Anne Golon

Osud Anne a Serge Golonových nebyl v každém okamžiku dokonalý, přesto vždy milovali krásu a věřili v úspěch. Cesty dvou výrazně rozdílných a pozoruhodných lidí, atraktivní Francouzky a šarmantního aristokrata se zkřížily kdesi v Africe. To však již oba měli za sebou řadu různých dobrodružství...

Fiktivní postavu hraběnky Angeliky de Peyrac stvořila jako svoji románovou průvodkyni přesně vylíčenými sociokulturními událostmi 17. století. Čtenář pak může snadno podlehnout dojmu, že právě otevřel dílo, které vychází ze své doby. Přitom Angelika se zrodila v hlavě mladé francouzské novinářky Simone Changeux (1921), která se krátce po 2. světové válce vypravila psát své články do Konga...

Anne Golon nenaplňovala představu klasicky elegantní, chladně rezervované a povýšené francouzské dámy, měla mnohem blíž k šibalské podstatě veselého člověka, snad nekonečně naplněného životní energií a elánem. Své stáří trávila ve skromném bytě v Lausanne, který kdysi pronajala pro své děti během jejich studií ve švýcarské metropoli. Měla tak docela blízko knihovnu Riponne (knihovna kantonu a univerzitní knihovna) pro svůj doplňující výzkum. Právě ve Švýcarsku kdysi napsala většinu svých knih a prožila nejšťastnější období. V posledních letech žila ve Versailles s dcerou Nadiou, kde také 14. července 2017 zemřela.

Skutečný život Anne Golon byl bezmála stejně tak zajímavý jako život její hrdinky. Jednotlivé prvky ze života spisovatelky, zejména tajemná až magická atmosféra, pak prostupují celým dílem, které se odehrává jen o tři století dříve.


Anne Golon: Portrét francouzské spisovatelky
Anne Golon se narodila 17. prosince 1921, v přístavním městě Toulon v jižní Francii. Ačkoli byla pokřtěna jako Simone Changeux, po celém světě je známá jako Anne Golon – což byl její poslední a nejslavnější pseudonym. Článek odhaluje osudový příběh Anne a Serge Golonových.

Rozhovory s Anne Golon ve Versailles
Překlad rozsáhlých rozhovorů s Anne Golon z roku 1999. Anne Golon vzpomíná na své mládí, vypráví o tom, jak stvořila Angeliku a o úloze manžela v ní. Mimo jiné vysvětluje, kolik toho má se svojí hrdinkou společného a proč je Angelika na svoji dobu tak moderní.

Praha znovuobjevuje Angeliku
18.10.2007 Anne Golon přiletěla do Prahy, aby zde představila české vydání prvního přepracovaného dílu Angelika, markýza andělů. Ve čtvrtek se zúčastnila představení muzikálu Angelika a v pátek byla k dispozici všem čtenářům, kteří měli zájem o její autogram.

Rozhovor s Anne Golon v Moskvě
U příležitosti vydání prvního dílu Angélique l´Intégrale v Rusku se Anne Golon ve dnech 04.-05.09.2008 zúčastnila knižního veletrhu v Moskvě a dvou autogramiád v místních knihkupectvích. Zkrácený překlad interview s autorkou.


Videa s Anne Golon
Přehled video reportáží a rozhovorů s Anne Golon, vzpomínkových videí na její počest a nových rozhovorů s její dcerou Nadine Goloubinoff, publikovaných na kanálu Youtube. Reportáže a rozhovory se z větší části týkají vydání nové edice Angélique l'Intégrale.

Rozhovor Liudmily Ménager s Nadine Goloubinoff
Ke 100. výročí narození Anne Golon zveřejnila francouzská umělkyně, malířka a ilustrátorka ruského původu Liudmila Ménager svůj rozhovor s Nadine Goloubinoff, který jí poskytla ve Versailles 17.10.2021. Nadine Goloubinoff zde odpovídá na otázky týkající se nejen života a práce Anne Golon, ale také na otázky týkající se budoucnosti nedokončeného díla Angelika.