Joffrey de Peyrac v Poitou?

Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 12 příspěvků ]
Autor Zpráva
Precious
Předmět příspěvku: Joffrey de Peyrac v Poitou?
Napsal: 22 pro 2023, 10:22
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1528
4poziom.slask.pl
Registrován: 17 říj 2007, 15:19
Bydliště: Slovensko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Už viackrát som sem chcela položiť otázku, ktorá mi nedá pokoja: V prvom diele, keď sa Angelika zmieni Nicolasovi o tom, za koho sa ide vydať, a Nicolas sa prekvapí, Angelika sa pýta:

"Nicolas ... povedz mi, poznáš ho?"
Zdvihol k nej zrak a videla v ňom zablysnúť sa zlomyseľnú iróniu.
"Áno ... videl som ho ... Neraz tu bol. Je taký škaredý, až sa dievčence schovávajú, keď prechádza okolo na svojom čiernom koni."


A ďalej Nicolas pokračuje v nelichotivom popise Angelikinho nastávajúceho. Takže z tohto vyplýva, že Joffrey de Peyrac nebol v Poitou žiadnou neznámou a mal by ho teda poznať aj barón de Sancé. Lenže :!: Z rozhovoru, ktorý má Angelika s otcom tesne pred touto scénou s Nicolasom z viacerých viet vyplýva, že otec grófa nikdy nevidel. Napr.:

"Gróf de Peyrac de Morens ťa požiadal o ruku."
"Mňa?" spýtala sa Angelika. "Veď ho nepoznám!"
"To nič. Molines ho pozná, a to je hlavné. Ubezpečuje ma, že som nemohol ani snívať o výhodnejšom sobáši pre svoju dcéru."


a za chvíľu:

"To pripúšťam, otecko, ibaže sa nemôžem vydať za muža, ktorého nepoznám a ktorého ste ani vy ešte nevideli."
"Prečo?", začudoval sa barón. "Všetky šľachtické dcéry sa tak vydávajú."


Keď idú do bane, ktorá je Angelikiným venom, barón nadšene opisuje grófove schopnosti a vynálezy. Povie aj na adresu Sasa Fritza Hauera, baníka:
"Isté je, že už niekoľko rokov pracuje s grófom de Peyrac, to on ho poslal do Poitou otvoriť Striebornú Hutu."

A tiež v Toulouse, keď sa počas svadobnej hostiny arcibiskup prihovorí Angelike:
"Žena dokáže všetko," opakoval. "Ale medzi nami, madame, vybrali ste si sa muža čudáka..."
"Vybrala som si..." hútala Angelika s iróniou. "Ktovie, či otec aspoň raz videl tú desnú figúru? Pochybujem. Otec ma úprimne mal rád. Za nič na svete by mi nebol chcel zle. Nuž ale, on ma videl bohatú; ja som sa videla milovaná."


Nevidela ho ani pestúnka Fantine. Keď chystá Angeliku na sobáš, vraví jej:
"Odkedy som pred časom o ňom prvý raz počula, neviem zažmúriť oka."

Z toho, čo hovorí Fantine ďalej, je zrejmé, že Joffreyho nikdy nevidela.

Takže, vymýšľal si Nicolas? Z toho, ako ho opisoval, bolo jasné, že keby sa taký človek zjavil v kraji, a nie raz, vedeli by o ňom všetci do bodky, ako presne vyzerá, ako sa správa. Chodili by ho špehovať, každý by ho chcel zazrieť a zľaknúť sa na vlastné oči. :D A keby Joffrey navštívil Molinesa, nešiel by sa pozrieť aj na Angelikino veno - a to v sprievode baróna? Žeby ich Molines nezoznámil? Skrátka mi to nesedí...

_________________

“We're fickle, stupid beings with poor memories and a great gift for self destruction.” Suzanne Collins, Mockingjay.


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Joffrey de Peyrac v Poitou?
Napsal: 22 pro 2023, 14:08
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3297
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Na mě baron de Sancé působí trochu jako "bohém", který řeší hlavně svoje muly a svůj klid. Takže klidně bych věřila tomu, že Molines ukazoval důl Joffreyovi bez přítomnosti Angeličina otce. Co se Nicolase týče, kánon nejednou prokázal, že služebnictvo ví mnohem víc než panstvo, a Nicolas se jako pacholek mohl přimotat k nějaké Joffreyově návštěvě.


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Joffrey de Peyrac v Poitou?
Napsal: 22 pro 2023, 18:58
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2155
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
PenelopaW píše: *  22 pro 2023, 14:08
Na mě baron de Sancé působí trochu jako "bohém", který řeší hlavně svoje muly a svůj klid. Takže klidně bych věřila tomu, že Molines ukazoval důl Joffreyovi bez přítomnosti Angeličina otce. Co se Nicolase týče, kánon nejednou prokázal, že služebnictvo ví mnohem víc než panstvo, a Nicolas se jako pacholek mohl přimotat k nějaké Joffreyově návštěvě.
Penelopo, tak to mi dost sedí. Já si vzpomínám, že baron de Sancé, říkal Angelice, že se z Nikolase stal takový budižkničema, co se jen poflakje.
Asi to není přesná citace, ale myslím si, že Nikolas se prostě poflakoval po vsích a tak mohl Joffreye na černém koni i vidět. Navíc on měl asi zlost, že se prostě rozejdou navždy. Toužil po ní, ale ona to tehdy nechtěla. Věděl, že je mezi nimi rozdíl. Tak ji podle mě i trochu chtěl vytrašit.


Nahoru
Profil Citovat
Zuzanka62
Předmět příspěvku: Re: Joffrey de Peyrac v Poitou?
Napsal: 24 pro 2023, 00:40
Markýzové
Offline
 
Příspěvky: 367
Registrován: 07 říj 2021, 20:37
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Také si myslím, ze to byla od Nicolase taková malá pomsta vůči Angelice, protože věděl, ze ji nemůže mít.


Nahoru
Profil Citovat
Lole
Předmět příspěvku: Re: Joffrey de Peyrac v Poitou?
Napsal: 24 pro 2023, 16:21
Baroni
Offline
 
Příspěvky: 150
Registrován: 31 bře 2023, 09:29
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Já bych si typnula, že tam opravdu byl, ale podle mě Nicolas celý jeho projev ještě více "vyhrotil." Právě pro jeho uraženou ješitnost.. To by mi sedělo, jak o ní pak mluví v těch dalších knihách, že se chovala pyšně a odmítala ho a on jí pozoroval po Paříži a věděl že bude brzy jeho. Ale taky si to mohl dost vymyslet i na základě jeho pověsti.

Navíc mě napadá že Joffrey určitě dost cestoval po Francii, takže jeho pobyt tam by mě vůbec nepřekvapil i kdyby tam naštívil kohokoliv jiného. To město jistě bylo něčím významným.


Nahoru
Profil Citovat
Precious
Předmět příspěvku: Re: Joffrey de Peyrac v Poitou?
Napsal: 31 pro 2023, 12:39
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1528
Registrován: 17 říj 2007, 15:19
Bydliště: Slovensko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Nepochybujem o tom, že Nicolas sa chcel pomstiť a zámerne preháňal, strašil Angeliku. Mne sa len zdá čudné, že by sa s Joffreym nestretol samotný barón de Sancé. Myslím si, že de Peyrac v Poitou bol prinajmenšom raz (však to sám hovorí neskôr v scéne s Carmencitou, niečo v tom zmysle, že "pozná Poitou, je to pôvabný kraj, sám tam niekoľkokrát bol"), obzrieť si pozemky vhodné na ťažbu, a vtedy ho možno Nicolas uvidel. Ktovie, barón mal možno iné povinnosti, možno bol práve vtedy niekde mimo domova. Určite Joffrey nechodil do Poitou "ako na klavír", to by ho už poznali a na vlastné oči videli viacerí, a barón nepochybne tiež.

_________________

“We're fickle, stupid beings with poor memories and a great gift for self destruction.” Suzanne Collins, Mockingjay.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Joffrey de Peyrac v Poitou?
Napsal: 04 led 2024, 14:01
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6959
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Ajaj, Precious, to si zasa hodila niečo do placu! :applaus: To zasa bude krvopotné porovnávanie všetkých verzii, fajn že si už pridala nejaké tie citáty zo slovenskej.

Nuž ja sama som presvedčená že Joffrey v Poitou definitívne bol. Otázka je kde presne. Podľa knihy bola olovená a strieborná huta :scientist: ktorá sa neskoršie stala venom Angeliky niekde pri Nieulskom opátstve.

Nicolas ktorý sa túlal kade tade ho samozrejme vidieť mohol. V každom prípade tvrdí to isté čo aj samotný Peyrac: že krivý gróf prechádzal krajom. Ako poznáme Joffreya, celkom iste si tú baňu sám bol skolaudovať.

Musím konečne dokresliť tú mapu kde čo v Poitou bolo, aby sme mali lepší prehľad. Zatiaľ pre orientáciu pripomínam tieto rešerše:

https://angelique.cz/phpBB321/viewtopic.php?f=16&t=655

Barón, ktorý na rozdiel od Angeliky nerozumel obchodom, očividne všetko nechával na Molinesa. Ale že by sa nebol ani jeden jediný krát stretol s Peyracom sa mi nechce veriť. :roll:

Vo filme definitívne Barón de Sancé používa slovné spojenia "ja a Peyrac" keď o ňom rozpráva Angelike

https://angelique.cz/phpBB321/viewtopic ... 978#p32978


Nahoru
Profil Citovat
Precious
Předmět příspěvku: Re: Joffrey de Peyrac v Poitou?
Napsal: 09 led 2024, 18:45
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1528
Registrován: 17 říj 2007, 15:19
Bydliště: Slovensko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
no po toľkých prečítaniach ma zvyknú napadnúť rôzne veci, ktoré by možno bežného čitateľa ani netrkli :D Ako som napríklad raz už písala, že nechápem, ako kapitán Jason nemohol uhádnuť, kto je Angelika, keď sa nalodila v La Rochelle (keďže očividne dobre poznal Cantora a určite nebol hlúpy). Ale skrátka musíme brať niektoré záležitosti ako autorkin zámer: tu napríklad bolo dôležité, aby Angelika verila tomu, že otec grófa nevidel a teda sa s ním nikdy nestretol. Páči sa mi však, ako každá z vás príde s nejakou teóriou a môžeme o nej potom diskutovať. :writer:

_________________

“We're fickle, stupid beings with poor memories and a great gift for self destruction.” Suzanne Collins, Mockingjay.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Joffrey de Peyrac v Poitou?
Napsal: 09 led 2024, 23:59
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6959
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Precious píše: *  09 led 2024, 18:45
Páči sa mi však, ako každá z vás príde s nejakou teóriou a môžeme o nej potom diskutovať. :writer:
aj mne sa to páči, a veľmi! :ok:

viete o tom že skoro za všetky OBJAVY ktoré som kedy spravila - či už šlo o chýbajúce časti kníh alebo vystopovanie miest z knihy Angelika, alebo nejaké detaily o postavách z kníh, vďačíme práve týmto diskusiám
keď si človek spätne pozrie diskusné vlákna, je to očividné :la-polak-fun:


Nahoru
Profil Citovat
Zuzanka62
Předmět příspěvku: Re: Joffrey de Peyrac v Poitou?
Napsal: 10 led 2024, 00:21
Markýzové
Offline
 
Příspěvky: 367
Registrován: 07 říj 2021, 20:37
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Za mne si myslím, ze Joffrey určitě v Poitu byt. Beru tu z praktického hlediska. Určitě by nedával v šanc svoji svobodu (manželství) za kus bezcenné země. Určitě věřil Molinesivi ale ten se zase určitě nevyznám v geologii. Jako v podstatě prvni šlechtic v Akvitánie, by si určitě vzal za manželku ženu z významného a bohatého rodu.
Jsou zde dvě otázky
1. Byl v Poitu
2. Viděl Angeliku
Můj názor je, ze se na důl jel podívat a moc se mu líbil, vyhovoval. Co se tyče Angeliky, věřil Molinesovi, ze je ……..
Takže důl byl pro nej důležitější než manželka z významného rodu a věřil Molinesovi, ze si bere krásnou a inteligentní ženu, která mu porodí následovníka. Dle mého
, byl tenkrát důraz na potomka mužského pohlaví zcela jiný než nyní. I když i v současnosti je spousta chlapů pyšná, ze má syna než dceru.


Nahoru
Profil Citovat
Lole
Předmět příspěvku: Re: Joffrey de Peyrac v Poitou?
Napsal: 10 led 2024, 19:04
Baroni
Offline
 
Příspěvky: 150
Registrován: 31 bře 2023, 09:29
Kontaktovat uživatele: SZ
 
2. nebylo v knize přímo řečeno že dostával zprávy o její kráse z kláštera? Nevím jestli se úplně mýlím nebo ne, ale mám pocit že to tak bylo řečeno. Ale myslím, že je přímo neviděl, sám to říkala že se do ní zamiloval až když jí uviděl na svatbě.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Joffrey de Peyrac v Poitou?
Napsal: 10 led 2024, 20:04
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6959
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Precious píše: *  22 pro 2023, 10:22

Takže, vymýšľal si Nicolas? Z toho, ako ho opisoval, bolo jasné, že keby sa taký človek zjavil v kraji, a nie raz, vedeli by o ňom všetci do bodky, ako presne vyzerá, ako sa správa. Chodili by ho špehovať, každý by ho chcel zazrieť a zľaknúť sa na vlastné oči. :D A keby Joffrey navštívil Molinesa, nešiel by sa pozrieť aj na Angelikino veno - a to v sprievode baróna? Žeby ich Molines nezoznámil? Skrátka mi to nesedí...
myslím že kľúč je v tom nazvať Angelikino veno tým čím je: BAŇOU
a tiež v tom kde presne tá baňa je - a to sa práve dozvedáme v Integrále - kde totižto tú baňu Angelike ukazuje mních Anselm

Joffrey teda určite v Poitou bol - pretože on ktorý nič neprenecháva náhode, si celkom určite baňu osobne poprezeral a preskúmal. Určite do tej bane chodil, rovnako ako chodil to tej zlatej v Salsigne. To však bolo obdobie kedy Angelika bola ďaleko odtiaľ v kláštore v Poitiers.

Keď sa však pozrieme na mapu - kde bola baňa a kde bolo Poitiers kde bola Angelika 5 rokov v kláštore - teda v podstate odkedy vskrsla v Molinesovi geniálna obchodná myšlienka, tak celkom určite nám je ihneď jasné že ak ak Joffrey z Toulouse do Poitou prišiel, Poitiers by bolo v tomto prípade absolútne od ruky.

Napokon Joffrey sám vraví Carmenčite že Poitou dobre pozná a že je to pôvabný kraj.
PenelopaW píše: *  22 pro 2023, 14:08
Na mě baron de Sancé působí trochu jako "bohém", který řeší hlavně svoje muly a svůj klid. Takže klidně bych věřila tomu, že Molines ukazoval důl Joffreyovi bez přítomnosti Angeličina otce.

Nechala som si to poriadne prejsť hlavou - a teraz som presvedčená že presne takto to bolo - a dokonca podozrievam MOLINESA že mal svoje dôvody prečo Joffreya barónovi radšej neukazoval. :potapec:
Možno mala Angelika predsa len pravdu že otec by ju zaňho nikdy nevydal, keby ho videl.
A možno mal aj svoje dôvody prečo neukazoval Joffreyovi baróna a jeho Monteloup. :lol:

Molines bol dobrý diplomat - presvedčil baróna že Angelika sa lepšie vydať nemôže - a presvedčil Joffreya (a to teda je výkon :ok: ) že kúpa bude o to výhodnejšia že s ňou dostane ešte aj plemenitú kobylku (také niečo Angelika potom vytkla v Novom Svete)
Páčilo sa mi aj Molinesovo vyhlásenie z Terezinej fikcie, kde ak si dobre spomínam Peyraca zložil vyhlásením že toto nieje o vás, ale o nej. Proste udrel na strunu záchrancu zúfaliek.


Že Peyraca nikdy nevidela pestúnka Fantina je potom dosť logické - veď pochybujem že niekedy vytiahla nohu zo zámku v Monteloupe.
PenelopaW píše: *  22 pro 2023, 14:08
Co se Nicolase týče, kánon nejednou prokázal, že služebnictvo ví mnohem víc než panstvo, a Nicolas se jako pacholek mohl přimotat k nějaké Joffreyově návštěvě.

Aj mne to príde vysoko pravdepodobné že Nicolas Joffreya videl na vlastné oči.
Keďže ako deti došli aj pešo ten kúsok ku kláštoru odkiaľ neďaleko bola tá baňa, tak že sa tam bol celkom určite na svojej mulici pozrieť keď začul reči o tom že v bani má byť obnovená ťažba a že bude Angelikinym venom.
Že mu zvedavosť nedala aby sa priplichtil a poprezeral si Grófa s temnou povesťou o tom nepochybujem.

PS: Služobníctvo vie logicky nielen v kánone ale aj v reálnom živote viac ako jeho panstvo vyplýva aj z toho že služobníctvo si informácie vzájomne zdieľa - je to jeho jediná zábavka a taká menšia pomsta - rozoberať život a výčiny svojho panstva.

PS2: Mapku Poitiers a Monteloup zverejním


Nahoru
Profil Citovat
Zobrazit: Seřadit podle: Směr:
Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 12 příspěvků ]
Zpět na „Knihy Angelika“
Přejít na:

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů