Časová osa

Odpovědět   Stránka 2 z 6  [ 293 příspěvků ]
Klikněte pro přechod na stránku… « 1 2 3 4 5 6 »
Autor Zpráva
moirra
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 16 čer 2014, 10:14
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
4poziom.slask.pl
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše:
fantina píše:
jeanne píše:
PS: "A proč je Angelika ve znamení Střelce?" Protože je i její autorka? ;)
Přesně tak :mrgreen: Vím, že už jste to probíraly ve Volné diskuzi - Astrologie, když jste uvažovaly, jakého znamení je Joffrey. Taky mám stejný názor :) Ale Moirra se asi ptala, kde se to v knihách píše.
To stym vestenim si pamätam, ale ja som chcela viacej dokazov. Spomina sa to este niekde inde ze
bola strelec? V skorsich knihach? :roll:

Ja vzdy ked sa nieco pytam, tak konkretne na nieco cielim, v Nemeckom kanone,
ktory je nieco take ako Integrale je napisane ze Angelika "prave, akurat" v Januari 1652 dovrsila
15 rok svojho zivota.
Nemecky jazyk je velmi presny, a v Nemcine by to znamenalo ze mala narodeniny v januari.
Moze to byt aj zly preklad, pozriem do Talianskeho vydania, pretoze ten jazyk je samozrejme
Francuztine najblyzsi, ak aj tam bude "prave, akurat" tak je vsetko jasne.

Ale kedze zrejme pani AG dala vtedy z ruk svoj manuskript, tak uz mozno ani nevedela co kedysi napisala, ved v tolkych rukou popisanych papieroch nieco najst! :roll: :idea:
(kedze sa zrejme nerozumela tym veciam,
nemala agenta, a zrejme surne potrebovali peniaze, podpisala z vydavatelstvami (vo Francii)prisernu
dohodu, uz ten francuzky ju katastrofalne vyzmykal, nemecky vydavatel sa doslova chvalil ze zo zarobku
na tych knihach budu moct zit este aj jeho pravnuci, napisem o tom neskorsie clanok co som pozistovala
z nemeckych archivov zo 60 tich rokov)
Ale dost penazi jej vraj prehajdakal aj jej manzel, ktory investoval do akych si somarin, ako napriklad
volajake pozemky v Luxemburgu..ale o uz je ich sukromny zivot.

A napokon, ved to by bolo aj v skutku nemozne si to pamätat, ved aj na integrale si spätne nechala
prekladat ten nemecky "kanon" a preto sa nemecki citatelia cuduju, ze az tak vela noveho tam pre
nich veru nieje (okem suboja z Germontazom, ale tu celu kapitolu jej vyskrtol vydavatel)

Lahko sa nam resersuje a pise v case ked mame internet, a pocitacove programy ktore nam umoznuju v
textoch hladat takmer rychlostou blesku! :wink: :!: :idea:


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 16 čer 2014, 10:25
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
errnie píše:
v Angelike sa búri, 5.diel, keď poslal kráľ regimenty do Poitou v r. 1673 - mala podľa knihy 33 rokov (takže by sa mala narodiť 1640) :roll:

moirra, v 13.dieli jej veštia z karát a tam hovoria, ty si strelec ...
Ach! Spomina sa tak konkretne ten rok a ten vek, a ak ano, na ktorej strane? mala vtedy uz Honorinu ci nie?
v buducnosti by sme vsetky
mali, ak spominame nieco z knihy uviest stranu popripade ak mame digitalne vydanie aspon kapitolu, :roll:
lebo v tych vydaniach nesedia strany s tymi v knihach)

co sa tyka vestenia pisala som tu ze o tom vesteni viem, hladala som vsak este viacej "dokazov"
lebo takto je to len "vypoved proti vypovedi" ;-)


Nahoru
Profil Citovat
fantina
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 16 čer 2014, 23:37
Administrátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 688
Registrován: 28 zář 2012, 20:16
Kontaktovat uživatele: SZ
 
No, tak už zase nevím, na jakou stranu se přiklonit :roll: Našla jsem něco, co by „mohlo“ určit přesný rok odplutí Angeliky a Rescatora z La Rochelle. Dřív jsem prostě po tom nepátrala, takže jsem tomu textu nepřikládala takovou váhu.
Některým z vás tím udělám radost – viď Moirro :wink:, jiné možná moc nepotěším. A přiznám se, že to ale úplně rozhazuje všechny ostatní letopočty, ve kterých se měla odehrávat doba od návratu ze Středomoří až po odjezd z La Rochelle .... vůbec se mi to nehodí – pak nic nevychází :?

V závěru knihy A. se bouří (část Protestanti z La Rochelle, kap. 13) je Angelika vyslýchána nejdřív protivným Baumierem, poté přítelem Desgrezem. Baumier jí říká, že 3. dubna byla sledována muži, které najal .. víme, jak ta událost dopadla a A. strašně chtěla odjet pryč na moře. Pár dní po této nepříjemné události se prostestanti rozhodli, že opustí La Rochelle. Na odplutí ale museli čekat ještě 3 týdny, než doplují do přístavu Holanďani. Když Angeliku zatkli, tak zbývalo pár dní do utajovaného nalodění. Takže dejme tomu, že výslech se odehrával koncem dubna, cca 25.-26.4.

Pak nastoupí Desgrez a ve svém úvodním monologu říká:
„.... Ach, abych přiznal, já žiju daleko pokorněji. Vyřizuju běžnou agendu, jak mi přichází pod ruku. Nedávno jsem zatkl jednu z vašich sousedek .. markýzu de Brinvilliers. Nevím, jestli si vzpomínáte. ...“

A teď historický fakt:
„Markýzu de Brinvilliers, jež byla v roce 1673 v nepřítomnosti odsouzena k smrti, zatkli až v březnu roku 1676 v Nizozemí. Její proces před pařížským parlamentem trval od 29. dubna až do 16. července.“

Takže ... rok 1676 :!: :?:
No, co na to říct. Momentálně se tím dostáváme do docela prekérní situace, protože po tomhle ty prožité roky a uvedené věky (stáří hrdinů) v knize A. se bouří vůbec nesouhlasí, resp. nevím, jak je jinak napasovat. Takže „záhada letopočtů“ pokračuje :lol:

PS: Myslíte, že byla AG opravdu tak precizní a tohle myslela vážně?


Nahoru
Profil Citovat
dauphine
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 16 čer 2014, 23:49
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1232
Registrován: 06 lis 2011, 19:01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Já si prostě myslím že AG se to pak už trošku míchalo, což se dá pochopit při množství knih které napsala a řešerší které musela udělat, už si prostě nepamatovala že někde napsala nějaké datum, tak pak napsala něco jiného...


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 17 čer 2014, 10:25
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
fantina píše:

Pak nastoupí Desgrez a ve svém úvodním monologu říká:
Nedávno jsem zatkl jednu z vašich sousedek .. markýzu de Brinvilliers. Nevím, jestli si vzpomínáte. ...“

A teď historický fakt:
„Markýzu de Brinvilliers, jež byla v roce 1673 v nepřítomnosti odsouzena k smrti, zatkli až v březnu roku 1676 v Nizozemí. Její proces před pařížským parlamentem trval od 29. dubna až do 16. července.“

Takže ... rok 1676 :!: :?:
No, co na to říct. Momentálně se tím dostáváme do docela prekérní situace, protože po tomhle ty prožité roky a uvedené věky (stáří hrdinů) v knize A. se bouří vůbec nesouhlasí, resp. nevím, jak je jinak napasovat. Takže „záhada letopočtů“ pokračuje :lol:

PS: Myslíte, že byla AG opravdu tak precizní a tohle myslela vážně?
Fantina, brilliantny objav! :mrgreen:

S tym vekom hrdinov sa to pani AG trochu plietlo, ale necudo vsetko pisala rukou, a ak mala potom nieco spätne hladat no zbohom...reserse a poznamky mala po papierikoch, neexistoval internet...zacala pisat v roku 1956 a posledny diel koncila 1985. Niekde som citala ze tych rukopisov bolo tolko ze z nich kopu museli zlikvidovat ked sa stahovali! :( :(
(To je premna horsia sprava ako to ze Joffreyovi zburali palace!!!! :shock: :( )

Ale jedna vec je ista: Ked pani AG uda dve taketo informacie spolu ako ze: Uznajte pani 15 rokov &
Desgrez: zatkol som markýzu de Brinvilliers = prenu ked to pisala bol rok 1676
a cez to prejde autobus!

Celkom chapem Francuzov ze ignoruju uvedeny vek hrdinov a vsimaju si len a len historicke udalosti spominane v jednotlivych knihach. ;-)

Jeanne: Historicka os moze byt pojata volnejsie len tam kde chybaju historicke udalosti podlozene
datumom. Skor by som povedala ze volnejsie sa musi brat uvedeny VEK hrdinov. Alebo ho celkom ignorovat
a skusit zostavit casovu os len podla historickych udalosti v jednotlivych knihach (ked sa k tomu dostanem
presne toto si zelam spravit)
-----------------------------

Kedze prepisujem casovu os do Nemciny, a knihy sa odlisuju, takze musim kontrolovat ci sa dane udalosti nachadzaju aj v nemeckom kanone porobila som kopu objavov v starom nemeckom vydani:

Datum kedy Angelika prisla prvy krat od Joffreyovej smrti do Versailles:
Am 21. Juni 1667 machte sich die Marquise du Plessis-Bellière nach Versailles auf.
To je datum uvedeny v Nemeckom kanone kedy sa Angelika prvy krat po Joffreyovej smrti objavila vo Versailles. (Vysla rok pred Francuzkou, ze by to potom upravila pani AG ??? )
21. června 1666 vyrazila markýza du Plessis-Belliere do Versailles je v ceskej knihe.. aj v Slovenskej nuz tak teda treba sa pozriet ze kedy teda!
V Talianskej starej je:Il 21 giugno 1666, V spanielskej el rey el 21 de junio de 1666 la marquesa du plessis belliere fue a versalles
Vo Francuzkej je Le 21 juin 1666,
la marquise du Plessis-Bellière s'en fut à Versailles.
Napada niekoho odovodnenie preco to mal byt 1966 a nie 1967..mozno to naozaj opravila pani AG, ale
ten 1966 mohol byt AJ preklep vo Francuzkom z ktoreho sa potom dalej prekladalo, pretoze Nemci tvrdili ze mali prvy manuskript (a potvrdila to aj pani AG).

ANO som CVOK! :roll: :mrgreen: :mrgreen:
------------------------

Dalsia vec, naozaj velmi velmi zaujimava:
Tesne predtym ako Angelika a jej Hugenoti vyplavali z La Rochele, tak dopisoval Mercelot knihu, Kroniku o Hugenotoch ktora sa volala: »Annalen der den Bewohnern La Rochelles in den Jahren des Heils von 1663 bis 1676 auferlegten Verfolgungen und Opfer"
Kronika obyvatelov La Rochelle v rokoch milosti 1663 az 1676, vytrpene prenasledovanie a jeho obete.
takze BOL rok 1676 !!!
Ano je to aj vo Francuzkej knihe: Les Annales des tourments et
sacrifices infligés aux Rochelais en ces années de
grâce de 1663 à 1676
a napokon snad ta kronika naozaj existovala aj v skutocnosti..musim mrknut. :roll: :idea:

A ceske vydanie to cele este korunovalo: Pan Mercelot vzal do podpaží knihu, již psal už dlouhá léta na papíru s vodoznakem královských zbraní. Její název zněl: Zápisky o utrpení a nucených obětech Larochellanů v létech
Páně 1663 až 1678.(myslim ze ten 1678 je preklep! :evil: )
Bylo to jeho celoživotní dílo.


Nahoru
Profil Citovat
fantina
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 17 čer 2014, 20:34
Administrátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 688
Registrován: 28 zář 2012, 20:16
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše:
Datum kedy Angelika prisla prvy krat od Joffreyovej smrti do Versailles:
Am 21. Juni 1667 machte sich die Marquise du Plessis-Bellière nach Versailles auf.
To je datum uvedeny v Nemeckom kanone kedy sa Angelika prvy krat po Joffreyovej smrti objavila vo Versailles. (Vysla rok pred Francuzkou, ze by to potom upravila pani AG ??? )
21. června 1666 vyrazila markýza du Plessis-Belliere do Versailles je v ceskej knihe
Napada niekoho odovodnenie preco to mal byt 1966 a nie 1967..mozno to naozaj opravila pani AG, ale ten 1966 mohol byt AJ preklep vo Francuzkom z ktoreho sa potom dalej prekladalo, pretoze Nemci tvrdili ze mali prvy manuskript (a potvrdila to aj pani AG).
To se dá snadno vysvětlit a podle mě to nejspíš změnila sama paní AG.
Angelika nemohla přijít ke dvoru až 21.6.1667, protože v té době by tam krále nepotkala :lol: .... a taky by se nemohla účastnit „výletu králova dvora“ do Flander, kam přijela (pro změnu nepozvaná) Louisa de La Vallière, která se na cestu z Versailles do La Fère vydala 19. června 1667 (viz např. tento web http://angelique.international/angelika ... landry.php)
Takže rok musel být změněn, aby děj románu lépe zapadal do historie.

Tím se ale (alespoň pro mě) vysvětluje, proč často zmiňovaný věk nesedí. Předpokládám, že úplně ta první, ta původní verze AG byla zpracovaná trochu jinak, nejspíš z počátku tvořila ucelený příběh s náznaky historických faktů. Pak se ale Anne pustila do širšího pojetí a věnovala se historii podrobněji, děj zasadila do konkrétních historických událostí, čímž se občas stalo, že původní struktura se o několik měsíců či let posunula a došlo i ke změně stáří hrdinů, což se – přesně jak píšeš, Moirro - nedalo bez současných technologických možností vychytat. A asi proto taky paní AG při vydání nové série L’Intégrale omezila uvádění přesnějších časových údajů a letopočtů – jak psala vysvětlení Jeanne. Přesto se AG podařilo vytvořit nadčasové dílo.

Ale i tak, když už v knize nějaký letopočet uveden byl, tak si alespoň vydavatelé mohli dávat lepší pozor na překlepy :x


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 17 čer 2014, 20:51
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
fantina píše:
To se dá snadno vysvětlit a podle mě to nejspíš změnila sama paní AG.
Angelika nemohla přijít ke dvoru až 21.6.1667, protože v té době by tam krále nepotkala :lol: ....
Takže rok musel být změněn, aby děj románu lépe zapadal do historie.

Tím se ale (alespoň pro mě) vysvětluje, proč často zmiňovaný věk nesedí. Předpokládám, že úplně ta první, ta původní verze AG byla zpracovaná trochu jinak, nejspíš z počátku tvořila ucelený příběh s náznaky historických faktů. Pak se ale Anne pustila do širšího pojetí a věnovala se historii podrobněji, děj zasadila do konkrétních historických událostí,
Dakujem Fantine za vysvetlenie o datume prichodu Angeliky do Versailles ;-) usetrila si mi resersovanie
ze niekedy nesedi vek nasich hrdinov to celkom chapem, ale ajtak v tom Nemeckom kanone (povodna verzia bol v mnohych veciach obsiahlejsia) je ovela viacej veci ako v inych vydaniach
a inak je tam historicky korektne napisane takmer vsetko, a kedze pani AG 3 roky predtym ako zacala pisat resersovala
vo Versailles, priklanam sa skor k tomu, ze v tom pripade to bola tlaciarenska chyba Nemcov, ved vsetky ostatne vydania, Taliani a Francuzi ktori vydavali uz rok po Nemcoch ale aj ostatni ako Spanieli, Slovaci atd. uvadzaju rok 1667
...............................................................

PS: To La Rochele je dufam teraz uz jasne ze to bol rok 1676....Ked tam pani AG vlozila hned 3 informacie o tom aky rok bol
tak to nemohol byt omyl.
A este jeden argument:
Podla casovej osi od Jeanne by Honorine mala na Gouldsboro iba rok a pol..nemozne aby rozpravala tak rozumne ako rozpravala a behala po lodi sama v takom veku a Joffrey ked rozmyslal ake stare to dievcatko je jej hadal okolo troch rokov.
V 1963 ju Angelika este nemala, takze Jeanne spravne uvadza ze sa narodila v lete 1964. Takze na Gouldsboro mala dva a pol roka, co sa mne tiez zda malo..ale prosim.


Nahoru
Profil Citovat
fantina
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 17 čer 2014, 21:07
Administrátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 688
Registrován: 28 zář 2012, 20:16
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše:
A este jeden argument:
Podla casovej osi od Jeanne by Honorine mala na Gouldsboro iba rok a pol..nemozne aby rozpravala tak rozumne ako rozpravala a behala po lodi sama v takom veku a Joffrey ked rozmyslal ake stare to dievcatko je jej hadal okolo troch rokov.
V 1963 ju Angelika este nemala, takze Jeanne spravne uvadza ze sa narodila v lete 1964. Takze na Gouldsboro mala dva a pol roka, co sa mne tiez zda malo..ale prosim.
No, nevím, myslím, že tam je chybka. Celkově mi to vychází, že se Hon narodila ke konci července (Jula) 1672, ale ještě nejsem s celkovým průzkumem všech předchozích dílů u konce, tak uvidíme, kam nám nakonec "zapadne". V díle A. a její láska (české vydání) se sice uvádí, že jí byly tři roky, když skočila do moře, ale vzhledem k tomu, že pravděpodobně vypluli z La Rochelle na konci dubna 1676, tak by to odpovídalo - ještě jí čtyři roky vlastně nebyly. Tak asi tak :) Můj názor :wink:

PS: Jak to, že ji ještě v roce 1673 neměla? V A. se bouří, díl Honorina, kap. 9 se píše: "Mezi pluky, jež král poslal do Poitou v roce 1673, byl také I. pluk z Auvergne, ...."
moira píše:
21. června 1666 vyrazila markýza du Plessis-Belliere do Versailles je v ceskej knihe
Napada niekoho odovodnenie preco to mal byt 1966 a nie 1967..
Teď jsem si ale ještě na něco vzpomněla ... je ale pravdou, že ještě téhož roku 1666 se A. setkává na honu s d'Andijosem, který právě po sedmi letech ukončil svou vzpouru proti králi, která začala v r. 1660 po zatčení Joffreye. Takže rok 1667 by se sem určitě hodil líp :lol:


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 17 čer 2014, 21:55
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Sorry, samozrejme ze ju v 1673 uz mala!
Honorine zije uz na zaciatku knihy na strane 79 pdf ceske a zmienka o roku 1673 prichadza na strane 85

Cize datum narodenia bude ako ty hovoris leto 1672, ved aj Joffrey tusim
hadal dievcatku tri az styry roky. nakoniec prideme na to ze pani AG ma vsetko spravne len my nie :D :D
Inaka aj Francuzka casova os vravi ze Honorine sa narodila v Juli 1672 ;-)

Kedy si myslis ze sa Angelika stretla z Rescatorom v Kandii? 1670 ci 1671 ???? :roll:
Ja si myslim ze Francuzi maju pravdu a bolo to 1670. ;-)


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 17 čer 2014, 21:58
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
fantina píše:
moira píše:
21. června 1666 vyrazila markýza du Plessis-Belliere do Versailles je v ceskej knihe
Napada niekoho odovodnenie preco to mal byt 1966 a nie 1967..
Teď jsem si ale ještě na něco vzpomněla ... je ale pravdou, že ještě téhož roku 1666 se A. setkává na honu s d'Andijosem, který právě po sedmi letech ukončil svou vzpouru proti králi, která začala v r. 1660 po zatčení Joffreye. Takže rok 1667 by se sem určitě hodil líp :lol:
Ozaj, a Andijos a aj ta vzbura historicky naozaj existovali! :roll: :!:
A aj ten rad modrych kabatcov, ci co to bolo!


Nahoru
Profil Citovat
fantina
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 18 čer 2014, 03:13
Administrátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 688
Registrován: 28 zář 2012, 20:16
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše:
Kedy si myslis ze sa Angelika stretla z Rescatorom v Kandii? 1670 ci 1671 ???? :roll:
Ja si myslim ze Francuzi maju pravdu a bolo to 1670. ;-)
:D :D Jo, určitě .... 1670. Ale já typuju spíš až listopad, max. konec října, podle toho, jestli skutečně odplula z Marseille začátkem září. Strávila totiž docela dost času plavbou na královské galéře, pak na malé lodi Marseillana a pak na Hermesu, kde byla více jak měsíc nemocná a pak se ještě nějakou chvíli zotavovala. A teprve potom zakotvili v Kandii. Takže se mohli potkat minimálně až za 2 měsíce od Angeličina vyplutí z Francie.

Co ve fr. ose ale podle mě moc nesouhlasí, je příchod Angeliky a Colina do Ceuty ... leden by byl moc brzy a ještě jsem nepřišla na to, podle čeho to takhle spočítali. Já, když to pro změnu beru zpětně, tak mi vychází spíš konec března, protože ... na Plessis se vrátila až v květnu (viz A. se bouří, první část Oheň doutná, kap. 2), předtím absolvovala jízdu z Marseille, která včetně několikadenního vězení, nešťastného potratu a boje o život po ztrátě krve mohla trvat tak 14 dnů, cesta z Ceuty do Marseille by měla trvat tak 15 dnů, max. tři týdny. Než odjela z Ceuty, tak se ještě pár dní léčila z vyčerpání. Takže cca 1,5 měsíce by mělo uběhnout od příchodu do Ceuty do návratu na Plessis.


Nahoru
Profil Citovat
fantina
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 18 čer 2014, 03:21
Administrátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 688
Registrován: 28 zář 2012, 20:16
Kontaktovat uživatele: SZ
 
jeanne píše:
Proto by casova osa mela byt pojata volneji, v rozmezi moznych let. Pro presna data tak, jak by se nam to libilo, by AG musela prepsat celou serii. Proste plynuti casu pojimala volneji a my se s tim porad nehodlame smirit. Ucelem nasi osy by asi melo byt jen graficke shrnuti udalosti pro predstavu o komplexnosti dila, nez se stale snazit dokazovat, jak presprilis volne to AG ma.
Jeanne, neboj :wink: přesná bude jen historie :) My teď spíš víceméně probíráme, jak moc se trefili či netrefili v chronologii Francouzi.
Já bych rozhodně nikdy nechtěla, aby Angeliku někdo přepisoval :? ... já ji mám ráda takovou, jaká je :wink:


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 18 čer 2014, 16:41
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
fantina píše:
jeanne píše:
Pro presna data tak, jak by se nam to libilo, by AG musela prepsat celou serii. přesná bude jen historie :) My teď spíš víceméně probíráme, jak moc se trefili či netrefili v chronologii Francouzi.
Já bych rozhodně nikdy nechtěla, aby Angeliku někdo přepisoval :? ... já ji mám ráda takovou, jaká je :wink:
Aj ja mam rada Angeliku taku aka je, a nic by som na nej neprepisovala. nenazdavam sa vsak ze
pani Anne Golon bola az taka nepresna, skor si myslim ze nase vyskumy, a tie casove osi su nepresne.
Tie Jeannine aj tie Francuzke. :roll: :!: :idea:
Ved som kdesi citala ze jej knihy rozoberali aj na univerzitach a cudovali sa ako presne mala zmapovane historicke udalosti tej doby.

Andijosovo povstanie trvalo sedem rokov?
Aj takto sa to da zobrat:
1 rok 1660
2 rok 1661
3 rok 1662
4 rok 1663
5 rok 1664
6 rok 1665
7 rok 1666

Snazim sa trosku poskumat minulost Andijosa. ;-)


Nahoru
Profil Citovat
fantina
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 19 čer 2014, 11:12
Administrátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 688
Registrován: 28 zář 2012, 20:16
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše:
Aj takto sa to da zobrat: 7 rok 1666
To je dobrý! Vidíš, já zapomněla počítat ty roky včetně. Alespoň v tomhle jsem trochu klidnější :)
Stále mám ale problém s přiřazením děje v díle A. a král - Válka v krajkách k historickým faktům chronologicky. Ale to bych si nechala až na sraz, mohly bychom to tam probrat. Zatím bych si bokem k tomuhle dílu přiřadila časový sled událostí zvlášť a vy byste mi pak řekly svůj názor, jak to upravit v časové ose.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 19 čer 2014, 14:28
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
fantina píše:
Zatím bych si bokem k tomuhle dílu přiřadila časový sled událostí zvlášť a vy byste mi pak řekli svůj názor, jak to upravit v časové ose.
Genialny napad. Vypisovat postupne spominane historicke udalosti z jednotlivych dielov zvlast
by tiez nebolo odveci, ked clovek na nejake narazi. ;-)


Nahoru
Profil Citovat
evina2
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 22 čer 2014, 13:55
Rytíři
Offline
 
Příspěvky: 3
Registrován: 22 čer 2014, 12:41
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Ahojte, už dlhšie čítam tento úžasný web a hlavne fikcie sú super. Pri opätovnom čítaní kníh som
si všimla údaj z Angeliky Nový svet, str.64
Gróf de Loménie..., Toto napísal po mnohých rokoch dôstojnému pátrovi Danielovi de Maubeuge v septembri 1682. List ostal nedokončený. Na týchto stránkach si pripomína svoje prvé stretnutie s grófom de Peyrac ......
Podľa toho odišiel Joffrey v roku 1682 nakoľko Loménie v roku 1682 ešte žil.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 22 čer 2014, 14:25
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Ahoj Evina,
vitaj na fore. Dobry postreh. :D

Ukazuje to aspon tolko ze uz v tom case pani AG
uvazovala o roku 1682. Ved bola v Kanade aj z manzelom, kde robili historicke
reserse.

PS: Pre tych ktori vyhladavaju v PDF, ten dopis je v Angelika a novy svet na strane 33 :wink:


Nahoru
Profil Citovat
fantina
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 22 čer 2014, 14:35
Administrátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 688
Registrován: 28 zář 2012, 20:16
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Evino, taky vítám a děkuju za info - opravdu dobrý postřeh :wink: . Nedávno jsem tu knihu projížděla, protože jsem hledala info o tom, jestli je Angelika ve znamení Střelce nebo ne, ale tuhle pasáž, kde je napsaný rok 1682, jsem zřejmě přeskočila :( (v české verzi je to str. 66). Jinak Loménie ještě žil, teprve po odjezdu Peyraca na konci podzimu napadl Wapassu, kde ho A. zastřelila. Možná proto zůstal dopis nedokončený ....
Takže, sice mi to ale i tak v časové ose nevychází (příjezd 1676, odjezd Joffreye 1682, konec děje jaro 1683), ale budeme se s tím asi muset smířit. Prostě mi tam ten jeden prožitý rok v Americe chybí, tak doufám, že ho někdo z vás najde :)


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 22 čer 2014, 14:52
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Fantina,
mne sa podvedome zda ze odpoved je v dvojickach a tehotenstve...to trva 9 mesiacov
plus dvojicky mali na jar 1683 rok a pol...ale Angelika neotehotnela v Qeebecu
takze tam treba trochu poskumat...
myslim ze ked knihu po knihe prejdeme
ten "strateny" rok sa nam nakoniec dako zjavi.... :roll: :wink:


Nahoru
Profil Citovat
fantina
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 22 čer 2014, 15:03
Administrátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 688
Registrován: 28 zář 2012, 20:16
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Moirro, o tom "skrytém" roku vím, to je ta zima, o které je zmínka na začátku A. a cesta naděje, když A. uvažuje, proč vlastně další dítě chtěla. Ale i tak mi pak vychází, že se dvojčata narodila 1679 a ne 1680, jak by vlastně díky tomu "roku odjezdu" měla. Prostě když vypočítávám zimy strávené v Americe (tak, jak to udělala Dauphine), tak mi vychází 6 zim od příjezdu, ne 7 .... to by pak museli připlout až v roce 1677, což už je ale opravdu dost posunutý.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 22 čer 2014, 19:24
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Fantina
Po tych tvojich resersiach z lodami...aj ja som si myslela ze sa museli
plavit najmenej 2 mesiace ....
Neda mi pokoj ze ak by odplavali na JESEN z La Rochelle do Ameriky (dva mesiace) uz by bol musel byt
v tych zemepisnych sirkach pomaly sneh ked dorazili, a nieto ze by sa Angelika mohla este
kupat v jazere na vyprave do stredozemia na ktoru sa tusim tiez nevybrali ihned....

:roll: :idea:


Nahoru
Profil Citovat
fantina
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 22 čer 2014, 19:43
Administrátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 688
Registrován: 28 zář 2012, 20:16
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše:
uz by bol musel byt v tych zemepisnych sirkach pomaly sneh ked dorazili, a nieto ze by sa Angelika mohla este kupat v jazere na vyprave do stredozemia na ktoru sa tusim tiez nevybrali ihned....
No, a taky by děti nemohly hned po příjezdu jíst "strawberries a whortberries" :mrgreen: :mrgreen:
Ano, pokud vypluli z La Rochelle na konci dubna, příp. první dny v květnu, nejspíš dopluli do Gouldsbora koncem června/začátkem července. I když to při příjezdu vypadalo, že už je podzim, protože stromy měly jinak zbarvené listí, než byli lidé z Evropy zvyklí, tak bylo teprve léto. Nějaký čas strávili na pobřeží (museli zajistit, aby nově příchozí hugenoti dokázali přežít zimu) a pak teprve, nejspíš konec srpna/začátek září, se vydali do vnitrozemí.
Takže, Moirro, úžasně sem teď zapadá Tvoje fikce na A. a její láska :wink: Měli spoustu času na to se víc sblížit a některé věci si vyříkat :P


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 22 čer 2014, 20:53
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Fantine
Nuz teraz mi neda pokoj Mercelot a jeho kronika:
Kronika obyvatelov La Rochelle v rokoch milosti 1663 az 1676, vytrpene prenasledovanie a jeho obete.

podla franzuzov odchadzali z La Rochelle v strede aprila, ked to tam je uvedene asi to niekde v knihe nasli
tak ja teda neviem...asi bol nakoniec fakt ten rok 1677 ...... :shock: :? :idea:

ale nie podla vsetkych udajov bol teda april 1676, na to si prisla ty Fantina a tiez aj Francuzi, asi tiez
podla toho co si zhrnula v predoslych uvahach....ale celkom iste nebol rok 1975!

PS: Ako spocitala Dauphine tie zimy? Zisiel by sa zoznam zim kde ktroru stravili...
malo by to byt 6 zim z Joffreyom a jedna zima sama Angelika (1982/83)


Nahoru
Profil Citovat
fantina
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 22 čer 2014, 21:50
Administrátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 688
Registrován: 28 zář 2012, 20:16
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše:
podla franzuzov odchadzali z La Rochelle v strede aprila, ked to tam je uvedene asi to niekde v knihe nasli
Jak už jsem psala dříve, měl by být časový sled událostí v závěru knihy A. se bouří asi takhle:
- 3. dubna byla sledována muži, které najal Baumiere a kteří na to doplatili životem, protože ji napadli a Berne je "odstranil" (tenhle přesný datum uvádí sám Baumiere při výslechu Angeliky)
- několik dní na to (dejme tomu, že třeba 5.-6. dubna) se prostestanti rozhodli, že opustí La Rochelle
- na odplutí ale museli čekat ještě 3 týdny, než doplují do přístavu Holanďani, aby využili chaosu. A protože při odplutí z La Rochelle potkali připlouvající holandský konvoj, tak je předpoklad, že ty 3 týdny skutečně uběhly
- když Angeliku zatkli, tak zbývalo "pár dní" do utajovaného nalodění - takže dejme tomu, že výslech se odehrával koncem dubna, cca 25.-26.4. (možná později, dřív ale určitě ne)
moirra píše:
tak ja teda neviem...asi bol nakoniec fakt ten rok 1677 ...... :shock: :? :idea:
No nevím, moc se mi s tím souhlasit nechce. Aby se psal rok 1677, tak by asi bylo vhodnější, kdyby Desgrez neříkal, že "nedávno zatkl", ale že "loni zatkl". Pak by to mělo i logiku. A navíc by nám pak nesedělo stáří vůbec nikoho z nich ... jak říkám, "záhada letopočtů" pokračuje :lol: :lol:
moirra píše:
PS: Ako spocitala Dauphine tie zimy? Zisiel by sa zoznam zim kde ktroru stravili...
Na straně 4 tohoto tématu na to Dauphine odpovídám, že tam zapomněla jednu zimu. Ale i tak, mně to vychází následovně:

1676/77 zima ve Wapassu = díl A. a nový svět
léto až podzim 1677 = díly A. v pokušení, A. a ďáblice, A. a spiknutí stínů
1677/78 zima v Quebeku = díl A. v Québecku
1678/79 zima ve Wapassu - je o ní jen zmínka na začátku A. a cesta naděje, během této zimy A. otěhotní
1679/80 zima ve Wapassu - dvojčatům je pár měsíců a Honorine se rozhoduje, že půjde do Montrealu = díl A. a cesta naděje
1680/81 zima ve Wapassu - dvojčatům je rok a půl, A. vyléčí dona Alvareze z Peyrakovy družiny = díl A. cesta k vítězství
léto 81 odjezd Joffreye do Versailles = díl A. cesta k vítězství
1681/82 zima ve Wapassu - A. s d'Orgevalem = díl A. cesta k vítězství

A kde mám teď chybu já?

Já nevím, kam ten chybějící rok "šoupnout" ... že bychom si napsali samostatný díl "Pobyt v Gouldsboru" a nechali je strávit tu jejich první zimu po připlutí do Ameriky tam? :lol: :lol: :lol: ...... přesunuto do tématu: "Nová témata pro budoucí fikce"


Nahoru
Profil Citovat
fantina
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 23 čer 2014, 00:24
Administrátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 688
Registrován: 28 zář 2012, 20:16
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše:
fantina píše:
A kde mám teď chybu já?
Já nevím, kam ten chybějící rok "šoupnout" ... že bychom si napsali samostatný díl "Pobyt v Gouldsboru" a nechali je strávit tu jejich první zimu po připlutí do Ameriky tam? :lol: :lol: :lol:
Zima v Gouldsboro by sa mi pozdavala, tam je dost naroda, takze by bolo o com pisat. Ale ten chybajuci rok sa da vyzistit len podla toho, ze priradime historicke udalosti spomenute v jednotlivych knihach k datumom a tak zistime kam presne ten fiktivny rok zaparkovat. :wink:
Pracuju na tom, ale je to náročný, těch historický událostí, které nám v časové ose chybí, je docela dost :roll:


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 30 čer 2014, 20:41
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Kedze prekladam casovu os paralelne do Anglictiny aj Nemciny, potrebujem vasu pomoc
(FANTINA ty si premna oficialna spravkyna casovej osy) :mrgreen:

Napriklad vcera som pred spanim som citala "indianky" to jest ako Angelika podozrievala Joffreya z nevery... (cuduj sa svete Joffrey ich vola tie "male jastericky")
a prisla som na to ze pani AG ma zasa raz pravdu...

Takze Wappasou rok 1676
Pani AG v tejto knihe vravi ze Angelika ma 37 rokov a Florimond mal 14 ked odisiel hladat otca

a to aj sedi! odisiel ho hladat 1673 narodil sa 1659 takze?

angelika mala 1656 18 rokov..takze v roku 1676 ma 37 ak este nieje koniec novebra/december

(podla mna sa Angelika narodila 17 decembra...aspon ta moja...ako to viem? povedala mi to!)

este nezavrsenych 38 rokov, bude mat az v decembri


Takze tesim sa na pripomienky mam este par problemikov na casovej osi tejto tu:

Frontenac sa stal Guvernerom:
Narodenie Honorine:
Datum narodenia Cantor:
Datum narodenia Florimond:
Casova Os Jeanne CSV Excel.xlsx
(13.91 KiB) Staženo 306 x


Nahoru
Profil Citovat
errnie
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 30 čer 2014, 22:33
Vévodové
Offline
 
Příspěvky: 741
Registrován: 22 dub 2014, 10:28
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše:
Kedze prekladam casovu os paralelne do Anglictiny aj Nemciny, potrebujem vasu pomoc
(FANTINA ty si premna oficialna spravkyna casovej osy) :mrgreen:

Napriklad vcera som pred spanim som citala "indianky" to jest ako Angelika podozrievala Joffreya z nevery... (cuduj sa svete Joffrey ich vola tie "male jastericky")
a prisla som na to ze pani AG ma zasa raz pravdu...

Takze Wappasou rok 1676
Pani AG v tejto knihe vravi ze Angelika ma 37 rokov a Florimond mal 14 ked odisiel hladat otca

a to aj sedi! odisiel ho hladat 1673 narodil sa 1659 takze?

angelika mala 1656 18 rokov..takze v roku 1676 ma 37 ak este nieje koniec novebra/december

(podla mna sa Angelika narodila 17 decembra...aspon ta moja...ako to viem? povedala mi to!)

este nezavrsenych 38 rokov, bude mat az v decembri


Takze tesim sa na pripomienky mam este par problemikov na casovej osi tejto tu:

Frontenac sa stal Guvernerom:
Narodenie Honorine:
Datum narodenia Cantor:
Datum narodenia Florimond:
Casova Os Jeanne CSV Excel.xlsx

popravený z Notre Dame (september1660-február 1661)
Cantor sa narodil: "Deň sa ešte neskončil:ešte ľaliami zdobené hodiny na veži Justičného paláca neodbili dvanástu a dieťa odsúdeného sa narodilo" - citát z knihy, a ešte Joffrey povedal na popravisku k Bécherovi, o mesiac ťa čakám pred božím súdom,

v druhom dieli
"O mesiac ťa čakám pred božím súdom! Mesiac sa končí....
" a na náhrobný kameň dali nápis: "Tu odpočíva otec Conan Bécher, františkán, ktorý umrel uštvaný démonmi posledného dňa mesiaca marca 1661" tak podľa toho by sa mal Cantor narodiť koncom februára povedzme 28.2. :shock: , keďže február je krátky mesiac

Honorine sa narodila :
Angelika sa búri: "pred začiatkom júla sa chcela vrátiť do nieulského kraja.

a ešte k Frontenac : Der neue Gouverneur kam in Quebec am 12. September 1672.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 30 čer 2014, 23:16
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
dakujem Errnie aj ja to vidim tak podobne...
ved aj v mojej fikcii Angelika a laska vravi angelika Joffeyovi ze Cantor sa narodil v den ked ho popravili... :wink:

tuto je v charakteroch napriklad uvedene nasledovne:

http://en.wikipedia.org/wiki/Ang%C3%A9l ... the_Angels

Angelika narodena:
Angélique de Sancé de Monteloup (Sagittarius, 1639)
Jeoffrey de Peyrac de Morens d'Irristru (1627) narodeny
synovia: Florimond (~4 May 1659) and Cantor (~27 January 1661).

The new governor arrived in Quebec on September 12, 1672.
--------------------------

v Jeanninej casovej osi:
1625/6 narozen Joffrey de Peyrac
1638 listopad/prosinec narozena Angelika
1659 3. května narozen Florimond de Peyrac
31. ledna upálen hrabě de Peyrac /2. února narozen Cantor de Peyrac

1674 léto narozena Honorine
1673 7. dubna hrabě de Frontenac se stává guvernérem Nové Francie
-----------------------

vo francuzkej casovej osi:

Toulouse 1625-1626 Naissance de Joffrey de Peyrac
Monteloup 1637 Novembre/Decembre Naissance d'Angélique
un chateau dans le Béarn 1659 Printemps ( 3 Mai ) Naissance de Florimond de Peyrac
Place de Grève 1661 31. Janvier "Execution" de Joffrey de Peyrac
Hôpital de l'Hôtel-Dieu 31. Janvier Naissance de Cantor de Peyrac

Début juillet 1672 Naissance de Honorine.

Le 7 avril 1672, Louis de Frontenac obtient du roi de France Louis XIV la charge de gouverneur général de la Nouvelle-France. Le 28 juin 1672, il embarque (sans sa femme) à La Rochelle à destination de sa nouvelle mission américaine. Il est assermenté le 23 octobre.
/ aprila bol frontenac menovany, vyplaval 28 juna a dorazil tam 23 oktobra

takze uz som z toho dokonaly blazon ;-) :roll: :shock:


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 30 čer 2014, 23:20
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
errnie píše:

v druhom dieli
"O mesiac ťa čakám pred božím súdom! Mesiac sa končí....
" a na náhrobný kameň dali nápis: "Tu odpočíva otec Conan Bécher, františkán, ktorý umrel uštvaný démonmi posledného dňa mesiaca marca 1661" tak podľa toho by sa mal Cantor narodiť koncom februára povedzme 28.2. :shock: , keďže február je krátky mesiac
to je citat zo slovenskeho stareho vydania? ak mas uved stranu....

toto musim pozriet v starom francuzkom, v nemeckom starom kanone a tiez v novom integrale
ceskom aj nemeckom....


Nahoru
Profil Citovat
errnie
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 30 čer 2014, 23:35
Vévodové
Offline
 
Příspěvky: 741
Registrován: 22 dub 2014, 10:28
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše:
errnie píše:

v druhom dieli
"O mesiac ťa čakám pred božím súdom! Mesiac sa končí....
" a na náhrobný kameň dali nápis: "Tu odpočíva otec Conan Bécher, františkán, ktorý umrel uštvaný démonmi posledného dňa mesiaca marca 1661" tak podľa toho by sa mal Cantor narodiť koncom februára povedzme 28.2. :shock: , keďže február je krátky mesiac
to je citat zo slovenskeho stareho vydania? ak mas uved stranu....

toto musim pozriet v starom francuzkom, v nemeckom starom kanone a tiez v novom integrale
ceskom aj nemeckom....
ten prvý citát "O mesiac ťa čakám pred božím súdom! Mesiac sa končí.... je zo str. 8 a ten druhý str.37 Cesta do Versailes

moirra píše:
dakujem Errnie aj ja to vidim tak podobne...
ved aj v mojej fikcii Angelika a laska vravi angelika Joffeyovi ze Cantor sa narodil v den ked ho popravili... :wink:

tuto je v charakteroch napriklad uvedene nasledovne:

http://en.wikipedia.org/wiki/Ang%C3%A9l ... the_Angels

Angelika narodena:
Angélique de Sancé de Monteloup (Sagittarius, 1639)
Jeoffrey de Peyrac de Morens d'Irristru (1627) narodeny
synovia: Florimond (~4 May 1659) and Cantor (~27 January 1661).

The new governor arrived in Quebec on September 12, 1672.
--------------------------

v Jeanninej casovej osi:
1625/6 narozen Joffrey de Peyrac
1638 listopad/prosinec narozena Angelika
1659 3. května narozen Florimond de Peyrac
31. ledna upálen hrabě de Peyrac /2. února narozen Cantor de Peyrac

1674 léto narozena Honorine
1673 7. dubna hrabě de Frontenac se stává guvernérem Nové Francie
-----------------------

vo francuzkej casovej osi:

Toulouse 1625-1626 Naissance de Joffrey de Peyrac
Monteloup 1637 Novembre/Decembre Naissance d'Angélique
un chateau dans le Béarn 1659 Printemps ( 3 Mai ) Naissance de Florimond de Peyrac
Place de Grève 1661 31. Janvier "Execution" de Joffrey de Peyrac
Hôpital de l'Hôtel-Dieu 31. Janvier Naissance de Cantor de Peyrac

Début juillet 1672 Naissance de Honorine.

Le 7 avril 1672, Louis de Frontenac obtient du roi de France Louis XIV la charge de gouverneur général de la Nouvelle-France. Le 28 juin 1672, il embarque (sans sa femme) à La Rochelle à destination de sa nouvelle mission américaine. Il est assermenté le 23 octobre.
/ aprila bol frontenac menovany, vyplaval 28 juna a dorazil tam 23 oktobra

takze uz som z toho dokonaly blazon ;-) :roll: :shock:
aj ja som pozerala obe časové osi, aj francúzsku aj tú od jeanne, aj wikipédiu,
stále mi však nie je jasné, ako prišli na presný dátum narodenia Florimonda, všade sa píše, narodil sa keď v Toulouse práve boli tradičné kvetinové slávnosti
a to narodenie Cantora tiež, koniec januára alebo začiatok februára a koniec marca mi tiež nesedí na mesiac, čo je 28 dní ( s prižmurením oboch očí možno povedať 30 dní) :?: :shock:


Nahoru
Profil Citovat
fantina
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 01 črc 2014, 00:32
Administrátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 688
Registrován: 28 zář 2012, 20:16
Kontaktovat uživatele: SZ
 
No, tak mě už nesedí vůbec nic :!: Mám v tom dokonalý zmatek. Asi si napíšu vlastní časovou osu jen sama pro sebe :wink:

Problém je, že každý čte v jiném vydání či v jiném jazyku. Já můžu čerpat jen z českého vydání z 90. let, případně z prvních třech dílů L'Intégrale, protože Popravený u Notre Dame a Světla a stíny Paříže už jsem nesehnala. A už teď vím, že v těchto třech dílech nového kompletního vydání jsou časové události seřazeny a děj do historických faktů zasazen jinak, než tomu bylo ve vydání předešlém. Takže, podle jakých děl vlastně budeme dávat časovou osu dohromady?


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 01 črc 2014, 08:11
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše:

Takze Wappasou rok 1676 !!!!! (1976, rok odplavania z la Rochelle je viacnasobne potvrdeny)
Pani AG v tejto knihe vravi ze Angelika ma 37 rokov a Florimond mal 14 ked odisiel hladat otca
a to aj sedi! odisiel ho hladat 1673 narodil sa 1659 takze?
angelika mala 1656 18 rokov..takze v roku 1676 ma 37 ak este nieje koniec novebra/december
(podla mna sa Angelika narodila 17 decembra...aspon ta moja...ako to viem? povedala mi to!)
este nezavrsenych 38 rokov, bude mat az v decembri
[/attachment]
Fantine, len ziadnu paniku! Pozri sa ako napriklad to horeuvedene, z knihy pani AG presne sedi! :mrgreen:
(Informacie su uvedene v knihe Angelika a novy svet)

Nespravne preklady musime ignorovat, zetie pani AG jednoducho nemoze!!! :!:
Ja mam kompletnych 5 dielov ceskej integrale(cuduj sa svete tiez mi chybali posledne dva a
zohnala som ich pred par tyzdnami v antiquariate v Bratislave!!!!)
a mam aj nemecku a aj francuzku integrale aj stare vydania cize vzdy mozeme prist na to
co naozaj napisala pani AG a co boli len vyplody vydavatelov/editorov/prekladatelov :evil:

a jedno este poviem: na ten rozsach a ze to pani ♥ AG ♥ pisala rukou tam ma strasne malo chybiciek
ak by sme hocaky iny historicky roman podrobili takemuto dokladnemu skumaniu, neustal by to!!!! :idea:

Ale ako sa vravi viac hlav viac rozumu, takze Fantine, Errnie potrebujem vasu pomoc a konzultacie! ♥ :roll: :mrgreen:


Nahoru
Profil Citovat
fantina
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 05 črc 2014, 03:06
Administrátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 688
Registrován: 28 zář 2012, 20:16
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše:
Narodenie Honorine:
Datum narodenia Cantor:
Datum narodenia Florimond:
Moirro, já ti nevím ... s úplně přesnými daty mám problém .... no, to si zase počtete :mrgreen: :

Tak jednak, prosím prozraďte mi někdo, odkud pochází informace o datumu Joffreyovy popravy = 31.1. Já tohle datum zatím v knihách nenašla, asi jsem to přehlédla. Vím jen, že zahájení procesu bylo 20.1.1661, to tam psané je.

Každopádně Cantor se narodil v den Joffreyovy popravy, o tom jsem nikdy nepochybovala.
Když se A. navečer probrala z mdlob u řezníka, tak jí řeznice říkala, že hranice už dohořela a že tělo bylo spálené až ve dvě odpoledne. Pak se A. vrací do Templu a cestou, po rozhovoru s abbém, začala rodit a nechala se odvést do nemocnice. Dál to je, jak už citovala errnie, jen v českém překladu je to trošičku jinak: „Den ještě neskončil: ještě neodzvonili liliemi zdobené věžní hodiny Justičního paláce půlnoc a čarodějovo dítě spatřilo světlo světa.“

Pak ale následují trochu počty, které mě vedou k jinému datu, než je 31.1.
„Angelika zůstala v nemocnici jen čtyři dny.“ Ještě si ale nechává vyprat šaty, které taky musely chvíli schnout, takže bych řekla, že odešla „pátý“ den ráno. Pak se vrací do Templu a píše se:
„Kolem ní procházeli lidé se svíčkami. Z domů se linula vůně teplých palačinek. Řekla si, že musí být 2. února (Februára).“
Takže, když 2.2. beru jako den, kdy odešla, čili ne včetně, a odečtu čtyři celé dny, které tam musela přetrpět, tak mi vychází, že se Cantor narodil 28.1.1661 před půlnocí.

Pak se, po návratu z nemocnice, píše: „Ještě několik dní žila Angelika klidně v Templu.“ Takže dejme tomu, že odtud odešla někdy v polovině února, nechala děti u Hortenzie a potulovala se Paříží .... no, neumím si to představit, ale budiž. Ale taky tam mohla zůstat až do konce února, čili do dne, kterým zažíná druhý díl (mám na mysli staré vydání Cesta do Versailles). Usuzuju podle toho, že kdybych se já toulala zimní Paříží sedmnáctého století, byť jen pár dnů, tak bych asi neměla čisté ruce ... a na začátku druhého dílu, když je o ni boj na Dvoře zázraků, se píše:
Plivl si do dlaně a napřáhl ji k ní. „Plácnem si, a je to zpečetěný.“
Ale ona si dala čisťounké ruce za záda a potřásla hlavou. „Ještě ne.“


Jak citovala errnie, že Joffrey slíbil Bécherovi, že se sejdou „do měsíce a do dne“ a že „Měsíc končí ...“, mohlo by to znamenat, že je právě 28.2. večer, kdy Angelika sleduje za oknem hospody nenáviděného mnicha. Pak odtud odchází na Dvůr zázraků, kde je až do rána, pak jde s Nicolasem do věže, kde stráví zbytek dne a večer se vypravují zabít Béchera (čili by mělo být 1.3.). Pak se píše: „Když druhý den ráno našli Pařížané mrtvé tělo mnicha Béchera beze stopy po nějakém úderu či zranění, vzpomněli si na slova čaroděje (.....) Nahlédli do kalendáře a zjistili, že měsíc právě uplynul.“
A pak následuje ten nápis na náhrobku, který skutečně nedává smysl. Kdyby tam nebylo napsáno „posledního dne měsíce března (Marca)“, ale „prvního dne“, sedělo by to úplně přesně.

Jediné, co dosvědčuje, že Bécher zemřel na začátku a ne na konci měsíce března (Marca) je jeden důležitý historický fakt – smrt kardinála Mazarina = 9.3.1661 (mezi druhou a třetí hodinou ráno). Tato událost je v knize zmíněna až za popisem Angeličina života v Nesleský věži a je spojena s událostí, kdy Angelika našla mrtvého kejklíře a odnesla si jeho opičku Piccolo a jeho rudou masku: „V témž okamžiku naposledy vydechl Mazarin.“ (staré české vydání Cesta do Versailles str. 67)

Takže podle mých výpočtů byl Joffrey popraven a Cantor narozen 28.1.1661, Bécher „zkapal strachy“ 1.3.1661.

*****************
Co se týče Florimonda, tam si taky nevzpomínám, že by bylo někde uvedeno přesné datum. Ale taky jsem to mohla přehlédnout, může o tom být třeba zmínka v dalších dílech, nevím. Snažila jsem se najít nějaká pojítka, jako je počet dnů či měsíců od konrétní či historické události, ale jediné, co mě napadá, je zjistit, ve kterých měsících roku 1659 probíhala Mazarinova jednání o králově svatbě a o omilostnění price de Condé (na přání španělského krále) v Saint-Jean-de-Luz, kam se vypravil král s královnou matkou a celým dvorem. Já jsem to zatím nikde v historických análech nenašla, tak jestli to někdo z vás někde už vyčetl, tak by nám to pomohlo.

Jinak opět, jak píše errnie, Florimond se narodil v plném létě, právě když se v Toulouse konaly Květinové hry...“ Že je těhotná, tak to zjistila na začátku zimy 1658. Který měsíc ale na jihu Francie představuje „začátek zimy“ mi bohužel není dost jasný. Může to být listopad/prosinec, dřív nebo později? Rodit odjela do zámečku v Béarnu, když v Toulouse začala „velká vedra“. Takže tady se zatím nemám čeho chytit, abych určila přesný den narození, fakt nevím ... prostě léto 1659. Ale asi někde přece jen bude ten květen zmíněn, když se to uvádí ve vícero osách.

Jo, a podle českého vydání A. se bouří (str. 79) bylo Florimondovi 12 let, když odjel z Plesiss, a mělo by to být v říjnu 1671.
*****************

O narození Honoriny už jsem psala – zatím mi to vychází na červenec (júl) 1672, přesný datum ale asi nezjistíme ... a errnie to opět potvrdila citací: V červenci se chtěla vrátit do Nieulského lesa a na pár dní tam v něm zmizela.“ (str. 148 č.vyd.)


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 05 črc 2014, 09:57
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
fantina píše:
Datum narodenia Florimond:
Moirro, já ti nevím ... s úplně přesnými daty mám problém .... no, to si zase počtete :mrgreen: :

Co se týče Florimonda, tam si taky nevzpomínám, že by bylo někde uvedeno přesné datum. Ale taky jsem to mohla přehlédnout, může o tom být třeba zmínka v dalších dílech, nevím. Snažila jsem se najít nějaká pojítka, jako je počet dnů či měsíců od konrétní či historické události, ale jediné, co mě napadá, je zjistit, ve kterých měsících roku 1659 probíhala Mazarinova jednání o králově svatbě a o omilostnění price de Condé (na přání španělského krále) v Saint-Jean-de-Luz, kam se vypravil král s královnou matkou a celým dvorem. Já jsem to zatím nikde v historických análech nenašla, tak jestli to někdo z vás někde už vyčetl, tak by nám to pomohlo.

Jinak opět, jak píše errnie Florimond se narodil v plném létě právě když se v Toulouse konaly Květinové hry... Že je těhotná, tak to zjistila na začátku zimy 1658. Který měsíc ale na jihu Francie představuje „začátek zimy“ mi bohužel není dost jasný. Může to být listopad/prosinec, dřív nebo později? Rodit odjela do zámečku v Béarnu, když v Toulouse začala „velká vedra“. Takže tady se zatím nemám čeho chytit, abych určila přesný den narození, fakt nevím ... prostě léto 1659. Ale asi někde přece jen bude ten květen zmíněn, když se to uvádí ve vícero osách.

Jo, a podle českého vydání A. se bouří (str. 79) bylo Florimondovi 12 let, když odjel z Plesiss, a mělo by to být v říjnu 1671.
*****************

O narození Honoriny už jsem psala – zatím mi to vychází na červenec (júl) 1672, přesný datum ale asi nezjistíme ... a errnieto opět potvrdila citací: V červenci se chtěla vrátit do Nieulského lesa a na pár dní tam v něm zmizela.“ (str. 148 č.vyd.)
Vynikajuco zresersovane, len tak dalej Fantina! ♥ :mrgreen:
Cantorovi a Joffreyovej poprave a mnichovi Conanovi Becherovi sa budem venovat neskorsie teraz
o tom Florimondovi:

Francuzi zrejme vedia nieco co my nevieme, ale onedlho sa dozvieme (idem resersovat)
Kvetinove slavnosti " "fête des fleurs" byvaju v Toulouse zrejme vzdy v maji. Aj tie fialkove "Fête de la violette" byvaju vzdy vo Februari.
tusim ze tie kvetinove slavnosti byvaju vzdy v maji, a to 3 a 4 maja
nedalo mi toto nepostnut:
[ attachment ]
svaty benoit kvetinove slavnosti.jpg (38.08 KiB) Zobrazeno 11298 x
spravne angelikolozky bude vediet preco mi je to smiesne :wink: :lol: :lol:

Treba zistit kedy mal v tom case vo Francii Florimond meniny, mozno je to odpoved na datum jeho narodenia ;-) ved povodne mu chceli dat meno Cantor, ale ze sa narodil pocas kvetinovych slavnosti dali mu napokon meno Florimond (fleur po francuzky ale ockcitansky = flor = kvetina monde= zem, svet) ale musimo to meno podrobit vyskumu

Pani AG v tejto knihe vravi Florimond mal 14 ked odisiel hladat otca
a to aj sedi! odisiel ho hladat 1673 narodil sa 1659

takze preco by 1671 nemal mat 12 rokov??? ved aj to sedi!

Co sa tyka Honorine presny den sa nedozvieme, ale bolo to zaciatkom Jula 1672 ;-)

PS: Som rada ze Francuzi uviedli k casovej osi aj strany v knihach kde sa treba pozriet ;-)


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Presnost casovej osi
Napsal: 05 črc 2014, 11:12
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
No zbohom! Teraz som objavila ze aby nam to urobili este tazsie, maju Francuzi
tie casove osi hned dve (rozdielne) :roll: :roll:

(ak nepocitam tu "nedorobenu" co maju vo fore)

Casova OS 1:
http://www.atelier-lydia.com/chronologie.html

Casova OS 2:
http://www.atelier-lydia.com/chronologie2.html


Nahoru
Profil Citovat
fantina
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 05 črc 2014, 13:55
Administrátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 688
Registrován: 28 zář 2012, 20:16
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše:
Francuzi zrejme vedia nieco co my nevieme, ale onedlho sa dozvieme (idem resersovat)
Kvetinove slavnosti " "fête des fleurs" byvaju v Toulouse zrejme vzdy v maji. Aj tie fialkove "Fête de la violette" byvaju vzdy vo Februari. Tusim ze tie kvetinove slavnosti byvaju vzdy v maji, a to 3 a 4 maja
No, to je přesně ono. Já jsem se včera taky na tohle chtěla blíž podívat, říkala jsem si, že musím ještě prověřit, kdy se tyto slavnosti konají, ale jakmile jsem usedla k PC, tak jsem na to zapomněla :D ... tady vidíš, jak smutně to se mnou vypadá :lol: Takže je fajn, že ses na to koukla a absolutně souhlasím. Flo se musel narodit 3.-4.5. :mrgreen: Super :mrgreen:

Sice mi to stále vychází spíš na červen .... vzpomněla jsem si totiž, že A. mluví o tom, že když ho opustila, tak mu bylo 20 měsíců. A tím, že je odložila v únoru, tak proto jsem si myslela, že se Flo narodil až v červnu (jún). Ale už bych asi dál nepátrala, líbí se mi datum 3.5. :D
moirra píše:
takze preco by 1671 nemal mat 12 rokov??? ved aj to sedi!
Jasně, že to sedí ... to jsem se jen divila, že píšeš, že opustil Plesiss až v roce 1673, víš :wink:

PS: Tak už mi konečně někdo prozraďte, odkud víte, že Joffreyova poprava byla přesně 31.1. ...


Nahoru
Profil Citovat
errnie
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 05 črc 2014, 14:16
Vévodové
Offline
 
Příspěvky: 741
Registrován: 22 dub 2014, 10:28
Kontaktovat uživatele: SZ
 
fantina píše:

PS: Tak už mi konečně někdo prozraďte, odkud víte, že Joffreyova poprava byla přesně 31.1. ...
tak to by som rada vedieť aj ja :shock:


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 05 črc 2014, 15:29
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
fantina píše:
moirra píše:
takze preco by 1671 nemal mat 12 rokov??? ved aj to sedi!
Jasně, že to sedí ... to jsem se jen divila, že píšeš, že opustil Plesiss až v roce 1673, víš :wink:

PS: Tak už mi konečně někdo prozraďte, odkud víte, že Joffreyova poprava byla přesně 31.1. ...
Aaaah..to som si ja sedela na kabli! ved on opustil Plessis pred narodenim Honoriny! :roll: :roll:

Ci sa nevravi viac hlav viac rozumu???? :mrgreen:

Ale je aj mozne ze ak odisiel koncom roku 1671, kym sa mu podarilo dostat z Plessis do pristavu a na lod (v zime sa neplavili) ked dorazil do Ameriky a kym sa mu podarilo najst otca bol uz rok 1673 a mal 14.
Ved kolko len Angelike trvalo kym ju doviezli z Monteloupu do Toulouse!

PS: (ked prisli prezimovat do Quebecu podla pani AG mal Florimond 18 a Cantor 16 rokov, to znamena ze mala byt zima 1678)


Nahoru
Profil Citovat
fantina
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 05 črc 2014, 17:26
Administrátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 688
Registrován: 28 zář 2012, 20:16
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše:
PS: ked prisli prezimovat do Quebecu podla pani AG mal Florimond 18 a Cantor 16 rokov, to znamena ze mala byt zima 1678
No, ono s těmi roky je to takové zamotané. Prostě mi to nevychází, když sleduju popis času v jednotlivých knihách. Občas mi vychází, že v dalším díle už by mělo být třeba o rok či o dva víc, ale pak je tam zmínka o nějaké historické události nebo přímo uveden letopočet, tak se zase vracím zpět ... vůbec to není jednoznačný, natož jednoduchý.
Jak už jsem řekla, věk hrdinů je občas zmiňován v jednotlivých dílech jinak.
Třeba když se po rozhovoru A. s králem po honu v r. 1666 král Angeliky zeptá, v jakém věku jsou její synové, odpoví mu, že 7 a 9 let (A. a král 1, kap.7, str.82) Nebo když se A. chystá odplout hledat Joffreye do Středomoří a Florimond si hraje s Charlesem-Henrim, říká si, že mu je 12 let (Nezkrotná A., kap.3, str.31). Když je pak po návratu z Maroka na Plessis a přijede tam v létě Florimond, opět si říká, že mu je 12 let (A. se bouří, kap.11, str.79). Když je Flo s Joffreyem na stopě Pont-Briandovi, Joffrey vzpomání, že když se ho Flo vydal hledat, bylo mu 14 (A. a nový svět, kap.21, str.316). Když A. mluví s Nathanaelem a poslouchá jeho „popis“ Florimonda, uvažuje o tom, že jim v době útěku z Francie bylo sotva 14 a že Flo sloužil jako páže ve Versailles, když mu bylo 13 (A. a cesta naděje – Návrat na Duze, kap.4, str.156).

A takových údajů je tam spousta .... takže někdy je třeba přimhouřit oko :wink:
Momentálně tvořím 2 osy ... tu od Jeanne tady na webu doplňuji (používám taky údaje z těch francouzských os) a druhou tvořím extra podle časového sledu děje románu bez ohledu na konkrétní historická fakta. No, a v té druhé časové ose mi pak uváděný věk hrdinů sedí téměř přesně. Ale to probereme až na srazu, ještě to zdaleka nemám hotový :roll:
moirra píše:
Ale je aj mozne ze ak odisiel koncom roku 1671, kym sa mu podarilo dostat z Plessis do pristavu a na lod (v zime sa neplavili) ked dorazil do Ameriky a kym sa mu podarilo najst otca bol uz rok 1673 a mal 14.
Cit. z A. a její láska (konec kap.10, str.359):
Florimond mínil, že žádné velké dobrodružství neprožil. Odjel s Nathanaelem, mladým přítelem ze sousedství, a bezděky unikl masaktru, který několik hodin poté zničil jejich rodiny. Po poměrně obtížném bloudění se nalodili v bretaňském přístavu jako plavčíci. Florimond měl v hlavě utkvělou myšlenku, že musí do Ameriky, aby tam našel otce. Ukázalo se, že měl pravdu, když přistáli v Charlestonu. Cestou se neustále vyptával, jestli někdo nezná francouzského šlechtice jménem Peyrac. Konečně narazil na obchodníky, kteří byli v kontaktu s otcem. Právě si nechal v Bostonu stavět podle svých plánů loď pro severská moře.
Začínal své průzkumy Maine. Přítel mu tam přivedl Florimonda.


... takže ano, určitě to nebylo hned, co se setkali, vždyť už víme, že jakékoliv cestování bylo docela časově náročné :wink: :P


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 05 črc 2014, 20:48
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
errnie píše:
fantina píše:

PS: Tak už mi konečně někdo prozraďte, odkud víte, že Joffreyova poprava byla přesně 31.1. ...
tak to by som rada vedieť aj ja :shock:
Toto treba vysetrit! Desgrezovia celeho sveta spojte sa! 8) 8)
Ak aj k tomuto Francuzi uvadzaju cislo strany v knihach,
treba zacat tam! Idem pozriet. :idea:

PS: prva francuzka casova os su vypisky zo starych vydani a druha francuzka casova os su vypisky z novsich
vydani INTEGRALE


Nahoru
Profil Citovat
errnie
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 05 črc 2014, 22:09
Vévodové
Offline
 
Příspěvky: 741
Registrován: 22 dub 2014, 10:28
Kontaktovat uživatele: SZ
 
tak už začínam mať aj ja v tom mierny chaos :(
podľa časovej osi jeanne sa Honorine narodila júl (červenec) 1674
podľa francúzskej júl (červenec) 1672
2 roky rozdiel :shock: :?:
v 5. dieli str. 165 - medzi regimentmi, ktoré poslal kráľ do Poitou roku 1673
v tomto čase už bola Honorine na svete, takže predpokladám, že dátum 1672 je presnejší

v 6.dieli sa píše na str. 72 Joffrey uvažuje, keď sa díva na Honorine, koľko môže mať dieťa rokov.Tri? Štyri?
na str. 103 Angelika sa ešte dlho dívala na spiacu dcéru. Tri roky! Ako môžeme niečo pre seba požadovať, keď naše deti ledva začali žiť?

v 12.dieli prichádza k nej Molines a odovzdáva jej list od kráľa str.292
-Molines!.. Kedy to napísal? To je omyl. To napísal pred šiestimi rokmi!
- Je pravda, že ho na vaše želanie napísal pred šiestimi rokmi.... atď...

to by znamenalo, že Angelika písala kráľovi list rok pred narodením Honorine, čiže v r. 1671 + 6 rokov tak by to vychádzalo na r. 1677 kedy prišiel Molines do Kanady a odovzdal jej list od kráľa :?:


Nahoru
Profil Citovat
fantina
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 05 črc 2014, 22:47
Administrátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 688
Registrován: 28 zář 2012, 20:16
Kontaktovat uživatele: SZ
 
errnie píše:
v 12.dieli prichádza k nej Molines a odovzdáva jej list od kráľa str.292
-Molines!.. Kedy to napísal? To je omyl. To napísal pred šiestimi rokmi!
- Je pravda, že ho na vaše želanie napísal pred šiestimi rokmi.... atď...

to by znamenalo, že Angelika písala kráľovi list rok pred narodením Honorine, čiže v r. 1671 + 6 rokov tak by to vychádzalo na r. 1677 kedy prišiel Molines do Kanady a odovzdal jej list od kráľa :?:
Errnie, tak na tohle jsem taky už narazila, jen jsem to sem nedávala, protože těch časových údajů a posunů už tu je i tak dost .... a taky mám z toho všeho zamotanou hlavu, neboj, nejsi v tom sama :mrgreen: Přemýšlela jsem, jak tuhle informaci obejít či ji nějak objasnit, ale moc šancí není :roll: Dospěla jsem ke stejným počtům jako ty, takže si pokládáš stejnou otázku jako já. Co teď s tím? Byli v Québecku v zimě 1676/77 nebo až v zimě 1677/78? Odpluli z Francie 1675 podle toho, jak to časově vychází z celého děje v knize, nebo až 1676 podle historických faktů, zmíněných v textech? Prostě těch otázek je dost a dost a bohužel na ně zatím neznám odpověď, která by byla podložená nějakým konkrétním faktem ....

O narození Hon a jejím věku v době plavby už jsem se zmiňovala .... narodila se v červenci, plavba byla v květnu (nejspíš), takže jí byly na lodi ještě tři, i když v tom samém roku (pokud předpokládáme odplutí 1676) jí pak byly čtyři :wink:


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 06 črc 2014, 11:50
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
fantina píše:

Tak jednak, prosím prozraďte mi někdo, odkud pochází informace o datumu Joffreyovy popravy = 31.1. Já tohle datum zatím v knihách nenašla, asi jsem to přehlédla. Vím jen, že zahájení procesu bylo 20.1.1661, to tam psané je.

Každopádně Cantor se narodil v den Joffreyovy popravy, o tom jsem nikdy nepochybovala.
Když se A. navečer probrala z mdlob u řezníka, tak jí řeznice říkala, že hranice už dohořela a že tělo bylo spálené až ve dvě odpoledne. Pak se A. vrací do Templu a cestou, po rozhovoru s abbém, začala rodit a nechala se odvést do nemocnice. Dál to je, jak už citovala errnie, jen v českém překladu je to trošičku jinak: „Den ještě neskončil: ještě neodzvonili liliemi zdobené věžní hodiny Justičního paláce půlnoc a čarodějovo dítě spatřilo světlo světa.“

Pak ale následují trochu počty, které mě vedou k jinému datu, než je 31.1.
„Angelika zůstala v nemocnici jen čtyři dny.“ Ještě si ale nechává vyprat šaty, které taky musely chvíli schnout, takže bych řekla, že odešla „pátý“ den ráno. Pak se vrací do Templu a píše se:
„Kolem ní procházeli lidé se svíčkami. Z domů se linula vůně teplých palačinek. Řekla si, že musí být 2. února (Februára).“
Takže, když 2.2. beru jako den, kdy odešla, čili ne včetně, a odečtu čtyři celé dny, které tam musela přetrpět, tak mi vychází, že se Cantor narodil 28.1.1661 před půlnocí.

Pak se, po návratu z nemocnice, píše: „Ještě několik dní žila Angelika klidně v Templu.“ Takže dejme tomu, že odtud odešla někdy v polovině února, nechala děti u Hortenzie a potulovala se Paříží .... no, neumím si to představit, ale budiž. Ale taky tam mohla zůstat až do konce února, čili do dne, kterým zažíná druhý díl (mám na mysli staré vydání Cesta do Versailles). Usuzuju podle toho, že kdybych se já toulala zimní Paříží sedmnáctého století, byť jen pár dnů, tak bych asi neměla čisté ruce ... a na začátku druhého dílu, když je o ni boj na Dvoře zázraků, se píše:
Plivl si do dlaně a napřáhl ji k ní. „Plácnem si, a je to zpečetěný.“
Ale ona si dala čisťounké ruce za záda a potřásla hlavou. „Ještě ne.“


Jak citovala errnie, že Joffrey slíbil Bécherovi, že se sejdou „do měsíce a do dne“ a že „Měsíc končí ...“, mohlo by to znamenat, že je právě 28.2. večer, kdy Angelika sleduje za oknem hospody nenáviděného mnicha. Pak odtud odchází na Dvůr zázraků, kde je až do rána, pak jde s Nicolasem do věže, kde stráví zbytek dne a večer se vypravují zabít Béchera (čili by mělo být 1.3.). Pak se píše: „Když druhý den ráno našli Pařížané mrtvé tělo mnicha Béchera beze stopy po nějakém úderu či zranění, vzpomněli si na slova čaroděje (.....) Nahlédli do kalendáře a zjistili, že měsíc právě uplynul.“
A pak následuje ten nápis na náhrobku, který skutečně nedává smysl. Kdyby tam nebylo napsáno „posledního dne měsíce března (Marca)“, ale „prvního dne“, sedělo by to úplně přesně.

Jediné, co dosvědčuje, že Bécher zemřel na začátku a ne na konci měsíce března (Marca) je jeden důležitý historický fakt – smrt kardinála Mazarina = 9.3.1661 (mezi druhou a třetí hodinou ráno). Tato událost je v knize zmíněna až za popisem Angeličina života v Nesleský věži a je spojena s událostí, kdy Angelika našla mrtvého kejklíře a odnesla si jeho opičku Piccolo a jeho rudou masku: „V témž okamžiku naposledy vydechl Mazarin.“ (staré české vydání Cesta do Versailles str. 67)

Takže podle mých výpočtů byl Joffrey popraven a Cantor narozen 28.1.1661, Bécher „zkapal strachy“ 1.3.1661.
Stare nemecke vydanie (1956), ktore vyslo este pred prvym francuzkym (1957) a prekladalo z original rukopisu :
»Hier ruht Pater Conan Becher, Franziskaner, der am letzten Tage des Monats Februar 1661 durch die bösen Geister den Tod fand.«

"Tu lezi Conan Becher, Frantiskan, ktory umrel posledny FEBRUAROVY den 1661 ustvany demonmi" :idea: :!:

Vo francuzkom uz tam je chybne uvedene marec!

Angelika sa netulala po uliciach pariza pretoze ona neostala v Templi "par dni" po narodeni Cantora ale ostala tam "par tyzdnov" podla originalnych vydani nemeckeho kanonu z roku 1956 o ktorom pani AG sama vravi ze je to "kanon" :!: :!: :!:

necudujem sa ze ked pani AG tie diela takto prekladali, ze potom tie datumy v knihach nemozu sediet :!: :roll: :? :cry: :cry: :cry

V nemocnici ostala aj v kanone 4 dni, a ked sa vratila do Templu bolo 2.2. cize Hromnice (hromničky) lebo videla ludi ako palia hromnicne sviecky
ked sa ludia pozreli do kalendara v den kedy zomrel Conan Becher. mesiac od Joffreyovej smrti PRAVE koncil, ;-)

Cize velmi spravne:
Joffrey popraven a Cantor narozen 28.1.1661...Joffrey vsak povedal do mesiaca...a nie do mesiaca a dodna ako sa zvykne vraviet "do roka a do dna" cize Bechera vystrelo od hrozy 28.2. presne DO mesiaca po domnelom Peyracovom upaleni..
a myslim ze cez toto teraz prejde autobus!!!!!


Nahoru
Profil Citovat
fantina
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 06 črc 2014, 13:13
Administrátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 688
Registrován: 28 zář 2012, 20:16
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Moirro, super. Úplná bomba! To jsem ráda, že máš to staré německé vydání :!: Bez něj bychom se vůbec neobešly. Úplně mám chuť si tam v té mé knize tyhle výrazy opravit. :roll:
Teď ale ještě zbývá přijít na to, proč v ostatních osách je ten datum 31.1. Myslíte, že by to ostatní počítali podle toho, že na tom náhrobním bylo uvedeno "posledního března", což znamená 31.3., tak podle toho určili, že byl Joffrey popraven 31.1.??? Pořád mi nejde do hlavy, kde je to datum napsaný.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 06 črc 2014, 14:12
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
fantina píše:
Moirro, super. Úplná bomba! To jsem ráda, že máš to staré německé vydání :!: Bez něj bychom se vůbec neobešly. Úplně mám chuť si tam v té mé knize tyhle výrazy opravit. :roll:
Teď ale ještě zbývá přijít na to, proč v ostatních osách je ten datum 31.1. Myslíte, že by to ostatní počítali podle toho, že na tom náhrobním bylo uvedeno "posledního března", což znamená 31.3., tak podle toho určili, že byl Joffrey popraven 31.1.??? Pořád mi nejde do hlavy, kde je to datum napsaný.
Ani mne veru! ked dokoncime a zverejnime casovu os v anglictine, napisem tej co ma tie francuzke casove osi email, aby sa snami dal do diskusie na anglickom fore (dufam ze vie anglicky).

Myslim ze vychadzali z nespravneho prekladu ako ty hovoris, z toho nahrobneho kamena!

dnes som tam dala toto:
http://angelique.international/phpBB3/v ... p?f=6&t=20

Inak este su tu aj sialenejsie datumy:
http://en.wikipedia.org/wiki/Ang%C3%A9l ... the_Angels

PS: Vsimla si si ze Angelika sa netulala mesiac po uliciach Pariza? ;-) :mrgreen:
Este ze mame nemecky kanon!


Nahoru
Profil Citovat
fantina
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 06 črc 2014, 15:11
Administrátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 688
Registrován: 28 zář 2012, 20:16
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše:
PS: Vsimla si si ze Angelika sa netulala mesiac po uliciach Pariza? ;-) :mrgreen: Este ze mame nemecky kanon!
No právě, dyť jsem to psala, že to nemít, tak nevíme, proč se tolik věcí liší a nedává smysl. Proto jsem v tom svém rozboru uvedla tu ukázku, že má v době své první návštěvy na Dvoře zázraků "čisté ruce" :!: Bylo mi jasné, že není možné, aby se toulala měsíc po Paříži, prostě to muselo být vzápětí po tom, co opustila Temple a děti nechala u Barbe. Prostě mi k tomu údaj několik "dnů" neseděl a já jsem moc ráda, že to byl chybný překlad a že ty jsi to správně našla.

Takže ti sem budu dávat všechny časové údaje, o kterých je zmínka, aby ses podívala do toho německého vydání, jestli to sedí. Už teď se klidně můžeš podívat na to, co psala errnie - že v knize A. se bouří - část Honorina, kapitola 11, str. 182 (české vydání) se píše, že jí bylo 33:
"Bylo jí teprve třiatřicet, ale mohla počítat s tím, že se blíží den, kdy její hladká tvář, ještě dokonale mladistvá, bude ověnčena bílou aureolou."

Je to z doby, kdy skončilo "její" povstání a ona je teď schovaná v Nieulském klášteře. Tato událost měla být v dubnu 1674. Ten věk opravdu nesedí. Mělo by jí být alespoň třicet pět, pokud budeme dál počítat, že se narodila v prosinci 1638.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 06 črc 2014, 20:09
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
fantina píše:
"Bylo jí teprve třiatřicet, ale mohla počítat s tím, že se blíží den, kdy její hladká tvář, ještě dokonale mladistvá, bude ověnčena bílou aureolou."

Je to z doby, kdy skončilo "její" povstání a ona je teď schovaná v Nieulském klášteře. Tato událost měla být v dubnu 1674. Ten věk opravdu nesedí. Mělo by jí být alespoň třicet pět, pokud budeme dál počítat, že se narodila v prosinci 1638.
Pozriem to neskorsie. :wink:
Ale neviem preco, mne sa stare zda ze sa narodila az v roku 1639.

ked mala v 1656 18 rokov
tak potom by mala mat v 1678 40 rokov
co znamena ze v 1674 by mala mat kratko po 35 narodeninach...

Ano aj v Nemeckej knihe je uvedene ze mala 33 rokov, ale teraz idem skumat preco je ta Slovenska kniha taka tenka, ten piaty diel a ta nemecka ma cez 700 stran.....to nemoze byt len tym ze je vsade der, die, das...alebo??? :shock: :shock: :shock: :shock:


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 06 črc 2014, 21:15
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
fantina píše:
errnie píše:
Byli v Québecku v zimě 1676/77 nebo až v zimě 1677/78? Odpluli z Francie 1675 podle toho, jak to časově vychází z celého děje v knize, nebo až 1676 podle historických faktů, zmíněných v textech? Prostě těch otázek je dost a dost a bohužel na ně zatím neznám odpověď, která by byla podložená nějakým konkrétním faktem ....
keby mal byt rok 1675 ked vyplavali nenapisala by pani AG vlastnorucne ze Mercelot dokoncoval prave kroniku
o La Rochelle roky 1673/1676 uz som to spominala dva krat.
Tazko by asi dokoncoval na jar roku 1675 kroniku do roku 1976 :!: :!: a to je vo vsetkych vydaniach, v starom
nemeckom vydani ako aj Francuzkom a vsetkych ostatnych....
A Desgrez by jej nebol rozpraval co jej rozpraval....historicke udalosti
A uznajte madame 15 rokov 1661 + 15 = 1676
Uvedeny vek hrdinov treba brat absolutne z rezervou...
Takze tolko dokazov v tej knihe na to aky rok bol ze viacej uz ani byt nemoze...bodaj by to bolo z kazdou
knihou take lahke....

PS: Fantine, inac naozaj GENIALNY NAPAD je urobit tie dve casove osi, jednu podla uvadzaneho veku a
druhu podla historickych udalosti..aj ked tusim ze klucom ku vsetkemu su prave historicke udalosti...


Nahoru
Profil Citovat
fantina
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 06 črc 2014, 21:32
Administrátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 688
Registrován: 28 zář 2012, 20:16
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše:
ale teraz idem skumat preco je ta Slovenska kniha taka tenka, ten piaty diel a ta nemecka ma cez 700 stran.....to nemoze byt len tym ze je vsade der, die, das...alebo??? :shock: :shock: :shock: :shock:
:mrgreen: :mrgreen: Tak teď jsi mě rozesmála :mrgreen: To by asi opravdu tímhle být nemuselo, ale přece jen, Němci mají delší slova než jsou slova ve slovenštině, tak kdo ví :?: :wink: :wink:

Já vím, Moirro, že už jsi tu Mercelotovu knihu zmiňovala mockrát, ale vždyť to píšu, že jen uvažuju o tom, zda se držet "historických" zmínek a "uvedených letopočtů" nebo zda časového sledu, který z děje sám o osobě vyplývá. To byla jen úvaha nahlas :wink:

Prostě mi vychází, že povstání v Poitou by mělo končit na jaře (April/Marc) 1674. V tomto období by se Angelika měla setkat s Bernem a přesunout se do La Rochelle. A tam by neměla žít dýl jak 1 rok

Na ukázku (A. a její láska - část Cesta, kap. 11, str. 85, č.vyd.):
Rozhovor Rescatora a Berneho:
"Znáte ji už dlouho?" zeptal se nahlas.
"Ne, vlastně ani ne rok."


Takže podle těchto "faktů" by museli odplout v roce 1675.

Kdyby nebyl v knize A. se bouří uveden ten prokletý rok 1673, tak bych to neřešila ... povstání by mohlo skončit v roce 1675 a v roce 1676 by mohli odplout.

Prostě jak už jsem psala dřív = jakýkoliv časový údaj uvedený v knize rozhazuje vlastní časový sled románu a buď ty roky z děje bere nebo je zase do děje přidává, aniž by byly nějak popsány.

Tak už chápeš, na co narážím? Čeho se chceš držet? Asi bychom si měly nejdřív stanovit pravidla, který "FAKT" bude mít při tvorbě časové osy přednost, jinak se nikam nedostaneme :wink:

PS: Promiň, dopsala jsi to dřív než já ... dík za ten "geniální nápad" :oops: Evidentně se ty dvě časové osy budou hodit :wink: :wink:


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: časová os
Napsal: 06 črc 2014, 21:51
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Dalsi fakt je ze na jar 1675 by Honorine mala dva a pol roka..a aj Rescator odhadoval dietatu 3 az 4 roky. A dva aj
pol rocne dieta by nemohlo rozpravat tak ako Honorine sa rozpravala na lodi....nemozne...kazda matka dosvedci

ale myslim ze ked urobime DVE podrobnejsie casove osi tak sa pravde zacneme vylucovacou metodou priblyzovat .... :roll: :roll:

do jednej by bolo treba zapisovat len meno knihy a spomenutu historiscku udalost..na tu casovu os som uz teraz
velmi zvedava...
ale aj na tu zlozenu len z veku a zo sledu udalosti...

dalo by sa to tak ze kazdy dobrovolnik by podrobne musel preskumat jednu knihu od A do Z
takze 14 dobrovolnikov plus ja ze by som porovnavala vo vsetkych inojazycnych vydaniach
tie veci co sa najdu...

problem je ze ja mam francuzke knihy len Epub (zatial)
takze nemozem sa drzat uvedenej strany co uvadzaju francuzi ako dokaz, lebo tie strany (ani v pdf, par knih som
nasla pdf) nesedia tak ako su vo vytlacenych knihach....


Nahoru
Profil Citovat
Zobrazit: Seřadit podle: Směr:
Odpovědět   Stránka 2 z 6  [ 293 příspěvků ]
Zpět na „Knihy Angelika“ | Klikněte pro přechod na stránku… « 1 2 3 4 5 6 »
Přejít na:

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ms_Rescator a 3 hosti