásty deň! :agree:

Záhadne mi prekladač preložil aj z nemčiny, acht tage, osem dní, ako skoro celý týždeň :evil:

Krátka rekapitulácia:

Keď vyplávali myslím že Angelika videla v knihe zapadať slnko. To sa teda končil prvý deň. Potom ešte osem dní plávali.
To je dohromady deväť.

Potom sa vraví v knihe že na druhý deň to je deň desiaty.
potom je zmienka že o dva dni, to je koniec dvanásteho dňa.
A potom:

Vzápětí se na lodi rozsvítily lucerny. Jedna z nich zamířila ke skupince u zábradlí na přídi, v
níž stála Angelika a čtyři muži. V kruhu světla se objevila snědá tvář starého arabského lékaře Abdel-
Mešrata. Zimou mu ještě víc zežloutly tváře, přestože byl zahalený až po brýle.
Několikrát se uklonil před Angelikou.
„Kapitán vás prosí, abyste k němu přišla. Chce, abyste strávila noc u něj.“
Věta byla vyslovena nanejvýš zdvořile francouzsky a byla naprosto jasná. Angelice se
vhrnula krev do tváří, což ji rozehřálo.

Keď sa zobudila bolo už ráno. Potom prišiel Rescator. :mask:

Voila, Rescator :mask: si zložil masku na trinásty deň. :mask:

PS: Aj ja už som celá popletená, neviem či toto patrí do rubriky Rescator, časová os alebo preklady. :roll: :roll:


Nahoru
Profil Citovat
Zobrazit: Seřadit podle: Směr:
Odpovědět   Stránka 5 z 6  [ 293 příspěvků ]
Zpět na „Knihy Angelika“ | Klikněte pro přechod na stránku… « 1 2 3 4 5 6 »
Přejít na:

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů